TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395142 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 25, 2024, 04:41:38 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] 3 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Ozljeda leđa  (Pročitano 2260 puta)
Dr Aleksandra Brankovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3083


« Odgovor #18 poslato: Avgust 31, 2017, 04:32:58 posle podne »

Pozdrav.

Osim bola u hiperfleksiji/ekstenziji, ima li drugih tegoba?
Sačuvana
Phinix
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 11

« Odgovor #17 poslato: Avgust 29, 2017, 07:37:34 posle podne »

Samo malo nesto me zanima ako neko fasuje herniju i ojaca pa trenutno to ne osjeca dali ce se to i dalje viditi na snimku jer koliko sam skontao svoj slucaj disk nije iscurio nego samo ispupcio prsten neurokirurg mi je rekao da se moze resorbirati ali je bitno rasteretit kicmu misicima jer sam mlad nez mozda i ne drzi vodu uglavnom nek bude kakva oce al nek ne  boli
« Poslednja izmena: Avgust 29, 2017, 07:40:11 posle podne od strane Phinix » Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16700


« Odgovor #16 poslato: Avgust 29, 2017, 06:37:33 posle podne »

To se definitivno može držati pod kontrolom, nakon rešavanja svog problema uspeo sam da pomognem i mnogim drugim ljudima. Takođe sam imao prilike da razgovaram sa više sportskih lekara koji su sami priznali kako su bili iznenadjeni kada su videli snimke nekih profesionalnih sporista ( dizača tegova, ragbista i slično) koji imao herniju na jako puno mesta i gde to na snimku izgleda uzasno a oni funkcionišu i treniraju bez ikakvih problema.
Sačuvana
Phinix
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 11

« Odgovor #15 poslato: Avgust 29, 2017, 02:37:12 posle podne »

Ako se Dusan vratio powerliftingu i kazes da nemas problema onda se nadam da postoji nacin i da se to drzi pod kontrolom uvijek odrzavanjem misica  :)
Sačuvana
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #14 poslato: Avgust 29, 2017, 01:21:15 posle podne »

Genetika je vazna za dici velike tezine, ali pre svega je rezultat pametnog, dugogodisnjeg rada. Vise povreda ledja ima u odbojci, kosarci, fudbalu, nego u olimpijskom dizanju ili powerliftingu. Jer ovi momci ulazu napor da savladaju svaki detalj uz prirast snage i kontrolu sebe. A nazalost u ovim grupnim sportovima, treneri su slabo upuceni i onda improvizuju vezbe i nabacuju tezine. Svasta sam cuo i video, upravo iz tih sportova koji bi trebalo da su "sigurniji" za ledja, od ovih snagatorskih. A statistika pokaze drugacija. Zato samo pametno, postepeno, nema zurbe i veruj mi ,sticices sve :)
Sačuvana
Phinix
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 11

« Odgovor #13 poslato: Avgust 29, 2017, 01:15:02 posle podne »

Hvala marko definitvno je desava svasta u tijelu kada je.ozljeda u pitanju normalno da moram postepeno nisam ni mislio kao dusan powerlifter odma krenuti s teretom nemam ja.genetiku za tezak cucanj imam duge ekstremitete i poprilicno sam visok tako da za sada samo na prazno
Sačuvana
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #12 poslato: Avgust 29, 2017, 01:12:35 posle podne »

Da slazem se, pliometrija sa opterecenjima je totalni apsurd.
Covek kada blago poskoci samo, (ne mislim na veliki skok, doskok itd) njegova tezina pri dokoku je i do 3x veca. E sad zamisli kad se na sve to jos nabace tegovi, cifra koja iskace je strahovita. A tu tezinu kicma mora da istrpi, i normalno vremenom sledi zamor materijala, i desi se to sto se desi, povreda.
Pliometrijski poligoni, sa skokovim i doskocima na klupe, i neke vezbe sa gumama, elasticnim trakama mogu da ti mnogo bezbednije povecaju odraz, da skaces ko kengur, a ne da ti kicma ne trpi ovakve sile.
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16700


« Odgovor #11 poslato: Avgust 29, 2017, 01:04:17 posle podne »

To je veoma zalosno i poražavajuće kada na forumu moraš tražiti savete jer u zdravstvenim ustanovama nisi dobio odgovarajući savet.

Te metode skakanja u cucnju sa tezinom i slične besmislice koje današnji moderni kondicioni ili kakvi vec treneri u raznim sportovima a pogotovo krosfiteri izmisljaju je takav uzas da je to nezamislivo. Za pojačanje eksplozivnosti i skocnosti postoje mnogo bezbednije i delotvornije stvari a tiču se samih osnova treninga.
Sačuvana
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #10 poslato: Avgust 29, 2017, 12:58:07 posle podne »

Kada covek dobije diskus herniju, pa ostane ukocen, sve ga boli, od bolova ne moze da lezi, spava... babe i ovi ostali sto nikad nisu vezbali, tada u odnosu na njega deluju da su u poprilicnoj formi.
Misici spinalis, longisimus, iliokostalis, multifidis sa zadnje strane trupa, i abdominalis, iliopsoas se recimo prvi ukljucuju kada krecemo da hodamo. Prilikom hoda, karlica se rotira, a navedeni misici deluju kao fiksatori kicme, koji zadrzavaju silu inercije svojom STATIKOM, koja nastaje prilikom prenosenja tezine s noge na nogu, prilikom hoda. Ovi misici jako brzo atrofiraju kada lezimo dugo, mirujemo , bas usled ovakve povrede.

Kada ih aktiviramo tj "probudimo" ponovo, vraca im se tonus i ponovna funkcija, sto olaksava coveku sa hernijom, da nema  suvisno rotiranje prsljenova dok hoda, sto mu kroz period jacanja, smanji bol.
Tada u sledecoj fazi, posle par nedelja, krece sa statikom u malim hiperestenzijama, ono sto bi nazvali "ledjnjaci" na podu. Zavisno, dal oseca bol i dalje, daje mu se da radi staticne ledjnjake, ili da radi klasine sa "ponavljanjima i serijama". Tu se jos dodaju plankovi itd.
U trecoj fazi se plelazi na iskorake (jer iskorak dosta rasterecuje kicmu ,zbog sirine pozicije nogu), sumo cucanj, cucanj, mrtvo dizanje. U pocetku sve sa svojom tezinom, ili eventualno sipka, pa kako se situacija popravlja, tako se i tezina povecava.

"Vezbe iz doma zdravlja" koje nikom ne pomazu, upravo ne pomazu, jer nemaju progresiju u opterecenjim, logiku i strukturu. Ono sto sam napisao od vezbi, je vrlo slicno, ali u funkciji i primeni skroz razlicito od tih vezbi koje sablonski si rade. Primenjeivano vec 4 godine, na velikom broju ljudi, sa ledjnim problemima. Pricam iz svog iskustva.

S druge strane, bodibilderi, powerlifteri, dizaci tegova, cesto se od ove povrede oporave samo upotrebom njima vec poznatih vezbi ,cucnja, mrtvog dizanja. Kao sto je slucaj iz iskustva kolege Dusana. Razlog zasto je to tako, jeste, da usled stotina ponavljanja ovih vezbi, mozak je vrlo komforan da izvodi ove pokrete. Prakticno, svi ovi sportisti koji "barataju s gvozdjem", zmurecki mogu tehnicki odlicno da izvedu cucanj, mrtvo dizanje ili bilo koji drugi lift. Jer su STABILNI i ledja drze u neutralnoj poziciji dok izvode ove tehnike.
U njihovom slucaju nema ljuljanja, napred nazad, u stranu, podrhtavanja,nestabilnosti itd, dok se izvodi neka od ovih vezbi. Dok kod pocetnika upravo opisanih nestabilnosti ima, i ako je to pocetnik sa ozbiljno ozledjenom kicmom, destabilizacija koja mu se desava, cesto ne prija, ne resava problem.

Zato iz iskustva preporucujem, kretanje od "nule" pa kako se situacija popravlja ide se na slozenije i teze vezbe. Definitivno Phinix, ces morati da se u jednom momentu vratis na cucanj i sve osnovne vezbe, da bi pravu snagu stekao. Da ne ponavljam ono sto je kolega rekao, na prvom mestu tehnika, tehnika, tehnika. Tu ce ti trebati da nadjes nekog dobrog trenra u svojoj okoline da bude uz tebe, kad budes savladavao ove osnovne i najdelotvornije vezbe snage.
Sačuvana
Phinix
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 11

« Odgovor #9 poslato: Avgust 29, 2017, 12:34:15 posle podne »

Ne nikad mi nisu trnule nogu mozda samo prvih dana od tada nista najvise me bole kadase nagnem naprijed ili kada odem nazad najvise mi smeta hiperekstenzija i ne radim ju
Da budem iskren nikad se ne bi povrijedio na normal squat nego sam bio glup i radio jump squat sa 40 kg i normalno tezina me nabila u pod i tu se desila ozljeda  jednoatavno previse kompresije za mladu kraljeznicu neznam ni sam zasto sam to radio radi odraza inace sam trenirao aktivno kosarku.Sada sam i sretan sto je samo ovo mogao sam osteti svo tijelo koljena zglobove radi glupog odraza i eksplozivnosti i onako sam kucao s 2 ruke a sada je to san 7 mjeseci oko doktora i misici su vjerovatno propali tako da definitvno moram poci vjezbati za pocetak markove vjezbe a uvjeren sam da cu poci i cucanj nekad.Na tretmanu sam bio s gospodom od 76 god i oboje smo radili mc kenzie ekatenziju meni bas nije godila pojacavla je bol a njoj je valjala nema smisla da istu vjezbu rade ljudi stari 60 god i mladi zato sam se u o ostalom i obratio na forum jer sam uvjeren da cu dobiti boljw savjete nego  od svog ljekara



« Poslednja izmena: Avgust 29, 2017, 12:44:37 posle podne od strane Phinix » Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16700


« Odgovor #8 poslato: Avgust 29, 2017, 12:18:11 posle podne »

Svi dobijaju isti sablon vezbi, svi dobijaju istu terapiju ( stuje, magnet, ultrazvuk, lampa), čak i kod fizijatra svi rade iste vežbe kao na nekom grupnom pilates programu.
Što se tiče čučnja ne znam šta bih ti rekao, on i slične višezglobne vezbe mogu da ti pomogu ali moraš biti jako oprezan i tehnički to mora biti savršeno i prilagođeno tvom trenutnom stanju. Čim si se povredio na čučnju(a i da nisi) verujem da tehnika nije baš najbolja i ne bih ti savetovao da povećavaš kilazu. Možeš snimiti izvođenje čučnja i sličnih vezbi pa okaciti ovde ili mi mozes poslati privatno da pogledam i vidim kako to tehnički izgleda.
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16700


« Odgovor #7 poslato: Avgust 29, 2017, 12:13:57 posle podne »

Jel bi mogao da opišeš i kako se ti osećaš, kada te bole leđa, kod kojih pokretna najviše smeta. Da li osećaš da trnu noge i slično ?
Sačuvana
Phinix
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 11

« Odgovor #6 poslato: Avgust 29, 2017, 12:12:54 posle podne »

Upravo to vjezbe nikako nisu primjerene za svaci uzrast oni vjerovatno idu na sigurno ali nazalost takva u namje je situacija u zdravstvu nema pristupa pacijentu 1 na 1 do sada sam najtezi cucanj radio samo bodiweight i primjetio sam da mi odogovara ali nisam imao elana staviti tereta malo ali sigurnno cu probati
« Poslednja izmena: Avgust 29, 2017, 12:46:16 posle podne od strane Phinix » Sačuvana
Phinix
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 11

« Odgovor #5 poslato: Avgust 29, 2017, 12:07:40 posle podne »

Evo nalaza MR probacu
Sagitalni i transverzalni presjeci u standardnim tehnikama prikaza
Kroz podrucje lumbalnosakralnog spinalnog kanala vide se pocetne degenerativne promjene u smislu spondiloze
Manje schmorl hernije mjestimicno
Diskretna polozajna konveksna skolioza
U razini L4-L5 sirokobrazna i vise lijevo pozicionirana protruzija diska imprimira lijevi radix L5 i imprimira ventralnu konturu duralne vrece
U razini L5-S1 sira dorzomedijlna i vise desno pozicionirana protruzija diska imprimira desni radiks S1
Konus medularis u razini L2
Prikazana toroko lumbalna medula urednog je fizioloskog inteziteta signala
Nadam se da sam dobro prepisao sve
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16700


« Odgovor #4 poslato: Avgust 29, 2017, 12:00:15 posle podne »

Klasične vežbe istezanja i jačanja trbsnjaka i donjeg dela leđa meni nisu ništa pomogle. Takođe sam imao prilike da radim sa ljudima koji su imali istih problema i niko od njih nije uspeo da ostvari neko poboljšanje tim vežbicama ali baš niko.  Teorijski te vežbe jačaju mišiće stabilizatora trupa i sve je to lepo ali se u praksi to nikako ne pokazuje jer se te vežbe veoma lako prevazilaze i smesne su po pitanju rezultata ako se radi o nekome ko je mlad i/ili ko je nekad trenirao i bavio se sportom. Ove vezbice jedno babama i ljudima koji su bili potpuno neaktivni tokom zivota naprave pomak i pomognu jer su i te vezbe za njih veliki izazov.

Od svih tih vežbi jedno mogu reći da pomazu vezbe istezanja zadnje loze i gluteusa, ostalo je gubljenje vremena i zivaca. Napominjem da je ovo samo moje lično mišljenje bazirano na ličnom iskustvu i na radu sa klijentima.
Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.06 sekundi sa 18 upita.