TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395144 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 26, 2024, 06:02:39 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Trening brzine za borce  (Pročitano 2747 puta)
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #17 poslato: Oktobar 30, 2017, 02:09:07 posle podne »

SKOK U DALJ,PLUS SKIP
Ovaj dril može da se radi u više sportova, ali je vrlo koristan u borilačkim sportovima. Princip jednostavan- skok maksimalno u dalj (iz mesta), zatim čim doskočimo skip rukama i nogama u mestu 5sec, zatim opet skok. Radi se 5 skokova i skipova u seriji. Između 4-6 serija u treningu.
Ovaj dril ide odlično uz ostale vežbe brzine, jer stimuliše inervaciju.
Sačuvana
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #16 poslato: Oktobar 25, 2017, 02:25:08 posle podne »

ŠTAPOVI ZA VEŽBANJE ESKIVAŽE
Jedan moderan i dobar rekvizit za vežbanje eskivaža, su štapovi od pene. Lako se mogu naći, a vrlo korisni u treningu. Mogu se koriste:
-za eskivaže
-kao fokuseri

Pošto su savitljivi to im daje brzinu pri zamahu, i još im dužina daje veću distancu od ruke, što ih čini teškim za izbeći. Stoga, borca teraju da brže reaguje pri sklanjanju od napada.
Pošto su tanji od fokusera, teže ih je pogoditi, sto su odlični za vežbanje preciznosti.
Mogu snjima raditi početnici i napredni vežbači.
https://www.youtube.com/watch?v=-jHdRSuncwM

Sačuvana
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #15 poslato: Oktobar 24, 2017, 01:09:31 posle podne »

Jedna od odlicnih predvezbi za ekspolozivnost noznih udaraca:
https://www.youtube.com/watch?v=qo_enmIJTiw
Sačuvana
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #14 poslato: Oktobar 23, 2017, 02:19:42 posle podne »

Evo jedan video gde se vidi fantastična brzina Vasila Lomačenka, jednog od najboljih boksera današnjice. Može nam poslužiti za primer i motivaciju. :)

https://www.youtube.com/watch?v=YFD9tQo07Nk
Sačuvana
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #13 poslato: Oktobar 16, 2017, 11:16:49 pre podne »

Evo i jednog dobrog video sa osnovama rada na merdevinama za borce.
https://www.youtube.com/watch?v=xB09rvOZUXk
Sačuvana
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #12 poslato: Oktobar 12, 2017, 01:23:59 posle podne »

MERDEVINE ZA AGILNOST U TRENINGU BORACA
Ovaj jednostavan rekvizit koriste mnogi u treningu agilnosti i brzine. Može biti primenjen i u fizičkoj pripremi u borilačkim sportovima. U zavisnosti od stila i sporta, agilnost i brzina promene pravca kretanja je jedna od temelja svake veštine. Stoga borci moraju redovno raditi na agilnosti svojih nogu,trupa i ruku.
Varijanti ima milion, i jako puno kombinacija kako se mogu koristiti ove merdevine. Internet je prepun videa sa raznim kombinacijama. Ono  što sam hteo da dam kao nadogradnju i savet jeste da kada se rade ove merdevine, da se paralelno kako rade noge, budu ukljucene i ruke. Primer, svi rade odvojeno, vežbaju noge,skipuju,skakuću i onda u drugom bloku rade sa rukama. I to je OK. Ali, postoji kompletniji pristup, a to je da kada se uvežbava rad nogu na merdevinama, da se rade i kombinacije sa rukom. Recimo prilikom svake promene "kockice" na merdevinama da se ispuca udarac rukom. Ili da se rade skokovi na prste unutra-napolje u mardevinama i prilikom svakog skoka ubaciti ponovo udarce rukom. Ova veza (prilikom agilnosti) ruke- noge je jako važna, jer povezanost rada nogu i rada ruku je vrlo tesna. Stoga i kada se radi ovaj kondicioni dril volim da ruke budu uključene. S druge strane ovo jako izaziva koordinaciju i razvija i ovu sposobnost. Dosta je komplikovano za izvesti,ali ujedno je i korist velika kada se savlada.
Ovi drilovi su najefikasniji kada se rade u intervalu 15-20sec. Odmori između oko 1min. Važno je insistirati na pravilnoj tehnici i mekanom kretanju, inače će se dobiti kontra efekat. Tek kako se tehnika popravlja tek onda insistirati na uzviku "brže,brže"  :)

Sačuvana
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #11 poslato: Oktobar 10, 2017, 10:47:13 posle podne »

U principu je bolje fokuser jer imamo metu od koje se malo odbije ruka sto daje nervnom sistemu dojam da smo udarili. S druge strane fkuseri  daju fokusiranost na cilj udarca :)
No, naravno ako nemas kolegu uvek tu, i shadow ce posluzi.
Sačuvana
Loshmigthefighter
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 38

« Odgovor #10 poslato: Oktobar 10, 2017, 10:32:40 posle podne »

Vec kad smo na ovoj temi, postoji jedan odlicani zanimljiv dril za brzinu. Kombinacija sprinta nizbrdo i fokusera.
Vezbac trci nizbrdo i ima zadatak da se zaustavi do linije koja je obelezena (sto ga tera da razvije vecu silu u nogama prilikom kocenja), cim se zaustavi krece u brzinsko ispucavanje udaraca rukom u fokusere 10-15 sec. Ovde je akcenat da se udara brzo rukama, a sa manjom snagom, nakon odradjene serije se vracapolako gore na uzbrdicu s koje ponovo krece. Za ovakav trening prvo je potrebna priprema u bazicnom trcanju uzbrdo -
 izbrdo, kako bi se noge i zglobovi pripremili. Generalno blaga uzbrdica od neki 5-7m moze dobro posluziti za ovaj vid treninga. Vrlo je bitno imati odmor 3x duzi nego sto je bilo trajanje serije. Ako se radi ne brzini krucijalno je imati dovoljno odmora kako bi se energetski sistem i nervni sistem vratili na pocetak. Preporucuje se od 5-7 serija za pocetnike, ili cak 8-10 za napredne vezbace. Ovakav vid treninga kada se intenzivno radi na brzini je dovoljan 2x nedeljno uz obaveznu promenu terena.
Pretpostavljam da kolegu sa fokuserima moze u krajnjoj situaciji da zameni samo shadow?
Sačuvana
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #9 poslato: Oktobar 10, 2017, 12:46:58 posle podne »

Vec kad smo na ovoj temi, postoji jedan odlicani zanimljiv dril za brzinu. Kombinacija sprinta nizbrdo i fokusera.
Vezbac trci nizbrdo i ima zadatak da se zaustavi do linije koja je obelezena (sto ga tera da razvije vecu silu u nogama prilikom kocenja), cim se zaustavi krece u brzinsko ispucavanje udaraca rukom u fokusere 10-15 sec. Ovde je akcenat da se udara brzo rukama, a sa manjom snagom, nakon odradjene serije se vracapolako gore na uzbrdicu s koje ponovo krece. Za ovakav trening prvo je potrebna priprema u bazicnom trcanju uzbrdo -
 izbrdo, kako bi se noge i zglobovi pripremili. Generalno blaga uzbrdica od neki 5-7m moze dobro posluziti za ovaj vid treninga. Vrlo je bitno imati odmor 3x duzi nego sto je bilo trajanje serije. Ako se radi ne brzini krucijalno je imati dovoljno odmora kako bi se energetski sistem i nervni sistem vratili na pocetak. Preporucuje se od 5-7 serija za pocetnike, ili cak 8-10 za napredne vezbace. Ovakav vid treninga kada se intenzivno radi na brzini je dovoljan 2x nedeljno uz obaveznu promenu terena.
Sačuvana
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #8 poslato: Oktobar 04, 2017, 10:35:56 posle podne »

S druge strane brzina reakcije JAKO zavisi od toga koliko je covek opusten,smiren i prisutan u vezbi. Ukoliko jeste, njegovi refleksi se mnogo oblje izrazavaju. Zato pored fizickih vezbi mentalni trening jednako treba biti zastupljen. Kao sto se radi na snazi i kondciji, tako treba raditi i na opustenosti i smirenosti.
Sačuvana
Loshmigthefighter
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 38

« Odgovor #7 poslato: Oktobar 04, 2017, 07:48:25 posle podne »

Brzina moze da se radi na vise nacina. Za nju je bitna dobra tehnika pokreta koji izvodis i opustenost prilikom izvodjenja. Najcesce se ljudi u zelji da brze udaraju, zgrce se i na taj nacin usporavaju sami sebe u vezbi.
Ono sto mozes probati, ukoliko sam te razumeo da zelis brzi i frekventniji pokret jeste da recimo izvodis udarce kratkim pokretima, dakle ne do kraja, ali in radis najbrze sto mozes, dok ne osetis da opada brzina onda pauza. U pauzi se opustas, setas, dises. Zatim ponovis seriju, ali ovaj put pustis udarce malo duze, i tako iz serije u seriju dok ne dodjes do kraja da izvodis ceo pokret maksimalnom brzinom.
Na taj nacin se povecava frekventnost udaraca, tj br udaraca koji mozes zadati u nekom vremenskom intervalu.

A sto se tice rada s bucicam on je koristan sto kze Fearless, jer na pocetku treninga te uvede i "razbudi" nervni sistem, taman toliko da bude spreman za tu vrstu treninga.

Ima puno nacina trenirati brzinu, sam oje bitno dal je u pitanju, brzina reakcije, frekventnost pokreta, tajming itd. Sve su to vrlo slicne stvari koje poticu iz istog izvora ali se drugacije ispoljavaju.
Brzinu reakcije koliko sam video rade teniskim lopticama i nekim plasticnim stapom gde borac pokusava da izbegne i blokira udarac a tajming standarno radimo na pogacama to vec nije egzotika.
Stari bokser mi je pricao da su u njegovo vreme igrali crvene rukavice :-) za brzinu reakcije
Sačuvana
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #6 poslato: Oktobar 04, 2017, 03:27:45 posle podne »

Brzina moze da se radi na vise nacina. Za nju je bitna dobra tehnika pokreta koji izvodis i opustenost prilikom izvodjenja. Najcesce se ljudi u zelji da brze udaraju, zgrce se i na taj nacin usporavaju sami sebe u vezbi.
Ono sto mozes probati, ukoliko sam te razumeo da zelis brzi i frekventniji pokret jeste da recimo izvodis udarce kratkim pokretima, dakle ne do kraja, ali in radis najbrze sto mozes, dok ne osetis da opada brzina onda pauza. U pauzi se opustas, setas, dises. Zatim ponovis seriju, ali ovaj put pustis udarce malo duze, i tako iz serije u seriju dok ne dodjes do kraja da izvodis ceo pokret maksimalnom brzinom.
Na taj nacin se povecava frekventnost udaraca, tj br udaraca koji mozes zadati u nekom vremenskom intervalu.

A sto se tice rada s bucicam on je koristan sto kze Fearless, jer na pocetku treninga te uvede i "razbudi" nervni sistem, taman toliko da bude spreman za tu vrstu treninga.

Ima puno nacina trenirati brzinu, sam oje bitno dal je u pitanju, brzina reakcije, frekventnost pokreta, tajming itd. Sve su to vrlo slicne stvari koje poticu iz istog izvora ali se drugacije ispoljavaju.
Sačuvana
Loshmigthefighter
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 38

« Odgovor #5 poslato: Oktobar 04, 2017, 01:03:18 posle podne »

Ne mislim na odručenja i ostalo..

Nego shadowbox sa tegićima ali probas svaki udarac najeksplozivnije sto mozes..kad ispustis tegiće ruke lete koliko su lagane..

A umesto tegića moze i elastična traka oko leđa i uhvatis obema rukama i skratis koliko ti odgovara pa udaras..

Tako rade svi bokseri..pogledaj Floyda svaki trening skoro počinje sa tegićima shadowbox..



Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
[/quote]
Da, da razumem te i ja radim shadow tegicima od pola kg - 1kg a posle obavezno bez njih jednu rundu, nego mislim da sa njima vec izlazis iz zone prave brzine i ulazis u neku eksplozivnost. Kad posle radis shadow bez njih samo imas utisak da si brzi a u stvari nisi, samo si udarcu da dozu snage...
Brzina i eksplozivnost nisu isto, eksplozivnost nosi i snagu sa sobom dok trening "suve brzine" bi trebalo da natera tvoj CNS da shvati da moze i brze da se radi...
Valjda je tako ili sam ja tako shvatio ;-)
Sačuvana
Fearless
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 162


« Odgovor #4 poslato: Oktobar 04, 2017, 10:44:01 pre podne »

Ja mislim da je mnogo bolje kad bi se tu jos dodali tegići mali na rukama i nogama..a mogu i elastične trake one pa sa njima tako sa otporom da se radi na brzini..

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
Radimo ponekad sa malim bucicama od po 1kg raznorazne fore sa boksa to je ono brzo na po minut letenja napred, bocno, odrucenja,... itd ali mislim da se bas brzina radi bez ikakvog opterecenja i kad si najodmorniji.
Bilo mi je tesko da objasnim da razdvoje brzinu od snage tj. da se fokusiraju da izvedu udarac sto brze a ne sto jace i to nije bas najjednostavnije za nekog.
Ne mislim na odručenja i ostalo..

Nego shadowbox sa tegićima ali probas svaki udarac najeksplozivnije sto mozes..kad ispustis tegiće ruke lete koliko su lagane..

A umesto tegića moze i elastična traka oko leđa i uhvatis obema rukama i skratis koliko ti odgovara pa udaras..

Tako rade svi bokseri..pogledaj Floyda svaki trening skoro počinje sa tegićima shadowbox..



Послато са D6503 уз помоћ Тапатока

Sačuvana
Loshmigthefighter
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 38

« Odgovor #3 poslato: Oktobar 04, 2017, 10:39:38 pre podne »

Ja mislim da je mnogo bolje kad bi se tu jos dodali tegići mali na rukama i nogama..a mogu i elastične trake one pa sa njima tako sa otporom da se radi na brzini..

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
Radimo ponekad sa malim bucicama od po 1kg raznorazne fore sa boksa to je ono brzo na po minut letenja napred, bocno, odrucenja,... itd ali mislim da se bas brzina radi bez ikakvog opterecenja i kad si najodmorniji.
Bilo mi je tesko da objasnim da razdvoje brzinu od snage tj. da se fokusiraju da izvedu udarac sto brze a ne sto jace i to nije bas najjednostavnije za nekog.
Sačuvana
Stranice: [1] 2 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.121 sekundi sa 20 upita.