TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394582 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 29, 2024, 03:24:29 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] 3 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Ishrana,potrebno misljenje  (Pročitano 4873 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #22 poslato: Februar 23, 2019, 03:11:16 posle podne »

Zato ja i pitah, da li je računica valjana...

Mislim da smo nekoliko puta napomenuli da su nam u prvom planu - proteini visoke biološke vrednosti( uprošćeno, idealan profil amino kiselina - najveći procenat ugradnje u tkivne proteine, animalno poreklo), svarljivi hidrati, a ne vlakna( nisu energetski konveribulni)...

Hm, vegetarijanci ih računaju? :) Još samo da je princp komplementarnosti "garantovan", bilo bi super...ali opet, uradi kako misliš da treba, naše je da samo ukažemo na moguće propuste...
Sačuvana
Пеђа
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 317

« Odgovor #21 poslato: Februar 22, 2019, 09:58:22 posle podne »

Moraš da iščitaš šta je BIOLOŠKA VREDNOST PROTEINA.
Ovako nema svrhe
Sačuvana
Sprdant
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 28

« Odgovor #20 poslato: Februar 22, 2019, 07:05:16 posle podne »



Inače, malo informacija na temu - dilemu - beli ili integralni pirinač? https://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/cuvena-dilema-beli-ili-integralni-pirinac
Vrlo zanimljivo hvala,ali iskljucivo me je zanimalo da li ako mi fale ugljeni hidrati preko dana ih mogu konzumirati uvece bez da idu u salo hvala..
Krenuo sam da pratim ishranu dosta sada.Dnevni unos je 2500 kalorija,150g proteina 300g ugljenih i 65g masti sta mislis da li je okej? 166

Da nije malo previše proteina na tvojih 56 kg? To mu dođe 2,6g/kg tt (2,6 grama po kilogramu telesne težine). Optimalan unos bi bio 1,5 g/kg tt max 2 g/kg tt u režimu za masu. Da se razumemo, neće ti ništa škoditi. Ali sam sumnjičav po pitanju tvojih anabolnih mogućnosti da se sav taj protein ugradi kao protein. Višak se izbaci putem moraće i transformiše u glikogen. Pošto je protein skuplji u nominalnom iznosu u odnosu na UH, nekako mi je logičnije da smanjiš unos P, a povećaš UH. Čisto iz ekonomske isplativosti.
Masti su ok, ako je zadovoljen minimalni odnos O3:O6=1:3. Idealno 1:1
Za UH nema pravila. To zavisi od tvog metabolizma. Ali kao što Slaviša reče, ogledalo je glavni instrument i fotkanje na 7-10 dana da bi upoređivao

UH od 3 g/kg tt
P 1,5 - 2 g/kg tt
M do 1 g/kg tt O3:O6=1:1 na restriktivnim dijetama 0,5 g/kg tt (misli se na dijete koje imaju UH u sebi)
Znam da jeste previse proteina ali jednostavno je nemoguce da unesem manje kad samo u 300g pirinca imam 23g proteina,ovsene 10g.. I tako dalje.Po tvojoj racunici ja bi trebao dnevno da unosim manje od 200 kalorija u pocetku sto je smesno

Ti ocigledno nista nisi shvatio iz navedenih postova. Biljne proteine ne racunas u ukupnom unosu proteina!

Biljni proteini imaje energetsku vrijednost ali nemaju biolosku  tj nemaju sve esencijalne aminokiseline u svom sastavu. Dok kod proteina zivotinjskog porijekla situacija je potpuno drugacija. Oni kao takvi, idealni su za  izgradnju misicne mase.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
Ako ih ne racunam,kako onda naprimer vegeterijanci ih racunaju u ukupan unos mslo mi je nejasno?
Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #19 poslato: Februar 22, 2019, 10:41:00 pre podne »



Inače, malo informacija na temu - dilemu - beli ili integralni pirinač? https://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/cuvena-dilema-beli-ili-integralni-pirinac
Vrlo zanimljivo hvala,ali iskljucivo me je zanimalo da li ako mi fale ugljeni hidrati preko dana ih mogu konzumirati uvece bez da idu u salo hvala..
Krenuo sam da pratim ishranu dosta sada.Dnevni unos je 2500 kalorija,150g proteina 300g ugljenih i 65g masti sta mislis da li je okej? 166

Da nije malo previše proteina na tvojih 56 kg? To mu dođe 2,6g/kg tt (2,6 grama po kilogramu telesne težine). Optimalan unos bi bio 1,5 g/kg tt max 2 g/kg tt u režimu za masu. Da se razumemo, neće ti ništa škoditi. Ali sam sumnjičav po pitanju tvojih anabolnih mogućnosti da se sav taj protein ugradi kao protein. Višak se izbaci putem moraće i transformiše u glikogen. Pošto je protein skuplji u nominalnom iznosu u odnosu na UH, nekako mi je logičnije da smanjiš unos P, a povećaš UH. Čisto iz ekonomske isplativosti.
Masti su ok, ako je zadovoljen minimalni odnos O3:O6=1:3. Idealno 1:1
Za UH nema pravila. To zavisi od tvog metabolizma. Ali kao što Slaviša reče, ogledalo je glavni instrument i fotkanje na 7-10 dana da bi upoređivao

UH od 3 g/kg tt
P 1,5 - 2 g/kg tt
M do 1 g/kg tt O3:O6=1:1 na restriktivnim dijetama 0,5 g/kg tt (misli se na dijete koje imaju UH u sebi)
Znam da jeste previse proteina ali jednostavno je nemoguce da unesem manje kad samo u 300g pirinca imam 23g proteina,ovsene 10g.. I tako dalje.Po tvojoj racunici ja bi trebao dnevno da unosim manje od 200 kalorija u pocetku sto je smesno

Ti ocigledno nista nisi shvatio iz navedenih postova. Biljne proteine ne racunas u ukupnom unosu proteina!

Biljni proteini imaje energetsku vrijednost ali nemaju biolosku  tj nemaju sve esencijalne aminokiseline u svom sastavu. Dok kod proteina zivotinjskog porijekla situacija je potpuno drugacija. Oni kao takvi, idealni su za  izgradnju misicne mase.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Sačuvana
Sprdant
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 28

« Odgovor #18 poslato: Februar 22, 2019, 10:26:38 pre podne »

Inače, malo informacija na temu - dilemu - beli ili integralni pirinač? https://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/cuvena-dilema-beli-ili-integralni-pirinac
Vrlo zanimljivo hvala,ali iskljucivo me je zanimalo da li ako mi fale ugljeni hidrati preko dana ih mogu konzumirati uvece bez da idu u salo hvala..
Krenuo sam da pratim ishranu dosta sada.Dnevni unos je 2500 kalorija,150g proteina 300g ugljenih i 65g masti sta mislis da li je okej? 166

Da nije malo previše proteina na tvojih 56 kg? To mu dođe 2,6g/kg tt (2,6 grama po kilogramu telesne težine). Optimalan unos bi bio 1,5 g/kg tt max 2 g/kg tt u režimu za masu. Da se razumemo, neće ti ništa škoditi. Ali sam sumnjičav po pitanju tvojih anabolnih mogućnosti da se sav taj protein ugradi kao protein. Višak se izbaci putem moraće i transformiše u glikogen. Pošto je protein skuplji u nominalnom iznosu u odnosu na UH, nekako mi je logičnije da smanjiš unos P, a povećaš UH. Čisto iz ekonomske isplativosti.
Masti su ok, ako je zadovoljen minimalni odnos O3:O6=1:3. Idealno 1:1
Za UH nema pravila. To zavisi od tvog metabolizma. Ali kao što Slaviša reče, ogledalo je glavni instrument i fotkanje na 7-10 dana da bi upoređivao

UH od 3 g/kg tt
P 1,5 - 2 g/kg tt
M do 1 g/kg tt O3:O6=1:1 na restriktivnim dijetama 0,5 g/kg tt (misli se na dijete koje imaju UH u sebi)
Znam da jeste previse proteina ali jednostavno je nemoguce da unesem manje kad samo u 300g pirinca imam 23g proteina,ovsene 10g.. I tako dalje.Po tvojoj racunici ja bi trebao dnevno da unosim manje od 2000 kalorija u pocetku sto je smesno
« Poslednja izmena: Februar 22, 2019, 10:35:02 pre podne od strane Sprdant » Sačuvana
Пеђа
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 317

« Odgovor #17 poslato: Februar 22, 2019, 09:15:54 pre podne »

Inače, malo informacija na temu - dilemu - beli ili integralni pirinač? https://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/cuvena-dilema-beli-ili-integralni-pirinac
Vrlo zanimljivo hvala,ali iskljucivo me je zanimalo da li ako mi fale ugljeni hidrati preko dana ih mogu konzumirati uvece bez da idu u salo hvala..
Krenuo sam da pratim ishranu dosta sada.Dnevni unos je 2500 kalorija,150g proteina 300g ugljenih i 65g masti sta mislis da li je okej? 166

Da nije malo previše proteina na tvojih 56 kg? To mu dođe 2,6g/kg tt (2,6 grama po kilogramu telesne težine). Optimalan unos bi bio 1,5 g/kg tt max 2 g/kg tt u režimu za masu. Da se razumemo, neće ti ništa škoditi. Ali sam sumnjičav po pitanju tvojih anabolnih mogućnosti da se sav taj protein ugradi kao protein. Višak se izbaci putem moraće i transformiše u glikogen. Pošto je protein skuplji u nominalnom iznosu u odnosu na UH, nekako mi je logičnije da smanjiš unos P, a povećaš UH. Čisto iz ekonomske isplativosti.
Masti su ok, ako je zadovoljen minimalni odnos O3:O6=1:3. Idealno 1:1
Za UH nema pravila. To zavisi od tvog metabolizma. Ali kao što Slaviša reče, ogledalo je glavni instrument i fotkanje na 7-10 dana da bi upoređivao

UH od 3 g/kg tt
P 1,5 - 2 g/kg tt
M do 1 g/kg tt O3:O6=1:1 na restriktivnim dijetama 0,5 g/kg tt (misli se na dijete koje imaju UH u sebi)


« Poslednja izmena: Februar 22, 2019, 09:18:21 pre podne od strane Пеђа » Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #16 poslato: Februar 22, 2019, 12:15:16 pre podne »

Više je bitno šta će ogledalo reći, nego li šta ja mislim...vreme će reći( uz adekvatan trening, doziran odmor...)

Nadam se da je računica korektno urađena...brojimo ono što je vredno brojanja?
Sačuvana
Sprdant
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 28

« Odgovor #15 poslato: Februar 21, 2019, 07:31:14 posle podne »

Inače, malo informacija na temu - dilemu - beli ili integralni pirinač? https://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/cuvena-dilema-beli-ili-integralni-pirinac
Vrlo zanimljivo hvala,ali iskljucivo me je zanimalo da li ako mi fale ugljeni hidrati preko dana ih mogu konzumirati uvece bez da idu u salo hvala..
Krenuo sam da pratim ishranu dosta sada.Dnevni unos je 2500 kalorija,150g proteina 300g ugljenih i 65g masti sta mislis da li je okej?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #14 poslato: Februar 19, 2019, 03:35:47 pre podne »

Ali text nije dat samo da bi se mi "uveselili", nego da o namirnicama koje su izvori ugljenih hidrata, razmišljamo i sa asepkta GL, kao i GI, a i o samoj formulaciji obroka( vlakna) koja mogu uticati da "brzinu" varenja, tj. oslobađaja hidrata...

Elem, opet - ne brini neće biti fatalne gojaznosti, ako obratiš pažnju na količinu hidrata, izvor istih, kao i formulaciju obroka...sapienti sat ;)

Da, vrlo zanimljivo ;)
Sačuvana
Sprdant
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 28

« Odgovor #13 poslato: Februar 18, 2019, 07:03:43 posle podne »

Inače, malo informacija na temu - dilemu - beli ili integralni pirinač? https://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/cuvena-dilema-beli-ili-integralni-pirinac
Vrlo zanimljivo hvala,ali iskljucivo me je zanimalo da li ako mi fale ugljeni hidrati preko dana ih mogu konzumirati uvece bez da idu u salo hvala..
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #12 poslato: Februar 18, 2019, 12:35:20 pre podne »

Inače, malo informacija na temu - dilemu - beli ili integralni pirinač? https://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/cuvena-dilema-beli-ili-integralni-pirinac

Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #11 poslato: Februar 17, 2019, 11:11:21 posle podne »

I da, suplemente omega-3 uzmati uz obroke ;) Rasporediti u toku dana...
Da li za veceru ako nam fale hidrati moze da se jede pirinac integralni ili pahuljice?

He he akcija kupujmo domaće ;)
Ako ti fale, mozes :))

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Sačuvana
Sprdant
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 28

« Odgovor #10 poslato: Februar 17, 2019, 08:03:30 posle podne »

I da, suplemente omega-3 uzmati uz obroke ;) Rasporediti u toku dana...
Da li za veceru ako nam fale hidrati moze da se jede pirinac integralni ili pahuljice?

He he akcija kupujmo domaće ;)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #9 poslato: Februar 15, 2019, 04:52:55 posle podne »

I da, suplemente omega-3 uzmati uz obroke ;) Rasporediti u toku dana...

He he akcija kupujmo domaće ;)
Sačuvana
Sprdant
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 28

« Odgovor #8 poslato: Februar 15, 2019, 11:35:06 pre podne »

U radu na masi je najbitniji dobro formulisan treninga sa opterećenjem, jer ako svoju muskulaturu nismo dovolno stimulisali na rast uzalud je sve i savršen meni i idealna suplementacija...

Dakle, sveto trojstvo - treninga, ishrane i dobro doziranog odmora( kvalitetan noćni san + odmor između treninga)...

Ovako ",u startu" pomenuti meni deluje ok...svakako da bi trebalo dodati i ribu, crveno meso kao neku bazičnu suplementaciju uz whey - omega-3 i vitaminsko-mineralne komplekse...

Što se tiče orijentacije u svetu makronutrijenata( proteini, hidrati, masti) - ista je poželjna i potrebna svakom ko želi da se ozbiljnije posveti "ovoj priči"...

Što se tiče neurotransmitera i ishrane, ne zaboravimo da su prekusori istih baš amino kiseline - triptofan, tirozin i sl.
2-3 puta nedeljno jedem crveno meso i ribu zaboravio sam da napisem od suplemenata imam whey treba da kupim i omega 3 kapsule,kad se one piju?
Sta da se radi...jebiga.Ja se trudim da jedem sto vise domacu hranu iz pouzdane ruke al opet svakako bolje pojesti ribu nego cios 😁
Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.083 sekundi sa 19 upita.