TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394579 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 28, 2024, 10:43:46 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Dizanje mase na vegetarijanskoj ishrani  (Pročitano 3051 puta)
stari vuk
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 24

« Odgovor #9 poslato: April 12, 2019, 07:09:55 posle podne »

Moze mala pomoc?
Sta mislite o mojoj ishrani,visok sam 190 a imam samo 72 kile.
7:00 100gr ovsenih i 30gr badema
11:00 4-5 jaja
15:30 80 gr riza 200gr belo meso
 18:00 Trening
Whey merica ipo + (banana)
19:00 100gr riza + 200gr belo meso + kapsula omega 3 + malo masl ulja
21:30 ella sir 100 gr +70 gr kikirikija +casa toplog mleka
Spavanje
Gde gresim? Da li mi je mali unos makrosa?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #8 poslato: Mart 15, 2019, 12:52:40 pre podne »

Nema tu mnogo filozofije dobra organizacija rešava sve...da li ćeš dan pre...da li ćeš ranije ustati pa sve pripremiti...ili neka jednostavnija "jela" neposredno pre...volja i dobra organizacija su najbitniji... ;)

Ko želi taj nađe način, ko ne želi - uvek nađe izgovor! ;)
Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #7 poslato: Mart 14, 2019, 08:25:59 posle podne »

Hvala na odgovoru.

Odgovor na poslednje pitanje : nijedan. Moje pitanje za vas malo ozbiljnije vezbace : kako organizujete ishranu,da li ste po ceo dan ispred sporeta i pravite hranu ili ujutru unapred sve spremite za ceo dan?
Meni je to najveci problem.
Ja pripremam uglavnom danas za sjutra. Ako sam slobodan tj vecinu vremena kuci, onda spremam taj dan. Svakako je svjeze spremljeno najbolje.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Sačuvana
stari vuk
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 24

« Odgovor #6 poslato: Mart 14, 2019, 08:17:24 posle podne »

Hvala na odgovoru.

Odgovor na poslednje pitanje : nijedan. Moje pitanje za vas malo ozbiljnije vezbace : kako organizujete ishranu,da li ste po ceo dan ispred sporeta i pravite hranu ili ujutru unapred sve spremite za ceo dan?
Meni je to najveci problem.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #5 poslato: Mart 13, 2019, 05:56:58 posle podne »

"Zakiseljavanje organizma" je svakako veliki problem savremenog čoveka, mada ne bi trebalo otići u krajnost i potpuno izbaciti one namirnice koje doprinose dobrom zdravlju i vitalnosti, a to su baš pomenuti izvori proteina visoke vrednosti - meso, riba, sir, jaja...

Čisto ilustrativno , kada kažemo protein visoke bioloke vrednosti mislimo na to da protein ima sve potrebne esencijalne amino kiseline( telo ih mora unositi hranom, ne mogu se proizvesti u našem telu), tj, protein je kompletan, a i amino kiselinski sastav je idealan sa aspekta ugradnje u tkivne proteine, dakle, i u naše mišće :)

Opet kažem nedovoljno je pouzdanih informacija o principu komplementarnosti biljnih proteina gde kombinovanjem istih pokušavamo da dobijemo idealan profil amino kiselina...dakle, nije nemoguće...

Neki biljni proteini su kompletni( kinoa, amarnt, čija, proso...)...ali tu su i neke druge supstance koje mogu imati negativan uticaj na npr. hormonski balans . soja, npr.

https://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/soji-je-odzvonilo

Ne zaboravimo da je čovek prvo bio lovac, pa tek onda ratar( evolutivno gledano)...sve u svemu, raznovrsna ishrana je najbolje rešenje, bez krajnosti i preterivanja sa obe strane( namirnice biljnog i životinjskog porekla)...ali kada govorimo o "muscle building" procesu, svakako da animalni proteini imaju preimućstvo...

Vegan bodybuilding je postao hit, ali ne znam koliko je vegan-bb bilo Mr.O ? ;) Sve u svemu, balans...citrusi, krucifere, kupusnjače( brokoli, keljikupus...), zelena salata, paradjz...i držimo balans... ;)
« Poslednja izmena: Mart 13, 2019, 06:21:55 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
stari vuk
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 24

« Odgovor #4 poslato: Mart 13, 2019, 04:16:55 posle podne »

Kao prvo hvala na konciznim odgovorima.
On mi je inspiracija u smislu nekoga ko pretrci 300 kilometara u pustinji za 3 dana a uspeva da ne izgubi previse na masi s obzirom kolika je potrosnja energije i njegova ishrana koja je oskudna. Poznavajuci sebe kada istrcim 10 kilometara na suncu osusim se kao grana.
Nemam nikakav zdravstveni problem nego mi svi govore da li si normalan zakiselices organizam, desice ti se takve i takve i takve posledice itd....
Istovremeno mi na youtube iskacu videi kao sto je :
Gaining weight on vegan
Kendrick Farris - professional weightlifter koji je vegan, koji dize 180 kila iz a snatch-a, ponovo mi nije jasno kako uspeva da nahrani misic.
Da li je moguce biti vegan i ozbiljno se baviti sportom..
Malo me zainteresovala ta tema, pa sam hteo da vidim da li je bullshit.
Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #3 poslato: Mart 13, 2019, 10:47:49 pre podne »

Da uprostimo malo. Proteini koji nisu životinjskog porijekla nemaju u sebi pun AK profil i na žalost ili na sreću, mi nismo krave, konji ili neka slična životinja,  da nam tijelo NE- esencijalne amino kiseline pretvara u ESENCIJALNE. Od mišićne mase nema ništa. Nagledao sam se pokušaja i pokušaja, jako teško za bilo šta ozbiljno napraviti. Gledao sam ljude koji ne mogu 20 metara da potrče. Kosa im otpada, nokti nejaki, zubi... Rijetki su slučajevi gdje to isladne kako treba. Svakako možeš da biraš da li da tvoje tijelo trpi posledice ili da udariš fino po mesu.

Ako si baš odlučio za taj način života, savjetujem dosta suplementacije, svih mogućih vitamina i minerala da bi se koliko toliko održao balans.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2 poslato: Mart 13, 2019, 12:50:02 pre podne »

Ultramaratonac kao inspiracija za "dizanje mase"? Inače, misliš na vegane ili neku formu vegetarijanizma?

Imaš li neki realan zdravstveni problem pa je meso problematično? Alkalna dijeta/detoksikacija? Problemi sa jetrom, bubrezima? Ili se samo povodiš za nutritivnim ekstremima?

Naravno da i u biljnom svetu postoje kompletni proteini, npr. kinoa, a tu su i priče o komplementarnosti proteina( amino kiseline koje nedostaju se dopunjuju izvorima istih iz drugih biljnih proteina, npr. pirinač + mahunarke), mada bih sve to primio sa velikom rezervom...

U priču o veganizmu bi trebalo ući hladne glave, ne zaltetati se olako...

Šta može biti problem kod vegana - "nedovoljno" vitamina B12, zatim, aktivne forme omega-3 koje se jedno nalaze u namirnicama animalnog porekla( EPA, DHA...naše telo nije dovoljno efikasno u obradi ALA), vitamin D3( biljni vitamin D2 je manje "potentan"), hem-izvori gvožđa iz crvenog mesa, iznutrica( visokoapsorptivni oblik)...

Integralne žitarice, kopriva, proso, susam su takođe dobri izvori gvožđa iz biljnog sveta,inače, spanać je bogat oksalnom i fitinskom kiselinom(antinutrijenti) koje smanjuju apsorpciju gvožđa, a i količina gvožđa u spanaću je realno mnogo manja nego što se očekuje.

Neki od  od problema u veganzimu, pogotovu kod pojedinaca koji očekuju maksimalne rezultate na polju maksimalnog razvoja muskulature tiču se i kreatina, karnozina (beta-alanina), kao i taurina, čija je normalna produkcija u telu vezana najvećim delom za namirnice životinjskog porekla(tako da suplementacija istim postaje izvesna).

Tu je i uticaj na hormonski balans - testosteron pre svega...

Dakle, stari vuče, ako si "star", budi i mudar...neka tvoja ishrana bude, raznovrsna, a ne na nivou nutritivnih "fanatika i ekstremista"... ;)

Spremnost se stiče i treningom... ;)

« Poslednja izmena: Mart 13, 2019, 12:52:03 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
stari vuk
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 24

« Odgovor #1 poslato: Mart 12, 2019, 11:19:07 posle podne »

Pozdrav svima
Zanima me da li je neko upucen u ovo malo vise i kako je to moguce? Mislim na izgradnju kvalitetnog misica bez zivotinjskog mesa. Kako moze biljni protein da zameni zivotinjski? Ako neko ima neki takav plan ishrane neka prosledi ili da primer bar da vidim o cemu se radi.
Inspirisala me malo prica naseg ultramaratonca Jovice Spajica koji trci maratone i istovremeno je u specijalnim jedinicama. Cinjenica je da je mali i lagan i da ne dize velike kilaze na tegovima, ali je istovremeno prespreman.
Sačuvana
Stranice: 1 [2] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.05 sekundi sa 18 upita.