TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394941 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 16, 2024, 04:48:13 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Cink  (Pročitano 1062 puta)
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5847


« Odgovor #16 poslato: Decembar 18, 2021, 07:10:56 posle podne »

Evo sada je pravo vreme za unos cinka u vidu suplemenata. Samo voditi računa o jedninjenjima koja su u ponudi. To smo već pričali. Često se i u okviru multivitaminskih i mineralnih suplemenata nalazi cink u obliku oksida, što nije dobar izbor. Uvek naći organske forme.
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16665


« Odgovor #15 poslato: Decembar 12, 2021, 08:39:22 posle podne »

Mislim da nema potrebe unositi ga bez prekida u vidu suplemenata. Bitan je u hladnim periodima jer je dobar u prevenciji virusnih infekcija.

Tako nešto sam i čuo. Drago mi je kada dobijem potvrdu stručnog lica. :)
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3163


« Odgovor #14 poslato: Decembar 12, 2021, 08:28:39 pre podne »

Mislim da nema potrebe unositi ga bez prekida u vidu suplemenata. Bitan je u hladnim periodima jer je dobar u prevenciji virusnih infekcija.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3163


« Odgovor #13 poslato: Decembar 12, 2021, 08:26:31 pre podne »

Helat je čvrst spoj nekog minerala i određene organske kiseline. Takav preparat je bezbedan, organizam ga dobro prihvata, koristi potrebne količine, a višak odbacuje. Nema taloženja u organizmu, kao kod neorganske forme.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16665


« Odgovor #12 poslato: Novembar 28, 2021, 08:29:56 posle podne »

Što se suplementacije tiče preferira cink u helatnom obliku.

Sta je helatni oblik?
Da li se unos cinka preporucuje bez prekida?
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5847


« Odgovor #11 poslato: Novembar 19, 2021, 10:20:32 posle podne »

Tu mi citrat najomoljeniji oblik tj meni nekako  radi najbolje.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk

E to si odlično rekao. Uostalom, svako treba da proba razne oblike, pa da vidi šta mu najviše odgovara. Ljudi samo kupe neki suplement, a uopšte ne osluškuju svoj organizam, da utvrde da li to nešto konkretno i deluje. Zato kada se odlučimo da neki suplement koristimo, onda treba da obratimo pažnju i na to kako deluje na nas.
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3163


« Odgovor #10 poslato: Novembar 19, 2021, 04:20:31 posle podne »

Žitarice, soja, pivski kvasac su dobar izvor cinka biljnog porekla. Semenke - sušene semenke lubenice, semenke bundeve, suncokreta, čia semenke i lanene sadrže isto cink.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3163


« Odgovor #9 poslato: Novembar 19, 2021, 04:14:09 posle podne »

Cink je važan za lepu kožu. Njegov nedostatak dovodi do sušenja kože, lomljenja noktiju, pojave peruti i opadanja kose. Kako povoljno utiče na zarastanje rana jako je dobar za lečenje opekotina. Nedostatak cinka u organizmu tako utiče na pojavu problema sa učenjem i ponašanjem, kao i problema emotivne prirode.
Cink podstiče dejstvo mnogobrojnih hormona, kao što su, na primer, hormoni rasta. On igra važnu ulogu u proizvodnji testosterona i čak povoljno utiče na pokretljivost spermatozoida.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #8 poslato: Novembar 18, 2021, 09:58:39 posle podne »

Tu mi citrat najomoljeniji oblik tj meni nekako  radi najbolje.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3163


« Odgovor #7 poslato: Novembar 18, 2021, 09:02:15 posle podne »

Što se suplementacije tiče preferira cink u helatnom obliku.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3163


« Odgovor #6 poslato: Novembar 18, 2021, 08:59:24 posle podne »

Pošto ljudi zbog loše ishrane neretko imaju problem sa deficitom cinka treba napomenuti da su njegovi najbolji izvori mesni proizvodi kao i ostrige. Ja volim kroz ostrige, teleće meso i jaja da ga unosim.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5847


« Odgovor #5 poslato: Novembar 18, 2021, 07:52:34 posle podne »

Ja recimo koristim u obliku cink-glukonata, koji je otprilike na 2. ili 3.mestu po resorpciji, pa bih voleo da čujem šta drugi kažu koje oblike zinka koriste.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5847


« Odgovor #4 poslato: Novembar 18, 2021, 07:51:10 posle podne »

Kao što smo spomenuli za suplemente magnezijuma, tako i ovde postoji problem što je najveći procenat u obliku oksida, a ipak su organske forme mnogo bolje za resorpciju i iskorišćavanje od strane organizma. Smatra se da je cink-pikolinat najbolji.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5847


« Odgovor #3 poslato: Novembar 18, 2021, 07:47:38 posle podne »

Preporučeni dnevni unos (RDA)

Za žene od 18 godina RDA je 9 mg, a za žene od 19 godina i starije RDA je 8 mg. Za muškarce od 18 godina i više RDA je 11 mg. Dok ste trudni, RDA je 13 mg kod onih od 18 godina i 11 mg kod onih od 19 godina i više. Tokom dojenja, RDA je 17 mg za one od 18 godina i 12 mg za one od 19 godina i više. Kod dece, RDA zavisi od starosti.

Cink je takođe dostupan u suplementima, losionima, gelovima, mastima, vodi za ispiranje usta i mnogim drugim proizvodima.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5847


« Odgovor #2 poslato: Novembar 18, 2021, 07:43:16 posle podne »

Doziranje

Kada se uzima kao suplement za oralnu upotrebu: Cink je verovatno bezbedan kada se koristi u količinama ne većim od 40 mg dnevno. Moguće je da je bezbedan kada se uzima u većim dozama, posebno kada se koristi samo u kratkom vremenskom periodu. Ali uzimanje doza većih od 40 mg dnevno može smanjiti količinu bakra koje telo apsorbuje. Uzimanje veoma visokih doza cinka verovatno nije bezbedno i može izazvati bol u stomaku, povraćanje i mnoge druge probleme. Pojedinačne doze od 10-30 grama cinka mogu biti fatalne.

Kada se nanese na kožu: Cink je verovatno bezbedan. Korišćenje cinka na oštećenoj koži može izazvati peckanje i svrab.

Kada se udiše: Cink nije bezbedan kada se udiše kroz nos. Može izazvati trajni gubitak mirisa. Izbegavajte upotrebu sprejeva za nos koji sadrže cink.
Sačuvana
Stranice: [1] 2 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.074 sekundi sa 17 upita.