TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394998 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 19, 2024, 09:09:16 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 2 [3] 4 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: kamen u bubregu koja proteinska suplementacija?  (Pročitano 2378 puta)
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5855


« Odgovor #26 poslato: Mart 01, 2023, 07:57:39 posle podne »

Ako ti je funkcija bubrega normalna (urea i kreatinin u krvi u okviru referentnih vrednosti) onda možeš uzimati i whey protein i hranu životinjskog porekla bez problema. Samo idi na redovne kontrole kod nefrologa.
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27300


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #25 poslato: Februar 27, 2023, 03:17:09 posle podne »

pa ja  ne opterecujem bubrege proteinima  uzimao sam 30-40  grama proteina  dnevno kroz  ishranu  nisam jeo meso  i pao sam na 66 kg  a visok sam 185 cm  . ja moram da pocnem da uzimam vise proteina  dali kroz suplementaciju   da vise unosim ili da  vise jedem  ali ja mislim da je bolje  da uzimam kroz  suplementaciju nego da se prezderavam mesom i hranom  zivotinjskog porekla . imam dilemu  samo dali je zdraviji  way protein surutke ili soy protein ( sojin protein ) .Zanima me vase misljenje  sta je zdravije? meni fali minimum 10 kg da nabacim  i vise. ja sam mrsav sada.  Dali je dosta  da ukupno uzimam  kroz hranu i suplementaciju 100 grama  proteina  ili moram i vise ? i dali treba da pojacam i ugljene hidrate  ili samo protein ?
Iako nisam doktor ja bih ti preporucio i jedno i drugo,naravno ne prezderavanje ,ali da jedes vise mesa kao i da povecas unos proteina.Vise puta dnevno(2-3)po jednu porciju proteina.
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27300


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #24 poslato: Februar 27, 2023, 03:15:04 posle podne »

  dali se protein bolje  apsorbuje   ako  ga izmutimo u vodi i popijemo  ili   mogu da ga  ubacim u ovsenu  kasu  za dorucak  bez mucenja ?
Naravno da se bolje absorbuje u vodi i mozes ga mesati sa ovsenom,ljudi ga cesto mesaju sa mlekom zbog veceg kalorijskog unosa .
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27300


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #23 poslato: Februar 27, 2023, 03:12:56 posle podne »

Postoji nekoliko vrsta kamenja u bubregu koji se međusobno razlikuju po svom hemijskom sastavu.
-kalcijumski (neorganski): oksalatni, fosfatni, karbonatni.
-uratni.
-cisteinski.
-struvitni ili infekcijski.
Kalcijumski kamen je daleko najčešći, na njega otpada oko 80% svih kamenova u bubregu, a nastaju zbog poremećaja metabolizma, apsorbcije i reapsorpcije kalcijuma i ostalih materija koje se na njega vežu i formiraju kamen u bubregu. Najčešće se javlja okasalatni kamen ( kristali kalcijum oksalata koji nastaju kod smanjenja količine raspoloživog kalcijuma u organizmu). Kalcijum se u crevima veže za oksalate i time onemogućava njihovu preteranu apsorpciju u crevima , pa kad se pojavi kamen u bubregu ove vrste, preporučuje se povećan dnevni unos kalcijuma, do 1200 mg uz obrok. Treba izbegavati namirnice bogate oksalatima: čokoladu sa visokim procentom kakaa, jagode, cveklu, repu, španać, orašaste plodove, špargle, bobičasto voće, brokoli, smokve, narandže, ananas, blitvu, luk, peršun, jabuke, mekinje, kikiriki, čaj, kofein, pivo, mleko, sladoled.
Osim piva skoro sve sto volim.
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27300


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #22 poslato: Februar 27, 2023, 03:11:57 posle podne »

Postoje određene vrste kamena koje nastaju usled povećanog unosa namirnica životinjskog porekla, dok postoje druge vrste kod kojih je baš poželjno jesti meso, a nije poželjno jesti voće i povrće. Zbog toga sam Vas pitala da li znate i odakle šta trebate jesti.
Da,citao sam i jos sam u soku i nije mi jasno zasto ne smeju da se jede voce...
Verujem ti,nego mi nije jasno...
Sačuvana
goxixxx
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 15

« Odgovor #21 poslato: Februar 27, 2023, 08:32:07 pre podne »

pa ja  ne opterecujem bubrege proteinima  uzimao sam 30-40  grama proteina  dnevno kroz  ishranu  nisam jeo meso  i pao sam na 66 kg  a visok sam 185 cm  . ja moram da pocnem da uzimam vise proteina  dali kroz suplementaciju   da vise unosim ili da  vise jedem  ali ja mislim da je bolje  da uzimam kroz  suplementaciju nego da se prezderavam mesom i hranom  zivotinjskog porekla . imam dilemu  samo dali je zdraviji  way protein surutke ili soy protein ( sojin protein ) .Zanima me vase misljenje  sta je zdravije? meni fali minimum 10 kg da nabacim  i vise. ja sam mrsav sada.  Dali je dosta  da ukupno uzimam  kroz hranu i suplementaciju 100 grama  proteina  ili moram i vise ? i dali treba da pojacam i ugljene hidrate  ili samo protein ?
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3178


« Odgovor #20 poslato: Februar 26, 2023, 01:39:28 posle podne »

Postoje podaci da životinjski proteini nose veću mogućnost za stvaranje kamena ali opet ima dosta i u individualnoj reakciji organizma. Svakako u takvom stanju ne treba opterećivati bubrege proteinima.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3178


« Odgovor #19 poslato: Februar 26, 2023, 01:36:08 posle podne »

Dosta zavisi od toga koji je tip kamena, kao što smo već navodili postoje kameni različitih sastojaka. Generalno, protein je protein pa ukoliko ne podstiče dodatno stvaranje kamena sa tog aspekta bi trebalo da može bilo koji. Ono što se generalno više preporučuje za masu je Whey.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Zoltan Kozma
ADMINISTRATOR
Top poster
********
Van mreže Van mreže

Poruke: 12779


Never give up!

« Odgovor #18 poslato: Februar 26, 2023, 09:52:37 pre podne »

Sada će naši doktori sa stručne strane reći.

Sačuvana
goxixxx
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 15

« Odgovor #17 poslato: Februar 25, 2023, 02:12:16 posle podne »

imam kamen u bubregu   koji protein mi preporucujete   dali je bolje  whey  protein surutke   ili   sojin protein   (soy protein)  i sta  lakse podnosi organizam posto se mnogi  zale   na  stomak  kad uzimaju proteine ?
Sačuvana
goxixxx
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 15

« Odgovor #16 poslato: Februar 25, 2023, 02:02:27 posle podne »

koji suplement mi   preporucujete  za  masu  mnogo sam smrsao treba mi nesto   za povecanje misicne mase ?
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5855


« Odgovor #15 poslato: Februar 24, 2023, 08:49:09 posle podne »

Svakako se bolje apsorbuje u vodi, što se preporučuje posle treninga. Ali se tokom dana može koristiti i kao deo neke kaše. Nije problem i tako da uzimaš.
Sačuvana
goxixxx
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 15

« Odgovor #14 poslato: Februar 24, 2023, 09:35:47 pre podne »

  dali se protein bolje  apsorbuje   ako  ga izmutimo u vodi i popijemo  ili   mogu da ga  ubacim u ovsenu  kasu  za dorucak  bez mucenja ?
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3178


« Odgovor #13 poslato: Decembar 17, 2022, 03:30:29 posle podne »

Cistinski kamen u bubregu nastaje kod nasledne bolesti, cistinurije, kod koje je poremećen metabolizam, odnosno pojačano izlučivanje aminokiselina: cisteina, arginina, lizina, histidina. Kod pojedinaca sa cistinurijom je pojava kamena u bubregu jako česta, kod 50% obolelih. U ishrani treba izbegavati namirnice bogate cisteinom i metioninom: mleko, meso, surutku, jaja, ribu.
Struvitni, odnosno kamen nastao kao posledica učestalih infekcija mokraćnih organa uzročnicima iz rodova Proteus, Providentia, Klebsiella i Serratia. Obično su velikih dimenzija i kao takvi nemaju simptoma. Kod njih je najbitnija prevencija infekcija i redovna hidratacija
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3178


« Odgovor #12 poslato: Decembar 17, 2022, 03:29:57 posle podne »

Drugi po učestalosti, uratni kamen u bubregu, nastaje taloženjem mononatrijum- urata, usled poremećenog metabolizma mokraćne kiseline. Česta su pojava kod gihta, u sklopu uratnog artritisa i kod osoba koje primaju neki vid hemoterapije. Obzirom da mokraća povećane kiselosti pogoduje stvaranju uratnog kamena, potrebno je alkalizovati urin pažljivim odabirom hrane i dodavanjem sode bikarbone u ishranu. Namirnice koje treba izbegavati su one koje su bogate proteinima i purinima: iznutrice, suhomesnati proizvodi, riba, dimnjeno meso, mahunarke, gljive i orašasti plodovi. Savetuje se što manji unos soli i alkoholnih pića.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Stranice: 1 2 [3] 4 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.094 sekundi sa 17 upita.