TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395185 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 27, 2024, 10:27:07 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 6 7 [8] 9 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Medicinski mitovi o hipertenziji  (Pročitano 5464 puta)
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 3203


« Odgovor #27 poslato: Decembar 31, 2022, 11:33:13 pre podne »

Uzrok i jeste veći fizički napor. Svako ozbiljno bavljenje sportom ili ozbiljna aktivnost može dovesti do ove promene. Što se doživotnog bavljenja sportom tiče ima logike, većini sportista se preporučuje da imaju kontinuiranu fizičku aktivnost tokom života, pa makar i minimalnog intenziteta.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Zoltan Kozma
ADMINISTRATOR
Top poster
********
Van mreže Van mreže

Poruke: 12783


Never give up!

« Odgovor #26 poslato: Decembar 31, 2022, 08:30:46 pre podne »

Kako je meni na pregledima objašnjeno ranije ,sportsko srce je uzrok većih fizičkih napora gde srce mora pumpati više krvi i dolazi do priširenja komore ako sam dobro razumeo.To je normalna pojava i jedino što je meni rečeno ne smem onda prestajati do kraja života sa treninzima.
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 3203


« Odgovor #25 poslato: Decembar 29, 2022, 06:41:30 posle podne »

Potrebne su redovne kontrole ali zaista mislim da se ne tre plašiti. Jednom godišnje kontrola kod kardiologa, EHO srca  ili šta god savetuje ordinirajući kardiolog.
Iz mog iskustva, pošto i ja imam sportsko srce, zaista nije ništa strašno ali je potreban veći porez nego kod osoba sa normalnom veličinom srca.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27374


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #24 poslato: Decembar 29, 2022, 03:22:19 posle podne »

Kod većine sportista sportsko srce je zdravo srce, samo je srčani mišić blago hipertrofična.
Kod jednog dela, sa verovatno nekom genetskom predispozicijom, dolazi do veće hipertrofije i mogućih posledica u vidu kardiomiopatije.
Da li mi koji imamo sportsko srce bi trebalo da se plasimo?
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 3203


« Odgovor #23 poslato: Decembar 27, 2022, 07:08:36 posle podne »

8. Samo muškarci razvijaju visok krvni pritisak
Iako svako može da razvije hipertenziju, muškarci imaju veći rizik od toga do 45. godina. Od 45. do 64. godine, svi imaju sličan rizik od razvoja visokog krvnog pritiska.

Međutim, nakon 64. godine starosti, izgleda da žene imaju veći rizik od razvoja hipertenzije od muškaraca.
Moja majka je celog zivota patila od niskog krvnog pritiska i to extremno niskog,a pri kraju zivota da tako kazem imala je jako visok pritisak.
Ovo se neretko dešava u praksi. Dobro je što si ti naveo taj primer.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 3203


« Odgovor #22 poslato: Decembar 27, 2022, 07:04:19 posle podne »

Kod većine sportista sportsko srce je zdravo srce, samo je srčani mišić blago hipertrofična.
Kod jednog dela, sa verovatno nekom genetskom predispozicijom, dolazi do veće hipertrofije i mogućih posledica u vidu kardiomiopatije.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Zoltan Kozma
ADMINISTRATOR
Top poster
********
Van mreže Van mreže

Poruke: 12783


Never give up!

« Odgovor #21 poslato: Decembar 27, 2022, 06:28:37 posle podne »

Kada smo kod pritiska i svega vezanog za srce zanima me vaše mišljenje kao doktora o sportskom srcu?
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27374


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #20 poslato: Decembar 27, 2022, 02:53:12 posle podne »

8. Samo muškarci razvijaju visok krvni pritisak
Iako svako može da razvije hipertenziju, muškarci imaju veći rizik od toga do 45. godina. Od 45. do 64. godine, svi imaju sličan rizik od razvoja visokog krvnog pritiska.

Međutim, nakon 64. godine starosti, izgleda da žene imaju veći rizik od razvoja hipertenzije od muškaraca.
Moja majka je celog zivota patila od niskog krvnog pritiska i to extremno niskog,a pri kraju zivota da tako kazem imala je jako visok pritisak.
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27374


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #19 poslato: Decembar 27, 2022, 02:51:41 posle podne »

Navela bih kao još jedan od mitova:
7. Hipertenzija je definitivno izlečiva
Trenutno ne postoji lek za hipertenziju. Međutim, postoje načini za upravljanje stanjem i smanjenje njenog uticaja na zdravlje.

Na primer, unošenje sledećih promena mogu pomoći:

smanjenje unosa alkohola
jesti zdravu ishranu
vežbanje
upravljanje stresom
prestanak pušenja
održavanje umerene telesne mase
uzimanje propisanih lekova.
Moze se korigovati i drzati u nekim grancama normale,ali zato treba se drzati uputstva koje si navela.
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27374


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #18 poslato: Decembar 27, 2022, 02:50:49 posle podne »

Evo još nekih.
5. Ne koristim kuhinjsku so, tako da ne treba da brinem o unosu natrijuma
SZO preporučuje konzumiranje manje od 5 grama soli svakog dana kako bi se održao zdrav krvni pritisak.

Oni objašnjavaju da bi se „procenjeno 2,5 miliona smrtnih slučajeva moglo sprečiti svake godine ako bi se globalna potrošnja soli smanjila na preporučeni nivo“.

Međutim, samo izbegavanje kuhinjske soli nije dovoljno kada se ograničava ukupni unos soli. Važno je čitati etikete na hrani; sol se pojavljuje u širokom spektru namirnica, ponekad u veoma velikim količinama.
Koliko ljudi znam koji nisu koristili ili vrlo malo koriste kuhinjsku so i ipak imaju problem sa krvnim pritiskom.
Tu je opet ono pitanje koliko generalno unose soli kroz gotova pakovanja, grickalice, testa i drugu hranu, ne moraju uopšte sami da sole jela. Naravno u tom slučaju i genetika igra veliku ulogu.
Da,gotova jela osim sto sadrze puno stetnih stvari sadrze i puno soli,to sam zaboravio,dobro da si me podsetila.
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 3203


« Odgovor #17 poslato: Decembar 26, 2022, 12:56:25 posle podne »

8. Samo muškarci razvijaju visok krvni pritisak
Iako svako može da razvije hipertenziju, muškarci imaju veći rizik od toga do 45. godina. Od 45. do 64. godine, svi imaju sličan rizik od razvoja visokog krvnog pritiska.

Međutim, nakon 64. godine starosti, izgleda da žene imaju veći rizik od razvoja hipertenzije od muškaraca.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 3203


« Odgovor #16 poslato: Decembar 26, 2022, 12:55:20 posle podne »

Navela bih kao još jedan od mitova:
7. Hipertenzija je definitivno izlečiva
Trenutno ne postoji lek za hipertenziju. Međutim, postoje načini za upravljanje stanjem i smanjenje njenog uticaja na zdravlje.

Na primer, unošenje sledećih promena mogu pomoći:

smanjenje unosa alkohola
jesti zdravu ishranu
vežbanje
upravljanje stresom
prestanak pušenja
održavanje umerene telesne mase
uzimanje propisanih lekova.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 3203


« Odgovor #15 poslato: Decembar 26, 2022, 12:52:07 posle podne »

Evo još nekih.
5. Ne koristim kuhinjsku so, tako da ne treba da brinem o unosu natrijuma
SZO preporučuje konzumiranje manje od 5 grama soli svakog dana kako bi se održao zdrav krvni pritisak.

Oni objašnjavaju da bi se „procenjeno 2,5 miliona smrtnih slučajeva moglo sprečiti svake godine ako bi se globalna potrošnja soli smanjila na preporučeni nivo“.

Međutim, samo izbegavanje kuhinjske soli nije dovoljno kada se ograničava ukupni unos soli. Važno je čitati etikete na hrani; sol se pojavljuje u širokom spektru namirnica, ponekad u veoma velikim količinama.
Koliko ljudi znam koji nisu koristili ili vrlo malo koriste kuhinjsku so i ipak imaju problem sa krvnim pritiskom.
Tu je opet ono pitanje koliko generalno unose soli kroz gotova pakovanja, grickalice, testa i drugu hranu, ne moraju uopšte sami da sole jela. Naravno u tom slučaju i genetika igra veliku ulogu.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27374


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #14 poslato: Decembar 26, 2022, 09:04:34 pre podne »

Evo još nekih.
5. Ne koristim kuhinjsku so, tako da ne treba da brinem o unosu natrijuma
SZO preporučuje konzumiranje manje od 5 grama soli svakog dana kako bi se održao zdrav krvni pritisak.

Oni objašnjavaju da bi se „procenjeno 2,5 miliona smrtnih slučajeva moglo sprečiti svake godine ako bi se globalna potrošnja soli smanjila na preporučeni nivo“.

Međutim, samo izbegavanje kuhinjske soli nije dovoljno kada se ograničava ukupni unos soli. Važno je čitati etikete na hrani; sol se pojavljuje u širokom spektru namirnica, ponekad u veoma velikim količinama.
Koliko ljudi znam koji nisu koristili ili vrlo malo koriste kuhinjsku so i ipak imaju problem sa krvnim pritiskom.
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27374


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #13 poslato: Decembar 26, 2022, 09:03:20 pre podne »

2. Hipertenzija je prisutna u mojoj porodici, tako da ne mogu ništa da uradim
Prema istraživanju, hipertenzija ima genetsku komponentu.
Međutim, hipertenzija nije neizbežna, čak ni za one koji su joj genetski podložni. Često se stanje razvija zbog faktora načina života, kao što je ishrana, na koju geni ne utiču. Tako da adekvatnim načinom života možete je izbeći.
Ovo je samo izgovor,naravno da se moze ciniti protiv toga iako covek ima gene koje su podlozniji za visok pritisak.Onda treba promeniti nacin zivota,ishranu itd.
Sačuvana
Stranice: 1 ... 6 7 [8] 9 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.104 sekundi sa 17 upita.