TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395189 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 28, 2024, 07:14:21 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: 20 saveta za izbegavanje gojenja tokom praznika  (Pročitano 3640 puta)
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27374


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #70 poslato: Januar 06, 2023, 08:57:48 posle podne »

10. Ponesite zdravo jelo da podelite
Na prazničnim zabavama može biti lako prejesti se - ili se fokusirati na visokokaloričnu hranu.
Međutim, vi imate kontrolu nad onim što konzumirate. Jedan jednostavan trik je da ponesete svoje zdravo jelo da podelite sa drugima. Na ovaj način možete garantovati da ćete jesti nešto što je u skladu sa vašim ciljevima težine.
Bravo.Ja ovo uvek predlazem svima koji imaju problem sa tezinom,bilo da hoce da nabace masu ili hoce da se oslobode masnih naslaga.Jer onda znas tacno koliko si cega pojeo.
Ovde se i ja trudim da navedem ljude da podelimo zdrav obrok, a da ne posežu za onim manje zdravim ili nezdravim... Međutim, nisam imala mnogo uspeha- svi se slažu da je nezdravo mnogo ukusnija.
Uglavnom jeste,ali uvek ima izuzetaka.Meni recimo humus je odlicnog ukusa a i zdravo je.
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27374


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #69 poslato: Januar 06, 2023, 08:56:42 posle podne »

Ovde bih dodala da i oni koji su smešteni po lux hotelima imaju SPA centre i teretane u njima, tako da tek tu nema potrebe za "zabušavanjem".
To jeste jedna od dobrih strana mnogih hotela što imaju teretanu. Jedan moj drug obavezno ide u teretanu, kada je na odmoru i odseda u nekom hotelu.
Isto,kad god sam isao na more,na neki izlet uvek sam gledao da u blizini ima neka teretana,a ako nije bilo onda sam improvizovao,radio propadanja,zgibove,podizanje nogu itd sa detetom na ledima na igralistu,ali trening nikako nije smeo izostati.
Ko hoće može uvek da nađe način da trenira, a ko ne, samo će nalaziti izgovore. Naravno, ne mora da se trenira i kada je neko na odmoru 10 dana ili koliko već, prijao bi i odmor od treninga. Ali je dobro i da se nastavi sa treninzima i tokom odmora.
Naravno ti moji treninzi kada smo na odmoru nisu kao kad bih bio kuci,ne obaram PR-ove,nego mi vise dode kako bih odrzavao snagu i kako bih se oslobodio stresa.
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27374


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #68 poslato: Januar 06, 2023, 08:54:17 posle podne »

6. Kontrolišite nivoe stresa
Praćenje zahteva praznika može biti stresno.
Osobe pod stresom obično imaju visok nivo kortizola, hormona koji se oslobađa kao odgovor na stres. Hronično visoki nivoi kortizola mogu uzrokovati povećanje telesne težine, jer su povezani sa većim unosom hrane.
Pored toga, stresan način života može izazvati više žudnje za nezdravom hranom.
Iz ovih razloga, važno je držati nivoe stresa pod kontrolom uopšte – ali posebno tokom praznika, kada ste možda zauzeti i okruženi nezdravom hranom.
Mnogo tehnika može vam pomoći da smanjite stres. Neke opcije uključuju vežbanje, meditaciju, jogu i duboko disanje.
Meni ovaj period-praznicni puno pomaze u tome da ne budem stresan,jer provodim vreme sa voljenim i meni dragim osobama i radim stvari koje hocu.
To je zdrav način razmišljanja. Praznici i treba da budu period kada treba svi da budemo rasterećeni svakodnevnih briga. Ali ipak postoje i oni koje spremanje slavlja za praznike predstavlja veliki stres, a treba da bude baš suprotno.
Ja tokom spremanja uvek mislim na vreme koje cemo provesti zajedno,a i tokom spremanja se uvek salimo jedni sa drugima,smisljamo stvari kako bi jedan drugog zabavili i tako sredimo sve a nismo ni primetili.
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27374


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #67 poslato: Januar 06, 2023, 08:52:08 posle podne »

4. Fokusirajte se na obrok
Ljudi su često u žurbi tokom sezone praznika, što često dovodi do obavljanja više zadataka tokom obroka.
Istraživanja pokazuju da je veća verovatnoća da će se prejedati oni koji jedu dok su rasejani. To je zato što nisu u stanju da obrate pažnju na signale sitosti svog tela.
Da biste to sprečili, jedite pažljivo i smanjite ometanja - uključujući posao i elektroniku.
Pokušajte da žvaćete polako i temeljno, što će vam omogućiti da bolje prepoznate signale sitost vašeg tela i konzumirate manje kalorija.
Takođe može biti od pomoći da nekoliko puta duboko udahnete pre nego što počnete da jedete. Ovo može izazvati opuštanje i pomoći vam da zadržite punu pažnju na tanjiru, a ne na listi obaveza.
Nekoliko studija pokazuje da oni koji se bave pažljivim načinom ishrane imaju manje šanse da dobiju na težini.
Sa ovim se maximalno slazem,ali bih dodao da se ovog saveta pridrzavate i kada nije praznik.
To smo i ranije pričali. Nije poželjno da se recimo gleda tv i istovremeno jede. Moramo da se fokusiramo na obrok, a ne na druge stvari. Uvek postoji rizik od prejedanja.
Ja to uspevam i bez televizora.DOduse sada vise ne,ali dosta sam dugo imao problema sa tim kako se ne bih prejedao.
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27374


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #66 poslato: Januar 06, 2023, 08:50:46 posle podne »

2. Grickajte mudro
Tokom praznične sezone, nezdrave grickalice kao što su kolačići i druge poslastice obično su vam na raspolaganju da ih uzmete kako želite.
Kada su poslastice lako dostupne, veća je verovatnoća da ćete nepotrebno grickati.
Kod kuće, ovaj problem se može rešiti držanjem poslastica dalje od pogleda. Međutim, tu strategiju je teže izbeći u situacijama koje ne možete da kontrolišete, na primer na radnom mestu ili porodičnoj zabavi.
Pokušajte da vodite računa o svojim navikama u grickanju. Ako jedete samo zato što ima hrane u blizini - a ne zato što ste gladni - najbolje je da izbegnete grickanje u potpunosti.
Međutim, ako ste gladni i treba vam užina, odlučite se za pravu hranu. Voće, povrće, orašasti plodovi i semenke su grickalice koje ne sadrže dodatne šećere ili nezdrave masti.
Ako ste u gostima ili na poslu onda je vazna samokontrola i resena stvar. ;)
Radio sam tako još kao mlađi, a tada mi je bilo teško, jer sam mnogo voleo slatkiše, a i mnoge nezdrave grickalice. Sada to uopšte više ne konzumiram, pa mi to i ne predstavlja problem.
Ja sam imao srece sa grickalicama nikad ih nisam ni voleo,ali zato slatko.....mmmm
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27374


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #65 poslato: Januar 06, 2023, 08:49:45 posle podne »

Lepo je to što su bila puna šetališta, bar neka lepa strana toga što za praznike nema snega.
Novogodišnje i Božićne praznike uvek zamišljamo sa puno snega, a sada je vreme više prolećno. Svakako uopšte nije zdravo po organizam.
Citao sam ovih dana da je onim klasicnim zimama sto smo mi imali sa puno snega nece vise biti na ovim prostorima.Setimo se samo koliko je ove zime bilo minusa ujutru?Ja se secam da smo preko -10 imali 27 dana jedne godine.Sada toga vise nema.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5899


« Odgovor #64 poslato: Januar 06, 2023, 06:36:37 posle podne »

10. Ponesite zdravo jelo da podelite
Na prazničnim zabavama može biti lako prejesti se - ili se fokusirati na visokokaloričnu hranu.
Međutim, vi imate kontrolu nad onim što konzumirate. Jedan jednostavan trik je da ponesete svoje zdravo jelo da podelite sa drugima. Na ovaj način možete garantovati da ćete jesti nešto što je u skladu sa vašim ciljevima težine.
Bravo.Ja ovo uvek predlazem svima koji imaju problem sa tezinom,bilo da hoce da nabace masu ili hoce da se oslobode masnih naslaga.Jer onda znas tacno koliko si cega pojeo.
Ovde se i ja trudim da navedem ljude da podelimo zdrav obrok, a da ne posežu za onim manje zdravim ili nezdravim... Međutim, nisam imala mnogo uspeha- svi se slažu da je nezdravo mnogo ukusnija.
To se oduvek diskutovalo kako je nezdrava hrana često ukusnija od zdrave. Ipak, moramo se truditi da jedemo zdravije i vremenom će mnogi ukusi, koje ranije nismo baš voleli, postati prijatni.
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3207


« Odgovor #63 poslato: Januar 05, 2023, 12:08:08 posle podne »

10. Ponesite zdravo jelo da podelite
Na prazničnim zabavama može biti lako prejesti se - ili se fokusirati na visokokaloričnu hranu.
Međutim, vi imate kontrolu nad onim što konzumirate. Jedan jednostavan trik je da ponesete svoje zdravo jelo da podelite sa drugima. Na ovaj način možete garantovati da ćete jesti nešto što je u skladu sa vašim ciljevima težine.
Bravo.Ja ovo uvek predlazem svima koji imaju problem sa tezinom,bilo da hoce da nabace masu ili hoce da se oslobode masnih naslaga.Jer onda znas tacno koliko si cega pojeo.
Ovde se i ja trudim da navedem ljude da podelimo zdrav obrok, a da ne posežu za onim manje zdravim ili nezdravim... Međutim, nisam imala mnogo uspeha- svi se slažu da je nezdravo mnogo ukusnija.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5899


« Odgovor #62 poslato: Januar 04, 2023, 04:07:58 posle podne »

Ovde bih dodala da i oni koji su smešteni po lux hotelima imaju SPA centre i teretane u njima, tako da tek tu nema potrebe za "zabušavanjem".
To jeste jedna od dobrih strana mnogih hotela što imaju teretanu. Jedan moj drug obavezno ide u teretanu, kada je na odmoru i odseda u nekom hotelu.
Isto,kad god sam isao na more,na neki izlet uvek sam gledao da u blizini ima neka teretana,a ako nije bilo onda sam improvizovao,radio propadanja,zgibove,podizanje nogu itd sa detetom na ledima na igralistu,ali trening nikako nije smeo izostati.
Ko hoće može uvek da nađe način da trenira, a ko ne, samo će nalaziti izgovore. Naravno, ne mora da se trenira i kada je neko na odmoru 10 dana ili koliko već, prijao bi i odmor od treninga. Ali je dobro i da se nastavi sa treninzima i tokom odmora.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5899


« Odgovor #61 poslato: Januar 04, 2023, 04:04:34 posle podne »

13. Koristite manji tanjir
Večere i zalogaji su uobičajeni tokom sezone praznika.
Ali ove proslave ne moraju da pokvare vašu ishranu ako jedete iz manjeg tanjira.
Ljudi imaju tendenciju da konzumiraju veće porcije iz velikih tanjira, što može dovesti do prejedanja.
Dakle, manji tanjir je lak način za kontrolu porcija.
To sam probao i meni licno ne pomaze jer onda zavaravam sebe pa vise puta vadim na tanjir i tako pojedem vise.
Ne može svakome da odgovara, naravno. Ja nekada tako radim- više puta sipam u mali tanjir, pa dođe i više nego jednom u veliki tanjir ;D ;D ;D
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5899


« Odgovor #60 poslato: Januar 04, 2023, 04:02:27 posle podne »

12. Ograničite tečne kalorije
Tokom praznika preovlađuju alkohol, gazirana pića i druga pića bogata kalorijama.
Ova pića mogu doprineti značajnoj količini šećera i praznih kalorija u vašoj ishrani, što može dovesti do povećanja telesne težine.
Pored toga, konzumacija alkohola je često povezana sa povećanim apetitom i predstavlja faktor rizika za povećanje telesne težine.
Ako pokušavate da kontrolišete svoju težinu, najbolje je da ograničite unos visokokaloričnih napitaka.
Sva sreca pa sa ovim nemam problem.Eventualno popijem jednu casu od 2dcl koka kole i to je to.
I ja isto. Ne pijem alkohol, a ni veštačke sokove. Pijem sokove samo ako iscedim voće i povrće u sokovniku.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5899


« Odgovor #59 poslato: Januar 04, 2023, 04:01:15 posle podne »

11. Ograničite unos deserta
Deserti su svuda tokom sezone praznika. Ovo često dovodi do prekomerne konzumacije šećera, uobičajenog uzroka debljanja.
Umesto da jedete svaku poslasticu na vidiku, samo se usredsredite na svoje favorite i odbacite ostalo.
Još jedan trik je da uživate u desertima kojima se prepuštate, jednostavno odvojite vreme da ih jedete polako — zbog čega ćete se osećati zadovoljnijim i manje je verovatno da ćete preterati.
Ja to radim tako da ogranicim sebi da maximalno jednom jedem dnevno desert i to uglavnom prepodne kako bih mogao da sagorim taj visak kalorije i tako sto se dobro najedem proteina,tojest mesa i onda vec "nema mesta" za desert.
Odlični načini kako da ograničiš unos deserta. Naročito to kada smo već siti od glavnog jela.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5899


« Odgovor #58 poslato: Januar 04, 2023, 03:59:00 posle podne »

10. Ponesite zdravo jelo da podelite
Na prazničnim zabavama može biti lako prejesti se - ili se fokusirati na visokokaloričnu hranu.
Međutim, vi imate kontrolu nad onim što konzumirate. Jedan jednostavan trik je da ponesete svoje zdravo jelo da podelite sa drugima. Na ovaj način možete garantovati da ćete jesti nešto što je u skladu sa vašim ciljevima težine.
Bravo.Ja ovo uvek predlazem svima koji imaju problem sa tezinom,bilo da hoce da nabace masu ili hoce da se oslobode masnih naslaga.Jer onda znas tacno koliko si cega pojeo.
Ovo je zaista dobar predlog koji je naveden za kontrolu unosa kalorija i adekvatan izbor namirnica.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5899


« Odgovor #57 poslato: Januar 04, 2023, 03:56:40 posle podne »

9. Smanjite testiranje ukusa
Mnogi ljudi provode dosta vremena u kuvanju i pečenju tokom sezone praznika.
Nije iznenađujuće da ovo može dovesti do povećanja težine jer je lako testirati svoja jela. Čak i mali zalogaji prazničnih jela mogu dodati kalorije.
Degustacija vaših jela može biti važna, posebno ako kuvate za druge - ali mali zalogaj je verovatno više nego dovoljan.
Takođe bi trebalo da se uverite da niste gladni dok kuvate, jer je mnogo lakše preterati sa testiranjem ukusa kada vam stomak krči.
Ja nikad ne testiram tokom kuvanja,ni kad sam gladan,jer onda bih sve pojeo ni kad sam sit.Jednostavno probam kada sednemo svi da jedemo.
Ja retko probam dok spremam obrok. Mnogi tako unesu dosta kalorija, a da toga nisu ni svesni.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5899


« Odgovor #56 poslato: Januar 04, 2023, 03:52:38 posle podne »

6. Kontrolišite nivoe stresa
Praćenje zahteva praznika može biti stresno.
Osobe pod stresom obično imaju visok nivo kortizola, hormona koji se oslobađa kao odgovor na stres. Hronično visoki nivoi kortizola mogu uzrokovati povećanje telesne težine, jer su povezani sa većim unosom hrane.
Pored toga, stresan način života može izazvati više žudnje za nezdravom hranom.
Iz ovih razloga, važno je držati nivoe stresa pod kontrolom uopšte – ali posebno tokom praznika, kada ste možda zauzeti i okruženi nezdravom hranom.
Mnogo tehnika može vam pomoći da smanjite stres. Neke opcije uključuju vežbanje, meditaciju, jogu i duboko disanje.
Meni ovaj period-praznicni puno pomaze u tome da ne budem stresan,jer provodim vreme sa voljenim i meni dragim osobama i radim stvari koje hocu.
To je zdrav način razmišljanja. Praznici i treba da budu period kada treba svi da budemo rasterećeni svakodnevnih briga. Ali ipak postoje i oni koje spremanje slavlja za praznike predstavlja veliki stres, a treba da bude baš suprotno.
Sačuvana
Stranice: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.094 sekundi sa 18 upita.