TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395592 Teme od strane 25009 Članovi Poslednji član: srecko sojic

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Maj 18, 2024, 03:27:05 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 84 85 [86] 87 88 ... 282 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Ishrana pitanja  (Pročitano 713237 puta)
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #2954 poslato: Decembar 06, 2015, 11:28:32 posle podne »

Iskreno meni je to previse za pratiti i paziti :D Pitao sam cisto informativno da znam vise o tome i da li da ubacim to laneno i orase zbog omega3.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2953 poslato: Decembar 06, 2015, 11:25:45 posle podne »

Ne...to nije ista priča kao priča o nekompletnim proteinima( pojam komplementarnosti) jer iz ALA nastaju EPA i DHA...ali je proces nastanka istih limitiran...

Preporuke su da odnos omega-3 / omega-6 bude bar 1:1( ili bolje u pravcu dominacije omega-3)...ali opet najbolje odabrati "gotove izvore" EPA i DHA...

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/trio-omega-omega-3-6-9-odnosi-u-ishrani-i-suplementima.html
Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #2952 poslato: Decembar 06, 2015, 11:19:19 posle podne »

Ahaa. To je slicna prica kao ona o iskoristivosti biljnih proteina kao nepotpunih. Da li kombinacijom biljnih izvora omega3 moze da se stvori iskoristiva kombinacija ili to nije moguce?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2951 poslato: Decembar 06, 2015, 11:15:00 posle podne »

Vidim i u orasima i lanenom semenu ima omega3, moracu ubaciti redovno u ishranu.

Paaaa i nije baš tako...ALA,  α-linolenska kiselina iz biljnih izvora...nije baš maksimalno iskoristljiva...tj. biljni izvori nisu idealno rešenje...

U hladno ceĂ°enom lanenom ulju, orasima i sl., postoji dominantno ALA, što nikako nije loše, jer u našem telu od ALA (alfa linolenske kiseline) enzim d6-desaturaza stvara aktivne oblike omega-3 tj. EPA (eikozapentanoična kiselina) i DHA (dokozaheksanoična kiselina)...

MeĂ°utim, sisari ne mogu samostalno da sintetišu omega-3 masne kiseline, ali imaju i ograničenu sposobnost formiranja (ograničenje aktivnosti, tj. količine dostupnog enzima) omega-3 masnih kiselina EPA i DHA iz ALA....zato je unos EPA I DHA jako bitan, jer naše telo nije najefikasnije u "obradi ALA"...

E sad, još ako u ishrani imamo "malo više" omega-6 masnih kiselina( dominacija istih)...one se "takmiče" za ista mesta na pomenutom enzimu, tako da ALA ne može svrsishodno da se upotrebi...eto problema...a i iz omega-6 nastaje proupalna arahidnonska kiselina...i eto "začaranog kruga proupalnih činilaca"...

Evo i glavnog razloga zašto nam je u prvom planu RIBLJE ULJE KAO NAJBOLJI IZVOR – AKTIVNIH OBLIKA OMEGA-3, tj. EPA i DHA!

Dakle dok od ALA ne nastanu EPA i DHA...upotrebna vrednost ALA je limitirana...
Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #2950 poslato: Decembar 06, 2015, 11:06:15 posle podne »

Vidim i u orasima i lanenom semenu ima omega3, moracu ubaciti redovno u ishranu.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2949 poslato: Decembar 06, 2015, 11:01:38 posle podne »

Moraju se unositi na dnevnom nivou( ljudsko telo ih ne može samostalno proizvesti od raspoloživih supstrata), samo se potrebe "razlikuju"...nema "deponovanja" omega-3, naravno i omega-3 imaju energetsku vrednost...ipak su to masti, tako da možeš naslutiti sudbinu istih  ;)

Inače, ako se plašiš mogućeg kumulativnog efekta žive iz "natural izvora" omega-3( ribe), onda je suplementacija dobar izbor...

Pomenuću MEG-3® riblje ulje( sastojak omega-3 suplemenata na bazi ribljeg ulja renomiranih proizvoĂ°ača suplemenata, kao npr. NATROL INC) kod koga su destilacijom odstranjeni pesticidi, teški metali (živa, olovo) i PCBs (polihlorovani bifenili), što je potvrĂ°eno od strane US Pharmacopeia.

Razlike uvek ima, zato za sebe uvek odaberi najbolje...  ;)
« Poslednja izmena: Decembar 06, 2015, 11:05:58 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #2948 poslato: Decembar 06, 2015, 10:15:10 posle podne »

Ja u nekim periodima jedem cesce na dnevnom nivou pa zbog toga moram paziti na to. Nikad nisam probao haringu, zanimljiv predlog.

Inace da li se omega3 negde deponuju ili se moraju unositi na dnevnom nivou? Ili bar koliko puta nedeljno, ako ne mora svaki dan?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2947 poslato: Decembar 06, 2015, 10:10:06 posle podne »

Ne bih da ulazimo u neke kontradiktornosti po pitanju nutritivnog sastava, pre svega udela proteina( nadam se da su "nutrition facts" ok...Podravka je ipak renomiran proizvoĂ°ač), sve u svemu, bez svakodnevne konzumacije konzerviranih varijanti ribe, i manje opasnosti od "nekvalitetnih ulja" i teških metala poput žive i olova...

Ja volim da ubacim i filete haringe...mala promena od "monotonosti" tune i sardina...
Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #2946 poslato: Decembar 06, 2015, 07:22:41 posle podne »

Ma ako su tacne nutritivne vrednosti jescu je zacepljenog nosa i placuci, kao Slavisa dok jede pola kg pirinca :D

Mada pojeo sam je lakse nego tunjevinu, neutralniji je ukus i manja kolicina. Ako su tacne nutritivne vrednosti (a i na njihovom sajtu pise tako kako pise) onda cu definitivno vise obratiti paznju na taj izvor proteina.
« Poslednja izmena: Decembar 06, 2015, 09:09:48 posle podne od strane R1 » Sačuvana
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #2945 poslato: Decembar 06, 2015, 06:52:01 posle podne »

Povracam dok jedem tu sardinu... ??? ???
Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #2944 poslato: Decembar 06, 2015, 06:41:55 posle podne »

Ima li neko podatke o Eva sardini u konzervi. Ova je u pitanju?

http://www.isplatise.rs/gui/products/Eva-sardina-u-biljnom-ulju.gif

http://keepitfit.net/food/1156/eva-sardine-u-biljnom-ulju

Po ovom linku ispada 23g proteina u pakovanju, tj 81g ciste ribe. Ispada tri vise grama u odnosu na tunjevinu od 120g ciste ribe. Jel moguce to?

Ima manje masti, manje kalorija, vise proteina, a jeftinija, nije mi uopste jasno ;D

edit

http://www.podravka.hr/proizvod/sardine-u-biljnom-ulju/

i ovde pise 29g na 100g, u pakovanju ima 81g minimum ocedjene ribe, tako da izadje na oko 23g proteina. Sjajno ako je tacno.
« Poslednja izmena: Decembar 06, 2015, 06:47:17 posle podne od strane R1 » Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2943 poslato: Decembar 04, 2015, 02:11:45 posle podne »

Cek cek, ovde ima 74 gr masti :D kuku, ma dobro tu sam negde okvirno na 1g masti + ne prelazi 1,5 to sam bar siguran
Sto se plasis masti toliko ? Meni vise prijaju od uh uh su mi na 1.8-2 najvise a masti 1.8-2.4 ,mnogo se lepse osecam trako,naravno imam i dane kad dignem uh jako visoko a masti spustim

Hm, hm...vidi ja da je cika Poliquin uzeo maha na Forumu...

Dodao bih samo - umerite se...da, zdrave masti su odlicna stvar sa mnogih aspekata...od hormonskog balansa do kardiovaskularnog zdravlja, ali bez ekstrema...ne zaboravimo da sadašnje nutricionističke preporuke kažu da bi trebalo da unosimo do 25 % od ukupnih kalorija iz masti...

Ali sa druge strane u periodu odojceta je cak  50% kalorija bilo poreklom iz masti( he, he, od masti se raste)...smatra se da bi taj unos trebalo u toku zivota smanjivati... :D

Nego kada bih te pitao koliko su omega-3 zastupljene na tvom meniju...? Brines li o odnosu omega-3 i omega-6? Koliko unosis zasicenih, mononezasicenih, polinezasicenih "masti" ? Vodis li racuna o odnosima istih? ;)


« Poslednja izmena: Decembar 04, 2015, 03:04:25 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
pocetnik619
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 186

« Odgovor #2942 poslato: Decembar 04, 2015, 09:37:18 pre podne »

Cek cek, ovde ima 74 gr masti :D kuku, ma dobro tu sam negde okvirno na 1g masti + ne prelazi 1,5 to sam bar siguran
Sto se plasis masti toliko ? Meni vise prijaju od uh uh su mi na 1.8-2 najvise a masti 1.8-2.4 ,mnogo se lepse osecam trako,naravno imam i dane kad dignem uh jako visoko a masti spustim
Sačuvana
boky95
Aktivan član
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 807


« Odgovor #2941 poslato: Decembar 04, 2015, 09:20:33 pre podne »

Ma dobro, to je to, pa ono sta znam tripovo sam a unosim previse masti pa da proverim

Previše je samo kad biju ;D

Kao što reče Slaviša , ne opterećuj se detaljima i sitnicama, i ti i još nekoliko momaka ovde... Puna je tekstoteka korisnih stvari, a i ima dosta tema gde se sve može videti, manje priče-više rada i čitanja i sve ekstra-full ;)
Sačuvana
Registruj se na Limundo preko ovog linka da i ja zaradim neku kintu:
www.limundo.com/ref/Magnum953
leevu
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 603


« Odgovor #2940 poslato: Decembar 03, 2015, 11:48:55 posle podne »

Ma dobro, to je to, pa ono sta znam tripovo sam a unosim previse masti pa da proverim
Sačuvana
Stranice: 1 ... 84 85 [86] 87 88 ... 282 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.063 sekundi sa 14 upita.