TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395189 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 29, 2024, 04:08:37 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 3 4 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Pomoc! UN dijeta...  (Pročitano 19365 puta)
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #50 poslato: Maj 18, 2010, 06:25:37 posle podne »

Moja topla preporuka da pročitaš Ognjenov tekst u novom biltenu...

100% tačno sve što je napisao i slažem se u potpunosti...

a ako nisi spremna da se odrekneš slatkiša (makar i to po malo) onda bolje ni ne počinji... :)  iz iskustva ti kažem...
Sačuvana
sirenica
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 3

AIDA Srbija
« Odgovor #49 poslato: Maj 14, 2010, 08:32:15 posle podne »

E, hvala!  :D

Svako dobro vam želim!
Sačuvana
It's a perfect day for freediving! ;)
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #48 poslato: Maj 14, 2010, 08:26:20 posle podne »

Ne brini, niko se ovde neće praviti pametan niti polemisati do besvesti, samo smo razmenili mišljenja. ;)

Nego, dobro došla ti nama na forum. :)
Sačuvana
sirenica
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 3

AIDA Srbija
« Odgovor #47 poslato: Maj 14, 2010, 08:16:50 posle podne »

Upravo to sam mislila da kažem, kada sam spomenula UN dijetu, ali si ti to rekao mnogo stručnije, hvala.

A što se tiče drugog posta, i to sam rekla, na neki svoj, nespretan način... da nije poenta "s vremena na vreme" regulasti težinu, odricati se nečega i padati u iskušenja i depresiju, već uvek se hraniti zdravo i "od srca" napustiti neke loše navike, a to je taj psihološki momenat koji DELUJE kod većine (nije "ne smeš" nego "možeš slobodno")... Ko iole poznaje psihologiju, zna o čemu govorim. Možemo polemisati do besvesti o UN dijeti (koliko sam primetila, u toj smo temi!?), ali ništa od toga neće promeniti razmišljanje "običnog" sveta, koji realno ima problem sa telesnom težinom i želi da smrša. PoĂ°ite od toga kako razmišlja jedna takva osoba!? "Aha, vidi ovu dijetu, SMEM čak i slatkiš da pojedem! E, to je prava dijeta za mene! SMEM sve da jedem i neću biti gladan!" U tom uverenju, čovek krene da "drži dijetu" i vremenom, nesvesno, polako stiče naviku takvog režima ishrane, pod uslovom da je istrajan svih 90 dana... Posle mu to "jedno rebro crne čokolade" postane i opterećenje, jer mu nije potrebno, organizam je ne traži više...

Nije mi namera da se "pravim pametna", samo govorim iz ličnog iskustva.  :)
Sačuvana
It's a perfect day for freediving! ;)
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #46 poslato: Maj 14, 2010, 05:14:19 posle podne »

Ognjen je na prvoj strani lepo rekao sledeće: "Znaci DUGOROCNI kljuc uspeha je polako ali EFIKASNO izbacivati lose navike. Znaci one treba da odu "od srca" jer vam organizam tako trazi, a ne na silu izbaciti sve lose i onda padati u "depresije" i iskusenja...".

Nema mučenja i izgladnjivanja, postepeno se uvode zdrave navike i onda je reč o dijeti u pravom smislu.
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #45 poslato: Maj 14, 2010, 05:01:57 posle podne »

Svaka dijeta je način ishrane, jer to je zapravo i značenje reči "dijeta". Problem je u tome što većina ljudi pojam "dijeta" povezuje sa izgladnjivanjem i mučenjem organizma(koje si ti pomenula, a ne znam zbog čega jer se na ovom forumu to nigde ne zagovara, već naprotiv) a ne sa jednim odreĂ°enim programom ishrane.

Zdrava dijeta, tj. program ishrane, trebala bi biti naša svakodnevica, a ne nešto na šta se prelazi samo po potrebi(kada telesna težina i neke telesne funkcije odu u nebesa), pa se onda sve opet vraća na staro(kada dijeta iz nekog razloga ne uspe ili nekome dosadi). Dakle, treba dostići cilj da jednog dana ne kažemo da smo na dijeti samo zato što se godinama zdravo hranimo, već da nam je to uobičajena i normalna stvar koju više i ne možemo nazvati dijetom.  Onaj ko se godinama zdravo hrani, nije na dijeti. Na dijete idu svi oni koji menjaju režim ishrane po potrebi, a najčešće onda kada doĂ°e leto i sete se da su preterali u svim onim stvarima za koje ti reče da život čine lepšim.

Kada kažeš da UN dijeta nije dijeta u pravom smislu, ne znam na šta misliš. Rekli smo šta dijeta u pravom smislu znači - režim ishrane. Un dijeta ima svoj režim ishrane, pa je samim tim dijeta.

A, UN dijetu je smešno i komentarisati. Samo jedan pogled na tu dijetu(voćni dan, parčići torte za večeru itd) i trebalo bi sve biti jasno. Zna se šta čini jednu kvalitetnu i pravu dijetu - lepo usklaĂ°en dnevni odnos proteina, kompleksnih uglj. hidrata, vlakana i esencijalnih masti.

Dakle, da rezimiramo, nije strašno povremeno pojesti i nešto što se ne može nazvati zdravom namirnicom, ali takve namirnice ne mogu da čine ogroman i redovan deo naše ishrane.
Sačuvana
sirenica
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 3

AIDA Srbija
« Odgovor #44 poslato: Maj 14, 2010, 04:17:16 posle podne »

A zašto se neko zgražava nad time da je u nekim dijetama (kao npr. u UN dijeti) dozvoljeno jedan dan pojesti neki slatkiš!? Šta je tu čudno? UN dijeta je, sama po sebi, da tako kažem "najrealnija" od svih dijeta koje su meni poznate, upravo iz tog razloga što su zastupljene SVE namirnice koje čovek i inače jede, i onda kada nije na dijeti. Kod UN dijete nije poenta da čovek "drži dijetu" tokom koje će smršati, odričući se nekih namirnica, pa onda kad više ne bude na tom režimu - da se opet prejeda željan svega i svačega. Poenta je razviti poseban i ustaljen način ishrane. Odreći se zauvek, do kraja života, kolača ili nekog drugog slatkiša isto je što i odreći se radosti i zadovoljstva. Koliko god se smatralo da su slatkiši štetni, oni su deo života SVAKOGA od nas, pa čak i onih najvećih zagovornika protiv njih. Jesu štetni, ako se s njima preteruje. I masti su štetne ako se preteruje, i alkohol... a pogotovo vitamini!!! Uzimajte svaki dan prekomerne količine C vitamina, da vidite u šta će vam se organizam pretvoriti. Znači, sve je štetno, ako se s time preteruje.

Dakle, čokolade i kolači svih vrsta su deo ljudske ishrane i apsolutno se ne slažem sa time da ih treba izbaciti iz svog menija. Istina je da ni u čemu ne treba preterivati i to je sve. Umerenost je kraljica zdravlja! S toga, UN dijeta (i samo ime joj ima značenje "ne-dijeta") nije klasična dijeta kojom šokirate i izmaltretirate svoj organizam, nego je to samo jedan poseban način ishrane, na koji čovek treba da se navikne (zato je potrebno 3 meseca), kako ne bi imao velike varijacije u telesnoj težini, odnosno kojim se metabolizam dovodi u jednu normalnu funkciju. U tom načinu ishrane dozvoljene su sve namirnice, pa i slatkiši, ali se prema propisanom programu ishrane tačno zna kada i u kojoj meri.

Osim toga, psihološki momenat je takoĂ°e bitan, jer sve što se "mora" i "ne sme" je (dokazano!) štetno za čovekov intelekt. Ako nekome izričito zabranite nešto, on će se u startu loše osećati, pa samim tim i pribegavati kršenju te zabrane. A u suprotnom, ako mu dozvolite tj. naglasite da može jesti slatkiše - nema zabrane koju može kršiti, pa samim tim više i nije uzbudljivo. Nazovite to kako god želite, ali je to u prirodi svakog čoveka.
I da zaključim, UN dijeta nije “dijeta” u bukvalnom smislu reči kako je mi podrazumevamo, već režim ishrane koji je (po meni) najrealniji i najpristupačniji za svakoga, te je zato tako i opšte prihvaćena. Treba jesti SVE, ali treba jesti umereno! Ne treba gladovati, već jesti često i po malo. Ne treba mešati “babe i žabe” već paziti šta sa čim ide, zbog pravilne razgradnje i maksimalne koristi materije. I naravno, piti dosta vode i baviti se redovno nekom fizičkom aktivnošću. To nije “sveto pismo” i svi mi to manje-više znamo. Ali, većini je teško da se toga i pridržava. ;)
Sačuvana
It's a perfect day for freediving! ;)
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #43 poslato: Mart 13, 2010, 05:38:41 posle podne »

a vitamina nigde!
ja sam poznala devojku koja je svaki dan unosila 100g čokolade i to je to...
 e da sam onda mogla da joj izmerim BF...
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #42 poslato: Mart 10, 2010, 04:33:29 posle podne »

Ja verujem da i autori znaju da lupaju... Nadju negde i kopiraju tekstove, i pritom jos objasne svojim recima (totalno pogresno) ionako losu dijetu :)

Jednostavno moraju da se popunjavaju rubrike...

Ne treba mi da se sekiramo oko toga :) Ko hoce, lako moze da sazna kako i sta treba da radi :)

a ne... sada mi je omiljen onaj tip dijeta koji navodi "obavezno svaki dan jesti čokoladu"  i te dijete koje te namame da smeeeeeeeš jesti čokoladu, slatkiše, peciva i sl...   a sve se svodi na ukupan dnevni unos kalorija!
Sačuvana
quaresma
Fakultet za sport i turizam tims. assistant
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2212


« Odgovor #41 poslato: Mart 09, 2010, 05:53:46 posle podne »

Човече добро ме подсети... У сваком случају, мислио сам да купим књигу, међутим у руке ми паде листа намирница за моју крвну групу, а која је извучена из те књиге... и ту је био крај.  :D   Да сам заиста и кренуо са том исхраном, после 2 недеље бих вас обрадовао са житом...   :D  ;D

covece, pa znas da je to totalna sprdnja, nema veze sa vezom :*
Sačuvana
MSc Sport Scientist
Faculty of sport and tourism - Assistant
Center of Health, Exercise and Sport Science CHESS
http://chess.edu.rs/

sasa.semeredi@gmail.com   feel free to contact me

Practice will not make you perfect, perfect practice will make you perfect.
DHEA
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1303


"Менаџер физичких послова"

« Odgovor #40 poslato: Mart 09, 2010, 01:15:44 pre podne »

Човече добро ме подсети... У сваком случају, мислио сам да купим књигу, међутим у руке ми паде листа намирница за моју крвну групу, а која је извучена из те књиге... и ту је био крај.  :D   Да сам заиста и кренуо са том исхраном, после 2 недеље бих вас обрадовао са житом...   :D  ;D
Sačuvana
Never underestimate your power to change and improve yourself.

Somethnig is better then nothing. More is defenitly better then something. So, stop talk and do more work!
nickey
Gost
« Odgovor #39 poslato: Mart 08, 2010, 10:26:29 posle podne »

E DHEA jesi ti umro od one dijete po krvnim grupama?
Sačuvana
Ognjen Stojanović
Gost
« Odgovor #38 poslato: Mart 08, 2010, 07:10:02 posle podne »

Ja verujem da i autori znaju da lupaju... Nadju negde i kopiraju tekstove, i pritom jos objasne svojim recima (totalno pogresno) ionako losu dijetu :)

Jednostavno moraju da se popunjavaju rubrike...

Ne treba mi da se sekiramo oko toga :) Ko hoce, lako moze da sazna kako i sta treba da radi :)
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #37 poslato: Mart 08, 2010, 04:18:42 posle podne »

već vidim nalet tekstova u časopisima....   kivi dijeta, voćna dijeta, dijeta za 7 dana....

a ja se tu lomim i pišem po biltenima kako vas zavaravaju i kako ne možete da mršavite kvalitetno za kratko vreme :P
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #36 poslato: Mart 08, 2010, 04:16:24 posle podne »

E, to je tačno. Tu se mogu pročitati šokantni saveti.
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 4 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.092 sekundi sa 17 upita.