TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394571 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 28, 2024, 02:34:07 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 2 [3] 4 5 6 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Pasulj??  (Pročitano 37939 puta)
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #54 poslato: Januar 02, 2010, 05:18:59 posle podne »

I po meni je najkvalitetniji pasulj iz glinene posude ili kako se vec zove, sta mi mozak. Malo samo da se zapece i prava poslastica!

tavče na gravče ;)
Sačuvana
Johnny Bravo
Jonathan "Johnny" Bravo
Global Moderator
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3776


Baby,I can tell we both love the same things,ME

Pansport
« Odgovor #53 poslato: Decembar 31, 2009, 12:49:06 pre podne »

 8) 8) 8)

ja isto volim i ponekada spremim salatu  :)
skuvam u cistoj vodi onaj crveni,da onako ostanu lepa i cvrsta zrna  :)
posle po ukusu sirceta,lanenog ulja ,persuna i puno beloga luka  :)
obicno jedem uz pecenu jetru ili srca  :)
Sačuvana

NEKADA...


I SAD..
Ognjen Stojanović
Gost
« Odgovor #52 poslato: Decembar 30, 2009, 09:24:26 posle podne »

I po meni je najkvalitetniji pasulj iz glinene posude ili kako se vec zove, sta mi mozak. Malo samo da se zapece i prava poslastica!
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #51 poslato: Decembar 30, 2009, 08:46:45 posle podne »

ja sve to pomešam, pa stavim u rernu da se zapeče - još bolji ukus ako se malo zapapri (sa ljutom papričicom) ;)
Sačuvana
Takahiro
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 163


« Odgovor #50 poslato: Decembar 29, 2009, 05:33:24 posle podne »

i sad pročitajte koji su najveći "proizvoĂ°ači" prirodnog gasa ;)
šalim se malo..
pasulj je super samo je ono štp obično uz njega ide obično premasno...

aha
ja volim samo pasulj u salati... samo ga tako jedem...
moze se napraviti dobra mexicka salata sa tunom, kukuruzom, graskom i naravno pasuljom... sve lagano obareno.. mmmm
Sačuvana
Qui audet adipiscitur
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #49 poslato: Decembar 29, 2009, 05:06:28 posle podne »

i sad pročitajte koji su najveći "proizvoĂ°ači" prirodnog gasa ;)
šalim se malo..
pasulj je super samo je ono štp obično uz njega ide obično premasno...
Sačuvana
PANSPORT BEOGRAD
PeĂ°a
Global Moderator
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3439


Prodavnica u YBC-u

Pansport
« Odgovor #48 poslato: Decembar 29, 2009, 09:44:43 pre podne »




     
                                                                                    Pasulj kao lek
   


Običan pasulj je snažno stedstvo za sniženje holesterola i regulaciju nivoa šećera u krvi. Dovodi se u vezu sa manjim oboljevanjem od pojedinih oblika raka, ali se javlja i kao glavni izazivač gasova kod mnogih ljudi.
 

Pasulj je nepravedno zapostavljen  u našoj ishrani. Izreka prost kao pasulj označava naš odnos prema ovom izuzetno lekovitom i hranljivom povrću. Znanje o njegovom delovanju na zdravlje bi moglo da mu vrati važno mesto u našoj ishrani.

 

Sastav pasulja

Pasulj sadrži 55,7% ugljenih hidrata, 22% belančevina, 1,5 % masti  i 7,3& dijetnih vlakana. Ima B vitamona i to najviše B1, B2, B6, zatim vitamon C i katotene. Od minerala sadrži kalijum u visokom , a natrijum u niskom procenu. Značajan je sadržaj kalcijuma i gvožĂ°a. Postoji veliki broj vrsta pasulja i sve one imaju visoku energetsku vrednost, jer sadrže dosta ugljenih hidrata i belančevina. Energetska vrednost 100g pasulja je 1402kj ili 335kcal.

 

Snižava holesterol

Smatra se da namirnice, kao pasulj, koje sadrže veliki procenat rastvorljivih vlakana imaju moć da smanje resorpciju holesterolo iz hrane. Sve vrste pasulja su efikasne u tome. Posebno je značajno to što pasulj snižva nivo LDL holesterola, takozvanog lošeg hlesterola. Njegova štetnost potiče od toga što čini graĂ°u za opasne naslage u krvnim sudovima. Da bi se pobedio loš holesterol potrebno je najmanje 6g rastvorljivih vlakana dnevno. Samo pola šolje kuvanog pasulja sadrži od 2,2 do 2,4g rastvorljivih vlakana.

 

Pasulj i šlog

Ako se plašite šloga jedite nekoliko puta nedeljno pasulj. Osim što snižava holesterol i tako čuva krvne sudove on sadrži dosta kalcijuma. Smatra se da 400mg kalcijuma dnevno gotovo prepolovljuje rizik od nastaka šloga, a pola šolje kuvanog pasulja sadrži 613mg ovog važnog minerala.

 

I dijabetes

Da bi izbegli dijabetes tip2 jedite više pasulja. Ako ga već imate ne izbegavajte pasulj jer on sadrži značajnu količinu rastvorljivih vlakana. Ona se u crevima pretvaraju u žele i usporavaju apsorpciju šećera iz hrane, čime sprečavaju njegove opasne skokove u krvi.

 

Zaštita želuca i žuči

Kuvani pasulj, naročito beli i crveni,  može da neutrališe želudačnu kiselinu i time umanji tegobe kod čira (ulkus) i otežanog varenja (dispepsija). Više pasulja u ishrani sprečava nastanak kamenaca u žuči. Žene vegetarijanci koje jedu dosta pasulja imaju znatno reĂ°e kamen u žuči. Taj uticaj ima zahvaljujući smanjenju zasićenosti žuči holesterolom.

 

Žene i pasulj

Svojim sadržajem kalcijuma, pasulj se bori protiv osteoporoze, bolesti koja najviše pogaĂ°a žene u menopauzi. Pasulj može da zaštiti od raka dojke, jer sadrži fitoestrogene, koji učestvuju u blokiranju estrogena koji utiče na nastanak i ravoj ove jako raširene bolesti. TakoĂ°e sadrži nekoliko antikancerskih supstanci, uključujući inhibitore proteaze i fitate. Žene sa Kariba i iz Meksika, koje jedu velike količine pasulja, reĂ°e oboljevaju od raka dojke. Pasulj sadrži folnu kiselinu, koja dokazano štiti bebe od uroĂ°enih poremećaja u razvoju nervnog istema. Zbog sadržaja fitoestrogena ublažavaju tegobe kod žena u postmenopauzi.

 

Spisak lekovitih dejstava je dug

Konzumiranje paslja se povezuje sa manjim oboljevanjem od raka debelog creva, verovatno zbog toga sto sakuplja toksine u crevima. Antikancersko dejstvo više imaju tamne vrste pasulja u odnosu na beli i žuti. To svojstvo potiče od većeg sadržaja antioksidanasa u odnosu na beli pasulj. Pasulj utiče na smanjenje krvnog pritiska zbog povoljnog odnosa kalijuma i natrijuma. On je jedna od retkih namirnica koja sadrži više kalijuma od natrijuma i time deluje diuretski tj. izbacuje tečnost i smanjuje krvni pritisak. Smanjuje rizik oboljevanja od infarkta miokarda. Interesantno je da pasulj može da pomogne pri odvikavanju od pušenja. On povećava baznost u organizmu koja utiče na to da nikotin duže kruži organizmom i smanjuje želju za njim.

 

Pasulj može da smeta

Pasulj je kod mnogih glavni izazivač gasova, nadutosti i grčeva u stomaku. Kod većine to zavisi od količine pojedenog pasulja i načina njegove primene. Ako se pasulj potopi uveče, a kuva sutradan, pri čemu se voda promeni najmanje tri puta, a u jelo stavi malo belog luka i Ă°umbira, stvarnje gasova se znatno umanjuje. Pogoršava dijareju (proliv) pa ga tada treba izbegavati.   

preuzeto sa: www.porodicnilekar.net
Sačuvana
   
Sharky90
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 327


!!! The blood is rushing in to your muscles !!!

« Odgovor #47 poslato: Septembar 11, 2008, 07:38:49 posle podne »

samo prebranac al slabo muci me stomak od pasulja nenormalno :D alergican sam na njega hahah
Sačuvana
Iznajmljivanje automobila u Beogradu. Najbolji uslovi City rent a car Beograd.
Smestaj u Beogradu po najboljim cenama - BGD apartmani Beograd,
GoranKS
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2040


Muški trener u teretani

« Odgovor #46 poslato: Septembar 11, 2008, 07:24:44 posle podne »

Vojnicki pasulj je zakon ali samo prvih nedelju dana ;D
Sačuvana
The Mickey
Only rage gives me strenght!!!
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3817


Oculus ex Inferni

eXplode FORUM!!!
« Odgovor #45 poslato: Septembar 11, 2008, 06:54:48 posle podne »

Pasulj u konzervi sa slaninom je priceless!!!
Sačuvana
"In Nomeni Patri Et Fili Spiritus Sancti"
Dark Angel....Maybe dark but still Angel
       
     
NikolAS
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 98


Train hard, play pro ^^^

« Odgovor #44 poslato: Septembar 11, 2008, 03:47:08 posle podne »

Ja generalno nisam ni za sta sto je u konzervi.... Najbolje kad se priprema kuci, sigurno znam sta jedem :P
Sačuvana
I am who I am :)
SexyFranc
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 545


SexyFranc

« Odgovor #43 poslato: Septembar 11, 2008, 02:43:39 posle podne »

a pasulj u konzervi? jeste skuplji ali ne morate da ga kuvate :)
Sačuvana
NikolAS
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 98


Train hard, play pro ^^^

« Odgovor #42 poslato: Septembar 08, 2008, 11:45:59 pre podne »

A najvise volim ljude sto dodju pa kukaju i traze pomoc ocajnicki, a sve im je pred nosom. samo treba prelistati sve strane foruma i lepo sve pise. I da, sorry zobg off-a  8)
Sačuvana
I am who I am :)
The Mickey
Only rage gives me strenght!!!
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3817


Oculus ex Inferni

eXplode FORUM!!!
« Odgovor #41 poslato: Septembar 08, 2008, 08:12:27 pre podne »

E nov sam u svemu ovome,trudim se da se o svemu obavestim,najvise preko neta,al uglavnom nabasam na forume u kom su 90% poluidioti gori od mene....nemam pojma sta je WTB,mada mozda mogu da predpostavim.....ja sam sa ovim programom,tj. sa trcanjem vec poceo,jer mi ovaj metod koji sam naveo pre deluje do jaja....i takodje znam,to sto si ti sad napomenuo,da moram fasisticki striktno da vodim racuna o ishrani....al ako vec oces da mi pomognes,posalji mi ako imas program ishrane tokom nedelje-za definiciju....znam da to postoji,al ja sad trebam preko drugovog druga kom rodjak poznaje sestru instruktora(kakvo proseravanje,a...)da nabavim to parce papira....tako da jos jednom te molim i ljude dobre volje ako imaju da mi to posalju sto pre,moze i na mail--labovicoseum@gmail.com....sto pre ???

Mislim da si promasio temu :) ovde je tema o pasulju! :)
A ti si verovatno hteo da se nadovezes na ovu temu:
http://forum.pansport.rs/index.php?topic=54915.msg786215#quickreply
Odgovoricu ti tamo...

hvala Mickey,probaću danas pa javljam kako je ispalo!a pošto obožavam pasulj ne sumnjam da će biti dobro!

Probaj videces odlicno je :) (po istom principu mozes da uradis i sa kuvaim krompirom ili cak da ga pomesas sa pasuljem)
Sačuvana
"In Nomeni Patri Et Fili Spiritus Sancti"
Dark Angel....Maybe dark but still Angel
       
     
mr. pector
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 85


dok ne probam lava......

« Odgovor #40 poslato: Septembar 08, 2008, 07:36:18 pre podne »

hvala Mickey,probaću danas pa javljam kako je ispalo!a pošto obožavam pasulj ne sumnjam da će biti dobro!
Sačuvana
Stranice: 1 2 [3] 4 5 6 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.054 sekundi sa 17 upita.