TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394571 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 28, 2024, 03:16:26 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 3 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Da li soda bikarbona poboljšava performanse pre treninga sa tegovima  (Pročitano 13931 puta)
Simo Boltic
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1684


« Odgovor #31 poslato: Jun 10, 2021, 05:53:33 pre podne »

Kao neko ko se bavi sportom u kojem je bitno biti i snazan i izdrzljiv mogu da kazem da soda bikarbona spada u top 5 suplemenata na mojoj listi. Narocito u delu priprema kada poboljsavano laktaktnu izdrzljivost.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Sačuvana
Djordje_raw
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70


https://www.instagram.com/djordjeraw/

« Odgovor #30 poslato: Jun 10, 2021, 02:20:39 pre podne »

Stara tema ali smatram da je potreban definitivan odgovor.

 Da, soda bikarbona jeste pomocno preventivno sredstvo koje u sportovima izdrzljivosti moze da poveca performanse na ime toga sto smanjuje kiselost krvi na ime akumulacije laktata koji su produkt metabolizma u intenzivnim aerobnim sportovima - sportovima izdrzljivosti. Da li je neophodna? I ne bas.

 U predominantno anaerobnim sportovima kao sto je teretana, taj efekat nje toliko bitan. Ima daleko vaznijih suplemenata za dizace tegova od nje.

Apsolutno se slažem. Postoje naučni dokazi da pozitivno deluje kod sportista kod kojih se zahteva mišićna izdržljivost. Sa druge strane kod izgradnje mišića i nema neku primenu jer nagomilavanje laktata (mišićna pumpa) pokreće odredjenje mehanizme mišićnog rasta, pa se to kosi sa onim što sama soda bikarbona pruža kao i beta alanin npr.
Sačuvana
Dr Mihailo Gavrilovic
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 89


« Odgovor #29 poslato: Jun 09, 2021, 09:50:09 pre podne »

Stara tema ali smatram da je potreban definitivan odgovor.

 Da, soda bikarbona jeste pomocno preventivno sredstvo koje u sportovima izdrzljivosti moze da poveca performanse na ime toga sto smanjuje kiselost krvi na ime akumulacije laktata koji su produkt metabolizma u intenzivnim aerobnim sportovima - sportovima izdrzljivosti. Da li je neophodna? I ne bas.

 U predominantno anaerobnim sportovima kao sto je teretana, taj efekat nje toliko bitan. Ima daleko vaznijih suplemenata za dizace tegova od nje.
Sačuvana
Dr Gorana Grkovic
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2082


« Odgovor #28 poslato: Oktobar 18, 2013, 11:20:13 posle podne »

Pa prakticno je to u osnovi i oko toga se vrti njena uloga - zbog toga sto je bikarbona alkalna supstanca ona smanjuje negativne efekte zamora ( po nekim istrazivanjima odlaze nastanak zamora ), nastale usled nakupljanja mlecne kiseline, tj laktata kao kiselih produkata. Dosta se koristi u sportovima izdrzljivosti, a nisam bas sigurna koliko se koristi u sportovima snage.
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16621


« Odgovor #27 poslato: Oktobar 18, 2013, 05:53:33 posle podne »

Ja koliko znam,soda bikarbona si pije ukoliko se jave upale mišića,za ostale funkcije nisam nikada čuo.
Sačuvana
ronaldo9
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 230

« Odgovor #26 poslato: Septembar 22, 2013, 01:25:04 posle podne »

Ne osecam umor uopste...mogu jak trening da odradim a da pritom imam osecaj kao da mogu jos...
Na sta tacno mislis kad kazes umor?? Ne osecas zamor misica?? Ili ne osecas da ti treba vazduha tj. ne zadises se??
Sačuvana
Dr Gorana Grkovic
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2082


« Odgovor #25 poslato: Oktobar 14, 2012, 01:15:13 posle podne »

Ne osecam umor uopste...mogu jak trening da odradim a da pritom imam osecaj kao da mogu jos...

Ok, hvala ti. Znaci ima efekta u praksi..Definitivno, ljudi razlicito reaguju pa treba probati.
Sačuvana
kilokilo
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 330

« Odgovor #24 poslato: Oktobar 13, 2012, 09:27:05 posle podne »

Mozda placebo vise?
Sačuvana
Miraa
PANSPORT TEAM
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2390


« Odgovor #23 poslato: Oktobar 13, 2012, 07:51:03 posle podne »

Ne osecam umor uopste...mogu jak trening da odradim a da pritom imam osecaj kao da mogu jos...
Sačuvana
Dr Gorana Grkovic
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2082


« Odgovor #22 poslato: Oktobar 13, 2012, 06:02:13 posle podne »

Pa mozes da probas pa da vidis da li ti odgovara ili ne..nekih 17 gr pre treninga...ja sam par puta uzimala i nisam imala nikakvih problema...Mada mislim da je soda bikarbona pre korisna u sportovima gde je bitna brzina...

I, kakvi su efekti bili kod tebe? Iskreno, ja znam da je svega par ljudi uzimalo, nisu imali neke bitnije promene tokom treninga, pa me bas zanima kako je kod nekoga ko stalno vezba.
Sačuvana
s,boban69@
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 313


« Odgovor #21 poslato: Oktobar 13, 2012, 04:46:26 posle podne »

Evo danas sam odradio trening na sodi....4 kašike u 1l vode i pio pola sata pre treninga i tokom treninga.Mogu da kažem da sam se osećao kao da sam popio neki jak NO....skoro da nisam osetio bol u mišićima. :)
Sačuvana
Miraa
PANSPORT TEAM
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2390


« Odgovor #20 poslato: Oktobar 13, 2012, 03:42:17 posle podne »

Pa mozes da probas pa da vidis da li ti odgovara ili ne..nekih 17 gr pre treninga...ja sam par puta uzimala i nisam imala nikakvih problema...Mada mislim da je soda bikarbona pre korisna u sportovima gde je bitna brzina...
Sačuvana
Dr Gorana Grkovic
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2082


« Odgovor #19 poslato: Oktobar 13, 2012, 01:55:44 posle podne »

Da, i to, aktiviranje puferskog sistema bez preke potrebe, a ujedno, bikarbonatni pufer u regulaciji ucestvuje nekih 10 % tako da smatram da ce efekte mozda pre osetiti vrhunski sportisti.
Sačuvana
Biochemo
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2340


« Odgovor #18 poslato: Oktobar 13, 2012, 01:05:44 posle podne »

Za Bio-a
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20484007

Jako interesantno. Da li možda priču ne gledamo dovoljno široko?
Sačuvana
Biochemo
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2340


« Odgovor #17 poslato: Oktobar 13, 2012, 12:59:39 posle podne »

Interesantno zapravo. Biću iskren da mi je bilo malo smešno i stojim iza toga da ova tematika ima niz problema. Sami ste uočili prvi - količina. Drugi problem kaako uneti tu količinu i kako će ona da utiče na prevenstveno GIT a onda i ostatak organizma. Zezanje sa puferskim sistemom obično nije nešto poželjno. Treće gde ovo nalazi primenu? I naravno treba ući u priču mehanizma dejstva.

Kao logično je da unosimo bazu, smanjujemo pH (diskutabilno) i time utičemo na intracelularne koncentracije bikarbonata čime dovodimo do povećanja praga za set-failure related acidozu. Okej. Prvo bikarbonat NIJE prvenstvaeno intracelularni anjon. http://www.elmhurst.edu/~chm/vchembook/250fluidbal.html Neki odnos je 3:1 extra- prema intracelularna koncentracija. Otuda i velika potreba za unosom. Po nekom mom mišljenju kapiram da je apsolutno nebitna extracelularna koncentracija po pitanju podizanja performansi. Itekako je bitna za ostajanje u svesnom stanju doduše. Kažem da je ex.cel. con. nebitna jer ceo problem i nastaje zbog preslabe prokrvljenosti mišića za stepen zamora. Premalo kiseonika, nagomilava se NADH, uklučuje se laktat dehidrogenaza i oslobaĂ°amo se elektrona konverzijom piruvat u laktat. Čim izbaciš laktat iz ćelije problema nema.

Vidimo da postoji problem korišćenja bikarbonata kao intracelularnog skupljača H+. Zamena? K2HPO4? Mada, bikarbonat je zgodan zbog svog mesta u puferskom sistemu organizma. Karbonska anhidraza bikarbonat i proton vodi u CO2 i vodu.
« Poslednja izmena: Oktobar 13, 2012, 01:02:26 posle podne od strane Biochemo » Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.075 sekundi sa 19 upita.