TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 396688 Teme od strane 25015 Članovi Poslednji član: girevik93

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Jul 01, 2024, 04:44:46 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 31 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Povreda ramena  (Pročitano 84508 puta)
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #438 poslato: Mart 16, 2015, 10:01:46 pre podne »

Mehanizam povreĂ°ivanja na bench-presu
povredaramena- Opterećenje velikim težinama na benč presu dovodi do nepravilne tehnike izvoĂ°enja. Pri težinama koje grudni mišići uz pomoć tricepsa ne mogu savladati u početnoj fazi podizanja dolazi do klizanja glave ramene kosti prema napred. dolazi do pokreta glave ramene kosti u zglobu ramena. Preveiko kretanje glave ramene kosti pri pokretima ramena dovodi do nestabilnosti zgloba ramena.
- Kod podizanja šipke sa grudi pri maksimalnim težinama zbog nemogućnosti grudnih mišića da savlaĂ°u opterećenje dolazi do klizanja glave ramene kosti prema napred.
- Spuštanje laktova ispod nivoa ramena i klupe povećava rizik od kliženja. Podizanje velike težine na benču iz početnog položaja sa laktovima ispod klupe povećava rizik od povrede.
- Nestabilnost ramenog zgloba povećava rizik od povrede mišića rotatora ramena, a najčešće je posledica disbalansa u snazi rotatora.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #437 poslato: Mart 16, 2015, 10:00:07 pre podne »

Nestabilnost ramena
slabost mišića rotatora i zadnjeg ramena dovode do prednjeg kliženja ramena pri benčpresu. Kod postojanja slabosti mišića ramena dolazi do prekomerne pokretljivosti ramene kosti unutar zgloba ramena. Prekomerna pokretljivost dovodi do pojave sudaranja mekih tkiva ramena izmeĂ°u koštanih struktura koje dolaze u kontakt. Prednje klizanje i nestabilnost ramena dovode do povreĂ°ivanja prednjih struktura ramena. Mišići rotatori ramena i zadnji deltoid stabilizuju rame i povlače ga unazad i obaraju na dole.
Nestabilnost ramena dovodi do:
1) sudaranja (impigementa) koštanih struktura i povreĂ°ivanja i upale mekih tkiva (tetiva i sluznih kesica - burza) i
2) istezanja tetive mišića subskapularisa i upale njegove burze.
Nestabilnost ramena posledica je slabosti mišića rotatora ramena ili podizanje preambicioznih težina i nepravilne tehnike!!!
« Poslednja izmena: Mart 16, 2015, 10:11:03 pre podne od strane Ognjen Pedja Tutorov » Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #436 poslato: Mart 16, 2015, 09:59:28 pre podne »

 Povrede mišića rotatora ramena
Mišići rotatorne manžetne kontrolišu pokrete rotacije ramena. Ovi mišići trpe veliki stres kod povredaramena1ponavljanih pokreta ruke iznad glave, kod podizanja velikih težina, kao u bodybilding-u i weightlifting-u. Povreda rotatorne manžetne može biti entenzitis, tendinitis (upala tetive i pripoja tetive na kosti) ili ruptura (delimično ili potpuno pucanje tetive rotatora). Većina ovih povreda praćeno je oticanjem burze, što dodatno pojačava tegobe.
- Burzitisi ramena Mišić supraspinatus prelazi preko glave humerusa, a ispod akromiona (koštani produšetak lopatice koji čini krov ramena). U neposrednom kontaktu sa tetivama mišića rotatora ramena nalaze se sluzne kesice (burze) koje ublažavaju trenje izmeĂ°u tetiva i kosti ramena. Zategnutost tetiva i nepravilni pokreti (kao kod nestabilnosti ramena) dovode do pojačanog trenja izmeĂ°u tetiva i kosti. Kao reakcija nastaje upala burze – burzitis ramena. Iritacija i otok burze (burzitis) javljaju se kao posledica impigmenta ili pojačanog trenja u predelu tetive.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #435 poslato: Mart 16, 2015, 09:57:52 pre podne »

Rotatorna manžetna ramena (rotator cuff) predstavlja zajedničku anatomsku strukturu koju formiraju mišići rotatori ramena, čije tetive obavijaju glavu ramene kosti (humerusa) i pripajaju se na njoj. Rotatornu manžetnu čine četiri mišića koji imaju različite uloge u pokretu ramena.
Spoljašnji rotatori ramena, svojom kontrakcijom, rotiraju glavu humerusa prema spolja, dok unutrašnji rotatori vrše pokret unutrašnje rotacije ramena.
Osnovna funkcija mišića rotatora ramena je da stabilizuju rameni zglob pri pokretima ramena! Oni sprečavaju klizanje glave ramene kosti preko granica zgloba i nastanak povrede ramena. Na benčpresu nepravilna tehnika dovodi do prekomernih pokreta zgloba ramena i nastanka povreda u ramenom zglobu što često pravi veliki problem u treningu.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #434 poslato: Mart 16, 2015, 09:55:59 pre podne »

imam kao da me je udarila promaja, ostar bol, samo secne, mislio sam da je zbog spavanja na levoj strani (trudim se da bi mi to desno rame malo sraslo) ! Nesto mislim da je problem od skoro sa vratom, posle namestanja ramena! Takodje me boli rame kada drzim misa, (sedim za kompom) skoro ne podnosljivo! Zasto, kako, nemam pojma, kazem, bol nije nesto tokom treninga, samo sam uspeo da podizem nendz i odmah sam osetio bol, nesecam se da sam pre toga povredio (da vas potsetim bol je nastao prilikom prvog podizanja bendza sa malom tezinom osmah na pocetku prve vezbe prve serije i najgore kada radim bendz) ali sam posle nekoliko dana nastavio sa oko 100 kg zanjda serija, i vise me je bolelo pri manjim tezinama, zasto ne znam! Sada sam bas u nekom periodu kada mi ide i povecavam tezine, skoro svaki trening! Danas sam radio bicep, preko skota recimo 65 - 70 kg, to je za mene previse, nisam nesto osetio bol, bezd cu da izbegavam bar ove nedelje, da sve slegne!
da, savet je bio i da mi neko bandazira rame, posto je ova "terapija" bilo na nekom cerinom takmicnjenju usput!
Takodje sa 5-6 prsljanom imam problem, ne znam kako to treba da resavam uospte, nisam hteo da smaram jos za to posto vidim da je covek izbegavao da se igra stim!
radim rotatore
radim istezanja

posle zivlacenja ramena, cini mi se da istezanje lakse ide ono lakat na grudi .....
DOKTORE, KAKO TREBA JA SADA DA SE PONASAM U VEZI RAMENA?
problem je povreda tettiva rotatora ramena na benču zbog preopterećenja mišića velikim težinama.
rad sa velikim (!) težinama dovodi često do povrede mišića rotatora ramena (to su mali mišići koji stabilizuju rame pri pokretima ruke, a lako se mogu povrediti preopterećenjem)
Sačuvana
belgrade style
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1203


« Odgovor #433 poslato: Mart 13, 2015, 11:42:51 posle podne »

Ne bole me sada toliko ali s vremena na vreme osetim u tom donjem delu ledja manji bol koji nije povezan ni sa kakvom aktivnoscu (bar ja nisam primetio da me bole od necega konkretno). Bol nije jak i ne ometa me u obavljanju dnevnih obaveza niti mi pravi probleme u teretani. Mislim da me je od prevelike tezine na mrtvom ponovo zabolelo. Sada radim rumunsko i nisam imao nakon toga ponovo te bolove. Bol je nekako tup, kao da imam osecaj da ce da me ukoci. E da, ne znam jel to povezano ali kada sam povredio opet taj donji deo ledja to je trajalo nekih 2-3 dana. Kada je to prestalo bol se preneo gore do lopatica, tacno na sredini ledja. I to je trajalo 2-3 dana pa je prestalo. Sada samo to sto me dnevno po par puta zaboli po malo u donjem delu ledja.
Sto se tice ramena, ne boli me u mirovanju vec samo pri radu u teretani i to kod potiska sa bucicama a kod potiska sa sipkom skoro i ne boli. Benc sam radio i sa sipkom i sa bucicama i vise mi prija sa sipkom s tim sto bas pazim kako spustam laktove da bih oslobodio ramena od pritiska. Tezine nisu velike. Mada sam prekjuce radio benc sa bucicama i ravni i kosi i nije me bolelo. Najvise boli kod potiska za ramena sa bucicama.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #432 poslato: Mart 12, 2015, 01:45:30 posle podne »

Savijanje u stranu ne boli, unazad tek pred krajnju tacku istezanja ali ne preterano. Sada sam npr odradio trening ramena i to bez ikakvih problema (prethodno sam dobro zagrejao donja ledja, na pocetku je bolelo ali kako sam se zagrevao tako je bol popustao). Samo su me bolela ledja kada se savijam ka napred ali ne puno. Popio sam Panadol pa je mozda i to pomoglo malo. Sinoc sam imao trening a bol se javio od jutros i postepeno povecavao kako je dan odmicao ali i dalje nije dosao do onog stadijuma kada sam primao injekcije, tada nisam mogao da se ispravim, sada mogu. Cucanj poslednja serija 90kg, mrtvo poslednja 60kg, veslanje pretklon poslednja 40kg. Za svaku vezbu sam se zagrevao sa praznom i manjim tezinama i postepeno povecavao do ovih tezina. Ono sto ja mislim da je napravilo problem je mrtvo. Do sada sam uvek radio rumunsko tj nisam spustao do kraja a sada sam isao skroz do zemlje. Trudio sam se da radim pravilno i da ne krivim ledja pa zato i nisam hteo vecu tezinu od 60 (rumunsko izbacujem 90kg 8 puta). Ali mislim da mi nisu jos toliko ojacala ledja da radim do zemlje. Da sam nesto pogresno uradio valjda bi me zabolelo odmah. Nisam sedeo duzi period nepravilno niti radio nesto u tom polozaju.
Možda su težine isforsirane za problem sa ledjima...
kakva je situacija sa ledjima sada?
Sačuvana
vuk9
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 100


« Odgovor #431 poslato: Mart 10, 2015, 12:08:37 posle podne »

imam kao da me je udarila promaja, ostar bol, samo secne, mislio sam da je zbog spavanja na levoj strani (trudim se da bi mi to desno rame malo sraslo) ! Nesto mislim da je problem od skoro sa vratom, posle namestanja ramena! Takodje me boli rame kada drzim misa, (sedim za kompom) skoro ne podnosljivo! Zasto, kako, nemam pojma, kazem, bol nije nesto tokom treninga, samo sam uspeo da podizem nendz i odmah sam osetio bol, nesecam se da sam pre toga povredio (da vas potsetim bol je nastao prilikom prvog podizanja bendza sa malom tezinom osmah na pocetku prve vezbe prve serije i najgore kada radim bendz) ali sam posle nekoliko dana nastavio sa oko 100 kg zanjda serija, i vise me je bolelo pri manjim tezinama, zasto ne znam! Sada sam bas u nekom periodu kada mi ide i povecavam tezine, skoro svaki trening! Danas sam radio bicep, preko skota recimo 65 - 70 kg, to je za mene previse, nisam nesto osetio bol, bezd cu da izbegavam bar ove nedelje, da sve slegne!
da, savet je bio i da mi neko bandazira rame, posto je ova "terapija" bilo na nekom cerinom takmicnjenju usput!
Takodje sa 5-6 prsljanom imam problem, ne znam kako to treba da resavam uospte, nisam hteo da smaram jos za to posto vidim da je covek izbegavao da se igra stim!
radim rotatore
radim istezanja

posle zivlacenja ramena, cini mi se da istezanje lakse ide ono lakat na grudi .....
DOKTORE, KAKO TREBA JA SADA DA SE PONASAM U VEZI RAMENA?
« Poslednja izmena: Mart 11, 2015, 09:37:27 pre podne od strane vuk9 » Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #430 poslato: Mart 10, 2015, 11:38:38 pre podne »

@vuk9
da li ima problema sa vratom?
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #429 poslato: Mart 10, 2015, 11:37:27 pre podne »

@vuk9
kako je bilo zadnjih dana sa ramenom - bolovi? trening?
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #428 poslato: Mart 10, 2015, 11:36:27 pre podne »

Evo mene da se javim! Danas slucajno na cerinom treningu sretnem fizio terapeuta, upitrah ga za moje rame! Kaze da mi je iskocila kljucna kost, istegao- stegao mi je rame, nesto je kvrcnulo, i reko mi je da neradim neko vreme! Najverovatnije je povreda od spavanja ??? Sada mogu vise da zategnem ruku istezanje ona cuvena vezba kada je lakat preko grudi! Nemogu nista tacno da kazem dali je tako, jer necu upste opterecivati rame, ai savetovao mi je da nikako ne spavam na tu stranu par dana, pa cu kasnije videti dali ima poboljsanja! NAzalost Iskocio mi je 5 ili 6 prsljen i to bas dosta, to nije smeo da mi dira, ali moracu na neku terapiju za njega uskoro (ovo je bila brinska terapija u sali)! Eto cisto da se javim kako napreduju stvari! Inace radi roratore i istezanja redovno!
iskakanje ključne kosti - zove se subluksacija (delimično) ili luksacija (kompletno iščašenje) - drugačija vrsta iskakanja ključne kosti ne postoji.
sub/luksacija - je posledica ozbiljne povrede ramena - kidanja ligamenata koji povezuju ključnu kost i lopaticu....

Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #427 poslato: Mart 10, 2015, 11:31:26 pre podne »

Pedja,

Evo da se javim da je sve proslo, radio sam kako si mi rekao, poceo vezbe za manzetnu, poceo sa ostalim vezbama lagano i nema vise bola. Posle treninga led + lioton i sve ide kako treba. Verovatno je bilo istegnuce.

Hvala na svemu
:)
ako bude potrebe, javi se...
pozdrav
Sačuvana
milos8585
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 53

« Odgovor #426 poslato: Mart 09, 2015, 09:53:44 pre podne »

Pedja,

Evo da se javim da je sve proslo, radio sam kako si mi rekao, poceo vezbe za manzetnu, poceo sa ostalim vezbama lagano i nema vise bola. Posle treninga led + lioton i sve ide kako treba. Verovatno je bilo istegnuce.

Hvala na svemu
Sačuvana
vuk9
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 100


« Odgovor #425 poslato: Mart 08, 2015, 10:17:23 posle podne »

Evo mene da se javim! Danas slucajno na cerinom treningu sretnem fizio terapeuta, upitrah ga za moje rame! Kaze da mi je iskocila kljucna kost, istegao- stegao mi je rame, nesto je kvrcnulo, i reko mi je da neradim neko vreme! Najverovatnije je povreda od spavanja ??? Sada mogu vise da zategnem ruku istezanje ona cuvena vezba kada je lakat preko grudi! Nemogu nista tacno da kazem dali je tako, jer necu upste opterecivati rame, ai savetovao mi je da nikako ne spavam na tu stranu par dana, pa cu kasnije videti dali ima poboljsanja! NAzalost Iskocio mi je 5 ili 6 prsljen i to bas dosta, to nije smeo da mi dira, ali moracu na neku terapiju za njega uskoro (ovo je bila brinska terapija u sali)! Eto cisto da se javim kako napreduju stvari! Inace radi roratore i istezanja redovno!
« Poslednja izmena: Mart 08, 2015, 10:19:40 posle podne od strane vuk9 » Sačuvana
belgrade style
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1203


« Odgovor #424 poslato: Mart 05, 2015, 10:10:22 posle podne »

Savijanje u stranu ne boli, unazad tek pred krajnju tacku istezanja ali ne preterano. Sada sam npr odradio trening ramena i to bez ikakvih problema (prethodno sam dobro zagrejao donja ledja, na pocetku je bolelo ali kako sam se zagrevao tako je bol popustao). Samo su me bolela ledja kada se savijam ka napred ali ne puno. Popio sam Panadol pa je mozda i to pomoglo malo. Sinoc sam imao trening a bol se javio od jutros i postepeno povecavao kako je dan odmicao ali i dalje nije dosao do onog stadijuma kada sam primao injekcije, tada nisam mogao da se ispravim, sada mogu. Cucanj poslednja serija 90kg, mrtvo poslednja 60kg, veslanje pretklon poslednja 40kg. Za svaku vezbu sam se zagrevao sa praznom i manjim tezinama i postepeno povecavao do ovih tezina. Ono sto ja mislim da je napravilo problem je mrtvo. Do sada sam uvek radio rumunsko tj nisam spustao do kraja a sada sam isao skroz do zemlje. Trudio sam se da radim pravilno i da ne krivim ledja pa zato i nisam hteo vecu tezinu od 60 (rumunsko izbacujem 90kg 8 puta). Ali mislim da mi nisu jos toliko ojacala ledja da radim do zemlje. Da sam nesto pogresno uradio valjda bi me zabolelo odmah. Nisam sedeo duzi period nepravilno niti radio nesto u tom polozaju.
Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 31 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.105 sekundi sa 18 upita.