TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395993 Teme od strane 25010 Članovi Poslednji član: dejanpetrovic99

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Jun 01, 2024, 11:25:00 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 77 78 [79] 80 81 ... 282 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Ishrana pitanja  (Pročitano 722044 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #3059 poslato: Januar 20, 2016, 11:37:12 pre podne »

Samo cu reci..."postujte svoj stomak"...uzivajte u obrocima...znam da smo svi u nekoj zurbi...jurnjavi i sl., ali bar u to neko vreme obroka opustite se...neka "vreme stane"...zvacite :)
Sačuvana
TwinSix
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4430


« Odgovor #3058 poslato: Januar 20, 2016, 07:24:47 pre podne »

Ja živim sam i nemam ni sa kim da ''lagano jedem uz razgovor'' , i ja baš brzo jedem, jedino gledam pirinač u pwm-u da sažvaćem dobro jer ga kuvam ''al dente''.
Sačuvana
radovicmiladin86
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1486

« Odgovor #3057 poslato: Januar 19, 2016, 08:19:55 posle podne »

Zato i trpam laneno seme u sebe da mi stomak izvari 😅

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока

Sačuvana
radovicmiladin86
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1486

« Odgovor #3056 poslato: Januar 19, 2016, 06:06:43 posle podne »

Vi ste odlicni...ja ne zvacem samo gutam...posle problem sa stomakom a da ne pricam kad odem na wc...prvo mi iskacu vene sve po telu, pa onda oci pa onda ako nesto jos izadje :P
Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #3055 poslato: Januar 19, 2016, 01:02:40 posle podne »

Dobro mozda sam malo preterao ;D
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #3054 poslato: Januar 19, 2016, 03:37:27 pre podne »

Bez uvrede...ali ti ko termit...  :D

Mada...

" Akt žvakanja se obavlja voljno i uz stalnu kontrolu i modifikaciju pokreta od strane kore velikog mozga, a kontrakcije mišića su koordinisane i usklaĂ°ene. Sam proces uslovno može da se podeli u nekoliko faza:

- faza mira (pre otpočinjanja čitavog procesa),

- početna faza, koja podrazumeva unošenje hrane u usta, zagriz i kidanje,

- inicijalni pokreti, kojima se vrši orijentacija i dobijanje podataka o vrsti i kvalitetu unete hrane,

- serija snažnih pokreta, kojima se vrši sitnjenje i drobljenje hrane,

- rotacioni pokreti, usmereni na mlevenje hrane.

Trajanje čitavog akta je individualno i zavisi od velikog broja faktora, ali prosečno žvakanje traje 15-18 sekundi, a obično ne duže od 40 sekundi. Efikasnost je takoĂ°e različita i zavisi prvenstveno od vrste i stepena obrade hrane. Za meso stepen mehaničke prerade iznosi 20-30%, za termički obraĂ°eno povrće 30%, a za sir 50-60%. Hrana se sitni do zalogaja, odnosno komadića prikladnih za gutanje koji nisu veći od 1 cm. Snaga zagriza je individualna i zavisi od oblika i broja zuba, valjanosti okluzije i sl. Kod osoba sa zubnim protezama ona se znatno smanjuje (u proseku za 50%).

Značaj akta žvakanja za preradu hrane je detaljno ispitivan i nije dokazana njegova velika uloga u ovom procesu. Unošenje nesažvakane hrane preko fistule direktno u želudac, nije značajnije produžilo varenje hrane. Ipak žvakanje je presudno za formiranje zalogaja i njegovu pripremu za gutanje. Osim toga, sitnjenjem hrane se sprečava oštećenje struktura digestivnog trakta i ubrzava pražnjenje želuca u tanko crevo i niže partije.

Pored mehaničke prerade, u ustima se istovremeno vrši i hemijska prerada hrane pod uticajem enzima (fermenata) u sastavu izlučenih digestivnih sokova. U lučenju tih sokova (pljuvačke) učestvuju tri parne žlezde: parotidna, podvilična i podjezična pljuvačna žlezda.
"
Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #3053 poslato: Januar 19, 2016, 12:31:54 pre podne »

Bar nesto. Samo onda da spustim gas, ja 30x zvaknem za manje od deset sekundi :D
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #3052 poslato: Januar 19, 2016, 12:01:53 pre podne »

Bogme sve je bitno...

Uzmimo primer skroba, tj. namirnica bogatih istim...dobro sažvaćimo hranu i dajmo vremena pljuvačnoj amilazi( ptijalinu) da ostvari svoje efekte...eto "manje nerazloženog" skroba koji može imati interakcije sa pH želudačnog sadržaja...

Potsetimo se da je za dobro i svrsishodno varenje neophodno hranu „prožvakati“ oko 30 puta...tako da si R1 na dobrom putu  ;)
« Poslednja izmena: Januar 19, 2016, 12:04:43 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #3051 poslato: Januar 18, 2016, 11:36:19 posle podne »

Kada kazu da se ne treba brzo jesti, misli se na brzinu zvakanja i vremena zadrzavanja hrane ili gutanje nesazvakane hrane?

Ja jedem prebrzo, ali sazvakanu hranu jer brzo zvacem, tipa za desetak sekundi sazvacem tih 25-30x. Pretpostavljam da je to nebitno, bitno da je sazvakana?
Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #3050 poslato: Januar 15, 2016, 12:59:01 pre podne »

Ajde kad već idemo u tu temu...

Moja žena se tripovala da ona mala kost uz batak može da joj uguši keru...
:)
Sreća što nemamo keru; inače ode meni mesečna doza wheya na nju...
;D
Sačuvana
radovicmiladin86
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1486

« Odgovor #3049 poslato: Januar 14, 2016, 11:58:28 posle podne »

Ajde kad već idemo u tu temu...psima nije preporučljivo davati pileće kosti jer prilikom pucanja budu oštre kao igle što može izazvati dosta problema kod psa koji ih proguta...
Ja imam dva staforda (na žalost trenutno daleko od mene) i nikad im nisam dao pileće kosti kao i riblje

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока

Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #3048 poslato: Januar 14, 2016, 10:36:35 posle podne »

Kada se lepo ispeku, kao grisine su...
;D
Sačuvana
leevu
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 603


« Odgovor #3047 poslato: Januar 14, 2016, 10:34:04 posle podne »

Msm da pas ne sme da jede pilece kosti zbog nacina kako pucaju i sl. mozda je isti problem i za coveka :D
Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #3046 poslato: Januar 14, 2016, 09:57:27 posle podne »

ManjeViše sastojci tetiva...
Volim da ih jedem, pa da vidim da li ima neke koristi.
:)
Kontam da im je holesterol loša strana...
:)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #3045 poslato: Januar 14, 2016, 09:52:01 posle podne »

Slaviša da li mogu da jedem koske?

Probaj  ;) Ali prvo dobro samelji...  ;D

Pretpostavljam da dragi kolega cilja na sastojke goveĂ°eg želatina?  ;D

Podsetiću da se goveĂ°i želatin dobija u procesu prerade kostiju, tetiva, hrskavica, tj. u procesu prerade vezivnog tkiva najčešće "rogate stoke"...ipak sve je to kolagen...

Inače, pomenimo i "mehanički separisano meso"( MSM) u našim "dragim" mesnim preraĂ°evinama, tj. MSM je proizvod dobijen odvajanjem mesa sa kostiju na kojima je to meso ostalo posle otkoštavanja trupa, ili sa trupa živine, upotrebom mehaničkih sredstava, što ima za posledicu gubitak ili modifikaciju strukture mišićnih vlakana. O mašinski separisanom mesu poslednjih godina vode se ozbiljne stručne rasprave i to u dva pravca: prvi je mikrobiološka ispravnost MSM, a drugi mogućnost da se u MSM nalaze i drugi delovi životinja kao što su kosti, tetive i slično, a sve to na kraju završi u našem organizmu.

Dakle, ako ste ikada jeli neku "pileću salamicu", jeli ste i "mlevene kosti"...kao i goveĂ°i želatin...  ;D
Sačuvana
Stranice: 1 ... 77 78 [79] 80 81 ... 282 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.094 sekundi sa 17 upita.