TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394571 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 28, 2024, 01:57:59 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: bezbedna kolicina proteina u ishrani  (Pročitano 8702 puta)
Aziz Shavershian
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 419


Don't tell people your dreams, show them!

« Odgovor #11 poslato: Jul 20, 2014, 04:29:18 posle podne »

Razumem te u potpunosti...ipak za sport ove vrste su pored volje i zelje potrebne finansije...ali ne zaboravi - "ono si sto jedes"...ne bih da zvucim nadmeno, ali nekada vredi odreci se nekih stvari, da bi se nesto postiglo...manje izlazaka, bez alkohola, bez cigareta, auto zameni bajsom, ili kreni peske, usetedeces na benzinu...smanji dozivljaj sa markiranom garderobom...mogucnosti za ustedu uvek ima? Zar ne?
Trudim se kolko god mogu,u zivotu nisam pio,probao cigaru i nikad niasm izasao u klub,niti cu :) znaci sta mogu da izbacim rado izbacim,ali ono imam 2-3 obroka posle treninga jako dobra i napredujem lepo.. za godinu dana sam dodao oko 13 kilograma to je i pocetnicka sreca ali dosta kvalitetnih i dodao misicnu masu :) sad cu neki whey uzeti pa ce mi biti super..
Sačuvana
Go hard mate the gym lifestyle is the best ! train hard, eat well, party hard.
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #10 poslato: Jul 20, 2014, 03:17:03 posle podne »

Razumem te u potpunosti...ipak za sport ove vrste su pored volje i zelje potrebne finansije...ali ne zaboravi - "ono si sto jedes"...ne bih da zvucim nadmeno, ali nekada vredi odreci se nekih stvari, da bi se nesto postiglo...manje izlazaka, bez alkohola, bez cigareta, auto zameni bajsom, ili kreni peske, usetedeces na benzinu...smanji dozivljaj sa markiranom garderobom...mogucnosti za ustedu uvek ima? Zar ne?
Sačuvana
Aziz Shavershian
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 419


Don't tell people your dreams, show them!

« Odgovor #9 poslato: Jul 20, 2014, 03:11:32 posle podne »

Ne...0,8 do 1 gr/kg je potreba za proteinima osobe koja se ne bavi sportom...dakle, "bazalna vrednost"...vise napora, vise proteina!

Da li mozes da zidas kucu bez cigala?

Zelis da sazidas dvorac, a imas toliko "cigala" kao za jednu kucicu od 60 kvadrata...dakle, vise "cigala", vise gradnje...VISE PROTEINA, VISE MISICA!
 ;D
Logicno je haha,samo sam pitao D: ja unosim oko 1,5.. 2 mi je mnogo pa ne mogu,finansije ne dozvoljavaju..
Sačuvana
Go hard mate the gym lifestyle is the best ! train hard, eat well, party hard.
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #8 poslato: Jul 20, 2014, 02:50:22 posle podne »

Ne...0,8 do 1 gr/kg je potreba za proteinima osobe koja se ne bavi sportom...dakle, "bazalna vrednost"...vise napora, vise proteina!

Da li mozes da zidas kucu bez cigala?

Zelis da sazidas dvorac, a imas toliko "cigala" kao za jednu kucicu od 60 kvadrata...dakle, vise "cigala", vise gradnje...VISE PROTEINA, VISE MISICA!
 ;D
Sačuvana
Aziz Shavershian
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 419


Don't tell people your dreams, show them!

« Odgovor #7 poslato: Jul 20, 2014, 02:34:25 posle podne »

A ta istrazivanja kod tih sportista su vrsena u kom vremenskom periodu?

Navedeni "primer" je iz marta 2012., a sportisti su u pojedinim istrazivanjima podvrgavani "visoko-proteinskom" unosu u trajanju od 7 dana, 5 nedelja, 6 meseci, a neka istrazivanja su se odnosila i na povecan unos proteina u trajanju od 11 godina...dakle, ne preterivati ni sa cim, umerenost je kljuc uspeha, ali i zdrav razum. Sve je namerno receno da bi se akcenat stavio na to da uvek ima oprecnih misljenja...

Inace, minimalna potreba vaseg tela za proteinima je 0,8 gr/kg?! To je dovoljno za PUKO PREZIVLJAVANJE!

Sta je sa aktivnim sportistima koji imaju visecasovne visokointenzivne treninge? Sta je sa power-lifterima? Bodibilderima? Koji svoje telo dovode do maksimuma sopstvenih mogucnosti? Kako "popraviti" ostecenja u misicnom tkivu?

I sam trening je "stetan" za nas organizam, bubrege, jetru? I vece doze pojedinih vitamina mogu da skode nasem telu...ali trening, redovan trening je stanje maksimalnog stresa za nas organizam...to je stanje POVECANIH POTREBA ZA VITAMINIMA, MINERALIMA, PROTEINIMA...kljuc za oporavak i rast misica su PROTEINI...dakle, plasi se njihovog nedovoljnog unosa i nekvalitetnih izvora proteina...a ne kolicine!

Do misicne hipretrofije nece doci bez adekvatnog unosa proteina, kao i pravilnog odnosa sa ugljenim hidratima...ali nikada ne treba zaboraviti da je nas digestivni trakt limitiran u obradi i iskoriscavanju proteina...da li ste bas 1000% sigurni da je svih npr. 40 grama proteina iz vaseg obroka otislo tacno tamo gde treba??? I bas ste sigurni da ste uneli 2gr/kg?

Vecina istrazivanja je kontraverzna...setimo se samo "pljuvacine" po zasicenim mastima, pa na kraju ispade, da one i nisu toliko lose?!

Sve je relativno  ;)

Inace, clanak koji si citirao se odnosi na "visoko-proteinsku ishranu sa niskim unosom ugljenih hidrata" , koja sigurno nece doprineti razvoju misicne mase i snage! To je ipak samo defka  ;)
Da i se sa 0.8 prot po 1 kg moze napredovati?
Sačuvana
Go hard mate the gym lifestyle is the best ! train hard, eat well, party hard.
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #6 poslato: Jul 20, 2014, 02:25:44 posle podne »

A ta istrazivanja kod tih sportista su vrsena u kom vremenskom periodu?

Navedeni "primer" je iz marta 2012., a sportisti su u pojedinim istrazivanjima podvrgavani "visoko-proteinskom" unosu u trajanju od 7 dana, 5 nedelja, 6 meseci, a neka istrazivanja su se odnosila i na povecan unos proteina u trajanju od 11 godina...dakle, ne preterivati ni sa cim, umerenost je kljuc uspeha, ali i zdrav razum. Sve je namerno receno da bi se akcenat stavio na to da uvek ima oprecnih misljenja...

Inace, minimalna potreba vaseg tela za proteinima je 0,8 gr/kg?! To je dovoljno za PUKO PREZIVLJAVANJE!

Sta je sa aktivnim sportistima koji imaju visecasovne visokointenzivne treninge? Sta je sa power-lifterima? Bodibilderima? Koji svoje telo dovode do maksimuma sopstvenih mogucnosti? Kako "popraviti" ostecenja u misicnom tkivu?

I sam trening je "stetan" za nas organizam, bubrege, jetru? I vece doze pojedinih vitamina mogu da skode nasem telu...ali trening, redovan trening je stanje maksimalnog stresa za nas organizam...to je stanje POVECANIH POTREBA ZA VITAMINIMA, MINERALIMA, PROTEINIMA...kljuc za oporavak i rast misica su PROTEINI...dakle, plasi se njihovog nedovoljnog unosa i nekvalitetnih izvora proteina...a ne kolicine!

Do misicne hipretrofije nece doci bez adekvatnog unosa proteina, kao i pravilnog odnosa sa ugljenim hidratima...ali nikada ne treba zaboraviti da je nas digestivni trakt limitiran u obradi i iskoriscavanju proteina...da li ste bas 1000% sigurni da je svih npr. 40 grama proteina iz vaseg obroka otislo tacno tamo gde treba??? I bas ste sigurni da ste uneli 2gr/kg?

Vecina istrazivanja je kontraverzna...setimo se samo "pljuvacine" po zasicenim mastima, pa na kraju ispade, da one i nisu toliko lose?!

Sve je relativno  ;)

Inace, clanak koji si citirao se odnosi na "visoko-proteinsku ishranu sa niskim unosom ugljenih hidrata" , koja sigurno nece doprineti razvoju misicne mase i snage! To je ipak samo defka  ;)
Sačuvana
semi-pro
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 693

« Odgovor #5 poslato: Jul 20, 2014, 01:18:32 posle podne »

A ta istrazivanja kod tih sportista su vrsena u kom vremenskom periodu?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #4 poslato: Jul 20, 2014, 03:57:37 pre podne »

Kao lekar cu primetiti da postoji dosta kontraverzi oko teme o unosu proteina i funkcije bubrega.

Treba prvo poci od cinjenice da li postoji neko urodjeno ili steceno ostecenje bubrezne funkcije?

Da li se uz visokoproteinsku dijetu uzimaju i preparati kreatina, koju mogu povecati nivo kreatinina u lab. nalazima?!

Bilo je slucajeva da su pojedini vezbaci svrstani u kategoriju "onih sa bubreznom insuficijencijom" samo zbog nezainteresovanosti lekara da pitaju da li "pacijent" koristi neke od kreatinskih suplemenata...i da li ih pravilno dozira?
Po prestanku uzimanja kreatinskih suplemenata se vrednosti kreatinina vracaju na normalne...

I povecan unos proteina za sobom povlaci moguce "vidljivo" povecanje uree i kreatinina(jer podsetimo se da se kreatin u organizmu normalno sintetise iz aminokiselina)...da li se radi o "ostecenjima", i koliko je to trajnog ili reverzibilnog karaktera...vreme uvek pokaze...nijedno preterivanje ne ostaje bez posledica!
Mada, kod previse proteina, PRVI filter je digestivni trakt, koji ima svoje limite u obradi proteina...tako da se visak jednostavno "stolicom" izbaci iz organizma...

Slazem se sa Markom Dimitrijevicem da je 2gr/kg proteina sasvim dovoljno...npr. novija istrazivanja ukazuju da dugotrajan, povecan unos proteina, od 2,8 gr/kg kod aktivnih sportista NE IZAZIVA NIKAKVE NEZELJENE EFEKTE NA BUBREZNU FUNKCIJU, naravno, naglasak je stavljen na ZDRAVE OSOBE koje NEMAJU urodjeno ili steceno ostecenje bubrezne funkcije!

Novija istrazivanja pokazuju pozitivne efekte visokoproteinske dijete na funkciju jetre, pogotovu kod "masne jetre"( alkoholizam)...

Dakle, ne preterivati "u doziranju"...korsititi visokokvalitetne proteine, visoke bioloske vrednosti...



Poortmans JR, Dellalieux O. Do regular high-protein diets have potential health risks on kidney function in athletes? Int J Sports Nutr 2000;10:28-38.

Walser M. Effects of protein intake on renal function and on the development of renal disease. In: The Role of Protein and Amino Acids in Sustaining and Enhancing Performance. Committee on Military Nutrition Research, Institute of Medicine. Washington, DC: National Academies Press, 1999, pp. 137-154.

Klahr S, Levey AS, Beck GJ et al. The effects of dietary protein restriction and blood-pressure control on the progression of chronic renal failure. N Engl J Med 1994;330:877-884.

Suzuki K, Kato A, Iwai M. Branched-chain amino acid treatment in patients with liver cirrhosis. Hepatol Res. 2004 Dec;30S:25-29.

« Poslednja izmena: Jul 20, 2014, 04:01:11 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
MARKO DIMITRIJEVIC
DO YOU KNOW YOUR NUMBERS ?
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 8654


www.dimitrijevicmarko.com

« Odgovor #3 poslato: Jul 19, 2014, 08:48:18 posle podne »

Nema potrebe ici preko 2g/kg jer je i nemoguce vise od toga i da se iskoristi.kada je rec o treninzima snage i hipertrofije ,odnos ugljenih hidrata i proteina treba da je 3:1.
Sačuvana
A. Kolocka
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 337


« Odgovor #2 poslato: Jul 19, 2014, 08:31:24 posle podne »

3g po kg telesne težine je ekstrem. Bravo za temu, nedavno sam razmišljao baš o ovome jer mi je drug pomenuo da mu rezultati krvi nisu bili baš idealni. Ne znam tačno o čemu se radilo, al rekli su mu da može biti od previše proteina. Inače je atleta i znam da je baš pazio na ishranu.

Čekamo nekog sa diplomom da podigne temu na viši nivo. :)
Sačuvana
Medalja se osvaja na treningu, na takmičenje samo odeš po nju.
semi-pro
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 693

« Odgovor #1 poslato: Jul 19, 2014, 05:59:41 posle podne »

Interesuje me misljenje doktora, nutricionista za unos proteina. Koliko grama po kg a da je to bezbedno i da ne opterecuje previse bubrege na duze staze. Citao sam ranije neke tekstove a evo skoro sam porcitao i ovaj sa tekstoteke  http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/prednosti-i-mane-proteinske-ishrane.html      pa sam zakljucio da veliki unos proteina i nije bas bezazlen. Cak se i ne preporucuje da visokoproteinska ishrana traje duze od 3 meseca. Znam da svi unose uglavnom oko 2g po kg, neki i vise. Ali ukoliko je zdravlje prioritet i na prvom mestu, bez obzira na laksu izgradnju misica vecom kolicinom proteina, kolika je idealna mera za unos proteina bez bilo kakvog negativnog uticaja?
Sačuvana
Stranice: 1 [2] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.082 sekundi sa 18 upita.