TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395116 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 25, 2024, 02:15:14 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 3 4 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: ČUVAJTE SE...Metabolički sindrom X  (Pročitano 12723 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #51 poslato: Avgust 13, 2016, 12:13:37 posle podne »

Ok, to je jedan obrok...a kako izgledaju ostali obroci? Sta jedete posle treninga? Voce i povrce na meniju? Cime se orijentisete u sastavljanju obroka? Parametri energetske potrosnje? Ciljani unos proteina, ugljenih hidrata, masti?

Mozete dodati nekoliko belanaca uz pomenuti dorucak...

Kako vam izgledaju treninzi?

Da svakako da proizvodi od belog brasna, slatkisi, grickalice i ostali "junk-food" specijaliteti su kljuc problema oko ishrane...kao i uopsteno industrijski preradjene namirnice...

Evo jednog sematskog prikaza dnevnog menija( slikovit primer)...

1.OBROK  â€“ 5 belanaca, 1 celo jaje, ovsene pahuljice sa jogurtom

2.OBROK  â€“ meso(belo meso / riba), salata od svežeg povrća sa ( extra virgin)maslinovim uljem( + jabukovo sirće po želji)

3.OBROK  â€“ meso(crveno meso / riba), salata od svežeg povrća + kuvani pirinač/ krompir

4.OBROK  â€“ posni sir( idealno 0% mlečne masti) + šaka badema( kikiriki, orasi, lešnici)

- Ubacite po koju voćku izmeĂ°u obroka( veličina porcija voća ne veća od onoga što može da stane u šaku...) - citrusi( kivi, limun, grejp, pomorandže), bobičasto voće( jagode, kupine, maline...ok su i zamrznute varijante)...jabuke...

- Od povrća - akcenat na vlaknasto povrće( pomenuta salata od povrća) - zelena salata, krastavac, paradajz, kupus,  brokoli( može i kuvan na pari), cvekla...

- Pijte dovoljno "čiste vode"( tu ne računamo sokove, supe, čajeve i sl. napitke) - 2,5 -4 l u toku dana( plus potrebe u toku treninga)

- Ne preterujte sa dosoljavanjem hrane, ne više od 5 gr( ravna kafena kašičica) dodate soli dnevno...

- Bez prženja na ulju - akcenat na kuvano, pečeno( el. gril, pek papir, kesice za pečenje), gril( "ćumur varujante", umreno...), poširanje, blanširanje...

- Riba morska, plava, "sveža"( bez svakodnevne konzumacije konzervi) - losos, skuša, pastrmka, losos, sardela( bar 3 puta nedeljno na meni)...riblje ulje...preporuka za suplementaciju omega-3

- Zaboravite na mesne preraĂ°evine, brzu hranu, slatkiše, grickalice...i naravno, odlučno NE belom brašnu...

http://www.pansport.rs/tekstoteka/zdravlje/klju-vaeg-uspeha-poveajte-osetljivost-na-insulin.html

Btw...koristite nesto od suplemenata? Mozda ALA - alfa - lipoinska kiselina, omega-3, magnezijum...hrom?



« Poslednja izmena: Avgust 13, 2016, 12:15:32 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Milomirka
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 15

« Odgovor #50 poslato: Avgust 13, 2016, 07:25:31 pre podne »

Nisam nista sama prekrajala, uzimam 1500mg gluformina dnevno, i tri puta teretana, meni je receno samo da izbacim vestacke secere, medjutim ukapirala sam da je to nije ni priblizno doboljno...o poslednjoj kontroli sam pisala vec ovde, u posto sa pocetka maja meseca. Tada mi je receno, a doktorka je to i napislala na nalazu da redukujem masu za 10 kg, te da se tek onda javim na kontrolu. Poslednjih nedelju dana za dorucak jedem ovsene pahuljice sa balans jogurtom i cimetom. Jel to nepozeljna hrana? Prilicno sam zbunjena, jer nisam neki tip koji voli da jede, niti uzivam u ukusima i mirisima hrane, pa mi je bas tesko da pohvatam sve
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #49 poslato: Avgust 12, 2016, 10:29:22 posle podne »

Milomirka, molim Vas, budite odgovorni prema svom zdravlju...

Ponašajući se odgovorno prema svom zdravlju sami sebi smo najbolji lekar...

Plašite se rezultata? Kako ćete pratiti svoje stanje, ako ne pratite "parametre vašeg zdravlja"...?!

Izbegavajte biljne i topljene sireve, razne "jeftine" fete koje imate...odlučite se za sireve sa manjim procentom mlečne masti( najviše d0 10% mlečne masti)...najbolje bi bilo da se radi o siru od organski proizvedenog mleka...

Vaš problem su manipulacije unosom ugljenim hidratima, a dovoljno proteina i zdravih masti, čak kroz "low-carb" i "keto" pristup mogu dobro rešenje vezano za insulinsku rezistenciju...

Poslednja kontrola lekara specijaliste? Nadam se da niste samoinicijativno prekrajali datu terapiju?

Da li ste ispoštovali već date preporuke oko odabira namirnica, načinu pripreme hrane, principima za sastavljanje obroka...fizičkoj aktivnosti?

Kako Vam sada izgledaju obroci? Koliko obroka imate u toku dana?

Ne zaboravite da tako negativnim stavom ćete sebi naneti više štete, nego li koristi...
Sačuvana
Milomirka
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 15

« Odgovor #48 poslato: Avgust 12, 2016, 02:40:54 posle podne »

Postovani, evo mene opet. Ova IR je uzasna stvar, i pored izbacivanja secera, testa, a evo na kraju i svog voce, ne uspevam da smrsam ama bas ni jedan kilogram. Molim Vas da mi preporucite strucnjaka koji ce mi napisati dijetu, sa detaljnim objasnjenjima oko pripreme hrane, vrste i kolicine iste. Ni glukozu ni insulin nisam kontrolisala u skorije vreme, jer se plasim rezultata. Nije mi najjasnije da li smem da jedem sireve i koje ili ne. Inace nemam napade zelje da jedem nesto konkretno, npr slatkose, niti ikada osecam glad. Zapravo mi se nista i ne jede. Kad sam gladna samo osetim slabost i vrtoglavicu, tako znam da sam gladna...Upomoc, pliz...
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #47 poslato: Maj 18, 2016, 01:15:29 posle podne »

- na vašem mestu ja bih - bacio gluformin(!)
- zdravo se hranio, bio fizički aktivan (kardio na vazduhu suncu - bicikl, trčanje, roleri, badmington, odbojka.... vežbe snage po tipu pilates-a ili manje težine sa bučicama...)
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #46 poslato: Maj 18, 2016, 12:54:54 posle podne »

Nivo secera mi je uvek izmedju 5,2 i 5,6 kadgod da izmerim, visina 178cm, tezina 77 kg.
vaš šećer je odličan(!)
treba da skinete 7kg (idealno) ili 5kg (zadovoljavajuće)...
- važna informacija je i BF% (procenat telesnih masti)...
Sačuvana
Milomirka
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 15

« Odgovor #45 poslato: Maj 16, 2016, 01:50:00 posle podne »

Nivo secera mi je uvek izmedju 5,2 i 5,6 kadgod da izmerim, visina 178cm, tezina 77 kg.
« Poslednja izmena: Maj 16, 2016, 02:16:35 posle podne od strane Milomirka » Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #44 poslato: Maj 16, 2016, 12:53:08 posle podne »

Koliki je nivo šećera?
Kolika su visina/tezina trenutno?
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #43 poslato: Maj 16, 2016, 12:51:30 posle podne »

Evo da se javim, meni je doza gluformina posle kontrole endokrinologa povecana sa 1000 na 1500 mg dnevno i propisano mi je da smrsam 10kg pre neko sto se javim na sledecu kontrolu, inace vec dva dana imam gorak ukus u ustima i mucninu i ne znam od cega je to, da li moze da bude od lekova?
ps. nikakve analize nisu radjene, doktorka je samo pogledala rezultate polnih hormona od pre 2 meseca koji su u redu.
Gorcina moze biti od kiseline zeluca (psihicka napetost, tenzija)...
Probajte sodu bikarbonu ili limunadu bez šećera...
Sačuvana
Milomirka
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 15

« Odgovor #42 poslato: Maj 04, 2016, 09:51:12 posle podne »

Dozu sam povecala 29. aprila,a mucnina i gorcina su se javile juce. Lek pijem u toku dorucka i u toku rucka, ujutru 500mg, a 1000mg posle podne.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #41 poslato: Maj 04, 2016, 09:44:26 posle podne »

Da li su se "tegobe" pojavile paralelno sa povećanjem doze? Uzimate ga u 2, 3 doze uz obrok, posle obroka? Ili...?

Sve u svemu titriranje doze vrši se praćenjem glikemije...

Desetak dana je taj inicijalni period...

« Poslednja izmena: Maj 04, 2016, 09:52:46 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Milomirka
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 15

« Odgovor #40 poslato: Maj 04, 2016, 09:31:19 posle podne »

Gluformin pijem vec 2,5 meseca s tim sto mi je pre par dana povecana doza. Do kada se zapravo smatra da je 'pocetak uzimanja terapije'? Nikakvih tegoba do sada nisam imala...
« Poslednja izmena: Maj 04, 2016, 09:32:58 posle podne od strane Milomirka » Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #39 poslato: Maj 04, 2016, 08:48:46 posle podne »

Milomirka, poslušajte savete endokrinologa( pretpostavljam da ste pokazali rezultate koje ste objavili na početku teme)...ispoštujte date preporuke o ishrani, kao i dobro doziranoj fizičkoj aktivnosti...

Vezano za neželjena dejstva metformina( gluformina) - u početku terapije, najčešće neželjene reakcije su mučnina, povraćanje, dijareja, abdominalni bol i gubitak apetita koji se spontano povlače u većini slučajeva. U cilju prevencije nastanka ovih neželjenih efekata, preporučuje se uzimanje metformina u 2 ili 3 dnevne doze kao i postepeno povećanje doze.

Sačuvana
Milomirka
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 15

« Odgovor #38 poslato: Maj 04, 2016, 06:09:55 posle podne »

Evo da se javim, meni je doza gluformina posle kontrole endokrinologa povecana sa 1000 na 1500 mg dnevno i propisano mi je da smrsam 10kg pre neko sto se javim na sledecu kontrolu, inace vec dva dana imam gorak ukus u ustima i mucninu i ne znam od cega je to, da li moze da bude od lekova?
ps. nikakve analize nisu radjene, doktorka je samo pogledala rezultate polnih hormona od pre 2 meseca koji su u redu.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #37 poslato: April 09, 2016, 11:01:32 posle podne »

Pa proanaliziraj samo nutritivni sastav same banane...

Tu su vlakna...

A pomenimo i još jednu bitnu stvar...

Poznato je da konzumiranje hrane sa visokim glikemijskim indeksom u malim količinama ima isti efekat na nivo šećera u krvi kao i unos veće količine hrane sa niskim glikemijskim indeksom. Samim tim, glikemijski indeks kao izolovani parametar prestaje da bude najbolji parametar kvalitetne sportske ishrane, posebno kada je reč u unosu ugljenih hidrata u specifičnim situacijama kao što su obrok pre ili nakon treninga odnosno punjenje ugljenim hidratima. Osim toga, pošto je maksimalna vrednost koncentracije šećera u krvi nakon obroka bogatih ugljenim hidratima verovatno najvažniji parametar u kontroli dijabetesa, množenjem sadržaja ugljenih hidrata u porciji hrane sa njihovim glikemijskim indeksom dobijamo jasnu informaciju o tome koliko stvarnog uticaja ima porcija hrane na nivo šećera u krvi. Program ishrane koji je izraĂ°en prema glikemijskom opterećenju ima za cilj da se izbegnu stalni skokovi šećera u krvi, a time da se smanji rizik od dijabetesa tipa 2.

( GI x grami svarljivih hidrata) / 100

Npr., kriška lubenice od 100 grama koja ima glikemijski indeks od 72 i sadrži 5 grama ugljenih hidrata (sadrži puno vode) ima vrednost glikemijskog opterećenja od 3,6. Zanimljiv je sledeći primer – namirnica koja ima glikemijski indeks od 100 i koja sadrži 10 grama ugljenih hidrata ima isto glikemijsko opterećenje kao i namirnica koja ima glikemijski indeks 10, a sadrži 100 grama ugljenih hidrata – u oba slučaja je glikemijsko opterećenje 10. Glikemijsko opterećenje namirnica, slično glikemijskom indeksu, poreĂ°ano je po posebnoj skali. Nisku vrednost imaju namirnice čija je vrednost glikimijskog opterećenja 10 ili manje, srednja vrednost glikemijskog opterećenja je od 11 do 19 i, konačno visoko opterećenje imaju namirnice čija je vrednost glikemijskog opterećenja 20 ili veća. Namirnice koje imaju nisku vrednost glikemijskog opterećenja gotovo uvek imaju nizak glikemijski indeks. Sa druge strane, to nije slučaj sa namirnicama srednjeg i visokog glikemijskog indeksa, koje prokazuju čitav spektar vrednosti glikemijskog opterećenja. Tu je i spisak namirnica sa niskim, srednjim i visokim glikemijskim opterećenjem: za optimalno zdravlje i sportski učinak, odaberimo namirnice koje imaju nisko ili srednje glikemijsko opterećenje, a ograničimo unos namirnica koje imaju visoke vrednosti glikemijskog opterećenja.

Nisko glikemijsko opterećenje (0 – 10)
•   voće i povrće sa puno vlakana (ne uključujući krompir)
•   mekinje, cerealije
•   većina vrsta pasulja i mahunarki

Srednje glikemijsko opterećenje (11 - 19)
•   kuvani ječam
•   smeĂ°i pirinač
•   zobena kaša
•   kolači sa pirinčem
•   hleb od celog zrna
•   testenina od celog zrna
•   voćni sokovi bez šećera

Visoko glikemijsko opterećenje (20 +)
•   pečeni krompir
•   pomfrit
•   rafinirane žitarice za doručak
•   slatki napici (sokovi, kola pića)
•   sok od brusnica
•   beli pirinač
•   testenina od belog brašna


Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 4 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.074 sekundi sa 17 upita.