TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395144 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 25, 2024, 11:36:16 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 2 [3] 4 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: ČUVAJTE SE...Metabolički sindrom X  (Pročitano 12725 puta)
Milomirka
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 15

« Odgovor #21 poslato: Mart 23, 2016, 10:01:28 posle podne »

Hvala najlepse na savetima :)
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #20 poslato: Mart 23, 2016, 12:49:07 posle podne »

potrebno je da vratite ravnotežu u telu i duhu...
- time će se regulisati i lučenje žlezda sa unutrašnjim lučenjem i njihovih hormona (i polnih i insulina i štitne žlezde...)
- time će se regulisati metabolizam u telu (šećera i masti...)
-------------------
a, to podrazumeva zdrav način života, stres (-), fizička aktivnost (+), zdrava ishrana (+)
........
i to će u mnogome popraviti i rešiti vaše probleme...  :)
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #19 poslato: Mart 23, 2016, 12:41:51 posle podne »

Telesne masti su:
- potkožne masti (potkožno masno tkivo)
- visceralne masti (unutrašnje masti)

Šta su visceralne masti?
Visceralna masnoća je masnoća koja se nalazi duboko u trbušnoj duplji, ispod mišićnog sloja, i ona oblaže organe poput jetre, bubrega, srca, pankreasa. Ova masnoća se ne može “uštinuti”, a samim tim ni “videti”, za razliku od potkožne masnoće.
MeĂ°utim, upravo visceralna masnoća je ta koja je odgovorna za različita patološka stanja(bolesti) poput gojaznosti, povišenog krvnog pritiska, kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa tipa 2, pa i nekih malignih oboljenja.
Visceralna masnoća je u odreĂ°enom procentu neophodna, kako bi obezbedila neophodnu zaštitu unutrašnjim organima koje oblaže. U proseku, kod muškaraca na visceralnu masnoću otpada i do 20 % od ukupne telesne masnoće, dok je kod žena taj procenat znatno manji i iznosi oko 5 – 8 % od ukupne telesne masnoće.Ova razlika u procentima visceralne masnoće izmeĂ°u polova je posledica različitog hormonalnog profila muškaraca i žena. Estrogen, koji je dominantno ženski polni hormon, izmeĂ°u ostalog ima i lipogenetska svojstva, tj. indukuje skladištenje masnih kiselina u depoe potkožne masti (naročito u predelu butina i zadnjice), čime se sprečava skladištenje masnih kiselina u depoe visceralne masnoće. To je razlog zašto su muškarci skloniji dobijanju “pivskog stomaka” (visceralnih masti) i češće obolevanju od kardiovaskularnih bolesti u odnosu na suprotni pol.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #18 poslato: Mart 20, 2016, 03:35:08 posle podne »

Obim struka je kao što je pomenuo kolega - nije alarmantan...

Otkriveno da odnos obima struka i visine bolje predviĂ°a mnoga rizična stanja - dijebetes, visok krvni pritisak, srčani i moždani udar nego li indeks telesne mase( BMI).

Održavanje obima struka ispod polovine visine može da pomogne u proceni mnogih stanja( okvirni metod)...tako npr. muškarac koji je visok 183cm treba da ima obim struka manji od 91cm, dok žena visoka 163cm treba da ima obim struka manji od 81cm( obično se žene kao granični obim pominje 80 cm...)

Razne tehnike opuštanja svakako da će imati svoj efekat na smanjenje "napetosti" koja može imati i telesne manifestacije...od problema sa krvnim pritskom do nekih autoimunih poremećaja...

U vašem slučaju nikako ne možemo zanemariti hroničan stres kojim ste bili izloženi...

Kada vam je zakazana kontrola endokrinologa?
« Poslednja izmena: Mart 20, 2016, 05:29:23 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Milomirka
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 15

« Odgovor #17 poslato: Mart 19, 2016, 09:39:09 posle podne »

Obim bokova mi je 106 cm, izvinjavam se pogresno sam izmerila, hvala u svakom slucaju
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #16 poslato: Mart 19, 2016, 12:40:05 posle podne »

Body fat nisam merila, obim struka 78cm, obim bokova 99 napeta sam godinama, sunce mi nikako ne prija, leto uopste ne volim i ne provodim puno vremena napolju. PPoslednji nalaz ultrazvuka jajnika je oznacen kao uredan. Nikako ne mogu da odgonetnem ovo sa iskhranom, da li je vazno samo izbaciti koncentrovane secere ili to znaci i izvacivanje krompira svih vrsta ulja , pirinca i griza?
Mislim da ne treba da idete u krajnost po pitanju ishrane > važno je da bitno smanjite unos koncentrovanih šećera (beli seceri, slatkiši, brzi ugljeni hidrati), što ne znaci da ne treba da pojedete npr jedan domaći kolac koji nije mnogo sladak...
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #15 poslato: Mart 19, 2016, 12:36:58 posle podne »

Body fat nisam merila, obim struka 78cm, obim bokova 99 napeta sam godinama, sunce mi nikako ne prija, leto uopste ne volim i ne provodim puno vremena napolju. PPoslednji nalaz ultrazvuka jajnika je oznacen kao uredan. Nikako ne mogu da odgonetnem ovo sa iskhranom, da li je vazno samo izbaciti koncentrovane secere ili to znaci i izvacivanje krompira svih vrsta ulja , pirinca i griza?
Obim struka je u granicama normale, tj ne ukazuje na visak visceralnih masti u telu...
- nije dobro da ste napeti, to je pojacan psihicki tonus, koji izaziva povećan tonus u celom telu, izaziva napetost i pojačan rad svih sistema i organa u nasem telu, pojacano lucenje žlezda...
- boravak u prirodi u kombinaciji sa laganom/prijatnom fizickom aktivnošću dovodi do brojnih pozitivnih efekata - opustanja, uspostavljanja narusenog balansa u telu, uspostavljanja normalnog izbalansiranog rada organa našeg tela...
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #14 poslato: Mart 18, 2016, 03:20:43 posle podne »

Upoznajte se pravilnim odabirom namirnica – čuvena dilema šta je zdravo, a šta ne?!

Najkraće, recite ODLUČNO NE – slatkišima, grickalicama, „kupovnim sokovima“( bez obzira na uverljivu etikeciju prirodnosti), junk-food specijalitetima( „brza hrana“), mesnim preraĂ°evinama, suvomesnatim proizvodima, zejtinu( rafinisanim uljima, „prženju na ulju“), margarinu, svim proizvodima od belog brašna…uopšteno rečeno, vaš najveći problem je industrijski preraĂ°ena hrana.

Upoznajte se sa nutritivnom vrednošću namirnica!

Sve namirnice koje imamo na trpezi predstavljaju zapravo „mešavine“ mikro( vitamini, minerali ) i makronutrijenata( proteini, ugljeni hidrati, masti, vlakna), a naravno, tu su i razne druge supstance sa većom ili manjom koristi( antioksidansi…), tj. štetom ( aditivi, konzervansi, pojačivači ukusa i sl.) po naše zdravlje. Dakle, opet naglašavamo – industrijski preraĂ°ena hrana je naš najveći neprijatelj!

Upoznajte se sa tim koliko vaše parče mesa ima proteina na 100 gr…koliko ugljenih hidrata ima na 100 gr pirinča( mereno pre kuvanja)…koliko jedno jaje ima proteina, a koliko masti…koliko masti ima na 100 gr kikirikija…i sl.

http://nutritiondata.self.com/

Naučite šta se zapravo računa – npr. kod proteina su nam u prvom planu proteini životinjskog porekla( meso, sir, jaja, riba…), kod ugljenih hidrata moramo imati uvid u udeo svarljivih hidrata( skrob…prosti hidrati) i vlakana( nesvarljivi ugljeni hidrati).

Upoznajte se sa osnovnim terminima…

Proteini visoke biološke vrednosti( meso, sir, jaja, riba…whey…), složeni ugljeni hidrati( skrob – pirinač, krompir…proizvodi od celog zrna žitarica – „integralno“, ovsene pahuljice), prosti ugljeni hidrati( voće, med, beli šećer, dekstroza…), vlakna( zelena salata, kupus, brokoli, paradjz…), zdrave masti( kikiriki, orasi, badem, extra virgin maslinovo ulje, riblje ulje, kokosovo ulje...)

Osnovu svakog vašeg obroka čine proteini, uz dodatak ugljenih hidrata i / ili zdravih masti u zavisnosti od doba dana, treninga, cilja…ne zaboravite,da i proteini, tj. amino kiseline imaju uticaja na sekreciju insulina pa ih barem „vežite“ za vlakna( salate od svežeg vlaknastog povrća).

Vezano za ugljene hidrate...

NAJBITNIJI IZVOR ENERGIJE ZA NAŠE TELO

- Krvni šećer – GLUKOZA ili dekstroza( insulin)

- Rezervni hidrat našeg tela - GLIKOGEN( jetra i misici)


PODELA NA:

- PROSTE( glukoza ili dekstroza, fruktoza, galaktoza...saharoza...maltodekstrin)

- SKROBNE HIDRATE( skrob rezervni ugljeni hidrat biljnog porekla, pandan glikogenu )

- VLAKNA ( energetski nekonvertiblni hidrati, nemamo enzime za njihovu obradu)…

Pomenuti pirinac vezujte uz vlaknasto povrce...griz jednako belo brasno...krompir mozete, "ograniceno"( uz svaki obrok dodajte salatu od vlaknastog povrca tako ce "brzina oslobadjanja hidrata u krvotok" biti sporija), cak je preporucljiviji batat( slatki krompir)

Detaljnije o odabiru namirnica...

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/plan-ishrane-za-poetnike.html

O zdravim mastima...

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/masti-u-ishrani-istine-i-zablude.html
« Poslednja izmena: Mart 18, 2016, 03:44:01 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Milomirka
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 15

« Odgovor #13 poslato: Mart 18, 2016, 01:17:03 posle podne »

Body fat nisam merila, obim struka 78cm, obim bokova 99 napeta sam godinama, sunce mi nikako ne prija, leto uopste ne volim i ne provodim puno vremena napolju. PPoslednji nalaz ultrazvuka jajnika je oznacen kao uredan. Nikako ne mogu da odgonetnem ovo sa iskhranom, da li je vazno samo izbaciti koncentrovane secere ili to znaci i izvacivanje krompira svih vrsta ulja , pirinca i griza?
« Poslednja izmena: Mart 18, 2016, 01:22:43 posle podne od strane Milomirka » Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #12 poslato: Mart 12, 2016, 12:07:58 posle podne »

da li ste merili bf%(body fat - telesne masnoće%)?
- koliko ste opušteni/napeti tokom dana i u životu?
- da li je policistizam prisutan i sada ili ima poboljšanja u proteklim godinama?
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #11 poslato: Mart 12, 2016, 12:06:05 posle podne »

pozdrav, sada sam video temu...
koliki je obim struka? bokova?
- koliko se krećete tokom dana?
koliko provodite vremena na suncu, vazduhu, prirodi u pokretu?
Sačuvana
Milomirka
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 15

« Odgovor #10 poslato: Mart 10, 2016, 12:45:32 posle podne »

Na osnovu rezultata ogtt testa endokrinolog mi je prepisala gluformin, prestanak pijenja diane i izbacivanje iz ishrane, citiram: slatko, slatko voce i med. Sto se tice rezultata polnih hormona, kontrola kod istog endokrinologa mi je zakazana za kraj aprila, znam da to tako ide, ali predugo, bas predugo cekam na sve kontrole i zakazivanja, zato sam se i obratila Vama.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #9 poslato: Mart 10, 2016, 12:41:31 posle podne »

Da li ste navedene nalaze prosledili lekaru specijalisti endokrinologu? Postoji i neke forme smanjene osetljivosti na insulin vezane za autoimune procese, naravno njihova manifestnost postaje izrazena sa vremenom...

Sacekajmo i misljenje dr Tutorova...

Sačuvana
Milomirka
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 15

« Odgovor #8 poslato: Mart 10, 2016, 11:50:33 pre podne »

Povremeno sam analizirala polne hormone u toku 2 decenije, i ginekolog je rekao da slobodno mogu da nastavim da ih pijem. Nisam dobila na tezini, apsolutno nikakvih negativnig efekata, ukljucujuji i pms. Sada kada ih vise ne pijem jedino sto imam par bubuljica oko usana, ali nista toliko strasno. Ocekivala sam da cu brze mrsati bez pilula, medjutim to se nije dogodiloPoslednji UZ radjen u decmbru pokazuje uredan nalaz. Ujutru jedme obicno kajganu od dva jajeta, paradajz i hleb od heljde, ako ga nadjjem, caj ili balans jogurt, drugih dana mlad kajmak ili sir i cureca prsa, za rucak obicno pecena snicla i salata bez hleba, salat je obicno sveza paprika paradajz, rukola maslinovo ulje i limunov sok, kuvan ili pire rompir zacinjen biberom, kupus i slinco, pilece supe, stvarno ne znam sta da izmislim drugo...Da li ovi nivoi insulinskih at koje sam poslala u prethodnom postu mogu biti trenutni?

Idem 3 puta nedeljno u teretanu, trening srednjeg inteziteta, pola sata obavezni kardio na traci plus vzebe na steperu, sklekovi cucnjevi trbucnjaci, preskakanje vijace, ukupni trajanje po treningu 1h 10 minuta
« Poslednja izmena: Mart 10, 2016, 12:30:46 posle podne od strane Milomirka » Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #7 poslato: Mart 10, 2016, 11:23:57 pre podne »

UZ nalaz? Promene na jajnicima? Akne? Pojačana maljavost? Dobitak na težini tokom upotrebe Diane 35?

Da li ste Diane 35 koristili samoinicijativno tako dugo ili...?

Da pojasnimo...

Diane 35 je zapravo specifični kontraceptivni preparat koji je na tržištu već dugo, više od 20 godina i zapravo spada u najstarije kontraceptivne preparate. Njegova osnovna namena zapravo nije kontracepcija nego lečenje posledica hiperandrogenemije (relativnog viška muških polnih hormona) u organizmu žene koja nastaje kao posledica poremećaja u radu jajnika – najčešće kao posledica sindroma policističnih jajnika. Sve se manifestuje pojavom akni postoji uz pojačanu maljavost kao i "masnu kosu". To su najčešće vidljive manifestacije hiperandrogenemije. Diane 35 u svom sastavu umesto gestagena( progesteronske komponente) koji sadrži svaka konvencionalna, kombinovana kontraceptivna tableta sadrži i ciproteron acetat koji ima izrazito antiandrogeno delovanje i zapravo najbrže i najučinikovitije postiže dobre efekte u rešavanju problema akni i zaustavljanju pojačane maljavosti. Za razliku od ostalih modernih gestagena koje sadrže današnji moderni kontraceptivi koji rade to isto samo nešto sporije i koji nemaju praktično nikakav efekat na metabolizam lipida( HDL, LDL...), kao i glukoze, ciproteron acetat može pogoršati njihov metabolizam. Obično terapija sa Diane 35 nije tako hronična...ili se bar koristi prvih 6 meseci do kontrole neprijatnih simptoma "androgena"...

A vezano za upotrebu metformina...

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17253562

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17261574

Hm...možda bi se reklo da je upotreba istog "oprvadana"...

Ne bi trebalo potceniti i faktor stresa( u ovom slucaju smrt bliske osobe), uticaj hormonskog statusa, terapije...a i neregulisani ishranu, fizicku neaktivnost...u vasem slucaju...

Molim ispisite vas dnevni meni po obrocima sa pribliznom kolicinom( gramazom namirnica po oborcima), kao i kratak opis dnevnih aktivnosti...

Redovno pracenje glikemije jako bitno...bez stihijskog pristupa resevanju problema, priberite se...u vasem je interesu...bez samoinicijativnog prekrajanja terapijskih protokola...postujte savete lekara specijaliste...
« Poslednja izmena: Mart 10, 2016, 11:50:51 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Stranice: 1 2 [3] 4 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.302 sekundi sa 17 upita.