TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394580 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 29, 2024, 09:33:20 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 3 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Bol u Slezini  (Pročitano 19701 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #36 poslato: Decembar 21, 2014, 04:01:48 posle podne »

Ma opušteno brate, hvala na pozivu...

"Nijedno stanje nije tako bezazleno, da bi ga olako shvatili"...javi kakvi su ostali "nalazi"...
Sačuvana
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #35 poslato: Decembar 20, 2014, 09:00:57 posle podne »

Slaviša mnogo ti hvala beskrajno sam ti zahvalan. Veoma bi mi drago bilo da ako budes dolazio u Podgoricu ili Crnu Goru da mi se javis i budes moj gost. Mnogo ti hvala. A pretrage i nalaze kad zavrsim i javljam kako je.Mnogo ti hvala i javi mi se kad budes dolazio jer bi mi veoma drago bilo. :) :D ;)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #34 poslato: Decembar 19, 2014, 01:05:38 posle podne »

Eh...strpljen-spasen...

Neko ce reci "gadan trip"...neko "hipohondrija"...sve u svemu, tvoje uvecanje slezine je stanje koje treba pratiti i blagovremeno reagovati...

A evo malo korisnih informacija o slezini...

Šta je slezina?

Slezina je purpurno crven, mek i elastičan organ, koji se nalazi u zadnjoj, gornjoj levoj strani trbušne duplje ispod grudnog koša. Dugačka je otprilike trinaest santimetara, široka osam a debela pet santimetara.

Kakva je funkcija slezine?

Slezina je limfni organ smešten na levoj strani trbušne duplje, izmeĂ°u dijafragme, želuca i levog bubrega. U
toku embrionalnog razvoja stvara crvena krvna zrnca, a kasnije filtrira krv, skladišti i razlaže stare eritrocite i vraća njihove komponente u koštanu srž, gde se stvaraju nove krvne ćelije. TakoĂ°e, služi kao rezervoar iz kog organizam po potrebi može preuzeti raspoloživu količinu krvi. Limfni čvorići kojima je prožeta slezina produkuju limfocite, monocite i antitela, čiji je zadatak da uništavaju uzročnike bolesti i štetne materije koje prodru u krvotok, te su stoga osobe kojima se odstrani ovaj organ podložnije infekcijama.


Koje su najčešče bolesti i poremećaji u kojima učestvuje slezina?

a. UroĂ°ena hemolitična anemija (hemolitična žutica). Ovo se stanje karakteriše povećanjem slezine, anemijom i blagom žuticom. Smatra se da nastaje zbog poremećaja strukture crvenih krvnih zrnaca koji ih čini vrlo osetljivim na oštećenja. Hemolitična anemija ima porodične karakteristike i javlja se u toku detinjstva.

b. Trombocitopenična purpura. Ovo često oboljenje sreće se kod mladih ljudi. Dijagnoza se postavlja zapažanjem kožnih krvarenja na mestima koja izgledaju kao ogrebotine, kao i krvarenja iz nosa, na desnima ili vagini. Ova vrsta purpure je prouzrokovana nedostatkom krvnih pločica i usled toga ima produženo vreme koagulacije krvi (pločice su potrebne za normalno zgrušavanje krvi).

c. Hipersplenizam. Ovo je opšta grupa u koju spada više raznih poremećaja kod kojih je povećana aktivnost slezine što se primećuje poviženim uništavanjem elemenata krvi. U ovu grupu spada šest do osam nenormalnih stanja.

d. Tumori slezine. Dobroćudni tumori, ciste i maligni tumori slezine su vrlo retki, ali se ipak javljaju.

e. Anemija srpastih ćelija. To je nasledna anemija koja se često sreće meĂ°u Crncima. Dijagnoza se postavlja zapažanjem jednog broja crvenih krvnih zrnaca koji imaju srpast oblik.

f. Gošeova bolest. To je hronična bolest koja napada često celu porodicu i koju prati pretrano povećanje slezine. Često se sreće kod mladih žena.

g. Kulijeva ili mediteranska anemija. Ovaj je tip najčešći u detinjstvu i karakteriše ga velika i očvrsla slezina i deformisana crvena krvna zrnca. Pored toga, primećuju se i karakteristični rendgenski nalazi kostiju.

h. Ruptura slezine. Ovo je česta povreda i nju prouzrokuje iznenadni jaki udarac u trbuh u predelu slezine. Rupturu slezine prati šok, znaci krvarenja i osetljivost u gornjem levom delu trbuha.

Tj. da pojednostavimo...Slezina je veličine šake (u proseku 12Ă—8 cm), a njeno uvećanje, stanje koje se u medicini naziva splenomegalija, može biti posledica raznih oboljenja. To mogu biti virusne infekcije (mononukleoza, adenovirus, koksaki…), bolesti prouzrokovane bakterijama (tuberkuloza, bruceloza, upala srčanog mišića…), pa i parazitima (malarija, toksoplamoza).Uzrok uvećane slezine mogu biti i ciroza jetre, maligna oboljenja krvi (leukemija), kancer limfnog tkiva – Hodžkinova bolest – i limfomi, kao i autoimuni poremećaji (reumatoidni artritis, sistemski lupus). MeĂ°utim, i sama slezina može biti napadnuta tumorom ili metastazama kancera formiranim na drugim organima. Dimenzije slezine mogu se povećati i u slučaju povrede, što se uglavnom dešava sportistima u direktnom kontaktu s protivnikom (rukomet, košarka, fudbal…).

U kojim se još slučajevima zapaža povećanje slezine?

a. Kod leukemije.
b. Kod Hodžkinove bolesti.
c. Kod malarije.
d. Kod ciroze jetre.
e. Kod tromboze slezinske vene.

Da li povećana ili obolela slezina prouzrokuje neke simptome?

Veliko povećanje slezine može prouzrokovati pritisak na druge organe u trbušnoj duplji. Ponekad slezina može narasti velika kao lubenica, a kad se to desi stvara se mučan, težak osećaj u trbuhu.

Dakle...Uvećanu slezinu karakterišu uobičajene tegobe: malaksalost, preznojavanje, smanjenje telesne težine, anemija, česte infekcije… MeĂ°utim, uvećana slezina može ispoljiti simptome u vidu napetosti i bola s leve strane stomaka, ispod rebara, koji se širi prema levom ramenu ukoliko neki delovi ovog organa ne dobijaju dovoljno krvi ili počinju da odumiru. Budući da je smeštena u blizini želuca, ako je uvećana, može ga pritiskati, zbog čega bolesnik nije u stanju da pojede obilniji obrok i oseća sitost nakon konzumiranja male količine hrane, pa čak i ako ne jede. Osobe sa splenomegalijom moraju izbegavati naprezanje, a pogotovo sportske aktivnosti, jer svaki udarac može oštetiti uvećanu slezinu u tolikoj meri da doĂ°e do njenog pucanja. U tom slučaju, osim bola, javlja se plava prebojenost regije oko pupka, što je posledica nagomilavanja krvi u tom delu tela.


Kako povećana aktivnost slezine može da šteti?

Tako što dovodi do prekomernog uništavanja elemenata krvi i na taj način do anemije.

Kako možemo znati da imamo tegobe sa slezinom?

Prvi znak je obično anemija. Prilikom traženja uzroka anemije, lekar može otkriti povećanu slezinu pregledom trbuha.

Kako se mogu razlikovati uzroci oboljenja slezine?

a. Porodičnom istorijom oboljenja slezine.
b. Karakterističnom krvnom slikom pri mikroskopskoj analizi.
c. Drugim pregledima krvi, kao što je vreme krvarenja i koagulacionim testom, izgledom zgrušane krvi i zapažanjem slabosti crvenih krvnih zrnaca.
d. Karakterističnim rendgenskim slikama koje postoje u bolestima slezine.

Kakve štetne posledice mogu nastati zbog nelečenja bolesti slezine?

Kod izvesnih bolesti slezine koje su povezane sa anemijom, pacijent može postati toliko anemičan da lako podlegne infekciji kao što je zapaljenje pluća. U drugim slučajevima, ako je u pitanju poremećaj mehanizma zgrušavanja krvi, može doći do smrtonosnih krvarenja.

Dijagnoza!!!

Uvećanje slezine može se ustanoviti pipanjem, ali naj-sigurnija dijagnoza postavlja se pomoću ultrazvuka ili ultrazvučne tomografije (CT), kojima se precizno utvrĂ°uje stepen uvećanja slezine i otkriva da li ovaj organ pritiska okolno tkivo. Pošto je splenomegalija u najvećem broju slučajeva simptom drugih oboljenja, neophodna su dalja ispitivanja i testovi da bi se ustanovio uzrok poremećaja. Analizom krvne slike može se utvrditi da li je i u kolikoj meri smanjen broj crvenih i belih krvnih zrnaca, kao i krvnih pločica, dok mikroskopski pregled krvi otkriva njihov oblik i veličinu, na osnovu čega se može pretpostaviti uzrok uvećanja slezine.

Postoji li neko zadovoljavajuće lečenje bolesti slezine?

Obično je potrebno radikalno lečenje: hirurško odstranjivanje slezine.

Lečenje uvećane i obolele slezine podrazumeva utvrĂ°ivanje uzročnika nakon čega se u skladu sa dijagnozom odreĂ°uje terapija. Ukoliko je reč o virusnom oboljenju, neophodno je mirovanje i jačanje imuniteta, dok infekcija izazvana parazitima zahteva primenu odgovarajudh lekova. U slučaju povreda abdomena i obilnog krvarenja slezine, kao i tumora i cista, slezina se mora ukloniti hirurški. Operativno odstranjivanje slezine neophodno je i kada se ustanovi da velikom brzinom uništava crvena krvna zrnca, usled čega se razvija teška anemija, ali i ukoliko je previše uvećana pa pritiska druge organe ili njeni delovi krvare i odumiru. Osim hirurškim zahvatom, uvećana slezina može se smanjiti i zračenjem (radioterapijom).


Dakle, oprez uvek neophodan... ;)


Sačuvana
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #33 poslato: Decembar 19, 2014, 08:14:29 pre podne »

Ocu obavezno sve pretrage cu da odraduim ali bitno mi je to sto je sve stalo i srecan sam zbog toga i tebe sam mnogo zahvalan beskrajno. :D ;) Jalvjam kad dobijem nalaze.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #32 poslato: Decembar 19, 2014, 02:15:54 pre podne »

Eh Marko, vidiš da nama lekarima nije baš uvek lako...  ;)

Moguće da smo te na početku uplašili, ali "online pregledi" su uglavnom takvi...

To je tzv. diferencijalna dijagnoza...redom odbacujemo razne pretpostavke, "uklapamo" simptome...ali fizikalni pregled 1 na 1, dodatne dijagnostičke procedure ništa ne može zameniti..."dobro uzeta anamneza je pola dijagnoze"...

Odradi sve "pretrage" koje je naložio hirurg, pa ćemo definitivno odbaciti sve sumnje...

Strpljen, spašen...bez panike, nervoze...  ;)
Sačuvana
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #31 poslato: Decembar 18, 2014, 01:07:54 posle podne »

Danas nema bola u slezini niti pri grudima javi se mozda pomalo stolica je bila skoro kao normalna.Izgleda da je ovo sto me boli slezini mozda misicnog porijekla. :D ;) :)
« Poslednja izmena: Decembar 18, 2014, 02:18:58 posle podne od strane Marko29 » Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #30 poslato: Decembar 18, 2014, 12:36:04 pre podne »

Topla preporuka...za Transilane( kod problema sa probavom) - ima ga u svim bolje snabdevenim apotekama

Dejstvo : Aktivni princip u Transilane-u je samlevena opna semena azijske bokvice (Plantago ovata). Opna sadrži 30 % hidrofilnih sluzi koje imaju visok afinitet za vezivanje vode (60-100x više od sopstvenog volumena). Vezivanjem velike količine vode dolazi do povećanja volumena crevnog sadržaja u tankom, a posebno u debelom crevu, što je najbolji stimulus za poboljšanje motiliteta creva i uspostavljanje normalne peristaltike. Time se olakšava i ubrzava eliminisanje crevnog sadržaja i toksičnih produkata metabolizma (nastupa u roku 12-24h), a mehaničkim delovanjem vlakana na zid creva sprečava se nakupljanje toksina u kolonu – detoksikacija. Formirana stolica je zbog zadržavanja vode meka, smanjen je pritisak u crevima, a defekacija je značajno olakšana. Transilane nije klasičan laksativ, ne deluje odmah, već kroz nekoliko dana, ali je zato efekat dugotrajan.


Indikacije : Transilane se preporučuje kao dodatak ishrani u cilju regulacije probave i stimulacije pražnjenja creva, hronične opstipacije, dijareje, kod svih bolesti i stanja gde je potrebna olakšana defekacija (hemoroidi), nakon hirurških zahvata u anorektalnoj regiji, kod opstipacija u toku trudnoće i nakon poroĂ°aja.

Opstipacija( zatvor)

Vezuje veliku količine vode i stvara sluzavu masu, koja uzrokuje razmekšavanje stolice i povećanje volumena crevnog sadržaja,a sve to stimuliše motilitet creva i ubrzava i olakšava defekaciju

Dijareja( proliv)

upija značajnu količinu vode i sluzi iz creva, a time i toksina omogućavajući formiranje čvršće stolice, koja sporije prolazi kroz crevni trakt

Pozitivan efekat kod masne stolice (pri terapiji gojaznosti orlistatom)



Iritabilni kolon

Nekoliko studija je potvrdilo da solubilna vlakna iz Plantago ovata povoljno utiču na regulaciju konzistencije stolice i učestalosti defekacije, kao i na smanjenje nadutosti

Ulcerozni kolitis i Mb.Crohn

Jedna studija je pokazala da je Plantago ovata bio podjednako efikasan u smanjenju recidiva, kao i lek mesalamin-regulacija stolice

Hemoroidi

Omekšava stolicu, smanjuje intraluminalni rektosigmoidni pritisak, te olakšava defekaciju bez naprezanja

Kod krvarećih neprolabiranih hemoroida,može samostalno da dovede do zaustavljanja krvarenja, ali je ralaps moguć i relativno čest u prvih 6 nedelja po završetku tretmana

Primenom uz Phlebodiu 3x1 tbl, značajno se skraćuje vreme prestanka krvarenja (prosečno 3.2dana)

Postoperativna primena

nakon koloproktoloških operacija: hemoroida, perianalnih fistula, analnih fisura, transanalnih ekscizija tumora...

Nakon hemoroidektomije, dovodi do bržeg uspostavljanja normalne peristaltike, smanjuje bol posle defekacije i skraćuje vreme postoperativnog boravka u bolnici

Nakon skoro svih hirurških intervencija,za uspostavljanje normalne funkcije GIT-a,bez grčeva, bolova i naprezanja...

Hiperholesterolemija

Pozitivan efekat na smanjenje kako ukupnog,tako i LDL holesterola, ali nema značajniji uticaj na nivo HDL holesterola i triglicerida

Mehanizam nije potpuno razjašnjen, ali se pretpostavlja da Transilane smanjuje apsorpciju holesterola iz hrane i stimuluše sekreciju žučnih kiselina

Ovde se koristi kao dodatak u ishrani,u okviru niskokalorijskih i dijeta sa niskim sadržajem masti i holesterola

Gojaznost

Pozitivan uticaj na smanjenje apetita- izaziva osećaj sitosti , pa se smanjuje potreba za uzimanjem hrane 1 sat nakon uzimanja Transilana, a značajno se smanjuje i resorpcija masti

Dijabetes

Smanjuje postprandijalnu hiperglikemiju, snižava nivo šećera, ukupnog i LDL holesterola

Hipertenzija i oboljenja srca

Zbog povoljnog dejstva na lipidni profil,smanjuje rizik od srčanih oboljenja

Doziranje i način upotrebe : •Odrasli i deca preko 12 godina, 2x1 kesicu, sa min 2 čaše vode(2x2dcl)

Deca od 6-12 godine 2x1/2 kesice sa min 2 dcl vode

Deca ispod 6 godina samo uz lekarski nadzor, zbog dobre hidratacije

P.S. Imaš li problema sa vratnim delom kičme? Slabinskim? Bolovi? Ukočenost? Vrtoglavice? Omaglice? Istežeš li se posle treninga?

...ako ti već pomenute "tegobe" stvaraju probleme, mislim da bi trebalo da se obratiš i dr Tutotovu u delu foruma o sportskim povredama, ipak je on najkompetentniji za tu "patologiju"

Sačuvana
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #29 poslato: Decembar 17, 2014, 07:07:11 posle podne »

Nije mi stolica danas kao uobicajena sto bi bila nego je mala kao ona kad signalizira zatvor
Sačuvana
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #28 poslato: Decembar 17, 2014, 12:28:26 posle podne »

Juce nisam imao stolicu dok sam jutros imao malo obilniju jutros. A bol je danas bas kako kazes pri nekim pokretima ili ako jace duboko udahnem stim sto kad jace udahnem povremeno se javi i i po lijevoj strani grudi malko sa strane srca . A kicma me je boljela prije nekih mjesec dana sam imao bol kada spustim glavu u sredisnjem dijelu ledja i desavalo mi se u donjem dijelu ledja i kao neka pucketanja u vratu ili kad sa sagnem da zavezem pertlu boljelo me u sredisnji dio grudi kako se pokrenem malo i sekund i stane. A bol u slezini prodje sam od sebe malo boli i prodje Bas ti hvala za ovo slavisa zahvalan sam ti do beskrajno. ;) :D
« Poslednja izmena: Decembar 17, 2014, 01:27:56 posle podne od strane Marko29 » Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #27 poslato: Decembar 17, 2014, 12:07:22 pre podne »

Treba misliti i na eventualni bol koji može biti i "mišićnog porekla"...Da li se intenzitet bola menja pri disanju? Ubrzano disanje ga pojačava?  Pri nekom pokretu se pojačava? U mirovanju? Da li si imao neku povredu kičmenog stuba? Deformitet kičme?

Koliko dugo bol traje? ProĂ°e sam od sebe?

Odradi predložene preglede, pa će se videti šta dalje činiti...bitno da je eliminisano "infektivno zlo"  ;)

Već smo pitali, ali da ponovimo...Inače, uredne stolice( sada)? Nema "ponovljenih problema" sa varenjem? Nadutošću?

Sačuvana
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #26 poslato: Decembar 16, 2014, 09:41:31 posle podne »

Uradio sam veceras 4 serije po 15 ponavljanja sklekova nista narocito nije bilo da me boli stanje redovno malo aj osjecaj. Primijetio sam da se stvori kad malo jace udahnem duboko.
Sačuvana
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #25 poslato: Decembar 16, 2014, 01:04:24 posle podne »

Osjecam se dobro bez nekih vecih problema prakticno bih mogao da odradim trening al eto povremeno taj kao neki tupi osjecaj je tu povremeno se javi.
« Poslednja izmena: Decembar 16, 2014, 09:40:30 posle podne od strane Marko29 » Sačuvana
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #24 poslato: Decembar 16, 2014, 01:02:34 posle podne »

Slike izvjestaj specijaliste Hirurga
Sačuvana
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #23 poslato: Decembar 16, 2014, 12:54:57 posle podne »

Nisam vise odlazio kod izabranog vec me on poslao kod Hirurga specijaliste koji slezini nije nasao nista ono na dodir kako je gledao nalazi su mi ok je rekao.Dao mi je da uradim EKG srca i RTG pluca i uz abdomena po potrebi. Rekao je da nije nista hitno.U pocetku je mislio da nije neki udrac bio u tom predjkelu medjutim nije pa misli da nema nke veze sa plucima evo slika izvjestaja.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #22 poslato: Decembar 16, 2014, 01:57:27 pre podne »

Koliko vidim sve je u granicama normalnih vrednosti...lab. nalaz ne ukazuje na infektivnu mononukleozu...

Kako se sada osećaš?

Kakav si "komentar" dobio od izabranog lekara...da li je predložen UZ pregled? Mada blage procentualne varijacije neutrofila i monocita bih pre pripisao slezini...nego nekom infektivnom uzroku...ukupni leukociti mirni, jetra ok...
« Poslednja izmena: Decembar 16, 2014, 02:11:17 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.078 sekundi sa 17 upita.