TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395144 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 25, 2024, 09:27:02 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] 3 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Bol u Slezini  (Pročitano 19750 puta)
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #21 poslato: Decembar 15, 2014, 05:21:51 posle podne »

Slike lab nalaza
Sačuvana
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #20 poslato: Decembar 15, 2014, 05:20:15 posle podne »

Slike lab nalaza
Sačuvana
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #19 poslato: Decembar 15, 2014, 05:18:53 posle podne »

Slike lab nalaza
Sačuvana
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #18 poslato: Decembar 15, 2014, 05:03:14 posle podne »

Evo slike sa lab nalaza
« Poslednja izmena: Decembar 15, 2014, 05:16:13 posle podne od strane Marko29 » Sačuvana
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #17 poslato: Decembar 15, 2014, 04:59:23 posle podne »

U nalazu stoji ovako na ove neke viruse ili sta vec sto sam se testirao kaze:AST-30,ALT-37,LDH-220,CRP-1.07
Sačuvana
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #16 poslato: Decembar 15, 2014, 04:58:04 posle podne »

Stigli su lab nalazi krvi.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #15 poslato: Decembar 13, 2014, 11:59:29 posle podne »

Znaci li to da ako je monukleoza u pitanju teretana ne dolazi u obzir ni za 6 mjeseci ili sklekovi jer bez njih nisam navikao. Slaviša mnogo ti hvala stvarno ne mozes da zamislis koliko sam ti zahvalan.
Nikako teretana dok imaš mononukleozu. Ja sam posle 2 meseca krenuo da treniram, Zato što je tad jetra povećana do odreĂ°ene mere, i bilo bi rizično, bar je tako meni doktorica rekla

Baš tako, naš drug katler je to lepo "sročio"..."pošteda" od treninga je neophodna...

Mada većina zaboravi činjenicu da postoje i asimptomatski oblici mononukleoze...

Ali da se još jednom detaljno osvrnemo na relaciju trening i mononukleoza...

Većina infekcija ovog tipa proĂ°e asimptomatski ili sa veoma blagim simptomima temperature i umora, ali kod odreĂ°enog broja ljudi razvije se i kompletna klinička slika infektivne mononukleoze.

Infekcija iscrpljuje čitav organizam, a naročito pogaĂ°a jetru. Smanjena detoksifikacijska funkcija jetre ima značajne posledice u fiziologiji napora, a time i u sportu. Corijev ciklus kao "glavni mehanizam" uklanjanja produkata anaerobne glikolize( laktati-mlečna kiselina) je značajno usporen. Poremećajem metabolizma laktata menjaju se i "pravila" anaerobnog praga, treninga i pojave umora.



Trening bez tačno "izmerenog i doziranog programa" dovodi do iznemoglosti i započinje "opaki" zatvoreni krug pretreniranosti. On se manifestuje kao hronični manjak snage, "kondicije", slabost, vrtoglavica, stalni umor, slaba koncentracija i slično. Svaki pokušaj daljeg treninga dovodi do još većeg umora, a pokušaj oporavka mirovanjem može trajati čak i mesecima bez uspeha tako da je često i kontraproduktivan. Dugotrajnim mirovanjem (nakon završetka bolesti) uzrokujemo atrofiju mišića i gubitak kondicije tako da se prilikom pokušaja povratka "u sport"( redovan trening) ne borimo samo sa oporavkom od mononukleoze nego i neutreniranošću.  Postoje „terapije“ i programi ukoliko se sportista naĂ°e u ovakvom stanju, ali su složeni i zahtevaju visoki stepen discipline u treningu i terapiji.

Programirano ispitivanje stanja organizma govori nam o tačnom fiziološkom statusu tj. reakciji organizama na opterećenje. Na osnovu dobijenih podataka izraĂ°ujemo tačan plan i program, trajanje tj. dinamiku treninga kako organizam ne bi preopteretili, a da bi istovremeno postigli optimalni oporavak.

Programiranim i kvalitetnim oporavkom-treningom nakon završetka same bolesti možemo vratiti "sportistu" -  â€žu pun pogon“ veoma brzo...
 
Sa programiranjem "treninga oporavka" može se krenuti čim su ispunjeni svi sledeći uslovi:

1.            kad vaš lekar potvrdi da je sama bolest prošla - BEZ KONSULTACIJE SA LEKAROM NIŠTA

2.            ne pre 4 nedelje od početka bolesti

3.            kada se jetreni enzimi normaliziraju (ako su bili u porastu)

4.            kad se "sportista" oseti sposobnim

Dakle, lab. nalaz, "serologija", praćenje stanja, tačno utvrĂ°ena dijagnoza...pa trening i sl.
« Poslednja izmena: Decembar 14, 2014, 12:26:35 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #14 poslato: Decembar 13, 2014, 06:39:40 posle podne »

Znaci li to da ako je monukleoza u pitanju teretana ne dolazi u obzir ni za 6 mjeseci ili sklekovi jer bez njih nisam navikao. Slaviša mnogo ti hvala stvarno ne mozes da zamislis koliko sam ti zahvalan.
« Poslednja izmena: Decembar 13, 2014, 06:41:45 posle podne od strane Marko29 » Sačuvana
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #13 poslato: Decembar 13, 2014, 06:38:45 posle podne »

Danas sam primijetio da kako odmaram i ne klrecem se nema bola medjutim danasd sam bio na selu pa malo uz stepenice dole ponesi nesto i tako opet se javlja bol.
Sačuvana
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #12 poslato: Decembar 13, 2014, 06:37:43 posle podne »

A tek tad u ponedeljak treba da izvadim jer dok sam dobio uput pa kad sam se javio sjutra dan rekli su da primaju samo od 7 do 9 i kako sam u petak propustio taj termin moram u ponedeljak.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #11 poslato: Decembar 12, 2014, 11:59:19 posle podne »

To može biti mononukleoza. Kažem iz iskustva, jer sam to preležao. Ništa strašno... mislim, bar meni nije bilo. Nisam imao nikakve bolove, imao sam malo otečene krajnike, samo na dodir su bili baš tvrdi. Od lekova ništa posebno nisam pio, primio sam u početku 5 injekcija, i stvar se smirila. U roku od 2 meseca sam se vratio treninzima. Znam neke koji pate s mononukleozom po 6 meseci i više

Moguce jer me slezina boli a interesuje me znaci 2 mjeseca nisi trenirao uopste.Jer ja redovno treniram i onda sad kad sam prestao zbog ovoga nije mi svejedno znas.Medjutim mene slezina u ovom trenutku pobolijeva a tee nije uopste mozes li mi malo pribliziti simptome koje si imao.Hvala sto si se javio jako mi znaci :) ;)

Lab. nalazi tek u ponedeljak...hm, dosta sporo...

Evo onako iz sportskog ugla o "bolesti poljupca"...

Infektivna mononukleoza je akutna, zarazna bolest izazvana Epstein-Barrovim virusom (EBV), koji pripada grupi Herpes virusa.

Koliko je česta?

Bolest je rasprostranjena u celom svetu, a rezervoar( izvor) infekcije je čovek kao bolesnik ili vironoša. Od nje obolevaju osobe svih uzrasta, ali najčešće bolest pogadja školsku decu i omladinu uzrasta od 15 da 25 godina. Prenošenje infekcije se ostvaruje vazdušno-kapljičnim putem. Zbog nestabilnosti virusa u spoljašnjoj sredini, najčešće je potreban direktan interhumani kontakt( sa čoveka na čoveka) za transmisiju( prenošenje) virusa, pa je bolest poznata i pod nazivom “bolest poljupca”. Posle akutne faze bolesti, virus se izlučuje pljuvačkom oko 18 meseci a 15-20% obolelih ostaju doživotne kliconoše.

Kako virus napada organizam?

EBV virus ulazi u organizam preko sluzokože nosa i ždrela, gde i počinje da se replikuje (razmnožava). Odatle virusi ulaze u krvotok nošeni belim krvnim zrncima, do svih limfnih čvorova, slezine i jetre, pa dolazi do daljeg širenja infekcije i oboljenja. U krvi, dolazi do pojave specifičnih imunskih ćelija (tzv. virocita) i specifičnih antitela kao posledica imunog odgovora na prisustvo virusa. Uz pomoć ovih specifičnih markera moguće je postaviti dijagnozu oboljenja kako u akutnoj tako i nakon preležanog oboljenja.

Simptomi i znaci oboljenja

Period širenja virusa i invazije belih krvnih zrnaca, najčešće traje izmeĂ°u 7-15 dana, ali može trajati i 4-6 nedelja. Bolest uglavnom počinje naglo, sa povišenom temperaturom, gušoboljom i otokom limfnih čvorova na vratu. Gotovo uvek su prisutni i manje specifični simptomi, kao što su glavobolja, bol u mišićima, malaksalost, umor i gubitak apetita. Povišena temperatura (38-40 Cº) traje i do 15 dana, limfni čvorovi su uvećani, bolni i jasno ograničeni. Prisutno je i generalizovano uvećanje limfnih čvorova. Uvećana slezina se javlja skoro kod svih bolesnika, a uvećana jetra kod 15-25% obolelih. Slezina i jetra se brzo uvećavaju, a sporo vraćaju na normalnu veličinu. Kod odreĂ°enog broja pacijenata svi navedeni simptomi mogu i izostati, i bolest prolazi neopaženo.

Prognoza i ishod bolesti

Većina pacijenata ima povoljan tok bolesti, sa potpunim oporavkom, pa su komplikacije retke. Kada postoje, mogu biti u vidu pneumonije, meningitisa, encefalitisa, trombocitopenije i rupture slezine.

Kako se bolest dijagnostikuje?

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, hematoloških promena( krvna slika) i seroloških analiza. U hematološkom nalazu dominira povišen broj belih krvnih zrnaca (15-25 x 109/l) sa većim brojem limfocita i pojavom limfocita posebnog izgleda tzv. “virocita”. Od seroloških analiza najčešće se koristi ELISA metoda za dokazivanje IgM i IgG specifičnih antitela. IgM antitela se pojavljuju pri kraju inkubacionog perioda, dostižu vrh u 3-4 nedelji bolesti i obično su pozitivna do 12. nedelje. IgG antitela se pojavljuju u cirkulaciji kasnije i ostaju dugo nakon infekcije što omogućava postavljanje dijagnoze i godinama nakon preležane bolesti.

Kako se leči?

Terapija je uglavnom simptomatska i obuhvata strogo mirovanje u toku akutne faze bolesti, higijensko-dijetetski režim i primenu analgetika( lekovi protiv bolova) i antipiretika( sa snižavanje povišene temperature). Antibiotici i kortikosteroidi se primenjuju u komplikovanijim slučajevima, kada je imuni odgovor organizma prenaglašen i neadekvatan.

Infektivna mononukleoza kod sportista

S obzirom na činjenicu da je infektivna mononukleoza najzastupljenija medju adolescentima i mladim odraslim osobama, od nje često obolevaju i sportisti. Značaj bolesti kod sportiste je utoliko veći kada se uzme u obzir da su podvrgnuti ekstremnim naporima tokom treninga i takmičenja, te se i najmanja fizička nespremnost, prouzrokovana samom bolešću jasno odražava na rezultate sportiste, iako bolest nije imala svoje jasne kliničke ekspresije. U periodu akutne faze bolesti neophodno je strogo mirovanje, a i kasniji oporavak treba da bude prilagoĂ°en i postepen s obzirom da bolest može imati prolongiran tok i oporavak ukoliko se ignorišu signali tela zarad rezultata. Period izuzeća od sportskih aktivnosti traje i do 6 meseci u zavisnosti od vrste sporta i kliničke slike. Tako se u slučajevima postojanja, bolešću uzrokovanog uvećanja slezine, učestvovanje u kontaktnim sportskim aktivnostima, zabranjuje i do više meseci nakon akutne faze, pošto postoji rizik od najteže komplikacije ove bolesti, rupture uvećane slezine.

Jedan od skorijih primera koji je poznat sportskoj javnosti jeste slučaj 16-ostrukog pobednika Grand Slam šampionata u tenisu i po nekima najboljeg tenisera u istoriji sporta. Naime nakon apsolutne dominacije u periodu 2004-2007. u belom sportu, početkom 2008. godine i gubitka u finalu otvorenog prvenstva Australije od Novaka ĂDokovića, usledio je pad Federera sa teniskog trona u periodu od nekoliko narednih meseci. Pošto je imao stalan osećaj zamorenosti, na terenu i van njega, i odsustvo ranije fizičke snage i kondicije, njegov tim lekara mu je detaljnim ispitivanjima utvrdio da je popularni “Fedex” preležao blaži oblik ove bolesti ne znajući da se uopšte o tome radi. Prvi naredni veliki turnir, dotadašnji neprikosnoveni vladar, je osvojio tek krajem sezone na US Openu, dakle nakon vise od pola godine, što govori o uticaju infektivne mononukleoze na rezultate vrhunskih sportista.
Sačuvana
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #10 poslato: Decembar 12, 2014, 06:37:50 posle podne »

Moguce jer me slezina boli a interesuje me znaci 2 mjeseca nisi trenirao uopste.Jer ja redovno treniram i onda sad kad sam prestao zbog ovoga nije mi svejedno znas.Medjutim mene slezina u ovom trenutku pobolijeva a tee nije uopste mozes li mi malo pribliziti simptome koje si imao.Hvala sto si se javio jako mi znaci :) ;)
Sačuvana
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #9 poslato: Decembar 12, 2014, 12:43:04 posle podne »

A lab nalaze su mi tek u ponedeljak rekli da dodjem guzva je neka tamo izgleda u domu zdravlja inace je u crnoj gori zdravstvo dosta lose.Inace mnogo ti hvala zato sto mi pomazes mnogo sam ti zahvalan.
« Poslednja izmena: Decembar 12, 2014, 12:44:58 posle podne od strane Marko29 » Sačuvana
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #8 poslato: Decembar 12, 2014, 12:42:17 posle podne »

Danas kada sam se vracao sa fakulteta pjeske primijetio sam da me posto sam špjeo slatko pecivo u pekari i onda krenuo kuci da mi je osjecaj kao da mi je stomak tvrd i sa lijeve i sa desne strane to mi je i juce bilo.
Sačuvana
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #7 poslato: Decembar 12, 2014, 12:39:52 posle podne »

Sto se hrane tice jedem prakticno sve za rucak svaki dan imam kuvanu hranu zdravu prije svega domace meso voce i povrce jedem redovno jabuka svaki dan imam obicno 4 obroka koja nisu obilna vec onako male koline tj da sam sit da se nisam prejeo a da nisam gladan ono da za 4 sata ogladnim pravi obrok.Nemam neki redovni meni ishrane vec kako se sta skuva. Stolica je redovna uvijek bila i sad je medjutim malo tvrdja i kao neka nadutost stomaka posle jela ali samo posle jela .kafu sam prestao da pijem nekih 6 7 mjeseci ne pijem je uopste skodi mi ne prija jer kad je popijem imam kao neke fascikulacije na nogama.
« Poslednja izmena: Decembar 12, 2014, 01:04:24 posle podne od strane Marko29 » Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.081 sekundi sa 17 upita.