TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394576 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 28, 2024, 05:28:19 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] 3 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: visok pritisak  (Pročitano 9149 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #22 poslato: Jul 16, 2015, 12:47:40 posle podne »

Moj savet bi bio da izmeris pritisak aparatom sa zivinim stubom...naravno pod uslovom da merenje obavlja osoba koje je kompetenta za to...

Nema naglog i samoinicijativnog prekida terapije sa beta-blokatorima...samo uz konsultaciju kardiologa...

Polako sa suplementima...vitaminsko/mineralni kompleksi i omega-3 esencijalne masne kiseline, eventualno proteinski suplementi su prioritet, sve ostalo moze da secaka...ali pre svega korekcija ishrane, redovan trening prilagodjen zdrav. stanju i mogucnostima...

Jedan od faktora u razvoju i nastanku proseirenih pored genetike, pola, dugotrajnog stajanja, je i gojaznost...

Da li imas bolove, otoke, promenu boje koze "oko vena"...svrab na koži i bolni grčevi u mišićima listova tokom noći?

Osnovne smernice oko odabira aparata i merenja pritiska...

"Lekari upozoravaju da nije svejedno kako se i na kojem aparatu meri pritisak.

Aparati za merenje pritiska kod kuće su korisni za ljude kod kojih je dijagostikovana hipertenzija, jer tako mogu da proveravaju da li im je terapija delotvorna i da je prilagoĂ°avaju svojim potrebama.

Dr Miloš Stojanović, internista endokrinolog Instituta za endokrinologiju i član Lige za hipertenziju, meĂ°utim, upozorava da je važno koji se aparat koristi.

"Merač koji nije klinički testiran i nema odgovarajući atest, ne smatra se pouzdanim", kaže dr Stojanović.

Evropsko udruženje za hipertenziju objavilo je spisak aparata koji su najpouzdaniji, ali i opšta pravila za merenje pritiska. Izabrani lekar može pomoći u odabiru najboljeg aparata.

Najveća dilema kod merenja pritiska je koji merač upotrebiti - živin manometar, ili sve upotrebljiviji digitalni merač.

"Evropsko udruženje za hipertenziju je zvanično objavilo da je živin stub i dalje standardna metoda za merenje krvnog pritiska, ali se kod njega često mogu pokazati pogrešne vrednosti", objašnjava dr Stojanović.

Često se dešava, naročito kod starijih osoba, da pogrešno postave stetoskop, ne nameste pravilno manžetnu, i na kraju ne čuju dobro zvuk koji označava vrednost pritiska.

S druge strane, digitalni aparat je znatno pouzdaniji, a greška se može pojaviti samo ako manžetna nije adekvatno pričvršćena.

Pre merenja krvnog pritiska potrebno je oko 10 minuta mirno sedeti. TakoĂ°e, treba voditi računa o temperaturi, unosu kofeina i nikotina, jer oni utiču na promenu krvnog pritiska.

"Preporučuje se da se pritisak meri bar 45 minuta po konzumiranju kafe ili cigareta. Trebalo bi meriti pritisak na levoj ruci, sedeti mirno i ne pričati. Ako imate duge rukave, zavrnite rukav, ali tako da ne zaustavite cirkulaciju", napominje dr Stojanović.

I loše postavljena manžetna može aparat "navesti" na pogrešne vrednosti. Manžetna se postavlja na nadlakticu, pri čemu treba paziti da ne bude previše zategnuta. Ona treba da bude udaljena oko dva-tri santimetra od pregiba ruke. Lakat se položi na sto, tako da se manžetna nalazi u istoj visini sa srcem, sa dlanom okrenutim naviše.

Prema rečima doktora Stojanovića, da bi se dobila tačna vrednost krvnog pritiska, potrebno ga je meriti tri puta u razmaku od jednog minuta. Kao tačna vrednost računa se srednja vrednost drugog i trećeg merenja.

Dok traje merenje pritiska, aparat treba držati dalje od drugih ureĂ°aja koji emituju elektromagnetna zračenja, naročito mobilnih telefona.
"
Sačuvana
Nemanja Gušić
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 128

« Odgovor #21 poslato: Jul 16, 2015, 12:30:02 posle podne »

nisam merio neko vreme pritisak i evo sad sam izmerio sa digitalnim aparatom i on je 127 sa 79 puls 71. jutros nisam pio lek kod lekara sam bio cak sam napomenuo da planiram da krenem u teretanu on je reko sve je uredu,ali nisam reko da cu da pijem neki suplement,sto se tice ishrane nisam vodio bas racuna zato sam i nabio kilazu a i verovatno i pritisak ali sada gledam i cvrsto sam resio da to popravim, nisam imao duze vreme pritisak i sad neznam sta da radim sa suplementima,zaboravio sam da kazem da imam i prosirene vene imali i to neke veze sa suplementima da nemogu da pijem ili mozda sa necim drugim vezano za teretanu,Hvala?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #20 poslato: Jul 15, 2015, 11:42:05 posle podne »

hteo bih da postavim jos jedno pitanje posto planiram da koristim kreatin ali pijem ujutru po pola tablete lek za smanjenje krvnog pritiska BINEVOL,e sad dal da pocnem da pijem kreatin pa ako vidim da mi se pritisak povecao  da prestanem,mada sam uvek primetio da kad pocnem da treniram u teretani nemam nikakvih problema sa pritiskom,mada i ovako nije mi nesto toliko povecan imam oko 130 sa 87,a kad treniram on je u normali mada nekoliko puta je prelazio 140 sa 90 ali znam i zasto nervoza, alkohol....itako ali duze vreme nemam nikakvih problema jer treniram dali da pijem kreatin ili ne.hvala?

Navedeni lek spada u kategoriju ( selektivnih)beta-blokatora( nebivolol, generički)...a suplementacija kreatinom i uzimanje beta-blokatora može dovesti do nekih "meĂ°u-interakcija", tako da uzimanje zajedno ne bi preporučio...

Kada meriš pritisak, pre ili posle fizičke aktivnosti? Koliko je vremena prošlo od završetka treninga do merenja?

Koristiš aparat sa živinim stubom?

Kako je bilo na kontroli kardiologa?

Jedan od faktora rizika na nastanak povišenog krvnog pritiska je i nekorigovana ishrana, kao i gojaznost, s obzirom da si u drugoj temi naveo telesne "mere"...
Sačuvana
Nemanja Gušić
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 128

« Odgovor #19 poslato: Jul 15, 2015, 08:15:40 posle podne »

hteo bih da postavim jos jedno pitanje posto planiram da koristim kreatin ali pijem ujutru po pola tablete lek za smanjenje krvnog pritiska BINEVOL,e sad dal da pocnem da pijem kreatin pa ako vidim da mi se pritisak povecao  da prestanem,mada sam uvek primetio da kad pocnem da treniram u teretani nemam nikakvih problema sa pritiskom,mada i ovako nije mi nesto toliko povecan imam oko 130 sa 87,a kad treniram on je u normali mada nekoliko puta je prelazio 140 sa 90 ali znam i zasto nervoza, alkohol....itako ali duze vreme nemam nikakvih problema jer treniram dali da pijem kreatin ili ne.hvala?
Sačuvana
bozza85
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 6

« Odgovor #18 poslato: Februar 22, 2015, 02:56:11 posle podne »

Hvala
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #17 poslato: Februar 22, 2015, 02:50:28 posle podne »

Možeš i na mail...a možeš i na forumu, gde možeš čuti i više mišljenja na tu temu...
« Poslednja izmena: Februar 22, 2015, 02:54:39 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
bozza85
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 6

« Odgovor #16 poslato: Februar 22, 2015, 02:38:01 posle podne »

Jedino nisam bio kod endokrinologa.bubrezj su mi odlicni.radio sam uz abdomena ok je sve.krv uvek dobra.Da li vam se mogu o ratiti na mail j vezi saveta za ishranu?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #15 poslato: Februar 22, 2015, 02:27:18 posle podne »

Smatram da bi trebalo da odradiš "testiranja" funkcionalne dijagnostike i tako imaš najbolji uvid u svoje stanje...a obzirom na tako detaljan pregled kod specijalista raznih oblasti mislim da su svi mogući "maligni" uzroci hipertenzije "eliminisani"( endokrinološki, feohromocitom, renalni uzroci, npr.)

I sami beta blokatori mogu dovesti po poremećaja lipidnog statusa...insulinske osetljivosti i sl.
Sačuvana
bozza85
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 6

« Odgovor #14 poslato: Februar 22, 2015, 01:42:18 posle podne »

Moji otucaji u mirovsnju su bili 115.pritisak 160 /100.doktor me pita kako se osecam ja kazem odlicno.odma sam dobio uput za ns kod kardiologa.uradio sve moguce preglede bio kod 15 specijalista I sve mi je ok.posle toga sam prestao da pusim pijem kafuni da treniram.u tom periodu sam se bio ugojio 15 kila za 40 dana.sad muku mucim da skinem.pritisak sam uspeo da dovede u normalu I otkucaje sad jos samo kile...
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #13 poslato: Februar 22, 2015, 12:35:34 pre podne »

Bar 2 puta nedeljno će dati željeni stimulans miokardu...

Kardiom do bolje figure i zdravijeg srca...  ;)
Sačuvana
semi-pro
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 693

« Odgovor #12 poslato: Februar 22, 2015, 12:33:12 pre podne »

Ja kardio radim samo na leto i to vecim delom hit, nikad nisam imao veliki bf pa nisam ni radio kardio. Mada trebalo bi ubaciti par puta nedeljno zbog zdravlja.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #11 poslato: Februar 21, 2015, 11:48:59 posle podne »

To je bozza85 radio ekg. A tipa imam oko 70- 80 puls u mirovanju.

Izvini moj previd...sve u svemu...pitanje je da li radiš kardio redovno?

Sve preko 100 otkucaja u minuti je tahikardija...

Sportisti mogu imati izmeĂ°u 40 i 60 otkucaja u minuti. Ne-sportisti obično imaju puls u mirovanju izmeĂ°u 60 i 100 otkucaja u minuti. Pravilo koje važi je da - što je niži puls u miru, Vaše srce je u boljoj "formi" i efikasnije funkcioniše, iako je velik broj spoljnih faktora pored utreniranosti koji utiču na ovaj broj.

Tj. srce sportiste sa manjim brojem otkucaja odradi ono što srce ne-sportiste odradi sa većim brojem otkucaja( ekonomičnost srčanog rada)...a pored "snage srčanog mišića", redovan kardio doprinosi u boljoj prokrvljenosti srčanog mišića( miokarda)...BOLJA PROKRVLJENOST MIOKARDA = ZDRAVIJE SRCE!

Puls u mirovanju najbolje je meriti odmah ujutru po buĂ°enju. Odmah uzmite štopericu, smirite disanje, bez naglih pokreta, i izmerite puls, da li u minuti ili na 10 sekundi pa pomnožite sa 6.
Sačuvana
semi-pro
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 693

« Odgovor #10 poslato: Februar 21, 2015, 11:12:15 posle podne »

To je bozza85 radio ekg. A tipa imam oko 70- 80 puls u mirovanju.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #9 poslato: Februar 21, 2015, 09:47:24 posle podne »

Slavisa a sta znaci kad je u mirovanju visok puls?

Koliko je to ubrzano, tj. "visoko"? Preko 90 u minuti?

Ubrzani srčani rad preko 100 u minuti zove se sinusna tahikardija i najčešće je posledica vansrčanih činioca: fizičkog napora, psihičke napetosti( stresne situacije), povišene telesne temperature, povećane aktivnosti štitaste žlezde, preteranog unosa kofeina, alkohola, nikotina.

S obzirom da si rekao da je EKG normalan...neki od gore pobrojanih faktora mogu biti uzrok "problema"...

Slavisa a sta znaci kad je u mirovanju visok puls?
Ja imam problem sa tim vec duze vreme...

Pecho, uradi EKG...tako da isključimo bilo koji drugi ozbiljniji poremećaj srčanog rada...koji se manifestuje tahikardijom...
Sačuvana
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #8 poslato: Februar 21, 2015, 08:35:49 posle podne »

Slavisa a sta znaci kad je u mirovanju visok puls?
Ja imam problem sa tim vec duze vreme...
Sačuvana
Panta rei, panta res.
Stranice: 1 [2] 3 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.093 sekundi sa 17 upita.