TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395114 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 23, 2024, 08:28:03 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 2 [3] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Ovsene pahuljice  (Pročitano 10840 puta)
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #15 poslato: Jul 17, 2015, 03:07:35 posle podne »

Isplati se kupiti u zdravoj hrani, kod mene 140 din - 1kg, dok u obicnoj prodavnici kesa od 250g kosta 70din
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16700


« Odgovor #14 poslato: Jul 17, 2015, 02:49:19 posle podne »

Cena  130-150din/kg , ja obično kupujem po 2-3kg odjednom jer me mrzi da često idem do "zdrave hrane"
Sačuvana
cantawait
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 302

« Odgovor #13 poslato: Jul 17, 2015, 02:09:14 posle podne »

Imas na merenje, ja uglavnom uzimam na merenje i 15 din. je 100g. :)
Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #12 poslato: Jul 17, 2015, 01:33:25 posle podne »

Gde uzimate ovsene, recimo uzeo bih za mesec unapred, jel kupujete one integralne, fun fit cini mi se, 250g 70-80din ili ima na merenje jeftinije? 
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #11 poslato: Jul 16, 2015, 12:15:12 pre podne »

"• fitinska kiselina u zrnevlju i povrću stvara komplekse (helate) sa mineralima (Ca, Fe i Zn) i smanjuje njihovu apsorpciju!"
Da li u zrnu ovsene pahulje ima ove fitinske kiseline? Mešamo ga sa mlekom, jedemo sa dodatkom mesa (Ca, Fe)... I da li se misli na smanjenu apsorpciju polisaharida ili Ca, Fe? Ako je novo formirano jedinjenje helat, onda bi trebalo i jedno i drugo? Ili grešim...

Naravo, čitajući pažljivo tekst "Značaj i uloga dijetetskih vlakana u ishrani" kaže "Dijetna vlakna su integralni deo biljnih ćelija, kod biljaka su ugljeni hidrati gradivne materije. Po prirodi su to polisaharidi..." a dalje "Uneta hranom dijetna vlakna ne podležu procesu varenja ni „na nivou” pljuvačne amilaze, a ni u tankom crevu pod uticajem pankreasnih enzima." E sad, kada ovde pričamo o ovsenim pahuljicama, mi znamo da su one kalorične, uzimamo polisaharid iz njih da nam zameni polisaharid iz belog hleba. A čim je kalorično, znači uspevamo da svarimo i u krajnjoj meri ćelija uvek u broju kalorija doĂ°e do onog fruktozo-6-fosfat u dovoljnoj meri, što je i suština. Dakle, ako kažemo da ovsene imaju 400kcal, to je biološko iskoristljivo fermentiranje kod ljudi sa izvlačenjem te energije? U protivnom, u prevodu, ja trčim tolko i tolko, treba mi polisaharid is ovsenih tolko i tolko da se pokrijem, unesem kolko treba ali samo se deo resorbuje, ostatak nabubri i pravac na kolon a mi ostadosmo sa manjkom kalorija. Da li je dijetno vlakno upravo taj polisaharid, tj. onaj savet "treba uzimati složene šećere"?

Naravno, ovsene su primer, ali to recimo važi i za pasulj itd. Pasulj (mladi sirovi) 52   kcal, 7,7UH 4,1P, 0 masti na 100g. Da li je ovo bioiskoristljivost za ljude a da recimo sa veštačkom fermentacijom može i više da se izvuče kalorija, UH i proteina, ili pak dati biljojedu koji bi takoĂ°e više kalorija izvukao?

Gde grešim?

U ovesnim imaš i vlakna i skrob( i to je polisharid)...dakle, skrob variš( biljni glikogen), a vlakna( beta glukani u mahunarkama) ne...sve su to polisaharidi...

Vauuuuuu...ali je ovde pitanja...  ;)

Da fitinske kiseline imaš u ovsu...ali umerena konzumacija rešava problem, ako bi baš da se rešiš fitinske kiseline...

Da bi smanjili sadržaj fitinske kiseline, odreĂ°ene namirnice, a pre svega žitarice, moramo da pripremamo na pravi način. Potapanje, klijanje, kuvanje (uopšte termičko obraĂ°ivanje) utiče na smanjenje fitinske kiseline. Aktivira se enzim fitaza koji neutrališe fitinsku kiselinu koja se nalazi u tim namirnicama. U zavisnosti od vrste namirnice, trebalo bi ih potapati izmeĂ°u 6 i 12 sati. Ovo poslednje važi posebno za mahunarke, pa nije ni čudo što su naše bake pasulj i sočivo uvek potapale. A mi smo mislili da je to samo zbog nadimanja. Pa nekada se ni hlebovi nisu ovako instant pripremali već se testo dugo kiselilo, nekada i danima.

Citiraću i Aleksandra Batričevića, diplomiranog  inženjera tehnologije, smer biohemijsko inženjerstvo i biotehnologija...

“Prvo potapanje pa kuvanje.  Zbog razlike u koncentracionom gradijentu u vodi i žitaricama, tad je najbolji učinak, potapanje pre kuvanja. Ako prvo kuvaš, jedan deo fitinske gradi nerastvorne komplekse i džaba potapanje, ne može se rastvoriti sve i da hoće. Već na 40-55 stepeni celzijusa kreću reakcije u kojima se stvaraju nerastvorni kompleksi. Dakle, ne da ne treba kuvati, već i potapati u hladnoj il’ baš mlakoj vodi.”

Inače evo i moje greške pisanja u brzini vezano za sadržaj dijetnih vlakana...negde se pominje brojka od 6 gr za dijetna vlakna, negde 7, a i 9...sve u svemu...u ukupan kalorijski sadržaj iz hidrata ( oko 280 kCal iz hidrata) se sve računa( na 100 gr ovsenih)...dakle, od oko 60-70 gr hidrata, 6-9 gr otpada na vlakna, ostalo je skrob i "šećer"( prosti hidrati)...

Detaljniji info o mikro i makronutritivnom sastavu...

http://nutritiondata.self.com/facts/baby-foods/355/2

Dakle, pojam polisaharida je malo širi, obuhvata i skob i vlakna...s tim što je skrob svarljiv( za ljude), a vlakna nisu!
« Poslednja izmena: Jul 16, 2015, 12:18:14 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
belgrade style
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1203


« Odgovor #10 poslato: Jul 15, 2015, 01:55:32 posle podne »

Ja ovsene uvek potopim uveče sa čim god da ih mešam i ujutru budu lepo mekane i ukusne. Ako se stavi knap tečnosti onda ujutru samo ovsene ostanu a ako se stavi malo više ne upiju baš sve. I jaja uvek kuvam uveče i oljustim ih jer kad ustanem mora odmah da se jede, nema čekanja. 
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #9 poslato: Jul 15, 2015, 01:43:49 posle podne »

Vlakna iz ovsenih nemaju nutritivnu vrednost, ali su potrebna i korisna?

Naravno...sve o znacaju vlakana...DETALJNO PROCITATI...( nista nece odvise,pa ni vlakana  ;) )

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/znaaj-i-uloga-dijetetskih-vlakana-u-ishrani.html
Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #8 poslato: Jul 15, 2015, 01:24:08 posle podne »

Vlakna iz ovsenih nemaju nutritivnu vrednost, ali su potrebna i korisna?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #7 poslato: Jul 15, 2015, 12:53:26 posle podne »

Danas sam probao prvi put ovsene pahuljice. Nekih 60-70g u 200ml mleka. Iznenadio sam se koliko mi prija ukus. Mnogo mi više prija dok su tvrde i ne razmekšaju se u mleku. Volim da ih omekšam žvakanjem. TakoĂ°e iznenadio sam se koliko su jeftine u odnosu na kalorijsku vrednost. Ako sam dobro izračunao, ove koje sam kupio na meri u prodavnici zdrave hrane, na 100g ima oko 400kcal? Da li sam u pravu? U dnevnoj kombinaciji sa ostalim obrocima planiram da kombinujem sa belim pirinčem, pa da ove dve žitarice budu 700-800 kcal. Tako da mi obrok sa ovsenim pahuljama bude oko 60-70g (nekih 250kcal) za doručak. Kako vam se čini ova proporcija? Pod uslovom da sam dobro izračunao!

Drugo, pitao bih da li ih neko jede, onako, suve? Odmah u usta iz kese i žvaći...  ;D Meni uopšte nisu loše ni kao takve! Šta je problem sa takvim načinom?

Bas tako kao sto Cvetkoper napomenuo, na ovsene pahljice gledaj kao na izvore slozenih hidrata-dominantno...biljni proteini nisu najbolji izbor kao "muscle buliders"...ali ne bi trebalo zaboraviti da na 100 gr ovesnih pahuljica ima oko 16 gr dijetnih vlakana...a podsetimo da su dijetna vlakna nesvarljiva, i kao takva nemaju energetsku vrednost, vec su samo "balasni materijal" za nas digestivni trakt...dakle, od oko 60 gr ugljenih hidrata u sastavu ovsenih pahuljica deo otpada na dijetna vlakna...

Detaljnije o njima... http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/znaaj-i-uloga-dijetetskih-vlakana-u-ishrani.html
Sačuvana
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #6 poslato: Jul 15, 2015, 11:48:13 pre podne »

Mislim da nije nikakav problem da ih jedes tako bez icega, ali problem je u tome sto ti fale proteini visoke bioloske vrednosti da bi ti taj obrok pio potpun. Ako ti je cilj bulk, onda jedi vise ovsenih slobodno, naravno ako ti se uklapa u dnevni unos.

I ja sam za sto manje komplikovanja sto se ovsenih tice u pocetku samo ih prelijem jogurtom/mlekom i odmah jedem ne mogu ja da cekam.
A u poslednje vreme ih ujtru cim ustanem potopim u vodu dodam cimet, kokos, kakao i dok skuvam jaja one lepo upiju vodu i dok oljustim jaja ja ubacim u mikrotalasnu na 1-2 min i ukus je odlican, dok raanije nisam mogao da smislim ovsene sa vodom.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #5 poslato: Maj 26, 2015, 02:43:36 pre podne »

Slažem se Dušanom...što manje komplikovanja...ako se oko ovsenih pahuljica "diže tolika prašina" šta li će biti kada u pitanju bude neko komlikovano jelo?!  :D  ;)

Naša koleginica Monika je do detalja "apsolvirala" sve što se tiče navedene teme...evo dva njena članka za čitanje...jako korisno, dosta sam i sam naučio i nekada ove "bljutave" pahuljice učinio ukusnijim...( moja parola je bila - zvaći, gutaj i ne pitaj za ukus, bitno je da koristi), ali Monika je to znatno "stilizovala", do perfekcije ukusa...

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/ovsene-pahuljice-na-vie-naina-za-va-zdrav-doruak.html

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/doruak.html

Ne zaboravite na naša tekstoteka obiluje korisnim člancima na temu ishrane, treninga i suplementacije...samo treba detaljno pregledati...
« Poslednja izmena: Maj 26, 2015, 02:49:23 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16700


« Odgovor #4 poslato: Maj 25, 2015, 11:51:08 posle podne »

Mene mrzi da čekam, sipam malo mleka samo da može da se jede.Ne volim ja da komplikujem sa hanom.
Sačuvana
Grejfrut
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 69

« Odgovor #3 poslato: Maj 25, 2015, 11:30:03 posle podne »

A ne cekas 10 minuta,odmah ih jedes
I koliko stavljas mleka koliko ovsenih?
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16700


« Odgovor #2 poslato: Maj 25, 2015, 11:24:41 posle podne »

Ranije sam ih mleo u mašinici za mlevenje keksa pa sam ih tako  jeo , sad samo prelijem sa malo hladnog mleka i jedem.
Sačuvana
Grejfrut
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 69

« Odgovor #1 poslato: Maj 25, 2015, 11:21:15 posle podne »

Kako vi pripremate ovsene? I da li dodajete nesto u njih
Ja stavim oko 90gr ovsenih i 100ml mleka i sacekam 10-ak minuta i ostane mi vrlo malo mleka kao da jedem samo ovsene?? :D
Sačuvana
Stranice: 1 2 [3] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.091 sekundi sa 17 upita.