TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 398211 Teme od strane 25050 Članovi Poslednji član: jefta86

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Novembar 13, 2024, 07:35:06 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 6 7 [8] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Blago istegnuce zadnje loze  (Pročitano 20811 puta)
Stefan L.
Gost
« Odgovor #11 poslato: Jul 14, 2015, 09:40:31 posle podne »

Reci burazeru da uzme Beta Alanin i Kre Alkalin i da  radi Leg Curl 2x nedeljno po 3 radne serije,plus 2 serije krajnje laganog zagrevanja.

Mislim da će se o dr. Pedja složiti sa mnom.


p.s da je odradio u pauzi sve što treba ne bi sad imao taj problem.
Sačuvana
mister
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 384

« Odgovor #10 poslato: Jul 14, 2015, 01:49:17 posle podne »

Pozdrav Ognjene,

Brat se bavi fudbalom,prije tacno 12 dana na utakmici osjetio je ostar bol u zadnjoj lozi,odmah je prekinuo,napustio mec...mogao je odmah da se krece nakon toga ali je malooo klecao,prvih 2 dana nakon toga stavljao je stalno led i mazao kreme,hematoma nije bilo

2-3 dana nakon povrede otisao je kod doktora na Ultrazvuk,tu dobija dijagnozu da nista nije pokidano vec da je krajnji stepen istegnuca (blizu pucanja) medjutim doktor govori nesto zanimljivo : "kada pritisne neko dugme na ultrazvuku pokazuje mu da je misic pukao medjutim kad stavi neku finalnu obradu pokazuje da nije vec da je jako istegnuce" e sad nemam pojma sto je covjeku ovo znacilo,a doktor je poznat i specijalizovan za ove povrede

U medjuvremenu propusta dosta bitnu utakmicu (7 dana nakon povrede iako se mislilo da ce mozda biti spreman ali 7 dana je malo)

4-5 dana od povrede pojavljuju se prvo jedan kruzic manji (hematom precnika 3 cm) zatim sjutradan jos jedan...da bi se tek posle 7 dana pojavio hematom precnika nekih 7-8 cm medjutim koji je spusten skroz iznad koljena a ne na meestu povrede

12 dan od povrede (danas) vec nekih 5 dana ide na fizikalne terapije (struje,magnete,blage masaze itd itd) o njemu se brine tim fizioterapeuta...postoji i dalje blagi otok zadnje loze

On je poceo da trenira od nedelje vece (prije 3 dana) da trci oko stadiona...moze da trci osjeca jedino blagu bol pri nekim ekstremnijim pokretima.Ima zelju da igra mec za par dana medjutim svi se slazu da je 14 dana od povrede malo iako se njemu cini da moze da igra....

Medjutim dobro bi bilo da bude 100% spreman za sledeci mec,tada ce proci tacno 21 dan od povrede....zanima me  Vase misljenje?
« Poslednja izmena: Jul 14, 2015, 01:52:18 posle podne od strane mister » Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #9 poslato: Jul 08, 2015, 02:10:58 posle podne »

za početak:
- mirovanje, masaža ledom 3-4x na dan 7 minuta na mestu bola, posle leda utrlja se Lioton gel.
- elastična bandaža je opciona/nije neophodna
- hodanje je dozvoljeno koliko tegobe dozvoljavaju (ako se pojavi bol prekinuti) > nije dobro potpuno mirovanje (!) nego umereno šetanje...
javite kako ide za 2-3 dana, da damo program vežbi za dalje...
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #8 poslato: Jul 08, 2015, 02:08:15 posle podne »

Lečenje povrede zadnje lože
Od presudnog značajna za pravilno lečenje i brzi oporavak je otpočinjanje lečenja neposredno nakon povrede. Najvažniji period u lečenju je prvih 48 sati, u kojem je cilj sprečiti stvaranje hematoma u mišiću (što usporavak konačni oporavak i stvara rizik od komplikacija – stvaranja kalcifikata)
- Primena krioterapije (RICE – odmor, hlaðenje, kompresija, elevacija - podizanje noge).
- Postavljanje kompresivne bandaže smanjuje rizik od krvarenja u mišiću.
- Pregled ultrazvukom ili magnetnom rezonancom omogućava preciznu dijagnozu vrste i obima povrede
- Primena fizikalne terapije i program rehabilitacije. Rana mobilizacija povreĂ°ene noge ključna je za uspešnu rehabilitaciju povrede. Takav program podrazumeva vežbe jačanja i istezanja mišića, ispod granice bola. Rezultat je smanjenje otoka na mestu povrede i formiranje kvalitetnog ožiljka (manji rizik od nastanka nove povrede).
- Tehnike sportske masaže ubrzavaju oporavak, utiču na formiranje kolagena na mestu povrede smanjujući ožiljak.
- Kod ozbiljnijih povreda može biti potrebno operativno lečenje

Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #7 poslato: Jul 08, 2015, 02:04:52 posle podne »

Istegnuće zadnje lože (hamstring)
Zadnja loža (hamstring) predstavlja grupu mišića sa zadnje strane natkolenice. Mišići zadnje lože su: biceps femoris, semitendinosus, semimembranosus. Oni se gornjim krajem pripajaju na kvrgi sedalne kosti, koja pripada karlici (tuber ishiadicus). Donjim krajem se pripajaju na kostima potkolenice. Funkcija tih mišića je dvostruka, oni mogu biti fleksori potkolenice ili ekstenzori kuka. Povreda zadnje lože je prilično česta u sportovima sa eksplozivnim aktivnostima (sprinteri, trkači sa preponama, skakači u vis…), kao i u sportovima sa kratkim šprintevima (fudbal, tenis, američki fudbal). Osnovni uzrok ove povrede je nedovoljna fleksibilnost mišića zadnje lože. Istegnuće mišića zadnje lože posledica je forsiranog istezanja mišića preko granica njegove elastičnosti.
Istegnuće nastaje pri ekscentričnoj kontrakciji mišića - iskorak (kao prilikom sprinteva). U trenutku kada u trčanju stopalo dodiruje podlogu pri iskoraku, zadnja loža se kontrahuje kako bi se usporilo kretanje potkolenice i stopala. Što je pokret eksplozivniji (veća brzina i snaga kontrakcije), veći je rizik od nastanka povrede mišića. Ove povrede su česte kod sprintera, skakača, u trčanju sa preponama, kao i u futbalu, ragbiju, tenisu.

Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #6 poslato: Jul 08, 2015, 01:57:37 posle podne »

Na koji način mišić zarasta nakon povrede?
Proces regeneracije povrede mišića započinje lokalnim upalnim odgovorom na mestu povrede, koji traje tri do pet dana. Ovo je ključni period za imobilizaciju i mirovanje. U tom periodu lokalna upalna reakcija dovodi do uklanjanja oštećenog tkiva i započinju procesi regeneracije mesta povrede. Proces regenaracije prolazi kroz tri faze:
    - Regeneracija mišićnih vlakana
    Nova mišićna vlakna se formiraju od satelitskih ćelija unutar mišića.
    - Formiranje ožiljka
    Neposredno nakon povrede nastaje krvarenje u prostoru izmedju pokidanih krajeva mišića, što predstavlja osnovu za proces zarastanja pokidanih krajeva. U ovom matrixu nastaje aktivnost različitih ćelija i aktiviranje hemijskih posledica, koji čine proces zarastanja i formiranja ožiljka.
    - Sazrevanje ožiljnog tkiva
    U formiranom ožiljku dolazi do stvaranja kolagenih vlakana koji daju ožiljku čvrstinu i povećavaju otpornost na istezanje.

Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #5 poslato: Jul 08, 2015, 01:55:32 posle podne »

Distensio (istegnuće) mišića
Istegnuće je posledica istezanja mišića preko granice elastičnosti mišićnih struktura. U zavisnosti od veličine oštećenja mišića istegnuće se klasifikuje u tri stepena:
 - Istegnuće mišića – oštećenje manje od 5% mišićnih vlakana. Ovo je blago oštećenje koje zahteva 2 do 3 nedelje mirovanja
 - Delimični rascep mišića – predstavlja veći stepen oštećenja mišića, gde je značajno veći procenat mišićnih vlakana oštećen, ali nema potpunog rascepa mišića. Ova povreda zahteva mirovanje od 3-6nedelja
 - Potpuni rascep mišića – ova povreda podrazumeva pekid kontinuiteta mišića, i obično je potrebna hirurška rekonstrukcija mišića. Period rehabilitacije je oko tri meseca.
Sva istegnuća mišića neophodno je adekvatno lečiti i ispoštovati period mirovanja, jer se često minimalna povreda mišića može iskomplikovati u tešku povredu, koja zahteva dugotrajno lečenje.
Kliničkom slikom dominira bol, koji se umereno pojačava pri kontrakciji ili istezanju mišića, bez promene u snazi mišića. Simtomatologija je blaga i vrlo brzo se takve povrede saniraju, a  sportisti se vraćaju svojim sportskim obavezama bez ikakvih komplikacija.
Lečenje: mirovanje nekoliko dana, krioterapija, analgetici (antireumatici),  primena elastičnog zavoja i primena fizikalnog tretmana.

Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #4 poslato: Jul 08, 2015, 01:52:45 posle podne »

Sportista se žali na:
-iznenadni oštar bol kao „ubod nožem"
-utisak istegnutosti mišića
-osećaj kidanje mišića
-slabost povreĂ°enog mišića
-bol pri pasivnom pokretu
Znaci povrede mišića su:
-stalna bol na mestu povrede,
-pojava otoka na mestu povrede,
-pojava udubljenja na mestu povrede
-kontrakcija mišića otežana ili neizvodljiva
-ekstenzija bolna i ograničena u predelu povreĂ°enog segmenta
-pojava hematoma je siguran dijagnostički znak da se radi o kidanju mišića

Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #3 poslato: Jul 08, 2015, 01:50:40 posle podne »

Uzroci nastanka povrede mišića
Povrede mišića posledica su delovanja mehaničke sile na mišić direktno ili indirektno. Mehanička sila dovodi do prekida kontinuiteta mišićnih vlakana ili omotača, dolazi do krvarenja, stvara se hematom u mišiću. Bilo da se radi o direknim ili indireknim akutnim lezijama mišića osnovno je sprečiti pojavu hematoma, kao i nastanak kalcifikata u nastalom hematomu. Povreda mišića i nastanak hematoma smanjuju sposobnost kontrakcije i snagu mišića.
Direktne  povrede mišića nastaju usled direknog udarca u mišić. Indirektne povrede su posledica velikih fizičkih napora iznad praga elastičnosti mišića: istezanja kontrahovanog mišića, udarca u kontrahovan mišić, iznenadne ili snažne kontrakcije.
Povrede mišića nastaju kao rezultat:
a) direktnog udarca u mišić,
b) eksplozivnih pokreta (iznenadni brzi ili protiv velikog otpora),
c) neadekvatne fizičke pripremljenosti,
d) slabe zagrejanosti mišića,
e) umora i pretreniranosti,
f) loše podloge ili sportske opreme.

Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #2 poslato: Jul 08, 2015, 01:44:00 posle podne »

odmor mora biti dok ima bola (!)
ukoliko se povreda ne izleči dobro - postoji rizik da dodje do većeg pucanja mišića na mestu povrede...
Sačuvana
ronaldo9
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 230

« Odgovor #1 poslato: Jul 07, 2015, 04:42:29 posle podne »

Prilikom sprinta sam blago istegao misic zadnje loze sa spoljne strane je lociran bol. Odmah sma prestao sa treningom, zabolelo me je ostro u trenutku ali nije jak bol i ne osecam sada da me boli vise je osecaj kao da imam blagu upalu misica al samo na jednom mestu. Zanima me koliko bi valjalo da pauziram da li dok ne prestane bol ili jos koliko nakon toga??
Sačuvana
Stranice: 1 ... 6 7 [8] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.087 sekundi sa 18 upita.