TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 398635 Teme od strane 25052 Članovi Poslednji član: Octavia

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Novembar 28, 2024, 07:38:58 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 3 4 [5] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Losa cirkulacija?  (Pročitano 13213 puta)
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1525

« Odgovor #11 poslato: Januar 28, 2016, 03:16:15 posle podne »

Nemam ometanje na dnevnom nivou, samo u tisini, kad legnem i ujutro ustanem. Cak nije ni ometanje, ali cini mi se da to do sada nisam osetio. Ma stres i sva frka oko ovih ispitivanja verovatno i na to uticu, samo sam pitao bzvz jer me Slavisin post podsetio na povezanost na koju sam naleteo citajuci.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #10 poslato: Januar 28, 2016, 03:02:27 posle podne »

sa druge strane - akustički nervni put se ishranjuje cirkulacijom vertebro-bazilarnog sliva, što su krvni sudovi koji prolaze delom svog puta kroz vratne pršljenove - što bi moglo da utiče na kvalitet sluha i ravnotežu...  ;)
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #9 poslato: Januar 28, 2016, 12:42:01 posle podne »

Skoro sam procitao da takav polozaj sedenja moze dovesti do problema s vratnim prsljenovima i zujanja usima, zato pitam da li je povezano?
- slušni (akustični VIII lobanjski živac) nerv - spada u lobanjske, a ne kičmene nerve - tako da položaji vratne kičme nemaju direktan uticaj na ovaj nerv i njegovu funkciju (sluh)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9500


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #8 poslato: Januar 27, 2016, 03:41:20 posle podne »

Ajmo ukratko da pobrojima najcesce uzroke "tinitusa"( zujanja u usima)...

- oslabljen sluh
- cerumenski cep( usni vosak)
- sekret u uvu
- povreda uva
- otoskleroza
- Menierova bolest
- tumor akustickog( slusnog) zivca
- glomus tumor
- oboljenje vilicnog zgloba
- depresija
- anksioznost
- anomalije kičmenog stuba, odnosno vrata, ili funkcionalne smetnje kičmene moždine
- Anomalije vilice i zuba, ili funkcionalne smetnje u oblasti zubi-vilica
- Bolesti razmene materija
- Buka
- Glasna muzika
- Lekovi
- Presbycusis (staračka nagluvost)
- Problemi sa srcem i krvotokom
- Virusne infekcije...

E sad to zujanje moze biti...

Povremeno...

"Zujanje koje se povremeno javlja, a pacijent ga opisuje kao lupkanje leptirovih krila, najčešće je posledica mioklonusa (nekontrolisano grčenje) stapedijalnog mišića, najmanjeg mišića u našem telu, koji se nalazi u srednjem uvu. To je kao kad pacijentu igra oko, samo u ovom slučaju je uvo i praćeno je opisanom neprijatnom zvučnom senzacijom. Obično posle kraćeg vremena proĂ°e."

Pulsirajuće...

"Pulsirajuće zujanje, obično predstavlja objektivni zvuk iz neposredne blizine uva koji pacijent može čuti. Ukoliko je ovaj zvuk u ritmu srčanih otkucaja, onda najverovatnije pacijent čuje protok krvi kroz obližnji krvni sud. To se viĂ°a kod kakvih arteriovenskih anastomoza, kod aterosklerotskih promena na obližnjim krvnim sudovima, ili kod vaskularnog tumora kao što je glomus. Čest uzrok objektivnog tinitusa je i oboleli vilični zglob ili mioklonus (nekontrolisano grčenje) mastikatorne muskulature (mišića za žvakanje). Vilični zglob se nalazi na samom prednjem zidu ušnog kanala, što će reći u neposrednoj blizini. Kod oboljenja ovog zgloba, pacijent može čuti krckanje pri žvakanju. Tinitus u vidu pištanja, brujanja ili zujanja, najčešće se viĂ°a kod pacijenata kojima je oštećen sluh."

Tu je i...

Oštećenje sluha

"Oštećenje sluha se javlja sa godinama, a veoma bitan činilac iz spoljašnje sredine koji štetno deluje na sluh je buka. Stepen oštećenja sluha se odreĂ°uje audiometrijom. Kod nekih pacijenata do oštećenja sluha može doći i usled primene ototoksičnih lekova (lekovi koji štetno deluju na ćelije unutrašnjeg uva). TakoĂ°e kod nekih povreda glave može doći do oštećenja u unutrašnjem uvu koji se manifestuje padom sluha i zujanjem. MeĂ°utim, najopasniji uzrok zujanja u uvu koje je skoro uvek jednostrano je akustički tumor. Ovo je benigni tumor ušnog živca koji, ukoliko se dijagnostifikuje na vreme može uspešno operisati. Zbog toga, su otorinolaringolozi uvek posebno oprezni kada se jave pacijenti sa jednostranim zujanjem i u koliko nakon osnovnog audiometrijskog ispitivanja postoji i najmanja sumnja na ovaj tumor, pacijenta šaljemo da uradi magnetnu rezonancu glave."

Bitno je pomenuti da sem nabrojanih, uzroci zujanja u ušima mogu biti i mnogi drugi, zato je bitno da svako ko ima ovaj problem poseti otorinolaringologa radi ispitivanja kako bi se ustanovio konkretan uzrok, a potom započelo lečenje. Jer često se može postići mnogo bolji efekat lečenjem u ranijoj fazi bolesti.

Akustička trauma

"Zujanje u uvu se često pojavi nakon diskoteke, koncerta ili nakon lova ili pucanja u streljani. U najvećem broju slučajeva, ovo zujanje je blago i obično proĂ°e posle par sati, najduže sutradan. U pitanju je prolazna akustička trauma i samo je potrebno par sati da bi se slušne ćelije metabolički oporavile. MeĂ°utim, ukoliko zujanje ni sutradan ne prestaje, a pogotovo ako je praćeno osećajem zapušenosti i oslabljenog sluha na istom uvu, potrebno je da što pre potražite stručnu pomoć. Zujanje koje traje duže od 24 časa, a posledica je akutne akustičke traume, najčešće je posledica trajnog oštećenja slušnih ćelija. U ovoj fazi, još uvek nije sve izgubljeno i lekovima se može pomoći slušnim ćelijama da se oporave; meĂ°utim, nakon sedam i više dana, oštećenja slušnih ćelija nisu više reverzibilna i tada zujanje postaje vaš doživotni saputnik."

« Poslednja izmena: Januar 27, 2016, 03:43:42 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1525

« Odgovor #7 poslato: Januar 27, 2016, 03:27:34 posle podne »

Skoro sam procitao da takav polozaj sedenja moze dovesti do problema s vratnim prsljenovima i zujanja usima, zato pitam da li je povezano?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9500


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #6 poslato: Januar 27, 2016, 03:17:19 posle podne »

Molim pojasni pitanje oko povezanosti?
Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1525

« Odgovor #5 poslato: Januar 27, 2016, 03:05:42 posle podne »

Da li dugo vremena provodiš u sedećem položaju, "pogrbljen stav"? Rad za kompjuterom( višečasovni)? Da li se tada javlja trnjenje i sl.( u mirovanju)? Ili se samo javlja pri protezanju, naglim pokretima i sl.?

Zujanje u ušima?

Jel ovo moze biti povezano?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9500


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #4 poslato: Avgust 07, 2015, 10:18:59 posle podne »

Najkraće rečeno..dva su osnovna uzroka trnjenja ekstrmiteta - oštećenje živaca( uklještenje, pritisak) ili krvnih sudova...

Nekada čak i najobičnije pipanje pulsa na esktremitetima može ukazati neki od problema sa krvnim sudovima...

Predlažem obraćenje izabranom lekaru...eventualno konsultacija neurologa...

Da li dugo vremena provodiš u sedećem položaju, "pogrbljen stav"? Rad za kompjuterom( višečasovni)? Da li se tada javlja trnjenje i sl.( u mirovanju)? Ili se samo javlja pri protezanju, naglim pokretima i sl.?

Zujanje u ušima?

Do odlaska izabranom lekaru preporuka za uzimanje B-kompleks tableta i magnezijuma...obavezno uraditi lab. nalaz krvi i urina...

Da li se pre ovih manifestacija javljao slični problem?

P.S.


U većini slučajeva trnci u rukama i nogama su bezazleni i benigni i mogu biti uzrok pritiska na živac ukoliko nam je ruka u nepravilnom položaju dok spavamo ili ako predugo držimo noge prekrštenima u istom položaju. U oba slučaja ovaj osećaj je bezbolan i brzo proĂ°e.

Postoje slučajevi teškog, epizodnog i hroničnog trnjenja ekstremiteta. Ukoliko su trnci praćeni simptomima kao što su svrab, bol, obamrlost i gubitak mišićne mase to može biti znak oštećenja nerva nastalog usled povreda, bakterijskih ili virusnih infekcija, izloženosti otrovima i "sistematskim oboljenjima" kao što je dijabetes.

« Poslednja izmena: Avgust 07, 2015, 10:22:18 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
spr1te
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 139


« Odgovor #3 poslato: Avgust 07, 2015, 06:21:58 posle podne »

Ne osecam ni hladnocu niti promenu boje koze,osecam to mravljenje i trnjenje iako jos uvek nisam primetio grceve u listovima dok setam ili uopste...
Bivsi sam pusac,popusim mozda jednu cigaru mesecno ako je neka "specijalna prilika" i slicno...Sto se posla tice,studiram :D Ali tokom leta sam radio par sezonskih poslova(na gradjevini,premestanje frakcije i slicno,nista sa vibrirajucom opremom).
Nemam nikakvih problema sa kicmom ili vratom,niti vrtoglavice...
Kod lekara nisam imao potrebe da idem dugo vremena(od poslednjeg lekarskog za sezonu) a imam losu naviku da idem jedino kad moram,tako da nisam vadio nikakve testove ili analize u zadnje vreme,sto se uzimanja lekova,suplimentacije i zabranjenih sredstava tice,jedino su tu bili kreatin i jack3d koje sam izbacio pre oko 3 nedelje,ali protein i dalje konzumiram.
Sto se prosirenih vena tice,u porodici vec dugo postoji taj problem genetski ali se pojavljuje tek kasnije u 40im godinama,nisam primetio kod sebe jos uvek u svakom sljucaju...
I to sve traje nekih mesec dana,mozda malo vise a sto se simptoma tice od ovih koje si ti naveo ja imam samo te trnce u stopalima(koji se penju ka kolenu) i u sakama (koji se penju ka laktovima).
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9500


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2 poslato: Avgust 07, 2015, 01:31:01 posle podne »

Da li "patis" od hladnih ruku i nogu? Osecaj hladnoce i promena boje koze? ( nazimenicno "cvenilo" pa bledilo)

Mravinjanje, pecenje, trnjenje? Grcevi i bolovi u listovima pri hodu koji prestaju posle kraceg odmora?

Da li si pusac? Nikotin je mocan vazokonstriktor...skuplja krvne sudove...a jos ako posoje i neke npr.ateroskleroticne promene na krvni sudovima, eto problema...mada te promene su cesce kod starije populacije...

Problem sa venama nogu?

Kojim se poslom bavis? Kontakt sa vibrirajucom opremom?

Imas li neki problem sa vratim...slabinskim delom kicme? Ukocenost? Vrtoglavice? Omaglice?

Da li si u skrorije vreme radio lab. nalaz krvi...glikemija, holesterol, trigliceridi? Pijes li neke lekove? Supelementi? Neka nedozvoljena sredstva? Brzo zamaranje? Hronican umor?

Koliko sve to traje?

Inace...poremecena cirkulacija se "potvrĂ°uje" detaljnim lekarskim pregledom ili radiološkom dijagnostikom (ultrazvuk, kolor dopler, magnetna rezonanca, angiografija)

Dakle, da klasifikujemo najbitnije simptome lose cirkulacije...

- hladna stopala ili šake
- tup bol koji izaziva grč u listovima nogu posle dužeg hodanja, a nestaje posle odmora
- trnci u stopalima i prstima
- promena boje kože (postaje bleda, plavkasta ili ljubičasta)
- smanjena maljavost nogu
- smanjeno znojenje stopala jer poremećena cirkulacija prouzrokuje poremećaj rada znojnih žlezda
- češće ozlede kože, infekcije koje ne prolaze, rane koje ne zarastaju...
Sačuvana
spr1te
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 139


« Odgovor #1 poslato: Avgust 07, 2015, 11:16:14 pre podne »

U poslednje vreme(~zadnjih mesec dana),kada drzim prekstene noge minut-dva ili stavim ruke iza glave ti udovi pocnu da trnu i bride kao kad bi ih ranije drzao u tom polozaju pola sata i vise,napravio sam standardnu gresku i "googlovao" simptome i naravno nikakvo objasnjenje nisam video osim da imam 10 potencijalnih bolesti itd...Da li vi mislite da je ovo nesto opasno i da li bih treba da se obratim lekaru ili postoji neko logicko objasnjenje zasto mi se to desava?
Hvala unapred!
Sačuvana
Stranice: 1 ... 3 4 [5] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.134 sekundi sa 18 upita.