TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395161 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 27, 2024, 05:59:33 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 8 9 [10] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Povreda desnog ramena  (Pročitano 18542 puta)
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #11 poslato: Avgust 31, 2015, 02:18:34 posle podne »

Mehanizam povredjivanja na bench-presu
Opterećenje velikim težinama na benč presu dovodi do nepravilne tehnike izvodjenja. Pri težinama koje grudni mišići uz pomoć tricepsa ne mogu savladati u početnoj fazi podizanja dolazi do klizanja glave ramene kosti prema napred. dolazi do pokreta glave ramene kosti u zglobu ramena. Preveiko kretanje glave ramene kosti pri pokretima ramena dovodi do nestabilnosti zgloba ramena. Kod podizanja šipke sa grudi pri maksimalnim težinama zbog nemogućnosti grudnih mišića da savladju opterećenje dolazi do klizanja glave ramene kosti prema napred.spuštanje laktova ispod nivoa ramena i klupe povećava rizik od kliženja. Podizanje velike težine na benču iz početnog položaja sa laktovima ispod klupe povećava rizik od povrede. Nestabilnost ramenog zgloba povećava rizik od povrede mišića rotatora ramena, a najčešće je posledica disbalansa u snazi rotatora.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #10 poslato: Avgust 31, 2015, 02:17:25 posle podne »

Uzroci povreda ramena
Impigment ramena Impigment prdstavlja sudaranje koštanih struktura ramenog zgloba pri rame_povredapokretima ramena. Pri nepravilnim pokretima ramena dolazi do kontakta ramene kosti i koštanog izbočenja lopatice (akromion ili korakoid). Pri njihovom sudaranju, bivaju pritisnute tetive rotatorne manžetne. Uzroci su: disbalans mišića spoljašnjih i unutrašnjih rotatora ramena, nedovoljna istegnutost struktura ramena i nestabilnost zgloba ramena.
Nestabilnost ramena slabost mišića rotatora i zadnjeg ramena dovode do prednjeg kliženja ramena pri benčpresu. kod postojanja slabosti mišića ramena dolazi do prekomerne pokretljivosti ramene kosti unutar zgloba ramena. Prekomerna pokretljivost dovodi do pojave sudaranja mekih tkiva ramena izmedju koštanih struktura koje dolaze u kontakt. Prednje klizanje i nestabilnost ramena dovode do povredjivanja prednjih struktura ramena. Mišići rotatori ramena i zadnji deltoid stabilizuju rame i povlače ga unazad i obaraju na dole.
Nestabilnost ramena dovodi do:
1) sudaranja (impigementa) koštanih struktura i povredjivanja i upale mekih tkiva (tetiva i sluznih kesica - burza) i
2) istezanja tetive mišića subskapularisa i upale njegove burze.
Nestabilnost ramena posledica je slabosti mišića rotatora ramena ili podizanje preambicioznih težina i nepravilne tehnike.

Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #9 poslato: Avgust 31, 2015, 02:15:01 posle podne »

Vrste povreda ramena
Povrede mišića rotatora ramena Mišići rotatorne manžetne kontrolišu pokrete rotacije ramena. Ovi mišići trpe veliki stres kod ponavljanih pokreta ruke iznad glave, kod podizanja velikih opterećenja kao u bodibildingu i weightliftingu. Povreda rotatorne manžetne može biti entenzitis, tendinitis ili ruptura (delimično ili potpuno pucanje tetive rotatora). Većina ovih povreda praćeno je oticanjem burze, što dodatno pojačava tegobe.
Burzitisi ramena Mišić supraspinatus prelazi preko glave humerusa, a ispod akromiona. U neposrednom kontaktu sa tetivama mišića rotatora ramena nalaze se sluzne kesice (burze) koje ublažavaju trenje izmedju tetiva izmedju i kosti ramena. Zategnutost tetiva i nepravilni pokreti (kao kod nestabilnosti ramena) dovode do pojačanog trenja izmedju tetiva i kosti. Kao reakcija nastaje upala burze – burzitis ramena. Iritacija i otok burze (burzitis) javljaju se kao posledica impigmenta ili pojačanog trenja u predelu tetive.

Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #8 poslato: Avgust 31, 2015, 02:13:23 posle podne »

U zglobu ramena postoji veliki broj struktura (ligamenata, tetiva i mišića) koji su meĂ°usobno u kontaktu i funkcionalno utiču jedni na druge. Rotatorna manžetna ramena (rotator cuff) predstavlja zajedničku anatomsku strukturu koju formiraju mišići rotatori ramena, čije tetive obavijaju glavu ramene kosti (humerusa) i pripajaju se na njoj. Rotatornu manžetnu čine četiri mišića koji imaju različite uloge u pokretu ramena. Spoljašnji rotatori ramena, svojom kontrakcijom, rotiraju glavu humerusa prema spolja, dok unutrašnji rotatori vrše pokret unutrašnje rotacije ramena.
Osnovna funkcija mišića rotatora ramena je da stabilizuju rameni zglob pri pokretima ramena!!! Oni sprečavaju kliženje glave ramene kosti preko granica zgloba i nastanak povrede struktura ramena. Na benčpresu nepravilna tehnika dovodi do prekomernih pokreta zgloba ramena i nastanka povreda u ramenom zglobu koje često prave veliki problem u treningu.
Sačuvana
stefanovic
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 39

« Odgovor #7 poslato: Avgust 28, 2015, 10:37:03 posle podne »

Pozdrav Ognjene, evo počeo sam da primenjujem led 5 puta dnevno, i posle toga mažem rame hepatrombinom, osetim blagi bol pri mirovanju, interesuje me da li je dobro nastaviti ovako 4 do 6 nedelja, ili je dovoljno već posle nedelju dana da počnem lagano da vežbam sa bučicama prednje, srednje i zadnje rame i rotatore na kraju? 
Sačuvana
stefanovic
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 39

« Odgovor #6 poslato: Avgust 25, 2015, 01:45:11 posle podne »

Povreda je nastala kada sam radio push pres, u zadnjem ramenu, izgledalo je kao da sam blago isteglio mišić, pa sam prešao da radim floor press sa šipkom, i onda sam počeo da osećam kao blago trenje u prednjem delu, i imao sam bol pri letenju sa bučicama, tačnije nije bilo bola dok sam radio već kada proĂ°e par sati.Snimao sam rame i sve je ok na snimku, išao sam kod doktora Galetića u Novom Sadu, uradio mi je ultra zvuk, i išao sam na terapije tri nedelje, pa smo produzili još i četvrtu, ali pošto sam putovao do Novog Sada, nisam mogao više da idem, i on mi je rekao da nije ništa strašno, da mogu da nastavim sam, i da treba da ojačam postepeno rame, e sada mene interesuje zašto mi se rame upali čim proĂ°e par sati od vežbanja?Pitao sam doktora da mi uradi ultra zvuk još jednom na kraju, al rekao je da nema potrebe, trenutno nemam nikakav bol kada dižem opisane pokrete, samo posle par sati.Hvala unapred!   
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #5 poslato: Avgust 25, 2015, 01:01:05 posle podne »

da li postoje odredjene vežbe pri kojima se javlja bol?
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #4 poslato: Avgust 25, 2015, 01:00:36 posle podne »

da li boli podizanje ruke sa teretom pored tela na gore (prava ruka)?
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #3 poslato: Avgust 25, 2015, 12:56:32 posle podne »

da li boli podizanje ruke iznad glave?
da li boli pokret ruke iza glave?
da li boli pokret ruke iza ledja?
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #2 poslato: Avgust 25, 2015, 12:55:46 posle podne »

pozdrav, pri kojim tačno pokretima osetiš bol?
pri kojim vežbama?
kako je nastala povreda?
Sačuvana
stefanovic
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 39

« Odgovor #1 poslato: Avgust 24, 2015, 08:00:22 posle podne »

Hteo bih da pitam za savet u vezi sa mojom povredom ramena, povredio sam rame  i išao sam  na terapije magnetom, strujom i laserom i elektrostimulacijom( mislim se da se tako kaže) četiri nedelje, povreda je bila takva da sam najviše osećao bol u prednjem delu ramena, ali i sa strane, nisam imao bol na dodir, i nisam imao nikakav bol pri podizanju same ruke, doktor mi je uradio testove tako sto mi je drzao ruke a ja sam pruzao otpor u svim pravcima i nisam imao nikakav bol. Prilikom vezbanja nemam nikakav bol, mozda malo osetim prednji deo ramena, problem je kada se rame ohladi, kada prodje par sati. primetio sam da kada sam vezbao na terapiji sa 2 kg nisam imao nikakav bol, al cim prodje nekoliko sati rame mi se kao upali i onda imam bol otprilike po celom ramenu,i čim odmorim oko nedelju dana bol nestane potpuno,  e sada moj lekar mi je rekao da to nije ništa navodno strašno i da treba da ojačam postepeno rame i da ne pravim pauzu odmora duže od tri nedelje posle ove terapje,  interesuje me šta ti misliš povodom ovoga i da li recimo ako odmorim čitavih šest nedelja da će bol nestati jer ne bih hteo da napravim još veću štetu. Interesuje me kako da ojacam tu tetivu, ne secam se tacne dijagnoze moje povrede, mislim da mi je rekao da sam blago ukljestio ligamente. Primetio sam kada radim vezbe svaki dan (prednje podizanje bucicama, letenje za srednje rame, letenje za zadnje rame) nemam nikakav bol posle vezbanja, ali svakodnevne vezbe mi sve vise i vise izritiraju, da li je bolje da vezbam svaki drugi dan ili kako.
Veliki pozdrav i unapred hvala
 
Sačuvana
Stranice: 1 ... 8 9 [10] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.116 sekundi sa 17 upita.