TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394576 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 28, 2024, 04:11:39 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 2 3 [4] 5 6 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: BOLOVI I UPALE MISICA  (Pročitano 35808 puta)
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #31 poslato: Januar 30, 2007, 06:04:31 posle podne »

Mikele, hvala puno za doličan post :)

Ako nemaš ništa protiv stavila bi ga u tekstove na Novo i zani,ljivo.. ljudi ovo treba da znaju..

A da, slažem se sa tobom u potpunosti a naročito po pitanju antibiotika (inače radim na Infektivnoj kllinici gde se svakodnevno srećem sa problemima rezistencije)

Trenutno imam najstrašniju upalu mišića i ovakav text mi je trebao da me odvati od lakog rešenja ;)

Možda samo još jedna dopuna.. svaki put kad popijemo neki od NSAILa (Aspirin i sl) izazivamo mikro krvarenja u želucu.. ili amkro ako već postoji oštećenje.
Sačuvana
P-Rex
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1677

Aj, aj, doĂ°i ako smeš!

« Odgovor #30 poslato: Januar 30, 2007, 04:17:42 posle podne »

Au sve je vise ljudi na forumu sa dobrim tekstovima!



                                                         Dobrodosli
Sačuvana
Ja još nisam video da je neko koga su dobro istabanali to zaboravio, ali sam sto puta video da ljudi zaboravljaju i najlepse savete i pouke.
Ivo Andrić

There ain't nothing to it but to do it.


Tvoj život je možda nečiji san
Dr Mihailo Gavrilovic
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 89


« Odgovor #29 poslato: Januar 30, 2007, 02:45:05 posle podne »

Mali offtopic, izvninjavam se unapred.

  Jedna od najgenijalnih stvari u humanoj farmakologiji su penicilin i acestilsalicilna kiselina jer su jako dostupni, jeftini i delotvorni. Desetinama godina su bili referenca u lecenju odredjenih stanja i tegoba. Aspirinu je tek u poslednjih desetak godina tacno odredjen mehanizam dejstva a upotrebljavan je jako dugo pre toga. Postavlja se pitanje, cemu sada tolika povika na aspirin?
   Stvari su komplikovane za objasnjenje ali razlozi su brojni. Ukratko, navrat-nanos dostupne informacije svima, uglavnom pogresno interpretirane jer njihovo tumacenje vrse nedovoljno strucna lica,  zatim serviranje tako obradjenih podataka u popularnim medijima koji vrlo lako budu prihvaceni u sredini koja je zbog mnogih razloga uplasena, nesigurna i u stalnom strahu da je neko "truje", da joj "radi o glavi" i tome slicno. Dodajte i tome snazan lobi farmaceutskih kuca i njihovu propagandu da se uzimaju sto noviji, sto skuplji, sto "efikasniji" lekovi i eto vam rezultata. Aspirin ce vrlo brzo biti mrtav.
   Aspirin doziran u nekih 300mg vec duze vreme spasava ljude sa kardiovaskularnim oboljenjima (ishemijska bolest srca), pretecim mozdanim udarom i uopste oboljenjima perifiernih krvnih sudova  od smrti i komplikacija bolestii. Njegovo antitromboticko (konkretno antiagregatorno na trombocite) dejstvo je prakticno nezamenljivo u takvoj preventivnoj terapiji i mada postoje lekovi koji su mu zamena, preskupi su i problematicni.
   Aspirin pripada grupi Nesteroidnih-Anti-Inflamatornih-Lekova i nije sam u toj grupi, tu su opste poznati: Brufen, Diklofen, Piroksikam, Naproksen i mnogi. Svi oni imaju jedno zajednicko destvo da sprecavaju upalne procese u organizmu. Oni to rade sprecavajuci neke od hemijskih reakcija koje se javljaju u obolelim tkivima. Da ne duzimo pricu dalje u razglabanje o ciklooksigenazi 1 (koja je prisutna u svim tkivima) i ciklooksigenazi 2 (enzim aktivan u obolelim tkivima), vecina analgetika podjednako deluje na oba enzima i na taj nacin smanjuje upalu ali istovrmeno i delom remeti funkciju zdravih tkiva. Postoje i selektivni COX2 inhibitori (Meloksikam/Movalis) ali su jako skupi sto im iskljucuje svakodnevnu upotrebu. Njihova prednost je dakle u tome sto (gotovo) nemaju nezeljenih dejstava kao aspirin i slicni.

   Funkcija zeluca je specificna. U njemu je sadrzana vrlo agresivna hlorovodonicna kiselina neophodna za varenje a zeludac, posto je i sam "svarljivo tkivo" ne dolazi u situaciju da sam sebe svari jer ima svoje sopstvene odbrambene mehanizme:u njemu postoje puferski sistemi koji brane zid zeluca od agresivne HCl kiseline. Lucenje sluzi koja stiti zid zeluca je proces zavistan od enzima (COX 1 je jedan od njih recimo) koje smo gore spomenuli i ciju funkciju mogu da smanje lekovi ciji je princip rada gore naveden.
   Dakle, u zelucu je prisutna stalna ravnoteza: odbrambeni faktori/agresivni faktori. Postoje stvari koje pojacavaju ili smanjuju lucenje kiseline i oni koji isto tako uticu i na lucenje sluzi koja stiti zid zeluca. Uticaji su razni: hrana, stres, gladovanje, lekovi i mnogi drugi. Samo od ove ravnoteze zavisi da li ce neko dobiti gorusicu, gastritis ili ulkus (cir na zelucu).
 
  Dakle, aspirin nije iskljucivi krivac za sve ove probleme. Daleko vise moze da vasem zelucu naskodi nekoliko tura alkoholnih pica za vece ili jako zacinjena hrana nego jedna ili par tableta aspirina. Mislite li i da uzimanje Brufen-a Dilofena, ultra novog Raptena K i njemu slicnih ne ostavlja nikakve posledice na sluznicu zeluca?
   Naravno,slazem se da aspirin u jako retkim slucajevima ima teskih nezeljenih dejstava. Postoji Reye-v sindrom vezano za aspirin kod koga mogu da umru mala deca. Postoji i trovanje aspirinom ako nakrenete celu bocicu sa vise desetina tableta u sebe. Postoje i idiosinkratske/alergijske reakcije na aspirin od kojih se umire. Ali sve to su slucajevi koji se mere delovima promila i jako su retki i nikako se ne mogu podvesti pod cinjenicu da je aspirin los i opasan lek. Da je tako, ukinuli bi ga odavno i vise ga se nikO ne bi secao.

   Iako jesam zdravstveni radnik, moje misljenje po pitanju upotrebe lekova se malo razlikuje od modernog trenda lecenja kod nas, beli svet je vec neka druga prica. Uvek sam za to da je svaki lek strana supstanca koja moze biti stetna u manjoj ili vecoj meri. Moje je misljenje da su lekovi skupi i da ih ne treba pisati na pamet (mada lekari rade tako jer ih je strah od nebrige pa hoce da se "pokriju" napred). Moje je misljenje i da treba pomoci organizmu da se izbori sa bilo kojim problemom na prirodni nacin pa tek onda ukljuciti lekove i to ne antibitik poslednje generacije i nasjkuplji lek. Moje je misljenje da je bolje uzeti kilo limuna, kapi za nos i aspirin po potrebi neko juriti XYZ septolete-ultra-plus od 500 i vise dinara.
 
    Upala misica se leci pravilnim vezbanjem (dovoljnim pauzama izmedju vezbi, pravilnim pokretima), eventualno lekovima. Ne razmisljate  o tome sta su babe procitale u novinama, zasto je aspirin otrovan (taman posla) i zasto doktor preporucuje najnoviji preparat neke farmaceutske kuce kao najbolji. U stvari, razmisljajte, ali ne verujte svemu sto vidite i cujete. Na zalost i dalje smo sredina u kojoj se vodi racuna samo o glupostima a sa sustinskih, zivotno bitnih tema se na taj nacin skrece paznja.

   Izvinjenenje na dugom postu, koji je mozda bio malo van teme. Moracu izgleda da pisem cesce a manje.  ;D



« Poslednja izmena: Januar 30, 2007, 03:09:26 posle podne od strane mikele » Sačuvana
DrugacijiOdOstalih
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 206

« Odgovor #28 poslato: Januar 28, 2007, 08:17:12 posle podne »

Nema problema samo imam nazovi neke obaveze da obavim pa cu onda da odem kod lekara da vidim da mi da uput za te analize . . . samo i ako imam neku virozu koja mi to izaziva zaista nemam ideju kako sam to mogao da zaradim . . . ne znam videcu kakve sam srece ko zna sta je u pitanju ...
Sačuvana
Been constantly so frustrated i've moved mountains with less ! When i channel my hate to productive i don't find it hard to impress !!!
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #27 poslato: Januar 28, 2007, 03:29:21 posle podne »

Molim :)

I javi šta se dešava.. makar na Lične poruke
Sačuvana
DrugacijiOdOstalih
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 206

« Odgovor #26 poslato: Januar 27, 2007, 08:56:33 posle podne »

Hvala na savetu . . .
Sačuvana
Been constantly so frustrated i've moved mountains with less ! When i channel my hate to productive i don't find it hard to impress !!!
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #25 poslato: Januar 26, 2007, 06:21:37 posle podne »

Ovako..
ja ti mogu reći šta su te skraćenice ali ti treba da ideš kod doktora, da vidi kakvu to virozu imaš jer i to može biti uzrok bolova u mišićima.. zatim ima i drugih bolesti koje dovode do bolova u mišićima... Zaistamislimd a bi trebalo da ideš kod doktora..

CPK - kreatin fosfokinaya, CRP - C reaktivni protein,
treba da uzmeš i fibrinogen, sedimentaciju, krvnu sliku, kreatinin, ureu, transaminaze (jetrene enzime), lakalnu fosfatayu i gama glitamiltransferazy (GGT)...

Ima toga.. idi kod doktora... treba isključiti ozbiljnije da bi se mogli zezati na temu treninga...
Sačuvana
DrugacijiOdOstalih
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 206

« Odgovor #24 poslato: Januar 26, 2007, 04:38:42 posle podne »

Izvini jel mozes da mi kazes sta znace te skracenice da bih znao koje analize da trazim da mi se urade ako sve krene da se ponavlja , posto sam sada u sustini skoro van treninga imam 9 kg manje nego kad sam u formi,naravno to sam izgubio jer sam skoro 5 meseci imao sezonski rinitis a i sada kad je prosao po drugi put sam prehladjen u kratkom roku tako da u svakom slucaju ne treniram punom parom kao i obicno tako da i nemam te upecatljive probleme sa misicima.
Sačuvana
Been constantly so frustrated i've moved mountains with less ! When i channel my hate to productive i don't find it hard to impress !!!
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #23 poslato: Januar 23, 2007, 04:28:13 posle podne »

Prećuti suplementaciju...
ima tu analiza krvi (CPK, CRP na primer) koji bi mogli da utvrde do čega je...
Ipak za sada samo umereno sa tegovima pa ćemo videti
Sačuvana
Lokk1
Gost
« Odgovor #22 poslato: Januar 22, 2007, 07:49:08 posle podne »

hahahha .. da a suplementi bili i bice uzrochnik svih bolesti kod korisnika  ;D ;D ;D
kada mi je doktor doktor rekaoda sam sjebao srce od proteina ja mu se smejao .. cael hteo da me ubije .. (zbog smeha .. mada kontam i njemu to bilo smeshno ... zna shta je whey.. )
Sačuvana
DrugacijiOdOstalih
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 206

« Odgovor #21 poslato: Januar 22, 2007, 06:53:23 posle podne »

Naravno da cu otici kod lekara ako to krene da se ponavlja mada kakvi su ti lekari ima da mi kaze nesto tipa :"Pa onda nemoj da vezbas sa tegovima sta ce ti to u zivotu kad ti skodi".
Sačuvana
Been constantly so frustrated i've moved mountains with less ! When i channel my hate to productive i don't find it hard to impress !!!
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #20 poslato: Januar 22, 2007, 05:31:43 posle podne »

Da, ali umereno...
I svakako se javi lekaru ako se opet jave one česte (neobjašnjive) upale...
Sačuvana
marijan1
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 41

« Odgovor #19 poslato: Januar 21, 2007, 06:17:07 posle podne »

klin se klinom izbija.....vezbom dobijes,vezbom i otklonis

Sačuvana
DrugacijiOdOstalih
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 206

« Odgovor #18 poslato: Januar 21, 2007, 05:28:44 posle podne »

Pa upravo kao sto si i rekao mozda je to neki veci problem i mozda bi trebalo da porazgovaram sa doktorom ali videcu,skoro sam poceo opet da treniram i znatno su manje upale misica . . .ne znam sta je u pitanju vec sumnjam na neke stvari ali ako se to opet bude inteziviralo moracu kod doktora . . .
Sačuvana
Been constantly so frustrated i've moved mountains with less ! When i channel my hate to productive i don't find it hard to impress !!!
Lokk1
Gost
« Odgovor #17 poslato: Januar 21, 2007, 09:58:38 pre podne »

pa znam.. isto acetilsalicitna kiselina..samo duplo manje.. ali vazno je da se ne zove aspirin .. malo sam iskompleksiran shto se tiche toga .. tnx danijela uzecu to vec danas ..u jednom topicu o efedrinu je bila pricha da je vishe ljudi umrlo od aspirina nego od efedrina(ili neshto slichno) .. meni je tu sve bilo jasno  ;D ;D
Sačuvana
Stranice: 1 2 3 [4] 5 6 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.063 sekundi sa 19 upita.