TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394576 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 28, 2024, 05:06:50 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 3 4 [5] 6 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Opet sam prase  (Pročitano 13105 puta)
Kolev Nenad
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1451


« Odgovor #19 poslato: Novembar 19, 2015, 07:03:42 posle podne »

Da, da, na to sam mislio  :)
Necu da te stedim sad zato sto si nov u ovome pa da ti kazem ajde moze jedna kriska sira, nece da ti bude nista. Ovo radimo za tvoje dobro tako da izbegavaj sireve :)

Sta kazes imas kuci..?? Pa kako ces da jedes ako si na terenu  :D
Sačuvana
Fat Tony
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 16

« Odgovor #18 poslato: Novembar 19, 2015, 06:51:36 posle podne »

Hm... Od za salate da koristim samo povrce? Moze li ponekad uz nju i malo sira posto sam ljubitelj mlecnih proizvoda? Imam kuci veoma ukusan domaci kozji sir.
---
tapatalk | lumia 640
Sačuvana
Kolev Nenad
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1451


« Odgovor #17 poslato: Novembar 19, 2015, 04:30:31 posle podne »

Ono sto ljudi cesto zaborave je salata...
Kilogram belog i kilogram belog sa puno salate nije isto, u prvom slucaju cete mozda i biti gladni, u drugom nikako, da ne govorimo o tome koliko se korisnih stvari unese kroz pravilan izbor salate i koliko zanimljivih stvari sa njom moze da se napravi.  :)
Jos jedan mali savet, cedi limu u vodu koju pijes kad god mozes  :)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #16 poslato: Novembar 19, 2015, 03:10:01 posle podne »

He, he...tako nekako...

KNOW YOUR NUMBERS...barem okvirno...

Jedan od najinformativnijih sajtova sa tom tematikom...o svakoj namirnici detaljno... http://nutritiondata.self.com/

Redovan i dobro vodjen trening cuda cini...  ;)
« Poslednja izmena: Novembar 19, 2015, 03:21:27 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Fat Tony
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 16

« Odgovor #15 poslato: Novembar 19, 2015, 12:46:03 posle podne »

Aha, sada sam shvatio o cemu pricas. Znaci moj sledeci korak bi bio papir, olovka, digitron, tabela nutritivnih vrednosti. E kada na osnovu toga sastavim jelovnik onda korekcija u savetu sa vama.
Pa posao nije toliko naporan, ja sam geodeta. Dnevno dosta prepesacim i dosta se krecem ali nemam fizicki da zapnem ako si mislio na to :-)
---
tapatalk | lumia 640
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #14 poslato: Novembar 19, 2015, 11:42:03 pre podne »

Poenta je bila da se osvrnes na okvirne brojke po pitanju unosa proteina, hidrata, masti...dakle, barem da se podmire "osnovne potrebe"...posto ima imas oko 110 kg...a bavis se fizicki zahtevnijim poslom( ako se ne varam)...osnovne potrebe tvog tela za energijom bi bile oko 2500-2600 kCal, ako to nivelisemo za faktore koji se ticu nivoa aktivnosti( PAL)...vrednosti potreba( TDEE) sigurno ide preko 3500 kCal...kad "ubacimo u pricu" neki razumni deficit, 500 - 1000 kCal dnevno, naravno, trebalo bi da to bude po sistemu pola/pola, tj. pola na racun fiz. aktivnosti( treninga) i pola kroz ishranu...

Sve u svemu, moja preporuka ce biti oko 1,5 gr po kg proteina, 2-3 gr hidrata po kg, 0,6 gr masti po kg...taman smo na nivou "osnovnih potreba"...

Ali da ne idemo u krajnost ovo je ipak bila samo gruba orijentacija i predlog...potrudi se da barem budes upoznat sa tim koliko okvirno neke namirnice imaju proteina, hidrata, masti...

Primer...

100 g mesa (piletina,ćuretina, riba...) ima oko 20 g proteina...
1 belance ima oko 3-4 g proteina( u zavisnosti od klase, velicine)...
1 celo jaje( srednje velicine) ima oko 6-7 grama proteina i 5 grama masti...
100 g sira(preporuka je uzimati mladi sir, ella sir ili meggle sa 0% mlečne masti) ima oko 12 g proteina...
100 g jezgrastih plodova ima oko 50 gr masti( zdravih masti...)
100 g ovsenih pahuljica ima oko 60 g ugljenih hidrata( ali naravno u to je uracunat i udeo nesvraljivih vlakana, oko 6 g)
100 g belog pirinča (presan, nekuvan) ima oko 80 g ugljenih hidrata...
100 g krompira ima oko 20 g ugljenih hidrata...
1 banana ima oko 30 g ugljenih hidrata (uglavnom prostih)...

"Naoruzaj" sebe nekim elementarnim znanjem koje ce ti omoguciti da se bolje orijentises u svakoj situaciji...
« Poslednja izmena: Novembar 19, 2015, 12:15:48 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Fat Tony
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 16

« Odgovor #13 poslato: Novembar 19, 2015, 07:25:14 pre podne »

Vodu pijem u velikoj kolicini. Sto se tice menija cilj mi je da dok sam na terenu jedem ono sto bih smeo i da to bude sto vise raznovrsno.
Neki ciljani unos uh, masti itd. ipak ne mogu da izvedem u ovom trenutku. Racunam da ce vreme uskoro da se promeni pa cu i ja biti kuci i onda vec mogu da se hranim i treniram po ps-u.
---
tapatalk | lumia 640
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #12 poslato: Novembar 19, 2015, 01:41:41 pre podne »

Umesto "kisele vode", odluči se za "negaziranu flaširanu vodu"...

Da "kisela" ima i neke korisne minerale( ali ipak dominacija natrijuma), tako da 1-2 čaše dnevno neće biti problem...

Inače koliko "čiste vode"( ne kisele) popiješ u toku dana?

Mesne preraĂ°evine bi u globalu trebalo izbegavati...a upotrebu, pa i "domaćih" suvomesnatih proizvoda bi trebalo ograničiti...

Da li si u ovom meniju obratio pažnju na neki ciljani unos proteina, hidrata, masti( barem okvirno)?

Smatram da je za sada najbolje rešenje, da koliko-toliko održiš kvalitet ishrane, a da se nekim ozbiljnijim planom redukcije masnih naslaga posvetiš onda kada budeš imao dovoljno vremena za redovan trening i pripremu obroka...izvore zdravih masti...

U ishrani uvek stavi akcenat na što manje preraĂ°ene hrane...dakle, akcenat na sveže meso, ribu...sveže voće i povrće...proizvode od celog zrna žitarica( integralno)...
« Poslednja izmena: Novembar 19, 2015, 01:43:15 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Fat Tony
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 16

« Odgovor #11 poslato: Novembar 18, 2015, 07:17:51 posle podne »

Pa malo mi je nezgodno da spremam posto smo smesteni u hotelu. Kupio sam pahuljice, tunjevinu, mandarine, jabuke, galete... U gradu ima jedna mesara gde peku pilice svakog dana i mogu uvek da kupujem na parce, nema potrebe za tih 2 kila piletine ;-)
U pravu ste za obrok posle vecere sto dobijam od firme. Veceras sam pojeo piletinu, supu i salatu. Kasnije cu mozda uzeti 2 galeta sa ellom.
Za sutra sam planirao sledeće:
1. Pahuljice sa nemasnim jogurtom+ nesto od firminog dorucka. To ce biti oko pola 8
2. Tunjevina- Negde oko pola 11.
3. Parce belog mesa- Negde oko 14
4. Firmina vecera- uzmem sta valja- oko 17:30
5. Pred spavanje bih napravio neku salatu od povrca i ellu.

E sad pokusacu da pronadjem u gradu neku kuhinju gde bih mogao da kupim ribu i mozda neku corbu od povrca pa da mogu da kombinujem.

Imam pitanje u vezi napitaka. Da li mogu da pijem kiselu i u kojoj kolicini? 2 case dnevno knjaza sa limunom moze da prodje?
Mogu li nesto od mesnih preradjevina da konzumiram? Recimo neke kobasice od konjskog mesa ili mesa divljaci?
---
tapatalk | lumia 640
Sačuvana
Kolev Nenad
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1451


« Odgovor #10 poslato: Novembar 18, 2015, 12:11:14 posle podne »

Kljucne stvari su organizacija i motivacija.

Ukoliko bas, bas nemas vremena i znas da ces biti zauzet 2-3 dana i da od spremanja hrane nema nista onda lepo ispeces 2kg belog mesa i imas unapred spremnu hranu.
Neces padati u iskusenje da uzmes nesto lose jer kod sebe imas vec isplaniran obrok :)

Zajedno do cilja :)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #9 poslato: Novembar 18, 2015, 11:21:56 pre podne »

Kod izabranog lekara nisam isao, ali radimo godisnje sistematski u firmi, verovatno za par meseci sleduje naredni.
Odradicu kod zene biohemiju iz krvi i urin. Pritisak mi je i pored prekomerne tezine uvek bio u granicama normale a kontrolisem ga jednom mesecno.
Dali ste mi korisne savete, krecem u citanje. Ovde cu postovati jelovnike koje budem sastavio pa cemo u hodu doci do najoptimalnijeg resenja, bar dok sam na terenu. Kada budem bio kuci onda ce to sve biti drugacije.
---
tapatalk | lumia 640

Za sve sto ti bude trebalo i Nenad i ja, kao i ostali clanovi "Pansport tima" i nasi forumasi smo tu...

Predlazem da kada sastavis meni, podelis ga sa nama u ovoj temi tako da cemo zajedno korigovati eventualne nedostatke...razumem da je terenski posao jako naporan, ali neki manipulacije u pripremi hrane i odabiru namirnica mogu doprineti cilju...

I ja sam se borio sa slicnim problemima, ali veruj mi, sve je moguce...

SMRT SALU  ;)

U prilogu slika vaseg savetnika za ishranu pre i posle faze praseta  ;) ( kao i Jovana Milosevica, mog dobrog prijatelja i vrhunskog leskovackog sportiste)
Sačuvana
Fat Tony
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 16

« Odgovor #8 poslato: Novembar 18, 2015, 07:49:07 pre podne »

Kod izabranog lekara nisam isao, ali radimo godisnje sistematski u firmi, verovatno za par meseci sleduje naredni.
Odradicu kod zene biohemiju iz krvi i urin. Pritisak mi je i pored prekomerne tezine uvek bio u granicama normale a kontrolisem ga jednom mesecno.
Dali ste mi korisne savete, krecem u citanje. Ovde cu postovati jelovnike koje budem sastavio pa cemo u hodu doci do najoptimalnijeg resenja, bar dok sam na terenu. Kada budem bio kuci onda ce to sve biti drugacije.
---
tapatalk | lumia 640
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #7 poslato: Novembar 18, 2015, 12:49:08 pre podne »

Obrati pažnju na te sumnjive čorbe i supe, kao i tunu u salamuri koji su bogati solju( kuhinjskom solju) tako da bi trebalo povesti računa o svemu tome...

Gojaznost + prekomeran unos soli, eto faktora rizika za razvoj povišenog krvog pritiska...

http://www.pansport.rs/tekstoteka/zdravlje/bela-smrt-kuhinjska-so.html

Btw...jesi li skoro merio pritisak? Poseta izabranom lekaru?

Izbegavaj solo "voćne obroke", po koja voćka izmeĂ°u obroka je ok...ali da to preraste u obrok "sam za sebe", to nikako...

Ako biraš "low carb" voće, Nenad ti je dao odličan predlog za bobičasto voće - kupine, maline, jagode...ok su i jabuke, kao i citrusi - limun, kivi, grejp...

Opet bez krajnosti jer i previše voća može škoditi vitkoj liniji, a o voćnom šećeru i njegovoj zloupotrebi u prehrambenoj industriji...

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/fruktoza-va-najvei-neprijatelj.html

Uz ellu možeš dodati i malo zdravih masti, jezgraste plodove npr. kikiriki( pečen, neslan)...

Možeš i ribu( npr. grilovana skuša) sa salatom od svežeg povrća uz dodatak jabukovog sirća...

Ne zaboravi i dovoljno omega-3...o suplementaciji i izvorima ovih esencijalnih masti( moraju se unositi hranom i suplementima, jer naše telo ne može samostalno da ih proizvede)...

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/trio-omega-omega-3-6-9-odnosi-u-ishrani-i-suplementima.html

http://www.pansport.rs/tekstoteka/dodaci-ishrani-suplementacija/najstariji-suplement-na-svetu-ulje-nad-uljima-riblje-ulje.html

Sačuvana
Fat Tony
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 16

« Odgovor #6 poslato: Novembar 17, 2015, 10:31:07 posle podne »

Pa corbe su uglavnom pilece i telece, verovatno imaju masti :-/
Videcu onda ujutru po ustajanju da pojedem solju ovsenih pahuljica (problem mi je sto nemam ni vagicu pa radim odokativno) sa nemasnim jogurtom ili jos bolje sa cajem i da uzmem od dorucka ono sto valja. Onda cu ubaciti tunu u salamuri za drugi obrok, malo galeta i elle za treci, uzeti ono sto je korisno od vecere za cetvrti obrok. E sad sta pred spavanje? Mogu i samu ellu da jedem, nije mi bezukusna.
Moze li da prodje kao neki obrok neko voce sa manje secera? Ili mozda neka salata sa povrcem i ellom? Ranije sam pravio kao neku vrstu cezar salate (peceno belo meso, lanene plocice, paradajiz, zelena salata, sok od jednog limuna i razmutim ellu sa nemasnim jogurtom i sve to izmesam, stavim u frizider i imam za 2 dana. )
---
tapatalk | lumia 640
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #5 poslato: Novembar 17, 2015, 10:25:10 posle podne »

Pozdrav i od mene...

Dobio si dosta korisnih saveta...ali ćeš ipak morati još da se potrudiš oko načina za kupovinu, odabir kvalitetnih namirnica, kao i pripremu...

Možeš nabaviti el. pekač( "pica gril") i tu pripremiti meso, manje "indukcione ploče", "tiganj", koje čak možeš i poneti sa sobom na put( malo više bagaža, ali cilj opravdava sredstvo )...manje se oslanjaj na "industrijski obraĂ°enu hranu"...možeš svratiti i do obližnje pijace, bakalnica ili nekih supermarketa koji u ponudi sigurno imaju sveže voće i povrće...

Manje kukanja, više logike i truda za pronalaženje rešenja..."ko želi, taj naĂ°e način, ko ne želi, taj naĂ°e izgovor"...

Da li si u skorije vreme odradio lab. pregled krvi i urina? Ekg? Povrede i prelomi?

"Sveti trijas" uspeha u fazi rada na skidanju masnih naslaga obuhvata razumni kalorijski deficit, kardio trening, kao i trening sa opterećenjem...naravno, sve to bi trebalo prilagoditi i dnevnim aktivnostima, tj. "fizičkoj" zahtevnosti posla, ipak cilj ti nije da produktivnost u radu "trpi"...dakle, bez gladovanja...

I ne zaboravi, poenta priče je da kroz ishranu i trening potrošiš više energije od unosa - pravilo deficita...

Isto tako, moraš se upoznati i sa nutritivnom vrednošću namirnica - makro i mikronutritivni sastav( barem okvirno), dakle, koliko koja namirnica ima proteina, hidrata, masti i na osnovu svega toga "graditi sliku" potreba svog tela...

KNOW YOUR NUMBERS...kroz upoznavanje upotrebne vrednosti namirnica...

Preporuke za obavezno čitanje...

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/plan-ishrane-za-poetnike.html

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/najee-greke-u-fazi-rada-na-skidanju-masnih-naslaga.html

Po pitanju nutritivne vrednosti namirnica, jako informativan sajt... http://nutritiondata.self.com/
« Poslednja izmena: Novembar 17, 2015, 10:33:28 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Stranice: 1 ... 3 4 [5] 6 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.081 sekundi sa 18 upita.