TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395189 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 28, 2024, 04:51:14 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 2 3 [4] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Nova povreda - skocni zglob :(7  (Pročitano 9233 puta)
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #12 poslato: Januar 15, 2016, 10:49:52 posle podne »

Lečenje povreda skočnog zgloba
Lečenje povreda skočnog zgloba sprovodi se u tri faze. Cilj lečenja je potpuno funkcionalno osposobljavanje sportiste za vraćane u sportsku aktivnost sa minimalnim rizikom za ponovno povreĂ°ivanje.
Prva faza lečenja obuhvata period od 48-72h od nastanka povrede. U ovoj fazi primenjuju se principi akutnog lečenja sportskih povreda – RICE (rest, ice, compresion, elevation).
Primenjuje se:
- led lokalno u trajnju od 10-15minuta, zatim
- elastična bandaža elastičnim zavojem,
- mirovanje sa podignutom nogom.

Tretman ledom ponavljati na svaka dva sata (u početku, posle prorediti). Cilj ove faze je borba protiv nastanka otoka i hematoma!
U slučaju postojanja:
- jače izraženog otoka,
- krvnog podliva,
- bolne osetljivosti koštanog ispupčenja skočnog zgloba i
- nemogućnosti oslanjanja na nogu
– neophodno je uraditi rendgen snimanje skočnog zgloba!!!!

Druga faza lečenja predstavlja period mirovanja sa uvoĂ°enjem programa postepene aktivacije skočnog zgloba i traje od 1 do 3 nedelje, u zavisnosti od težine povrede. Kod povrede kidanje ligamenata postavlja se imobilizacija (ortoza ili gips), dok je kod povrede istegnuća ligamenata dovoljna elastična bandaža sa mirovanjem.
U ovoj fazi se i dalje primenjuje krioterapija (lagano masiranje ledom kružnim pokretima) 5-7 minuta tri puta na dan, posle čega se utrlja terapijski gel.
Koriste se dve vrste gelova:
- hepatrombin/lioton (protiv otoka i krvnog podliva) i
- gavez gel (snažno pomaže u oporavku uganuća u celini).

Kada otok i bol nestanu počinje se sa programom kineziterapije (vežbe za oporavak od povrede).
Program kineziterapije se sastoji od:
- vežbi pokretljivost zgloba – pregibanje/opružanje > pasivno ili aktivno
- vežbe jačanja mišića stabilizatora stopala
- vežbe istezanja – obnoviti obim pokreta (ROM range of motion) skočnog zgloba postepenim vežbama opružanja i pregibanja stopala (fleksija, ekstenzija) sa strogim izbegavanjem pokreta izvrtanja i rotacije (inverzija, everzija).

Treća faza lečenja se sprovodi kada je povreĂ°eni bez simptoma i otok se povukao,
dozvoljava se:
- pun oslonac na povreĂ°enu nogu,
- vežba se pun obim pokreta i
- sprovodi se kompletan program vežbi jačanja mišića. Mišići koji okružuju povreĂ°eni zglob daju podršku i stabilnost skočnom zglobu, tako da je njihovo jačanje od prsudnog značaja za funkcionalni oporavak i prevenciju nove povrede.
Veoma važno mesto u ovoj fazi imaju vežbe propriocepcije na balanserima.
U ovoj fazi se radi na obnavljanju kompletne mišićne snage, korigovanju disbalansa, i povećanju aerobne (kardio) sposobnosti.
Tokom rehabilitacije povrede skočnog zgloba primenjuju se različite metode fizikalne terapije za:
- otklanjanje bola,
- uklanjanje otoka i
- podsticanje regeneracije tkiva na mestu povrede

U tu svrhu aplikuju se hidroterapija, vakusak terapija, toplo-hladne kupke, ultrazvuk, elektroterapija, magnetoterapija, laser... Važno mesto ima i primena kineziterapije, kao i postavljanje kinezitejpinga.
Cilj rehabilitacije povreda skočnog zgloba je potpuni funkcionalni oporavak povreĂ°enog zgloba i osposobljavaje za vraćanje u igru sa otklanjanjem rizika za ponovnu povredu.
PovreĂ°eni je spreman za povratak u igru kada:
- nema bolova u povreĂ°enom zglobu,
- ostvaren je pun obim pokreta zgloba,
- 90% snage mišića u poreĂ°enju sa zdravom nogom.
Posle povrede skočnog zgloba postoji 2-3 puta veći rizik za ponovni nastanak povrede, pa se preporučuje preventivna upotreba bandažera ili ortoza. Obavezno je održavanje snage i elastičnosti mišića, kao i zagrevanje pre fizičke aktivnosti.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #11 poslato: Januar 15, 2016, 10:22:24 posle podne »

Uganuće (distorzija) skočnog zgloba se klasifikuje u tri kategorije:
- Istegnuće ligamenata (distenzija)
 - Delimično kidanje ligamenata (parcijalna ruptura)
 - Potpuno kidanje ligamenata (kompletna ruptura)

U zavisnosti od izraženosti otoka i sposobnosti oslanjanja na povreĂ°enu nogu nakon povrede možemo se orijentisati o težini povrede:
- Ukoliko je otok blago izražen i moguć je hod sa poštednim oslanjanjem na povreĂ°enu nogu povreda je istegnuće ligamenata (distenzija).
- U slučaju velikog otoka i nemogućnosti oslonca na nogu najverovatnije se radi o kidanju ligamenata (ruptura – parcijalna ili kompletna). (tvoj slučaj)
- Kod ovakvih povreda najvažnije je ne prevideti mogući prelom koštanih struktura (potrebno uraditi rendgen snimak skočnog zgloba).
Pregledom lekara utvrĂ°uje se postojanje bolne osetljivosti u predelu koštanih struktura zgloba (sumnja na prelom), kao i kompetentnost ligamenata skočnog globa (nestablinost skočnog zgloba). Povrede skočnog zgloba sa kidanjem ligamenata uzrok su nestabilnosti zgloba, što se proverava posebnim testovima. Najveći problem u lečenju težih uganuća skočnog zgloba (pokidani ligamenti) predstavlja mogućnost nastanka hronične nestabilnosti zgloba sa čestim ponavljanim uganućima.
Sačuvana
nemanjadz
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 168

« Odgovor #10 poslato: Januar 15, 2016, 09:10:46 posle podne »

Nema ostrog bola kad lupim o pod,mogu da stojim samo na toj nozi, kad se oslonim na nju osetim malo taj bol sa spoljne strane i dok hodam,ne mogu jos da hodam nornalno i niz stepenice da idem,moram pravolinijski
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #9 poslato: Januar 15, 2016, 08:24:50 posle podne »

kad se osloniš na nogu - da li ima bola?
kad bi blago lupio nogom o pod - da li ima bola?
(mislim na oštar bol - da te blokira?)
Sačuvana
nemanjadz
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 168

« Odgovor #8 poslato: Januar 15, 2016, 03:11:06 posle podne »

Smanjio se otok i sada hodam dosta lakse, ali i dalje osetim bol sa spoljne strane na dodir, i unutrasnjoj i dalje osetim pri odredjenim pokretima kad hodam, kad idem niz/uz stepenice npr.

Ne osetim bol u samom zglobu ni spolja ni unutra, tj u najvecem ispupcenju, u centru zgloba, to sto me boli sa spoljne strane je malo iznad zgloba i jos malo iznad prsta na toj slici, tu boli na dodir i kad stopalo izvrcem. Isao sam danas na pregled, kaze mi doktorka da je samo istegnuce u pitanju, danas odradio prvu terapiju ici cu jos 10ak terapija, mazem lioton i dalje i led stavim 2-3x dnevno. Mogu posle prekucati izvestaj ako treba, nisam snimao ni rentgen ni ultrazvukom.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #7 poslato: Januar 15, 2016, 02:04:44 posle podne »

pozdrav Nemanja nisam ranije stigao da otvorim temu...
kakva je situacija trenutno?
kako je sa hodom?
---------------
da li ima bola kada pritisneš(kuckaš) sa obe strane (spolja i unutra) koštana ispupčenja u predelu zgloba (maleolusi lateralni i medijalni)?
Sačuvana
nemanjadz
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 168

« Odgovor #6 poslato: Januar 12, 2016, 07:17:24 posle podne »

Javlja mi se malo plavetnilo ispod zgloba sa spoljne strane,otok se smanjio,bol prisutan i dalje iznad zgloba,sa prednje spoljne strane
« Poslednja izmena: Januar 13, 2016, 09:34:08 posle podne od strane nemanjadz » Sačuvana
nemanjadz
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 168

« Odgovor #5 poslato: Januar 11, 2016, 07:20:40 pre podne »

Od jutros dok hramljem ne osetim vise bil u unutrasnjoj strani zgloba,ni kad se oslonim na tu nogu. Spoljna strana boli u podrucuju otoka i zgloba,i cini mi se kao da se pojavila mala modrica sa spoljne strane ispod zgloba u podnozju stopala,valjda se nece etvoriti veci podliv. Poceo sam mazati lioton od jutros a do sad sam hladio ledom i stvaljao oblog s nekom tecnoscu lekovitom
Sačuvana
nemanjadz
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 168

« Odgovor #4 poslato: Januar 09, 2016, 10:43:48 pre podne »

Zapravo sad dok hodam i taj bol s unutrasnje strane je jak i bas mi smeta,cim se oslonim na nogu jako boli i deluje mi kao najveca smetnja da bih uopste i sepao,znaci bol osetim u unutrasnjoj strani zgloba sa svih strana osim gornjea,ko stopalo pdognem na gore za milimetar bukvalno osetim isti taj bol,otok je na spoljnoj strani,i spoljni zglob boli sa svih strana na dodir
« Poslednja izmena: Januar 10, 2016, 01:12:38 posle podne od strane nemanjadz » Sačuvana
nemanjadz
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 168

« Odgovor #3 poslato: Januar 09, 2016, 09:20:42 pre podne »

Kad se oslanjam na prednji deo stopala dok hodam,onako vise na prste s podignutom petom manje boli i lakse hodam
Sačuvana
nemanjadz
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 168

« Odgovor #2 poslato: Januar 09, 2016, 09:01:22 pre podne »

Zapravo sad kad sam prinudjen da se krecem,u unutrasnjoj strani zgloba malo osetim tup bol,strana zgloba naspram aholove,bas u zglobu kad pipnem prstim osetim i dok sepam
Sačuvana
nemanjadz
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 168

« Odgovor #1 poslato: Januar 09, 2016, 08:44:39 pre podne »

Pozdrav doktore,ponovo ja i povreda. Nakon godinu dana ponovo zaigram na parketu fudbal i ponovo izvrnem zglob. Ovaj put je leva noga u pitanju,prvi put.

Do izvrnuc je doslo tako sto sam stao na nogu igracu a on je izvukao stopalo dok je moje bilo na njegovom. Jak bol,padam dole, odmah sam otisao kuci stavio led i drzao nogu podignutu celu noc.

Drzim je i sad podignutu ali pocinjem da radim za sat dva i moracu da je koristim. Stavio sam i elasticni zavoj.

Imam otok,nije ogroman ali ga ima dosta,nema podliva, osecsm ostar bol na dodir kad pipnem bas sam zglob sa spoljne strane,i 1-2cm iznad njega,kao i bol na sredini izmedju  dpoljng i unutranjeg,kad stopalo radi gore ili dole,tu na dodir osetim. Sa unutrasnje strane nema niti bola niti otoka.  Otezano hodam,ne mogu da se oslonim potpuno,bol je prilicno jak u spoljnoj strani zgloba.
Sačuvana
Stranice: 1 2 3 [4] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.062 sekundi sa 17 upita.