TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394580 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 29, 2024, 10:38:04 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Kafa.  (Pročitano 1622 puta)
Dr Aleksandra Brankovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3083


« Odgovor #12 poslato: Novembar 17, 2017, 08:47:27 pre podne »

Ako cemo precizno, mesto merenja- najbolje i najispravnije na grudnom kosu ( stetoskop - ima svaki kucni aparat za merenje pritiska)
Na slici imas mesta gde slusas i brojis. Imas 2 tona, prvi se poklapa sa pulsom-to ti je orijentacija. Znaci slusas a drugom rukom pratis radijalni puls.

Za brzo merenje se koristi samo puls.
« Poslednja izmena: Novembar 17, 2017, 08:51:29 pre podne od strane Aleksandra Brankovic » Sačuvana
Dr Aleksandra Brankovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3083


« Odgovor #11 poslato: Novembar 17, 2017, 08:38:43 pre podne »

Koliko vremenski da merim puls ako ste na to mislili , da bi izmerio srcanu frekvenciju?
Nisam nikakve nalaze vadio vec skoro godinu dana , nikad nisam imao nikakvih problema sve je bilo u redu , sportista sam.
Nista ne uzimam od suplemenata , jedino omega 3 ulja u kapsuli , to sam skoro dodao.
Kafu pijem 2 godine i nista mi nije smetalo, jedino sada  u zadnjih par meseci mi nesto smeta..pio sam je dosta ujutru na prazan stomak (crnu bez secera) dok sam radio fasting.
Imao sam i taj osecaj preskakanja srca i lupanje , to je bilo dok sam pio kafu iako mi je smetala , bas mi je bilo lose , jedva sam disao (na usta sam morao), i onda sam naglo prestao jer sam posumnjao da je uzrok bila kafa , i bio sam u pravu.
Takodje kada popijem cokoladno mleko imam retku stolicu i gasove , jedino mogu bez problema mleko od 1.5% mm ili manje.



Za vreme od 15 sekundi pa pomnozis sa 4.
ILI, meris u toku svih 60 sekundi.
Jer u slucaju aritmija prva " formula" nije ispravna. I jos bitnije- kod zdravog srca vreme izmedju srcanih otkucaja nije isto jer ono reaguje na faktore iz spoljasnje sredine.
Ili respiratorna aritmija( frekvencija se ubrzava pri udahu a usporava pri izdisaju)...sto je norm.nalal.

Prati vrednosti pritiska...on takodje moze da odreaguje na kafu-kofein
Fizioloski je srcana frekvencija od 60 do 80 pa i do 90 otkuc.u minuti ( mereno u miru, moze i u toku dana, prethodno sedis bar 15 minuta, kafa se podrazumeva da je neces piti pre merenja za odredjivanje fizioloske vrednosti)
Preko 100 se smatra tahikardijom
« Poslednja izmena: Novembar 17, 2017, 08:48:52 pre podne od strane Aleksandra Brankovic » Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #10 poslato: Novembar 16, 2017, 03:24:22 posle podne »

Rađen fasting? Hm? I kakvi su bili rezultati? To beše hronično se izgladnujem "tokom celog dana", a onda u nekoliko sati strpam u sebe "tonu hrane"?  ;)
 
Omega-3 su esencijalne masne kiseline iz ribljeg ulja( mada mogu biti i iz krill ulja, lanenog ulja i sl.)...  ;) Samo 1 kapsula omega-3 dnevno?

Izbegavaj uzmanje kafe na prazan želudac! Kafu si uzimao svakodnevno? Ili...? Koliko je to dosta kafe ujutru? Dve šoljice ili više?

Moj savet bi bio poseta izabranom lekaru, odraditi lab. nalaz krvi i urina( glikemija, trigliceridi, ukupni holesterol, HDL, LDL, urea, kreatinin, enzimi jetre - AST, ALT, ukupni i direktni bilirubin, kompletna krvna slika, gvožđe, rutinski pregled urina...)...ekg u miru...eventualno test opterećenja...eho srca...spirometrija...

Pratiš li krvni pritisak?

Sve u svemu izbegavaj kafu ili bar unos iste značajno smanji...

Štitna zlezda ok? Nekada i poremećaj elektrolita nastao usled loše koncipiranih treninga, neadekvatne nadoknade vode i elektrolita, kao i zloupotrebe diuretika i nekih stimulativnih sredstva i uz neadekvatnu ishranu može biti problem...tu je i konstantna pretreniranost...

Što se tiče pulsa, za brzu orijentaciju broji otkucaje u toku 15 sekundi, i onda taj broj pomnoži sa četiri( radijalni, karotidni)...bitno je i kada meriš u apsolutnom mirovanju po buđenju, u dnevnom mirovanju...u toku treninga(pulsmetar?)....naravno možeš i "subjektivno" proceniti jačinu pulsa, odnosno da li je jak ili slab... njegov ritam, da li je pravilan ili nepravilan...

Kako ti izgledaju treninzi? Koliko puta nedeljno vežbaš? Radiš kardio?
« Poslednja izmena: Novembar 16, 2017, 03:28:55 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Ulquiorrax
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 73

« Odgovor #9 poslato: Novembar 16, 2017, 01:02:42 pre podne »

Koliko vremenski da merim puls ako ste na to mislili , da bi izmerio srcanu frekvenciju?
Nisam nikakve nalaze vadio vec skoro godinu dana , nikad nisam imao nikakvih problema sve je bilo u redu , sportista sam.
Nista ne uzimam od suplemenata , jedino omega 3 ulja u kapsuli , to sam skoro dodao.
Kafu pijem 2 godine i nista mi nije smetalo, jedino sada  u zadnjih par meseci mi nesto smeta..pio sam je dosta ujutru na prazan stomak (crnu bez secera) dok sam radio fasting.
Imao sam i taj osecaj preskakanja srca i lupanje , to je bilo dok sam pio kafu iako mi je smetala , bas mi je bilo lose , jedva sam disao (na usta sam morao), i onda sam naglo prestao jer sam posumnjao da je uzrok bila kafa , i bio sam u pravu.
Takodje kada popijem cokoladno mleko imam retku stolicu i gasove , jedino mogu bez problema mleko od 1.5% mm ili manje.

Sačuvana
Dr Aleksandra Brankovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3083


« Odgovor #8 poslato: Novembar 15, 2017, 07:01:19 posle podne »

Mozda je caffeine-sensitive pa mu i "umerene" doze smetaju.

Mada, u prvu si da efekat ne bi trebalo tako dugo da se ispoljava ukoliko u medjuvremenu ne konzumira neke druge napitke koje sadrze kofein? (pod pretpostavkom da je to problem)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #7 poslato: Novembar 15, 2017, 03:50:57 posle podne »

Teško da će tahikardija izazvana šoljicom kafe "trajati" i 24-48 nakon unošenja( kako naš forumaš navodi)  ;) Mada...sve je moguce i kafa nije ono sto je nekad bila  ::)

@Ulquiorrax

Da si li u poslednjih 3-6 meseci odradio lab. nalaz krvi i urina? Ekg? Nema problema sa krvnim pritiskom( pratiš isti)? Spirometrija?

Šta uzimaš od suplemenata?

Koliko dugo piješ kafu? Oduvek se javljao taj neprijatan osećaj?

Osećaj "preskakanja srca", "lupanje"? A unos čajeva? Eneregetskih napitaka?

« Poslednja izmena: Novembar 15, 2017, 03:54:51 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Dr Aleksandra Brankovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3083


« Odgovor #6 poslato: Novembar 15, 2017, 03:05:59 posle podne »

Pozdrav,
Jesi li merio srcanu frekvenciju tada kada osetis da teze dises?

Moguce je da ti kafa ne prija pa izaziva tahikardiju...
Sačuvana
Ulquiorrax
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 73

« Odgovor #5 poslato: Novembar 15, 2017, 03:37:46 pre podne »

Verovatno imam , nisam primetio , fokusiram se na trening i ne obracam panzju na to, nisam probao hodanje uz stepenice, sutra idem u teretanu pa cu pisati ovde ako i dalje budem imao otezano disanje.
Nisam anemican.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #4 poslato: Novembar 15, 2017, 02:40:13 pre podne »

A otežano disanje "u naporu"? Trening...hodanje uz stepenice( hodanje uzbrdo)?

Mada metil-ksantini( teofilin, teobromin, pa i kofein) imaju i bronhodilatotorni učinak...

Anemičan?
Sačuvana
Ulquiorrax
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 73

« Odgovor #3 poslato: Novembar 15, 2017, 01:03:39 pre podne »

Nisam pusac, nemam astmu i ne pijem nikakve lekove.
1-2 na dan..
Nemam nista od navedenog , jedino ponekad mi bude muka par sekundi posle prvog obroka..
Otezano disanje samo pri mirovanju, dan - dva traje otezano disanje posle toga se sve vrati u normalu , vezujem ga samo za kafu jer sam testirao vec , kada je ne pijem nemam probleme , cim je popijem sutradan i naredni dan imam otezano disanje..
To pre nisam imao , ta pojava mi se prvi put desila pre 3-4 meseca.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2 poslato: Novembar 14, 2017, 11:32:42 posle podne »

Hm, da li si pušač? Astma? Piješ neke lekove? Koliko kafa popiješ u toku dana?

"Efekti" kafe bi se ispoljili vrlo brzo, 30-45 min po unosu tako da bih odbacio "efekat sutradan"...mada preterana, redovna konzumacije kafe se može povezati sa GERB( gastroezofagealna refluksna bolest je oboljenje digestivnog sistema koje je uzrokovano vraćanjem želudačnog sadržaja u jednjak...

Da li imaš gorušice, nadimanje, podrigivanje? "Vraćanje hrane"( kiselina, želudačni sadržaj) posle obroka? Otežano gutanje? Suv kašalj? Promuklost? Bol iza grudne kosti?

Stres? Nervoza?

Unos alkohola? Upotreba nesteroidnih antiinflamatornih lekova (NSAIL, lekovi za bol) kao što su brufen, aspirin, andol i diklofen? Prejedanje? Koliko obroka imaš u toku dana? Začinjena hrana?

To otežano disanje( gušenje pri naporu? ili samo i u mirovanju?), koliko traje? Vezuješ ga samo za kafu?
« Poslednja izmena: Novembar 14, 2017, 11:34:13 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Ulquiorrax
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 73

« Odgovor #1 poslato: Novembar 14, 2017, 10:59:12 posle podne »

Pozdrav, zeleo bih da znam na kakav nacin moze  kafa da smeta mom organizmu? Posle kafe(bilo koje) sutradan teze disem , ne mogu punim kapacitetom da udahnem.. kao da mi je neka knedla u grlu i osecam jednostavno teret od grla ka zelucu..
Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.08 sekundi sa 18 upita.