TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394580 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 28, 2024, 11:58:18 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Mlad fudbaler  (Pročitano 5032 puta)
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #18 poslato: Novembar 28, 2017, 12:37:01 pre podne »

Sve je to ok, ali po meni za starije igrace. Sa mladjima vise raditi na snazi koja se pretvara u polione za agilnost, da vija loptu sto vise menja pravac, jer u tom sportu agilnost vrlo bitna stavka. Uz to pliometrija kao podloga eksplozivnosti i puno treba rada na tehnici koraka, trcanja, skipova, jer ako to pravilno nauci ono sto si mi naveo, tek tad dobija pravi smisao :)
Sačuvana
Renedekart
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 68

« Odgovor #17 poslato: Novembar 27, 2017, 06:11:04 posle podne »

Tako je. Uglavnom su ti poligoni lose struktuisani. Gde se samo odradi neki set "funkcionalnih" vezbi. Sustinski moze da primeni kontrasni metod treninga. Serija vezbe snage, serija vezbe eksplozivnosti. Primer, serija iskoraka sa opterecenjem, odmah bez pauze serija dubokih skokva. Opseg od 6-10x po seriji. 4-6 serija. Kontrasni metod koriste mnogi sportisti da poprave eksplozivnost, kombinujuci je sa snagom i na taj nacin "uce " telo da aktivacioni potencijal nastao usled dizanja tereta, odmah pretvori u eksplozivni pokret.

Da, da igrom slucaja imam nacionalnu B licencu, ali nisam strucan po pitanju rada u teretani i s toga ne bih da se pravim pametan...
Ono sto se na treninzima radi je verovatno 7 Elemenata SAQ treninga, u trajanju od 30ak minuta...
Dakle:
1. Dinamicko zagrevanje (dinamicki strecing)
2. Dinamika pokreta (prepone, skipovi itd.)
3. Inervacija (vezbe za ubrzavanje frekvencije koraka, lestvice)
4. Akumulacija potencijala(poligon)
5. Eksplozivnost(Pliometrija, kontrast trening)
6. Iskazivanje potencijala(kratke igre sa loptom)
7. Smirivanje organizma(staticki strecing)

Bar sam ja ovako ucio...
Sačuvana
Renedekart
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 68

« Odgovor #16 poslato: Novembar 27, 2017, 05:30:06 posle podne »

isto tako moze da koristi i za torzo. Serija potisaka, plus serija eksplozivnih sklekova. Geranralno, uz ovaj koncept, tokom zime pojacano raditi na plankovi, i rugim vezbama za jacanje jezgra. Takodje iskoristi ovaj period i porediti na tehnici cucnja, koja je jako bitna za kasnije.

Upravo na nesto ovako sam mislio...
Mozes li mi molim te dati neki primer pliometrijskog treninga (moze sa opterecenjem ili bez)
Kao i da preporucis neki odnos treninga, kontrastni 3 puta nedeljno, pliometrija jednom ili nesto tako...
Ne bih voleo da se ubije sa treninzima, a opet navikao je da 5 puta nedeljno trenira plus utakmica, u toku priprema i po 2 puta dnevno trening tako da...
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #15 poslato: Novembar 27, 2017, 03:29:33 posle podne »

Prosti ugljeni hidrati nikome dobro nisu doneli u ma kom sportu...valjda svi znamo koji su izvori kvalitetnih ugljenih hidrata...ipak sad su hit palatinoza i vitargo( čak i kada su "sportski napici" u pitanju)

Na osnovu okvirne procene TDEE formulišite i unos makrosa...50-30-20...možda...
Sačuvana
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #14 poslato: Novembar 27, 2017, 03:02:26 posle podne »

isto tako moze da koristi i za torzo. Serija potisaka, plus serija eksplozivnih sklekova. Geranralno, uz ovaj koncept, tokom zime pojacano raditi na plankovi, i rugim vezbama za jacanje jezgra. Takodje iskoristi ovaj period i porediti na tehnici cucnja, koja je jako bitna za kasnije.
Sačuvana
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #13 poslato: Novembar 27, 2017, 03:01:00 posle podne »

Tako je. Uglavnom su ti poligoni lose struktuisani. Gde se samo odradi neki set "funkcionalnih" vezbi. Sustinski moze da primeni kontrasni metod treninga. Serija vezbe snage, serija vezbe eksplozivnosti. Primer, serija iskoraka sa opterecenjem, odmah bez pauze serija dubokih skokva. Opseg od 6-10x po seriji. 4-6 serija. Kontrasni metod koriste mnogi sportisti da poprave eksplozivnost, kombinujuci je sa snagom i na taj nacin "uce " telo da aktivacioni potencijal nastao usled dizanja tereta, odmah pretvori u eksplozivni pokret.
Sačuvana
Renedekart
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 68

« Odgovor #12 poslato: Novembar 27, 2017, 01:25:01 pre podne »

Takodje je bitno da mu se ubaci u ovom uszrastu pliometrijski trening, skokovi. Radi pojacavanje inervacije u misicu, sto ce mu dati kasnije podlogu ya brzinu i eksplozivnost. Stoga jednom u 7-10dana ubaciti skokove na klupu, dokoke, ALI sa pravilnom tehnikom, skok iz cucnja i doskok u cucanj sa ciljem sto mekse prizemljenje. Bez cimanje i trzanja iz nogu, koju neki zovu skok i pliometrija :) Za pocetak da vezba tehniku dovoljno mu je 5x5 skokva. Kako se popravlja na nedeljnom nivou za 1-2 skoka povecati.
Od dole navedenih vezbi koje si rekao poseban akcenat treba staviti na tehniku iskoraka i na vezbu da šeta kroz isorake,  u raznim pravcima. S jedne strane jaca, a iskorak je najpriblizniji trcanju po polozaju nogu, i promenom pravca, razvija sposobnost menjanja uglova u kretanju.
Dakle akcenat na osnove. :)

Sto se pliometrije tice i ja sam sam zagovornik toga da je danas to osnova svakog sporta, navodno, rade skokove i one zezancije sa cunjevima, naskoke itd. pola sata pocetkom svakog treninga, e sada, ti poligoni meni iskreno deluju dosta "lose" tacnije to mi deluje kao da si otisao na masine u teretani a preskocio osnovne vezbe...Dakle u tim poligonima nema dubokog skoka u dalj, klupe itd koji mi deluju kao osnovne pliometrijske vezbe...
Ispravi me ako gresim i ako je moguce daj neki savet sta bi radio sa nekim ko je u slicnoj situaciji, tako da ostane u formi,eventualno istu poboljsa tokom zime, dakle akcenat se stavlja na neke od oblasti (eksplozivnost, koordinacija, brzina, snaga...) nekako treba sve to iskombinovati i napraviti neki program koji ce mu najvise doneti, a najmanje oduzeti...
Sačuvana
Renedekart
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 68

« Odgovor #11 poslato: Novembar 27, 2017, 01:20:14 pre podne »

Što se tiče treninga u teretani to mi se bas i ne dopada kako izgleda  ali sa neke strane mislim da je to i ok s obzirom na njegove godine. Jedino što će kasnije biti potrebno da se sam malo vise  posvetiti i treningu sa "tegovima".

Sta bi ti promenio konkretno, rad u teretani je naravno potreban, ali ja treniram radi izgleda prvenstveno pa onda i snage, ja naravno ne mogu da mu pokazem sta da radi jer i sam osetim koliko sam kruci, primera radi trenirao sam odbojku i opao sam u odrazu debelo sada kada sam u teretani...
Ne bih voleo da se slicni hendikepi njemu dogode, s toga sa tim mora jako pazljivo, zato sam i postavio pitanja
Sačuvana
Renedekart
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 68

« Odgovor #10 poslato: Novembar 27, 2017, 01:17:48 pre podne »

Pa neće "pasti u masi" ako zna šta jede i u kojim količinama...ako su treninzi i ishrana na zavidnom nivou jedino što može "pasti" je "masna masa"...  :D

Nadam se da nema dilema oko pravilnog odabira namirnica, njihove nutritivne vrednosti, principa za sastavljanje obroka, zdravog načina pripreme hrane i sl.?

Jasno, nema nikakvih dilema jer se ja hranim maksimalno clean tako da...
Jedini problem jeste sto ne znam tacno koliko on treba da jede, koliko potrosi prilikom treninga...
Elem, u sustini pitanje je bilo da li hrana ostaje ista kao i kod bodybuildinga i odgovor je da, samo sto treba paziti na nutritivne vrednosti, sad ono sto me buni, citao sam da njima koji se bave sportovima sa mnogo trcanja treba vise i hidrata ali i secera (u onome sto sam citao se pominju bas velike kolicine malta i dext nakon treninga i u dorucku, mislim meni ovako gledano velike kolicine jer sam ja sa secerima na vi)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #9 poslato: Novembar 26, 2017, 07:07:10 posle podne »

Pa neće "pasti u masi" ako zna šta jede i u kojim količinama...ako su treninzi i ishrana na zavidnom nivou jedino što može "pasti" je "masna masa"...  :D

Nadam se da nema dilema oko pravilnog odabira namirnica, njihove nutritivne vrednosti, principa za sastavljanje obroka, zdravog načina pripreme hrane i sl.?
Sačuvana
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #8 poslato: Novembar 26, 2017, 11:41:08 pre podne »

Takodje je bitno da mu se ubaci u ovom uszrastu pliometrijski trening, skokovi. Radi pojacavanje inervacije u misicu, sto ce mu dati kasnije podlogu ya brzinu i eksplozivnost. Stoga jednom u 7-10dana ubaciti skokove na klupu, dokoke, ALI sa pravilnom tehnikom, skok iz cucnja i doskok u cucanj sa ciljem sto mekse prizemljenje. Bez cimanje i trzanja iz nogu, koju neki zovu skok i pliometrija :) Za pocetak da vezba tehniku dovoljno mu je 5x5 skokva. Kako se popravlja na nedeljnom nivou za 1-2 skoka povecati.
Od dole navedenih vezbi koje si rekao poseban akcenat treba staviti na tehniku iskoraka i na vezbu da šeta kroz isorake,  u raznim pravcima. S jedne strane jaca, a iskorak je najpriblizniji trcanju po polozaju nogu, i promenom pravca, razvija sposobnost menjanja uglova u kretanju.
Dakle akcenat na osnove. :)
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16621


« Odgovor #7 poslato: Novembar 26, 2017, 02:01:58 pre podne »

Što se tiče treninga u teretani to mi se bas i ne dopada kako izgleda  ali sa neke strane mislim da je to i ok s obzirom na njegove godine. Jedino što će kasnije biti potrebno da se sam malo vise  posvetiti i treningu sa "tegovima".
Sačuvana
Renedekart
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 68

« Odgovor #6 poslato: Novembar 25, 2017, 10:48:32 posle podne »

Zdrava i kvalitetna ishrana je ista bez obzira da li se radi bb, rvanju, disciplinama snage i sl.

Sve se svodi da usklađivanje realnih potreba/zahteva i unosa makro i mikronutrijenata...kao i tipa treninga...

A kako se sada hrani? Koliko obroka ima?

Brat samo "pika fudbalicu" ili je počeo i da posećuje teretanu?

Mušakrci "rastu" do 25 godine, tako da ne bih razmišljao na temu stimulatora hormona i sl., neka se za sada drži dobro formulisanog plana treninga, kvalitetne ishrane( bez restriktivnosti, jer njegovo telo još raste i razvija se), dovoljno odmora( kvalitetan noćni san, između dva treninga), zdravih životnih navika( redovni obroci, ustaljeno vreme odlaska na počinak, bez poroka - alkohol, duvan i sl.)

U porodici nema dvometraša?  ;)

Omega-3, vitaminsko-mineralni kompleksi, proteinski suplementi su sasvim dovoljni...naravno, i po potrebi izotonični napici i sl.

Visok je 173, a težina? Zdravstveno sve ok? Ne piju se nikakvi lekovi? Redovne kontrole( sis. pregledi) sportskog lekara?

Njegovom ishranom trenutno ja nisam zadovoljan, on se trudi da prati koliko moze ali to nije to...Kada sam napisao da zivimo zajedno mislio sam na zajedno u istom gradu, ne zajedno u stanu, jer on zivi sam...
Jede hranu koju jedu svi zajedno i recimo da je to ok, rucak, vecera neka varijanta krompir, salata i meso, dorucak malo brljave pa on uzima sam ovsene, on sa tom ishranom ima solidnu kilazu, masti su na jako niskom nivou, snaga je tu, to je sve ok, ali smatramo da tu ima mesta napretku jer, realno gledano momku koji trenira 2 puta dnevno nije dovoljna navedena ishrana plus protein posle treninga, verovatno je ta njegova fizicka sprema prisutna i nije mrsav jer uzima svakojake slatkise i gluposti u medjuvremenu...Sada zeli to da izbaci i da se resi tih losih navika ali upravo zbog toga zelimo da se konsultujemo da ne dodje do situacije da izbaci te lose stvari i onda padne 5kg dole, sto bi za njega bilo jako lose...

Fudbal igra, dignuto je na visi nivo, rade oni i u teretani ali su to treninzi koji traju recimo pola sata i u trening obuhvata:

Benc 10 8 6
Iskorak na klupi sa zvonima u rukama 10 10 10
Iskorak u stranu isti princip
Mrtvo dizanje
Lat masina 10 8 6
i zgibovi do izdisaja tri serije

Sto se tice gore navedenih stvari, jedan je od onih odgovornih, spavanje u 10 ustajanje u pola 7, u 8 trening itd. poroci ni na kraj pameti zdravstveno ok, redovno kontrolisano zdravlje...
Sačuvana
Renedekart
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 68

« Odgovor #5 poslato: Novembar 25, 2017, 09:22:21 posle podne »

Uz sve dole navedeno, ja bih pitao i na kojoj poziciji igra, jer fiz. sprema zavisi u fudbalu dosta od pozicije koju igrac igra?

Stoper, zato i kazem, nisko za svoju poziciju  :)
doduse, dete je i dalje, ima mesta da dobije na visini ali...
Sačuvana
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #4 poslato: Novembar 25, 2017, 02:44:17 posle podne »

Uz sve dole navedeno, ja bih pitao i na kojoj poziciji igra, jer fiz. sprema zavisi u fudbalu dosta od pozicije koju igrac igra?
Sačuvana
Stranice: [1] 2 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.076 sekundi sa 18 upita.