TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394576 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 28, 2024, 05:37:31 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 7 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Skinny fat  (Pročitano 11247 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #80 poslato: Septembar 29, 2019, 05:47:21 posle podne »

I da, hiljadu puta smo rekli da su kalorije slepe...

Ne zaboravi da su vlakna energetski nekonvertibilna, dakle, ne računaj ih u unos kalorija - broji ono što je vredno brojanja!

Biljni proteini nisu kompletni, dakle, imaju energetsku vrednost, ali je pod velikim pitanjem u kom procentu će ih naše telo iskoristi( princip komplementarnosti), tako se jedino može osloniti na proteine visoke biološke vrednosti...

Okani se aplikacija koje često računa i "nebrojivo"....

O "brojanju kalorija"... https://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/kalorija-nije-samo-kalorija
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #79 poslato: Septembar 29, 2019, 05:39:47 posle podne »

Koliko vidim jako teško se prihvataju bitne stvari a detalji su nekako u prvom planu...

Nije bitno kada jedeš bitno je šta jedeš...nadam se da nema onog pravila ne jedem posle 18h...uvek kvalitet i neće biti nikakvih problema...jedino bi bilo poželjno da obrok pre počinka ne bude obilniji, a i da bude po principu proteini + zdrave masti( + vlakna), ali to nije isključivo...kao i da bude bar 1-2 sata pre počinka...nekada obilni obroci remete varenje i otežavaju kvalitetan san...

Ako ispadne da je to obrok posle treninga, dodatak složenih hidrata( ograničeno) + vlakana uz proteine neće doneti nikakvo zlo...ipak unos hidrata posle treninga je jako bitan...osim ako se ne radi o keto-pristupu...

Što jednostavnije to bolje, ispoštuj već date preporuke oko ishrane i napreduj...

O rotacijama... https://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/rotacije-hidratima-univerzalno-resenje

Možemo do sutra ponavljamo jedno te isto, lepimo stotine komentara, ali ako se ne usmeriš na suštinu uzalud sve!

« Poslednja izmena: Septembar 29, 2019, 05:41:27 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Dr Iggy
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 36

« Odgovor #78 poslato: Septembar 29, 2019, 03:14:26 posle podne »

Nekako mi sve to deluje da si se previse opteretio brojkama...a sustina?
Ne moras u startu odmah sve, uvodi postepeno izmene i korekcije. Lakse ce biti tebi kao pocetniku, neces toliko konfuzije imati. Pazljivo iscitaj tekstove dr Stojica, shvatices o cemu pricam.

A hidratacija, unos vode, na dnevnom nivou, u toku treninga?

Pa to hoću postepeno, uz dobar osnov...
Pijem od 3-4 litra vode dnevno. Uz trning i po 1 l.
Sačuvana
Dr Iggy
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 36

« Odgovor #77 poslato: Septembar 29, 2019, 03:13:44 posle podne »

Oko osamvečeram, odnosno kad su trninzipada mi taj psolednji obrok. Znam da je relativno kasno, ali takav mi je dnevni raspored, zbog obaveza.....
Sačuvana
Dr Aleksandra Brankovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3083


« Odgovor #76 poslato: Septembar 29, 2019, 01:29:03 posle podne »

Nekako mi sve to deluje da si se previse opteretio brojkama...a sustina?
Ne moras u startu odmah sve, uvodi postepeno izmene i korekcije. Lakse ce biti tebi kao pocetniku, neces toliko konfuzije imati. Pazljivo iscitaj tekstove dr Stojica, shvatices o cemu pricam.

A hidratacija, unos vode, na dnevnom nivou, u toku treninga?
Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #75 poslato: Septembar 29, 2019, 01:24:22 posle podne »



I ako bih danima kada ne treniram za večeru kombinovao samo proteine i masti onda mi je to manji unos UH u odnosu na dane kada treniram (jer prei psole treninga moram i njih unosti, a zbog obaveza večera mi se poklapa sa obrokom psole treninga). Jel bi to bila neka vrsta rotacije UH?

Svakako je najbolje kada se obrok nakon treninga unese u popodnevnim casovima, nego li kasno nocu. Cinjenica je da zbog raznih obaveza nemamo tu mogucnost da svi treniramo u ranijem dobu dana.

Ja sam dosta dugo trenirao u terminu 22h,unosio nakon treninga obilat obrok bogat hidratima i proteinima, nije mi smetalo, sto ne znaci da tebi nece.

Pokusaj da obrok prije treninga bude sa vecim unosom hidrata, dok obrok nakon treninga bude sa malo ili nimalo hidrata.

Isto tako mozes i da pokusas sa vecim unosom UH nakon treninga, bez obzira sto je je taj obrok i poslednji.

E sad ne znam kada tj u koliko sati je taj tvoj poslednji obrok? Mozda i nije toliko kasno, pa onda sva ova prica pada u vodu.

Pod "kasno" smatram obroke od 20h pa na više.

Po gore napisanom to bi licilo na neku vrstu rotacija, iako su rotacije malo slozeniji nacin iahrane.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #74 poslato: Septembar 29, 2019, 01:13:24 posle podne »



Nisam vidio da u prvi obrok imas i meso i jaja. Skroz nepotrebno. Pojacaj jaja, dodaj jos dva do tri komada i to je to. Ovo pilece bijelo sto ti je za prvi obrok prebaci u neki sledeci i rijesio si stvar sa unosom proteina.

Masti takodje dobijas ako dodas jos jaja.

Takodje sir neki pred spavanje mozes da ubacis, neces definitivno da pogrijesis.


Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Pileće belo mi je tek za ručak.
A ujutru sam ubacio pileća/ćureća prsa. Pa da njih izbacim i dodam jaja?
Ako to uradim je runos UH dami ostane isti ili da i to smanjim, jer mi se kad doam to ajje više i sira povećava unos kalorija?

Moze tako, nije bitno koja je bila vrsta mesa za prvi obrok, svakako nepotrebno da se kombinuje sa jajima.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Sačuvana
Dr Iggy
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 36

« Odgovor #73 poslato: Septembar 29, 2019, 12:22:19 posle podne »

I ako bih danima kada ne treniram za večeru kombinovao samo proteine i masti onda mi je to manji unos UH u odnosu na dane kada treniram (jer prei psole treninga moram i njih unosti, a zbog obaveza večera mi se poklapa sa obrokom psole treninga). Jel bi to bila neka vrsta rotacije UH?
Sačuvana
Dr Iggy
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 36

« Odgovor #72 poslato: Septembar 29, 2019, 12:14:33 posle podne »

Nisam vidio da u prvi obrok imas i meso i jaja. Skroz nepotrebno. Pojacaj jaja, dodaj jos dva do tri komada i to je to. Ovo pilece bijelo sto ti je za prvi obrok prebaci u neki sledeci i rijesio si stvar sa unosom proteina.

Masti takodje dobijas ako dodas jos jaja.

Takodje sir neki pred spavanje mozes da ubacis, neces definitivno da pogrijesis.


Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Pileće belo mi je tek za ručak.
A ujutru sam ubacio pileća/ćureća prsa. Pa da njih izbacim i dodam jaja?
Ako to uradim je runos UH dami ostane isti ili da i to smanjim, jer mi se kad doam to ajje više i sira povećava unos kalorija?
Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #71 poslato: Septembar 29, 2019, 10:51:09 pre podne »

Nisam vidio da u prvi obrok imas i meso i jaja. Skroz nepotrebno. Pojacaj jaja, dodaj jos dva do tri komada i to je to. Ovo pilece bijelo sto ti je za prvi obrok prebaci u neki sledeci i rijesio si stvar sa unosom proteina.

Masti takodje dobijas ako dodas jos jaja.

Takodje sir neki pred spavanje mozes da ubacis, neces definitivno da pogrijesis.



Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Sačuvana
Dr Iggy
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 36

« Odgovor #70 poslato: Septembar 29, 2019, 10:44:02 pre podne »

Moj ti je predlog barem jos jedan obrik ( ako si u mogucnosti) bogat proteinima i zdravim mastima. Sto se tice UH, tu bih bio oprezan, po osjecaju bih dodavao, ali nikako skroz izbacio iste. Posebno pred trening i nakon treninga.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Možda večera danma kada ne treniram, kombinacija proteini/zdrave masti za večeru...ili prsto a sve ovo povećam unos proteina i zdravih masti....npr. za večeru doam još 100 gr belog pilećeg i ubacim sira? Ili povećam orašaste plodove na duplu porciju za prvu užinu?
Sačuvana
Dr Iggy
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 36

« Odgovor #69 poslato: Septembar 29, 2019, 10:40:09 pre podne »

Ne znam, meni tako ispalo,. Aj da vidim. Količinu makronutrijenata sam uzimaosa neta,,,

Aj da vidim sa namirnicama živootinskog porekla pošto sma rčaunao i sa namerniciama biljnog porekla...
Dva jajeta 26 gr, jogurt 10 gr, Prsa 31 gr, 300 gr belog bilećeg 70grl...
To je 137 gr proteina....e sad, dverovatno bih trebao dda povećam unos...
Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #68 poslato: Septembar 29, 2019, 10:32:23 pre podne »

Moj ti je predlog barem jos jedan obrik ( ako si u mogucnosti) bogat proteinima i zdravim mastima. Sto se tice UH, tu bih bio oprezan, po osjecaju bih dodavao, ali nikako skroz izbacio iste. Posebno pred trening i nakon treninga.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #67 poslato: Septembar 29, 2019, 10:28:14 pre podne »

Slabo si sracunao, nemas ni 100g proteina. Samo se racunaju proteini životinjskog porijekla. Mislim da je kolega Slavisa podijelio link ka tekstu zasto i kako po pitanju toga.

Dalje, tanko je i sa mastima. Bez obzira sto hoces da smrasas, masti su pokretaci gotovo svih bitnih procesa u nasem tijelu. Pisem o zdravim mastima poput omega 3, laneno, kokosovo, maslinovo... Oraščastog voca - bademi, ljesnici, orasi...

Na duze staze sa ovim unosom na dnevnom nivou moze doci do mnogih komplikacija.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
Sačuvana
Dr Iggy
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 36

« Odgovor #66 poslato: Septembar 29, 2019, 10:22:40 pre podne »

Pa zasto ovakav plan ishrane? Ima li neki odredjen razlog ili? Mnogo je ovo lose, jako tanko sa makrosima.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Loše u smislu  količine unetih kalorija? Pa cilj mi je da smršam. Ili?
A makronutrijente sam merio na primeru ispod...proteini mi s ečine ok 175 grama. Čini mi seda je ok, to je skoro 2gr po 1kg moje mase...
Voleo bih da to bude neki osnov koj bih vremenom  korigovao uz vašu pomoć ovde....
Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 7 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.058 sekundi sa 18 upita.