TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394566 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 28, 2024, 10:37:09 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 3 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Hormoni  (Pročitano 3426 puta)
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5714


« Odgovor #38 poslato: Novembar 02, 2021, 06:30:48 posle podne »

Pozdrav.

Bio sam kod endokrinologa zbog smanjenog nivoa energije i libida. Imam 31 godinu. Urađene su mi analize za bukvalno sve živo i sve je u redu. Problem je nivo ukupnog testosterona. Ukupan testosteron mi je 10.05 nmol/L. Slobodan testosteron mi je 56, 15 %. Za slobodan testosteron mi je doktorka rekla da je cak iznad gornje granice i da to nije problem. Takodje je rekla za nivo ukupnog testosterona da je u granici normale. Ja sam je pitao kako moze da bude ok da ja sa 31-om godinom imam donju granicu referentne vrednosti ukupnog testosterona, kao i neki star muskarac od 70 godina, s obzirom da nivo testosterona opada sa godinama? Ona mi je na to odgovorila da joj ne drzim predavanje o medicini. Pretpostavljam da ukupan testosteron treba da mi bude oko 20 otprilike, kao sto je npr. mom drugaru ili nekim drugim ljudima mojih godina? Normalan nivo ukupnog testosterona je 9-29 nmol/L jel tako( pitam jer mi ne pise na ovom izvestaju )?

Zanima me sta je najpametnije da uradim, kome da se obratim itd?

Hvala unapred :)

Ne znam šta je još od analiza rađeno, mada kažeš da su ostale analize pokazale normalne rezultate. Ako nije odrađeno trebalo bi da se urade sledeće analize: lutenizirajući hormon, folikulostimulišući hormon, SHBG – vezujuć i globulin, estradiol, progesteron, DHEA – u obliku DHEA-s, ukupan holesterol, HDL i LDL, ALT i AST, vitamin D3.
Referentne vrednosti  se razlikuju u različitim laboratorijama. Evo nekih okvirnih- ukupni testosteron za muškarce od 21 – 49g.: 8,33 – 30,19 nmol/L, slobodni testosteron zamuškarce: 91 – 579 pmol/L. Osim što se smanjuje posle 30.godine kod svih muškaraca, ono što dodatno utiče na smanjenje nivoa testosterona su: gojaznost, stres, konzumiranje alkoholnih pića.
Bilo bi dobro ako možeš da pošalješ koje si sve analize uradio, ili da uradiš već gore koje sam naveo.
Sačuvana
NVK
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 110

« Odgovor #37 poslato: Septembar 06, 2021, 03:50:49 posle podne »

Pozdrav.

Bio sam kod endokrinologa zbog smanjenog nivoa energije i libida. Imam 31 godinu. Urađene su mi analize za bukvalno sve živo i sve je u redu. Problem je nivo ukupnog testosterona. Ukupan testosteron mi je 10.05 nmol/L. Slobodan testosteron mi je 56, 15 %. Za slobodan testosteron mi je doktorka rekla da je cak iznad gornje granice i da to nije problem. Takodje je rekla za nivo ukupnog testosterona da je u granici normale. Ja sam je pitao kako moze da bude ok da ja sa 31-om godinom imam donju granicu referentne vrednosti ukupnog testosterona, kao i neki star muskarac od 70 godina, s obzirom da nivo testosterona opada sa godinama? Ona mi je na to odgovorila da joj ne drzim predavanje o medicini. Pretpostavljam da ukupan testosteron treba da mi bude oko 20 otprilike, kao sto je npr. mom drugaru ili nekim drugim ljudima mojih godina? Normalan nivo ukupnog testosterona je 9-29 nmol/L jel tako( pitam jer mi ne pise na ovom izvestaju )?

Zanima me sta je najpametnije da uradim, kome da se obratim itd?

Hvala unapred :)
« Poslednja izmena: Septembar 06, 2021, 03:55:09 posle podne od strane NVK » Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #36 poslato: Februar 13, 2020, 04:17:27 posle podne »

Samo guraj i javi se s vremena vrijeme da vidimo kakvo je stanje.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Sačuvana
Jafa
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 29

« Odgovor #35 poslato: Februar 13, 2020, 03:52:56 posle podne »

Samo da se zahvalim svima na savetima,pojacao sam doze omege3 i vitamina c,dodao multivitamin,vitamin d3 i asvagandu,pa cu da ispratim stanje narednih par nedelja :)
Sačuvana
Dr Aleksandra Brankovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3083


« Odgovor #34 poslato: Februar 11, 2020, 04:47:12 posle podne »

Kontroverzni vitamin D  :)

Svako treba za sebe da nađe adekvatnu dozu.
Bolje krenuti sa manjim dozama, pa postepeno povećavati ako nalazi pokažu da prethodna nema učinka...
Za održavanje adekvatnog nivoa oko 2,000 do 5,000 sasvim dovoljno, uz kontrolu.
Samo u slučaju deficijencije vitamina ili terapije npr autoimunih bolesti se predlažu jako visoke doze
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #33 poslato: Februar 11, 2020, 04:35:37 posle podne »

Probaj swanson "boron", korisna stvar, čak i kada je kontrola estrogena, kao i nivo slobodnog testosterona u pitanju... https://forum.pansport.rs/index.php?topic=253885.0
« Poslednja izmena: Februar 11, 2020, 04:45:35 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Jafa
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 29

« Odgovor #32 poslato: Februar 11, 2020, 04:18:00 posle podne »

Uzecu i K2 vitamin,bor nisam uspeo da nadjem ,ali ga ima u ovom multiple energizeru natrolovom u dozi 200 ug po tableti,Generalno kad krene lepse ,ja sam dosta izlozen suncu,oko 4-5 sati dnevno sigurno.
Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #31 poslato: Februar 11, 2020, 03:13:22 posle podne »

Doktor best je jako dobar oblik vitamina D3

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #30 poslato: Februar 11, 2020, 03:08:56 posle podne »

Slazem se. Konkretno kod mene ova doza radi posao i kod par ljudi sa kojima radim, tako da iz licnog iskustva pisem ne - gledajuci studije. Isao sam i 100 000 ali nisam primijetio razliku. Isto tako treba znati da na 20000 iu jedinica nije dovoljno samo 100mg K2 vitamina :) Ide to puno vise.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #29 poslato: Februar 11, 2020, 03:04:01 posle podne »

Da, slažem se Bobane da nema nijednog neželjnog ishoda, krajnje bezbedan suplement, ali neke novije studije govore i o stepenu utilizacije unetog vitamina D3...naime, smatra se da je sve preko 10000 ij dnevno nepotrebno i "neiskoristljivo"...ali videćemo, stalno neke nove studije :) Izgleda da je istina tamo negde  "između" :)

Ne zaboravimo da na "aktivnost" vitamina D3 utiču i neki drugi faktori - kalcijum, vitamin K2, ekspozicija UV...sve u svemu, obratimo pažnju i na formulaciju suplemenata D3, "uljane" varijante imaju prednost....pomenuti Now suplement vitamina D3 je sa te strane odličan izbor
Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #28 poslato: Februar 11, 2020, 02:55:46 posle podne »

Dodacu samo da ne postoji niti ijedan zabiljezen smrtan slucaj dje su doze u lijecenju smrtonoskog oblika Multipleskleroze isle i preko 1 milion iu jedinica vitamina D3 dnevno.

20 000 iu jedinica je pola sata suncanja. Dok ispada da je 5000 iu jedinica ni 10 minuta. Na tebi je svakako.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #27 poslato: Februar 11, 2020, 02:46:55 posle podne »

Ja bih bio odmereniji u preporukama za vitamin D3, 1000-5000 ij dnevno, uz kombinaciju sa vitaminom K2( MK-7, 100 mcg), kao i borom( povećava bioraspoloživost vitamina D3, 6 mg, u obliku bisglicinata)...

https://www.pansport.rs/tekstoteka/dodaci-ishrani-suplementacija/vitamin-d3-kao-legalni-doping

https://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana-dodaci-ishrani-suplementacija/vitamin-k-ishrana-i-suplementi

Nadam se da će se u ponudi Pansporta uskoro naći "mega-dozirani" oblici vitamina D3...baš iz Now proizvodne linije...pogotovu, ako uzmemo u obzir potrebe aktivnih sportista....
« Poslednja izmena: Februar 11, 2020, 02:48:38 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #26 poslato: Februar 11, 2020, 02:30:23 posle podne »

To je odlično. 400 iu jedinica je malo za vitamin D, posebno u ovim tmurnim danima. Moja preporuka je 5000 iu jedinica uz vitamin K2. Licno idem 20000 iu jedinica.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Sačuvana
Jafa
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 29

« Odgovor #25 poslato: Februar 11, 2020, 02:15:39 posle podne »

Stigao je rezultat i slobodnog testesterona, granicnik je 1-28,28  , a rezultat je 24.4 .
Koja doza se preporucuje za D3 vitamin  ? imam od now proizvodjaca 1 kapsula je 400 iu .
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #24 poslato: Februar 10, 2020, 11:51:04 posle podne »

Kao što već rekosmo, uvek prvo odradimo hormonski panel pa tek onda razmišljajmo o "test-boosterima"...a neće biti škodljivo to što je uzeto, ali nikako nemojmo zaboraviti da "test-boosteri" najbolje rade, kada postoji realan problem sa "low test"...dakle, čemu boost ako je sve ok, čak i preko "gornje granice"? ;)

Npr. detaljnije o tribulusu... https://www.pansport.rs/tekstoteka/dodaci-ishrani-suplementacija/istina-o-tribulusu-mitovi-i-cinjenice

Jedan od problema u ovom periodu je i tzv "zimska depresija", tako da je moguće da neka "psihogena" ispoljavanja imaju korena u tome( prolaznog karaktera)...pozabavio bih se suplementacijom vitaminom D3...
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.049 sekundi sa 17 upita.