TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394579 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 28, 2024, 11:28:54 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Kreatin i dijareja  (Pročitano 3036 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #19 poslato: Mart 07, 2020, 03:52:33 pre podne »

Mozes uzeti dekstrozu, samo posle treninga, 15-20 gr sa kreatinom( mozes dodati I taurin, beta-alanin, glutamin, bcaa), u tom slucaju "banana posle" nije potrebna...btw, glutamin se smatra "prijateljem creva"...
Sačuvana
ND2511
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 20

« Odgovor #18 poslato: Mart 07, 2020, 02:03:16 pre podne »

Junk food,proste secere(sve vrste slatkisa - cokolade,torte itd) , sve vrste grickalica i sokova sam apsolutno odbacio i ne konzumiram ih.Takodje hleb ne jebem,uopste bilo kakvo pecivo od belog brasna ne jedem.
Ishrana mi je u poslednjih par meseci prilicno jednostavna - sto se tice izvora proteina - konzumiram belo meso,jaja,ponekad tunjevina,riba. Od hidrata konzumiram jedino ovsene pahuljice i pirinac.Od masti konzumiram kikiriki i orase,a takodje volim i laneno seme,bundevino seme.. Po koja vocka dnevno(banana/jabuka/narandza),od tecnosti pijem jedino vodu ,cesto i limunadu(bez secera naravno).
E sad,za mlecne prozivode sam bio siguran da mi smetaju,ali sam ih ipak koristio,jer su mi bili izvor proteina - na dan kad sam poceo da koristim kreatin pojeo sam i poprilicnu kolicinu sira i pio mleka,sto je verovatno bila idealna kombinacija za stvaranje gastrointestinalnih tegoba.Od pre par dana mlecne prozivode uopste ne konzumiram.
Juce sam probao da uzmem kreatin,a da pri tom ne jedem uopste namirnice za koje znam da mi smetaju,i bilo je sve ok . Nije bilo tezine u zeludcu,niti nadutosti/gasova.

Kreatin planiram da pijem posle treninga, 3-5grama dnevno. S obzirom da ne preporucujete da konzumiram i bananu neposredno nakon konzumiranja kreatina,sta biste mi preporucili? Da li da kupim dekstrozu i dodam je uz kreatin,nakon treninga?
Takodje cu danas kupiti probiotik i koristicu ga naredni period.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #17 poslato: Mart 07, 2020, 12:27:24 pre podne »

Postoje testovi intolerancije na razne "alergene", pa i one nutritivne...dosta je uopšten preporuka vezano za gluten, laktozu i sl. , ali bih ipak savetovao i "pregled"( konsultaciju) gastroenterologa...sumnja na „sindrom nervoznih creva” ( iritabilni kolon)...

Kreatin se i pije "na prazan stomak"...konzumacija sa hranom, pa i bananom će umnogome umanjiti apsorpciju...

Ono što bih preporučio je totalno "izbacivanje" indrustrijski prerađene hrane( u prvom redu belo brašno, šećer, "zejtin", junk namirnice svih vrsta i oblika)...ključe reči zdravlja su presno i organsko...

"Kratke smernice" oko mogućih uzroka...

Progutan vazduh — Hronično, često podrigivanje može da se javi ako progutamo veće količine vazduha (tj, aerofagija). Aerofagija je obično nesvesna. "Lečenje" se fokusira na smanjenje količine progutanog vazduha sporijim i dužim žvakanjem( smatra se da zalogaj treba prožvakati 30 puta pre gutanja) bez gutanja i izbegavanje gaziranih pića, žvaka i pušenja.

Namirnice koje izazivaju gasove — Nekoliko namirnica sadrži ugljeni hidrat melitrozu koji se loše vari i može da dovede do povećane produkcije gasova. Namirnice koje sadrže melitrozu su grašak, kupus, karfiol, prokelj, brokoli i špargla. Izbegavanjem tih namirnica ili ređi unos može da se smanji količina gasova.

Skrob i rastvorljiva vlakna takođe mogu da povećaju gasove - Krompir, kukuruz, testenina i pšenica proizvode gasove, dok pirinač ne. Rastvorljiva vlakna (koja se nalaze u ovsenim mekinjama, boraniji i drugim mahunarkama, pasulju i većini voća) takođe uzrokuju gasove.

Laktozna intolerancija — Laktozna intolerancija nastaje kada organizam otežano vari laktozu, šećer koji se nalazi u mlečnim proizvodima. Simptomi laktozne intolerancije su dijareja, bol u stomaku i nadimanje nakon konzumiranja mleka ili mlečnih proizvoda.

Intolerancija šećera u namirnicama — Neke osobe ne mogu da tolerišu šećer koji se nalazi u određenim vrstama namirnica. Dva glavna primera su fruktoza (koja se nalazi u suvom voću, medu, saharozi, luku, artičokama i mnogim drugim namirnicama i napicima i slatkišima koji sadrže "kukuruzni sirup bogat fruktozom") i sorbitol (zamena za šećer koja se nalazi u slatkišima i žvakama bez šećera).

Bolesti povezane sa većom produkcijom gasova — Određene bolesti mogu da dovedu do otežane apsorpcije ugljenih hidrata, što dovodi do povećane produkcije gasova. Ovaj problem može da se javi kod osoba sa celijakijom-glutenska enteropatija (bolest uzrokovana intolerancijom na protein-gluten u žitaricama), tu je i ulcerozni kolitis, Kronova bolest i neki retki poremećaji.

Pomenimo kao mogućeg uzročnika tegoba i gljivicu kandidu...

A uopštene preporuke za rešenje problema...

Nutritivne preporuke — Izbegavanje namirnica koje pogoršavaju simptome. To mogu da bude mleko i mlečni proizvodi, određeno voće i povrće, celo zrno žitarica, veštački zaslađivači i/ili gazirana pića. Vodite dnevnik namirnica i napitaka kako biste lakše odredili koje Vam namirnice smetaju.

Veliki problem može biti neumerenost u unosu vlakana, kao i preterivanje sa unosom proteinskih gasovisuplemenata. - Više, nije bolje u ovom slučaju...ne zaboravite da vaš digestivni trakt ima ograničenja u pogledu obrade i iskoristljivosti unetih proteinskih suplemenata, tako da u slučaju "preterivanja", mogu nastati i neki od ovih simptoma.

Ako ste laktozno intolerantni, nemojte konzumirati namirnice, kao i suplemente( whey koncentrat, npr.) koje sadrže laktozu, niti da koristite pomoć za njeno varenje kao što su mleko bez laktoze ili suplementi laktaze koji se dobijaju bez recepta (npr. LactAid® tablete ili tečnost).

Kada bi taksativno naveli uopštene smernice za "prevenciju i sanaciju" navedenih "tegoba", to bi izgledalo ovako...

- Osnovno, PROMENA NAČINA ISHRANE I ŽIVOTNIH NAVIKA ( izbegavati fast food, tj. brzu hranu, slatkiše, kao i grickalice);

- REGULACIJA RITMA PRAŽNJENJA STOLICE, tj. čim osetite potrebu za pražnjenjem, ne čekajte previše (tako gasite refleks pražnjenja)...neredovno pražnjenje creva je bitan faktor u celoj priči;

- Ograničite upotrebu HRANE bogata DIJETNIM VLAKNIMA (NE VIŠE OD 40 g vlakana dnevno );

- PRAVILNO KOMBINOVANJE OBROKA - dobro sažvakati hranu, više manjih obroka u toku dana (4-6), idealan razmak između obroka oko 3h, ne preterivati sa količinom proteina i hidrata po obrocima...izbegavati premasne obroke...ne uzimati previše tečnosti uz obroke...

- PROBIOTICI mogu biti dobro rešenje(kao i izvori istih, jogurt i kefir);
« Poslednja izmena: Mart 07, 2020, 12:34:04 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #16 poslato: Mart 06, 2020, 09:24:03 posle podne »

Banana i kreatin nije bas idealna kombinacija. Posebno ne ako neko ima odredjene probleme. Gledaj da ako uzimas posle obroka da to bude nakon nekog laganog obroka.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Sačuvana
ND2511
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 20

« Odgovor #15 poslato: Mart 06, 2020, 08:14:16 posle podne »

Danas sam popio kreatin ,5gr,ali sam odma pojeo 1 bananu i ubrzo nakon toga sam imao obrok.Nije bilo one tezine u zeludcu,niti nadimanja/dijareje,sve je bilo u redu. Izgleda da je  problem bio u tome jer sam ga prethodnih dana pio na skroz prazan stomak.
Sačuvana
Dr Aleksandra Brankovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3083


« Odgovor #14 poslato: Mart 06, 2020, 04:33:00 posle podne »

Obzirom da si i ranije imao sličan problem, ipak odnesi stolicu na analizu.
Kada se isključi kandida i drugi uzročnici, lakše će ti biti sa daljim korekcijama u ishrani i suplementaciji.
Eliminiši namirnicu po namirnicu, nemoj sve odjednom jer nećeš znati šta ti zapravo smeta...
Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #13 poslato: Mart 06, 2020, 09:36:34 pre podne »

Dosta ljudi je alergicno na jaja a da toga nisu ni svjesni. Izbaci i njih na par dana pa prati stanje. Samo selekcijom namirnica doći ćeš do toga šta ti prija a šta ne.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Sačuvana
ND2511
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 20

« Odgovor #12 poslato: Mart 06, 2020, 02:29:28 pre podne »

2015 godine sam imao kandidu u povecanom broju,pio sam nistatin i korigovana mi je bila ishrana.
Kod gastroenterologa sam bio 2015 godine ,kada mi se javio jak bol u predelu zeludca . Radjen mi je ultrazvuk abdomena,radio sam analize krvi i urina,radio sam test na helikobakter...  medjutim svi nalazi su mi bili odlicni. Tada mi je gastroenterolog prepisao lek gastroperidon + controloc jedno 10ak dana,a posle toga sam pio i famotidin lek jedno 15ak dana..i od tad(2015 god) do danas nisam imao nikakvih problema vezanih za zeludac.Takodje sam bio i kod infektologa koji je procenio da sam u redu.
E sad moguce je da imam i kandidu u povecanom broju,planiram da odnesem stolicu na pregled..
Takodje pre par godina,  jedan period, sam jeo dosta slatkisa i uopste nisam pazio na ishranu, medjutim nisam imao nikakakve tegobe,sto mi je bilo neverovatno.
Tegobe (nadutost,pomalo grcevi,gasovi) mi izazivaju specificne namirnice - mlecni proizvodi(od kojih mi se takodje izuzetno masti koza i izlaze bubuljice) i jos neke namirnice(leblebije npr,pasulj...). Nedavno sam kupio panirani prozivod oslica  (frikom pakovanje) - inace izbegavam ovakve proizvode - i javila mi se upravo ta nadutost/gasovi.

Sto se tice probiotika,njih sam pio duzi vremenski period dok sam se lecio od kandide,i posle odredjenog vremena sam prestao da ih pijem...Krenucu opet da ih pijem redovno.
« Poslednja izmena: Mart 06, 2020, 02:31:00 pre podne od strane ND2511 » Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #11 poslato: Mart 06, 2020, 01:58:38 pre podne »

Jesi probao sa probioticima? Digestivni enzimi? Pregled gastroenterologa?
Sačuvana
ND2511
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 20

« Odgovor #10 poslato: Mart 06, 2020, 01:52:27 pre podne »

Mlecne proizvode sam upravo prestao da konzumiram pre par dana - mleko i sirevi su mi smetali najvise,jogurt i ne toliko , ali sam iz njega izbacio iz upotrebe ,za svaki slucaj...
Ishrana mi se bazira na jajima,belom mesu,ponekad se ubaci tunjevina,pirincu(beli/integralni),ovsenim pahuljicama,orasastim plodovima(kikiriki,orasi) vocu(po koja banana/jabuka/narandza),po neko povrce(uglavnom je to sargarepa,kiseli krastavci).
Proste secere(slatkise,cokolade,torte...) apsolutno izbegavam,kao i sve vrste grickalica i sokova. Pijem iskljucivo vodu,eventualno dodam limun + narandzu/mandarinu.
Najteze mi pada sto moram mlecne proizvode da izbacim,jer dobar deo dnevnog unosa proteina mi upravo dolazi iz mlecnih proizvoda(mleka,jogurta,sira...).
Probacu sa maksimalno clean ishranom ,pa cu onda probati da uzmem kreatin.
Hvala na savetima.
Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #9 poslato: Mart 06, 2020, 01:35:03 pre podne »

U svakom slucaju alternativa postoji u drugim oblicima kreatina, bas kao sto je kolega Slaviša naveo.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #8 poslato: Mart 06, 2020, 01:34:20 pre podne »

Problem moze biti povezan i sa hranom koju uzimas a kazes da ti ne prija. U toj kombinaciji kreatin moze samo još vise da "pogura" problem. Ako jedemo "čisto" manje su šanse da dodje do komplikacija. Ovo ti pisem jer sam imao par slucaja kada su korisnici mislili da upotreba kreatina stvara odredjene smetnje a problem je lezao u svakodnevnoj ishrani.

Laktoza, alergija na gluten, alergija na jaja itd itd... Pokusaj da budes par dana isključivo na namirnicama za koje si siguran da ti ne stvaraju problem i uz njih koristi kreatin, ako i dalje bude problema onda definitivno treba da izbacis oblik monohidrat.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Sačuvana
ND2511
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 20

« Odgovor #7 poslato: Mart 06, 2020, 01:16:18 pre podne »

Da,da ,znam to. Mislio sam na 5gr posle treninga,a mozda cak i manje - dve trecine od jedne merice - sto mu dodje negde oko 3grama ( +/- ) .
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #6 poslato: Mart 06, 2020, 01:12:38 pre podne »

3-5 gr dnevno je sasvim dovoljno....više nije bolje kada je kreatin u pitanju!
Sačuvana
ND2511
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 20

« Odgovor #5 poslato: Mart 06, 2020, 01:09:19 pre podne »

Procitao sam tekst koji ste poslali,kao i ostale Vase tekstove vezane za ishranu. :)

O alkalinu cu razmisliti,nije da mi je preko-potreban . Ni monohidrat mi nije toliko bio potreban,nego eto imao sam viska novca i hteo sam da ga probam.Ipak je akcenat na ishrani.
Napravicu pauzu,pa cu pokusati ponovo da ga uzimam nakon par dana ( 5gr,a mozda cak i 2/3 merice).
Sačuvana
Stranice: [1] 2 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.091 sekundi sa 17 upita.