TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395158 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 27, 2024, 03:43:41 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 2 [3] 4 5 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Dobri izvori proteina za adekvatnu telesnu masu  (Pročitano 2595 puta)
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5899


« Odgovor #33 poslato: Februar 14, 2022, 09:27:01 posle podne »

Tako je. Ovde bih napomenuo da se spirulina često koristi zbog vitamina B12, međutim utvrđeno je da je to pseudo oblik, koji ne može adekvatno da se iskoristi u našem organizmu.
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3200


« Odgovor #32 poslato: Februar 14, 2022, 08:16:42 posle podne »

Nismo spomenuli spirulinu koja je isto dobra za vegane. Porcija od 2 supene kašike (oko 14 grama) obezbeđuje 8 grama kompletnog proteina, pored toga što pokriva 22% vaših dnevnih potreba za gvožđem i 95% dnevnih potreba za bakrom.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5899


« Odgovor #31 poslato: Februar 14, 2022, 05:36:30 posle podne »

Morski plodovi su odličan izvor proteina, jer obično imaju malo masti. Riba kao što je losos ima malo više masti, ali je vrsta koja je zdrava za srce- ima omega-3 masne kiseline.
Jedem losos gotovo na dnevnom nivou, obično na 100g ima oko 15g masti. Skoro sam dobio podatak da je to slučaj samo sa Lososom koji se uzgaja, dok divlji losos ima svega 2g masti na 100g. Priča se da uzgajani losos može biti štetan po zdravlje jer se u neadkvatnim uslovima čuva i tovi.

Malo me je zaintrigiralo i bacio na sumnju. Da li danas uopšte postoji nešto da je zdravo, da nije tretirano raznim hemikalijama.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk

Opet se vracam na to da ni za sta nemamo garanciju osim za ono sto sami uzgajamo, a i tu ne znas koju hranu/dohranu/djubrivo zaista koristis. Sve je znak pitanja.
Generalno, nemamo garanciju za bilo koji način uzgajanja namirnica. Bar znamo koje su namirnice definitivno nezdrave, i koje treba izbegavati :)
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5899


« Odgovor #30 poslato: Februar 14, 2022, 05:33:12 posle podne »

Morski plodovi su odličan izvor proteina, jer obično imaju malo masti. Riba kao što je losos ima malo više masti, ali je vrsta koja je zdrava za srce- ima omega-3 masne kiseline.
Jedem losos gotovo na dnevnom nivou, obično na 100g ima oko 15g masti. Skoro sam dobio podatak da je to slučaj samo sa Lososom koji se uzgaja, dok divlji losos ima svega 2g masti na 100g. Priča se da uzgajani losos može biti štetan po zdravlje jer se u neadkvatnim uslovima čuva i tovi.

Malo me je zaintrigiralo i bacio na sumnju. Da li danas uopšte postoji nešto da je zdravo, da nije tretirano raznim hemikalijama.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
Ma sve je pod velikim znakom pitanja da li je zdravo. Ja sam sada spomenuo primer pastrmki. Ne znamo kakva se hrana koristi, što je sličan slučaj i sa svim ostalim ribama koje se uzgajaju. Ali je uvek pitanje i kakve su ribe iz reka i mora. Koliko je ta voda zagađena ili, što je čest slučaj kod nekih vrsta, i koliko sadrže živu.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5899


« Odgovor #29 poslato: Februar 14, 2022, 05:28:45 posle podne »

Verovatno zato što većina ljudi ima problem sa varenjem mleka i mlečnih proizvoda. Ipak nije mleko toliko bogato proteinima, mineralima i vitaminima da se to ne može nadoknaditi kroz druge izvore. A i postoje mleka poput kozjeg, ovčijeg i biljnih pa postoji zamena i za to
Odličan izbor za kozje i ovčije mleko i mlečne proizvode. Lakši su za varenje. A biljne nisam jeo i iskreno nisam baš pristalica toga, ali sigurno da ima ljudi koji to vole. Kao što ima i onih koji ne vole kozje ili ovčije mleko i mlečne proizvode, zbog jakog mirisa i ukusa.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5899


« Odgovor #28 poslato: Februar 14, 2022, 05:25:42 posle podne »

Ne samo da su mlečne namirnice poput mleka, sira i jogurta odlični izvori proteina, već sadrže i vredan kalcijum, a mnoge su obogaćene vitaminom D. Bitne su za održavanje jačine kostiju i zuba i sprečavanje osteoporoze.

Zasto vecina sportista onda urpavo ove namirnice izbegava?
Anita je već spomenula jedan od razloga, u smislu intolerancije na laktozu. Taj problem se rešava korišćenjem mlečnih proizvoda bez laktoze. Nema potrebe da se neko odriče tih proizvoda. Danas ima toliko izbora.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5899


« Odgovor #27 poslato: Februar 14, 2022, 05:23:30 posle podne »

Pasulj ima dosta proteina ali kad ga pripremaju obično tu bude više začina i drugih sastojaka pa se proteinska vrednost jela smanjuje.
Mnogi koriste pasulj i soju kao zamenu za meso. Druga je stvar koliko se začina stavi u jelo. U svakom slučaju, i začini su su izuzetno zdravi. Ne mislim na one gotove suve začine, koji sadrže mononatrijum glutaminat.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5899


« Odgovor #26 poslato: Februar 14, 2022, 05:18:01 posle podne »

Riba isto ima dosta proteina, jedna tunjevina oko 25 grama. Haringa i pastrmka su isto super.
Pastrmku volim, jer se uzgaja i kod nas, u privatnim ribnjacima. Uvek možemo reći- Kakva je hrana za rubu koja se koristi? Ali isto tako možemo reći- Kakva su mora i jezera? To jest, da li su zagađeni? Jedem i drugu vrstu ribe, naravno, ali ovo navodim kao primer da ne možemo 100% biti sigurni da je nešto super zdravo.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5899


« Odgovor #25 poslato: Februar 14, 2022, 05:14:34 posle podne »

Meso je nezamenjivi izvor proteina, jedino se u njemu mogu naći sve aminokiseline koje organizam ne može proizvesti. Ali postoje i drugi životinjski proizvodi koji imaju dosta proteina, kao što si naveo jaja, neki jogurtom (posebno skyr).
Upravo tako. Želeo sam da, osim mesa, navedemo i druge izvore proteina koji su dobra alternativa mesu. Ne zaboravimo samo da postoje mnogi sportisti koji su vegetarijanci ili vegani i koji ostvaruju izuzetne rezultate.
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3200


« Odgovor #24 poslato: Februar 14, 2022, 02:33:00 posle podne »

Baš tako. A po meni je losos odlična alternativa za meso, ko ga ne jede. Svaka riba koja se uzgaja normalno da sadrži više masti, a manje proteina od divlje. Ne hrane se na isti način i nisu jednako pokretne.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16710


« Odgovor #23 poslato: Februar 14, 2022, 02:17:42 posle podne »

Verovatno se većina namirnica tretira nekim hemikalijama ali opet i u takvom vidu su zdravije od brze/nezdrave hrane.

Svakako su zdravije, a pogotovo u poredjenju sa prostim secerima.
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3200


« Odgovor #22 poslato: Februar 14, 2022, 01:55:52 posle podne »

 Verovatno se većina namirnica tretira nekim hemikalijama ali opet i u takvom vidu su zdravije od brze/nezdrave hrane.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16710


« Odgovor #21 poslato: Februar 14, 2022, 07:59:05 pre podne »

Morski plodovi su odličan izvor proteina, jer obično imaju malo masti. Riba kao što je losos ima malo više masti, ali je vrsta koja je zdrava za srce- ima omega-3 masne kiseline.
Jedem losos gotovo na dnevnom nivou, obično na 100g ima oko 15g masti. Skoro sam dobio podatak da je to slučaj samo sa Lososom koji se uzgaja, dok divlji losos ima svega 2g masti na 100g. Priča se da uzgajani losos može biti štetan po zdravlje jer se u neadkvatnim uslovima čuva i tovi.

Malo me je zaintrigiralo i bacio na sumnju. Da li danas uopšte postoji nešto da je zdravo, da nije tretirano raznim hemikalijama.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk

Opet se vracam na to da ni za sta nemamo garanciju osim za ono sto sami uzgajamo, a i tu ne znas koju hranu/dohranu/djubrivo zaista koristis. Sve je znak pitanja.
Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #20 poslato: Februar 14, 2022, 12:27:37 pre podne »

Morski plodovi su odličan izvor proteina, jer obično imaju malo masti. Riba kao što je losos ima malo više masti, ali je vrsta koja je zdrava za srce- ima omega-3 masne kiseline.

Morski plodovi su odličan izvor proteina, jer obično imaju malo masti. Riba kao što je losos ima malo više masti, ali je vrsta koja je zdrava za srce- ima omega-3 masne kiseline.
[/quote]
Jedem losos gotovo na dnevnom nivou, obično na 100g ima oko 15g masti. Skoro sam dobio podatak da je to slučaj samo sa Lososom koji se uzgaja, dok divlji losos ima svega 2g masti na 100g. Priča se da uzgajani losos može biti štetan po zdravlje jer se u neadkvatnim uslovima čuva i tovi.

Malo me je zaintrigiralo i bacio na sumnju. Da li danas uopšte postoji nešto da je zdravo, da nije tretirano raznim hemikalijama.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #19 poslato: Februar 14, 2022, 12:26:39 pre podne »

Morski plodovi su odličan izvor proteina, jer obično imaju malo masti. Riba kao što je losos ima malo više masti, ali je vrsta koja je zdrava za srce- ima omega-3 masne kiseline.
Jedem losos gotovo na dnevnom nivou, obično na 100g ima oko 15g masti. Skoro sam dobio podatak da je to slučaj samo sa Lososom koji se uzgaja, dok divlji losos ima svega 2g masti na 100g. Priča se da uzgajani losos može biti štetan po zdravlje jer se u neadkvatnim uslovima čuva i tovi.

Malo me je zaintrigiralo i bacio na sumnju. Da li danas uopšte postoji nešto da je zdravo, da nije tretirano raznim hemikalijama.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
Sačuvana
Stranice: 1 2 [3] 4 5 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.105 sekundi sa 17 upita.