TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395190 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 29, 2024, 09:09:22 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 2 3 [4] 5 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Ishrana kod bolesti jetre  (Pročitano 3207 puta)
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 27375


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #19 poslato: Avgust 17, 2022, 08:02:06 pre podne »

Pa šta je to što treba izbegavati.
Hrana poput pomfrita, krofni i čipsa izvor je lipidnih peroksida (užeglih masti) koji su toksični za jetru, te trans-nezasićenih masnih kiselina. Metabolizam kofeina u hroničnim bolestima jetre znatno je usporen. Ako imate cirozu jetre nastojte izbjegavati konzumiranje pića koja sadrže kofein.
Ovakvu hranu niko i ne treba da konzumira. Nema nikakve koristi od takvih namirnica.
Slazem se,ali svi ponekad pojedemo neku stvar koju ne bi trebalo,jer nije zdrava ili nemamo nikakvih koristi,jednostavno takva nam je narav,ali zato se trudimo da od toga ne napravimo naviku i ne jedemo ih svaki dan.
Slažem se. I sam ponekada pojedem nešto nezdravo, ali to je baš retko. I nije ništa loše. Ali postoje ljudi sa teškim hroničnim bolestima, koji uopšte ne vode računa o svojoj ishrani. A treba da budu izuzetno disciplinovani,
Samodisciplina je kljucna rec i to ne samo u ovoj situaciji nego u bilo kojoj situaciji u zivotu.Ako imas to onda si pola stvari resio.
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 27375


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #18 poslato: Avgust 17, 2022, 08:00:47 pre podne »

Važno je konzumirati voće, povrće i žitarice jer njihovom razgradnjom nastaje manje amonijaka, a biljna vlakna u povrću i voću ubrzavaju njegovo izlučivanje iz organizma. Također je važno unositi dovoljnu količinu ugljenohidrata kako bi se osigurala potrebna energija organizmu. Preporučuju se namirnice kao što su: riža, rezanca i druga nemasna tjestenina, kuvani krompir ili pire, pšenični i kukuruzni griz , žitarice, pasirano povrće i voće i dvopek. Takav način prehrane ne preporučuje se na duže vreme jer je deficitaran esencijalnim aminokiselinama.
Meni kada sam imao taj problem sa jetrom doktor rekao posto zna koliko volim meso,da se dogovorimo da koliko mesa pojedem toliko voca,povrca,salate i zitarice da pojedem.I otkad to primenjujem mogu reci da je puno bolja situacija i to ne samo zbog jetre,nego u celom organizmu.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5899


« Odgovor #17 poslato: Avgust 16, 2022, 09:06:51 posle podne »

Pa šta je to što treba izbegavati.
Hrana poput pomfrita, krofni i čipsa izvor je lipidnih peroksida (užeglih masti) koji su toksični za jetru, te trans-nezasićenih masnih kiselina. Metabolizam kofeina u hroničnim bolestima jetre znatno je usporen. Ako imate cirozu jetre nastojte izbjegavati konzumiranje pića koja sadrže kofein.
Ovakvu hranu niko i ne treba da konzumira. Nema nikakve koristi od takvih namirnica.
Slazem se,ali svi ponekad pojedemo neku stvar koju ne bi trebalo,jer nije zdrava ili nemamo nikakvih koristi,jednostavno takva nam je narav,ali zato se trudimo da od toga ne napravimo naviku i ne jedemo ih svaki dan.
Slažem se. I sam ponekada pojedem nešto nezdravo, ali to je baš retko. I nije ništa loše. Ali postoje ljudi sa teškim hroničnim bolestima, koji uopšte ne vode računa o svojoj ishrani. A treba da budu izuzetno disciplinovani,
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3207


« Odgovor #16 poslato: Avgust 16, 2022, 12:41:50 posle podne »

Važno je konzumirati voće, povrće i žitarice jer njihovom razgradnjom nastaje manje amonijaka, a biljna vlakna u povrću i voću ubrzavaju njegovo izlučivanje iz organizma. Također je važno unositi dovoljnu količinu ugljenohidrata kako bi se osigurala potrebna energija organizmu. Preporučuju se namirnice kao što su: riža, rezanca i druga nemasna tjestenina, kuvani krompir ili pire, pšenični i kukuruzni griz , žitarice, pasirano povrće i voće i dvopek. Takav način prehrane ne preporučuje se na duže vreme jer je deficitaran esencijalnim aminokiselinama.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3207


« Odgovor #15 poslato: Avgust 16, 2022, 12:39:11 posle podne »

Hrana koja se isto preporučuje kao lek u bolestima jetre su artičoka, maslačak, peršun, šargarepa, cvekla.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3207


« Odgovor #14 poslato: Avgust 16, 2022, 12:34:15 posle podne »

Skoro svakome se desi da pojede ili popije nešto nezdravo, nije smak sveta... Ali postoje situacije u kojima to ne sme da se dešava.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 27375


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #13 poslato: Avgust 16, 2022, 12:03:09 posle podne »

Pa šta je to što treba izbegavati.
Hrana poput pomfrita, krofni i čipsa izvor je lipidnih peroksida (užeglih masti) koji su toksični za jetru, te trans-nezasićenih masnih kiselina. Metabolizam kofeina u hroničnim bolestima jetre znatno je usporen. Ako imate cirozu jetre nastojte izbjegavati konzumiranje pića koja sadrže kofein.
Ovakvu hranu niko i ne treba da konzumira. Nema nikakve koristi od takvih namirnica.
Slazem se,ali svi ponekad pojedemo neku stvar koju ne bi trebalo,jer nije zdrava ili nemamo nikakvih koristi,jednostavno takva nam je narav,ali zato se trudimo da od toga ne napravimo naviku i ne jedemo ih svaki dan.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5899


« Odgovor #12 poslato: Avgust 15, 2022, 09:58:28 posle podne »

To što si naveo za gazirano je apsolutno tačno. Gazirana pića često daju veće oštećenje jetre od alkohola
Gazirana pića su štetnija nego što mislimo.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5899


« Odgovor #11 poslato: Avgust 15, 2022, 09:56:40 posle podne »

Pa šta je to što treba izbegavati.
Hrana poput pomfrita, krofni i čipsa izvor je lipidnih peroksida (užeglih masti) koji su toksični za jetru, te trans-nezasićenih masnih kiselina. Metabolizam kofeina u hroničnim bolestima jetre znatno je usporen. Ako imate cirozu jetre nastojte izbjegavati konzumiranje pića koja sadrže kofein.
Iako nisam imao cirozu jetre samo neke brojke su bile vece nego sto je predvideno i to posle 3 meseca nakon Covida su mi rekli da imam blago ostecenje jetre,moguce zbog lekova,bolesti,uglavnom su rekli sto si i ti navela plus su mi rekli pored kafe da izbegavam gazirano i ako mi u komsiluku neko ima kozu ili makar kravu da pijem puno surutke.Pio sam svakodnevno 30 dana kozju surutku jednu casu od 2dl ujutru i jednu casu uvece i za 30 dana sve brojke su bile ok.
Baš tako. Znamo koka-kola koliko čini štete jetri. Po meni, kozja surutka je naročito dobar izbor.
A to rastu transaminaze i zbog lekova, a i kao posledica infekcije takođe mogu da porastu, naročito kod kovida.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5899


« Odgovor #10 poslato: Avgust 15, 2022, 09:54:37 posle podne »

Surutka je odlična stvar. U praksi sam srela ljude koji su pomoću kozje surutke uspeli da regenerišu jetru.
Slažem se. Za surutku je uvek bilo reči da je izuzetno korisna za organizam. Naročito pomaže u regulisanju funkcija jetre, što je dosta bitno, jer znamo da jetra ima 500 funkcija :)
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5899


« Odgovor #9 poslato: Avgust 15, 2022, 09:52:16 posle podne »

Pa šta je to što treba izbegavati.
Hrana poput pomfrita, krofni i čipsa izvor je lipidnih peroksida (užeglih masti) koji su toksični za jetru, te trans-nezasićenih masnih kiselina. Metabolizam kofeina u hroničnim bolestima jetre znatno je usporen. Ako imate cirozu jetre nastojte izbjegavati konzumiranje pića koja sadrže kofein.
Ovakvu hranu niko i ne treba da konzumira. Nema nikakve koristi od takvih namirnica.
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3207


« Odgovor #8 poslato: Avgust 15, 2022, 09:18:08 pre podne »

Surutka je odlična stvar. U praksi sam srela ljude koji su pomoću kozje surutke uspeli da regenerišu jetru.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3207


« Odgovor #7 poslato: Avgust 15, 2022, 09:17:22 pre podne »

To što si naveo za gazirano je apsolutno tačno. Gazirana pića često daju veće oštećenje jetre od alkohola
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 27375


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #6 poslato: Avgust 14, 2022, 06:46:02 posle podne »

Pa šta je to što treba izbegavati.
Hrana poput pomfrita, krofni i čipsa izvor je lipidnih peroksida (užeglih masti) koji su toksični za jetru, te trans-nezasićenih masnih kiselina. Metabolizam kofeina u hroničnim bolestima jetre znatno je usporen. Ako imate cirozu jetre nastojte izbjegavati konzumiranje pića koja sadrže kofein.
Iako nisam imao cirozu jetre samo neke brojke su bile vece nego sto je predvideno i to posle 3 meseca nakon Covida su mi rekli da imam blago ostecenje jetre,moguce zbog lekova,bolesti,uglavnom su rekli sto si i ti navela plus su mi rekli pored kafe da izbegavam gazirano i ako mi u komsiluku neko ima kozu ili makar kravu da pijem puno surutke.Pio sam svakodnevno 30 dana kozju surutku jednu casu od 2dl ujutru i jednu casu uvece i za 30 dana sve brojke su bile ok.
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3207


« Odgovor #5 poslato: Avgust 14, 2022, 11:52:28 pre podne »

Danas je čvrsto utvrđena uloga jetre koja jedina metaboliše odnosno razgrađuje kofein. Dok je razgradnja kofeina u zdravih ispitanika u proseku trajala 3,8 sati, u jetrenih bolesnika za razgradnju iste količine kofeina bilo je prosečno potrebno 19 sati. Dakle, s obzirom na navedeno, ako imate cirozu jetre nastojte izbegavati konzumiranje pića koja sadrže kofein.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Stranice: 1 2 3 [4] 5 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.083 sekundi sa 18 upita.