TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395963 Teme od strane 25009 Članovi Poslednji član: dejanpetrovic99

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Jun 03, 2024, 09:50:22 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 27 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Neke zanimljive činjenice o hrani- šta kažu stručnjaci  (Pročitano 13609 puta)
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 3344


« Odgovor #148 poslato: Decembar 10, 2022, 05:05:46 posle podne »

Što se tiče vode sa ukusima one nisu čiste i ne mogu da biraju organizam kao čista voda. Jedina stvar za pravu hidrataciju je obična voda. Svaki elektrolit je koncentruje.

Tako je.
A najbolje mi je kada ljudi krenu da pricaju sta su od tecnosti uneli tokom dana, pa to ispadne 3 kafe, 2 case soka, i sl.
Haha i tu je najteže objasniti ljudima da to nisu zdrave tečnosti.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16842


« Odgovor #147 poslato: Decembar 10, 2022, 03:35:04 posle podne »

Što se tiče vode sa ukusima one nisu čiste i ne mogu da biraju organizam kao čista voda. Jedina stvar za pravu hidrataciju je obična voda. Svaki elektrolit je koncentruje.

Tako je.
A najbolje mi je kada ljudi krenu da pricaju sta su od tecnosti uneli tokom dana, pa to ispadne 3 kafe, 2 case soka, i sl.
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16842


« Odgovor #146 poslato: Decembar 10, 2022, 03:34:12 posle podne »

Ja npr pijem vodu tokom obroka i nikada mi nije smetala, niti mi usporava metabolizam, niti imam tegobe tokom varenja. Jednostavno dok jedem mnogo žednim i potpuno mi je normalno da pijem vodu ako mi se pije.

I ja isto pijem dok jedem, a celog zivota pricaju kako ne bi trebalo pre i posle obroka piti vodu, tokom nikako.
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16842


« Odgovor #145 poslato: Decembar 10, 2022, 03:30:32 posle podne »

Mislim da treba piti dovoljno ciste vode tokom dana. E sada, kolicina zavisi od covekove tezine, mozda i starosti, da li je sportista ili ne.
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 3344


« Odgovor #144 poslato: Decembar 09, 2022, 10:00:11 posle podne »

Što se tiče vode sa ukusima one nisu čiste i ne mogu da biraju organizam kao čista voda. Jedina stvar za pravu hidrataciju je obična voda. Svaki elektrolit je koncentruje.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 3344


« Odgovor #143 poslato: Decembar 09, 2022, 09:58:59 posle podne »

Ja npr pijem vodu tokom obroka i nikada mi nije smetala, niti mi usporava metabolizam, niti imam tegobe tokom varenja. Jednostavno dok jedem mnogo žednim i potpuno mi je normalno da pijem vodu ako mi se pije.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 3344


« Odgovor #142 poslato: Decembar 09, 2022, 09:56:45 posle podne »

Sa Jungerom se slaže i specijalista za detoks Natalia Rouz, koja tvrdi da je prva stvar koju ujutru treba da unesemo u naš organizam je čista voda, a tokom detoks programa neophodno je da ujutru popijemo 1l vode.  Doručak treba da imamo tek tada kada osetimo glad, a ne zato što je već 8, 9 ili 10 sati ujutru.
Sa ovim se apsolutno slažem. Mnogi ljudi jedu samo zato što misle da tako treba, a ne zato što su gladni.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6129


« Odgovor #141 poslato: Decembar 09, 2022, 07:59:23 posle podne »

Voleo bih da čujem i druga mišljenja. Koliko vode unosite i da li možda kombinujete i neke namirnice da obogate ukus?
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6129


« Odgovor #140 poslato: Decembar 09, 2022, 07:57:42 posle podne »

Možete za početak da navijete alarm na telefonu da vas 2-3 puta dnevno podseća na vodu. Ili zalepite papirić-podsetnik na monitor ili frižider. Nemojte da se opterećujete brojkama. Neka za početak to bude litar vode ili litar i po. Bitno je krenuti, makar i malim koracima.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6129


« Odgovor #139 poslato: Decembar 09, 2022, 07:57:16 posle podne »

Većina nutricionista se slažu oko sledećih pravila:
•   Svako jutro popijte 1-2 čaše mlake vode sa dodatkom soka limuna. Zašto? Mlaka voda pokreće vaš metabolizam i priprema organizam za varenje hrane tokom dana, dok limun ima alkalno dejstvo na organizam. Pored toga, voda sa limunom doprinose mršavljenju, izbacuje toksine i čisti krv.
•   Pijte jednu čašu vode pre doručka, ručka i večere.
•   Nemojte da pijete vodu tokom obroka ili odmah posle obroka (ni čaj!). Voda razblažuje želudačnu kiselinu i povećava vreme varenja.
•   Ako ste ogladneli (pogotovu sat vremena posle obroka), prvo popijte vodu.
•   Pijte vodu pre fizičke aktivnosti, malim gutljajima u toku iste i posle.
•   Povećavajte količinu vode ako ste se razboleli.
•   Pijte vodu ako vam se spava ili osećate umor. Voda doprinosi osećaju svežine.
•   Uvek držite veliku čašu ili flašu vode na radnom stolu.
•   Voda je ukusnija ako dodate sok limuna, komadiće krastavca ili listove sveže nane ili bosiljka. Leti u vodu možete dodati sveže jagode ili neke druge bobice.
Mnogim ljudima je teško da piju nekoliko litara vode dnevno, pogotovo ako nisu pre toga imali naviku da uopšte piju vodu. Ali ipak pokušajte. Najbitnije je da se setite da treba da popijete vodu.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6129


« Odgovor #138 poslato: Decembar 09, 2022, 07:55:40 posle podne »

Doktor i nutricionista Majkl Greger, na osnovu brojnih istraživanja, zaključuje da optimalan dnevni unos  vode treba da iznosi 4-7 čaša za žene i 6-11 čaša vode za muškarce.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6129


« Odgovor #137 poslato: Decembar 09, 2022, 07:54:47 posle podne »

Kimberli Snajder, nutricionista i health coach, kaže da nije obavezno svaki dan da popijemo baš 8 čaša vode.
Ako se generalno zdravo hranite, redovno pijete zelene smutije i ceđene sokove i upotrebljavate mnogo svežeg voća i povrća, vaša hrana već sadrži dovoljno tečnosti. Sa druge strane, nemojte da čekate dok osetite žeđ – to znači da je vaš organizam već dehidriran.
Ona isto kaže da treba da pijemo vodu između obroka, a količina vode zavisi od klime u kojoj živite, nivoa vaše fizičke aktivnosti i vaše ishrane.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6129


« Odgovor #136 poslato: Decembar 09, 2022, 07:54:20 posle podne »

Sa Jungerom se slaže i specijalista za detoks Natalia Rouz, koja tvrdi da je prva stvar koju ujutru treba da unesemo u naš organizam je čista voda, a tokom detoks programa neophodno je da ujutru popijemo 1l vode.  Doručak treba da imamo tek tada kada osetimo glad, a ne zato što je već 8, 9 ili 10 sati ujutru.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6129


« Odgovor #135 poslato: Decembar 09, 2022, 07:53:52 posle podne »

“Što više vode pijete, više energije imate, a mentalno ste bolje fokusirani. Voda smanjuje rizik nekontrolisanog konzumiranja hrane i pomaže izbacivanju toksina iz organizma. Probajte da pijete 12 čaša vode tokom 7 dana i vi ćete osetiti kako čak toliko mala promena može da poboljša vaše zdravstveno stanje” – kaže on.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6129


« Odgovor #134 poslato: Decembar 09, 2022, 07:53:34 posle podne »

Alehandro Junger, poznati kardiolog, stručnjak za detoks i osnivač Clean programa kaže:
Često mešamo osećaj gladi i žeđi. Signal dehidracije organizma greškom doživljavamo kao glad. Kada ste gladni, prvo popijte vodu i uverite se da je organizam zadovoljio tu potrebu.
Junger smatra da treba da pijemo vodu pre svakog osnovnog obroka (doručak, ručak i večera), po mogućnosti 30 minuta pre obroka. Tada tečnost stiže do želuca i priprema ga za usvajanje ostale hrane.
Tokom detoks-programa on savetuje da se pije 12 čaša vode dnevno.
Sačuvana
Stranice: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 27 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.045 sekundi sa 14 upita.