TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395189 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 28, 2024, 07:59:18 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 8 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: KUKURUZ  (Pročitano 31794 puta)
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #94 poslato: Oktobar 22, 2010, 08:21:08 posle podne »

Znači ne mogu da verujem koliko ljudi klopa taj korflakes...
Pazi ima i onaj od integralnih žitarica ali je skup i naravno nije sav od integralnog brašna..
Najbolje jesti ovsene pa si miran
Sačuvana
Biochemo
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2340


« Odgovor #93 poslato: Oktobar 22, 2010, 07:22:36 posle podne »

Skenula bih samo pažnju na kornfleks jer često vidim da mnog na dijeti jedu kornfleks misleći da je extra dijetalan i zdrav... greška!   prošao je takav proces obrade da je jako malo vrednog ostalo u njemu, ima visok glikemijski indeks i mnogo bolja opcija od njega su celovite žitarice - ovas, ječam, raž, pšenica...

Slušajte Moniku! ;)

Mada Monika da li te čudi što za kornflex misle da je zdrav kada dijetare na kromipiru (i to mislim na pomfrit iz meka ili čips!) ili sladoledu? :S
Može nekada i kornflex ali mora da se tempira i da se zna da je "badass" hidrat. :)
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #92 poslato: Oktobar 22, 2010, 06:31:10 posle podne »

Skenula bih samo pažnju na kornfleks jer često vidim da mnog na dijeti jedu kornfleks misleći da je extra dijetalan i zdrav... greška!   prošao je takav proces obrade da je jako malo vrednog ostalo u njemu, ima visok glikemijski indeks i mnogo bolja opcija od njega su celovite žitarice - ovas, ječam, raž, pšenica...
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #91 poslato: Oktobar 22, 2010, 05:17:45 posle podne »

Volim kačamak i povremeno ga spremam sa sirom. :)
Sačuvana
PANSPORT BEOGRAD
PeĂ°a
Global Moderator
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3439


Prodavnica u YBC-u

Pansport
« Odgovor #90 poslato: Oktobar 22, 2010, 10:31:41 pre podne »




                                                   Kačamak zdraviji od kornfleksa

Kukuruzno brašno može da bude osnova za zdrav obrok. Kako da pripremate jela od kukuruza i kako ona utiču na vaše zdravlje, objašnjava Branka Mirković, nutricionista.



Kačamak
Ovo jelo je u poslednje vreme nepravedno izostavljeno sa jelovnika. Preporučuje se kao lagan i dobar doručak ili večera uz dodatak mleka ili nekog mlečnog proizvoda (jogurt, sir, kajmak). Ako vodite računa o kalorijama ili zdravlju, isključite masne mlečne proizvode koji se preporučuju deci u razvoju i mladim i zdravim osobama, i dodajte obrano mleko ili nemasni sir ili jogurt.


Proja
Priprema se na različite načine, od osnovnog recepta - brašno, voda i so, sa masnoćom ili bez nje, do današnjih projara i projica koje su prave energetske bombe zbog masnoće koja se dodaje. Da biste mogli i dalje da uživate u omiljenom ukusu proje, smanjite masnoću, dodajte nemasni jogurt ili sir. Postoji izvanredno posuĂ°e u koje nije potrebno dodavati masnoću.


Kornfleks
U svetu se koristi odavno, a kod nas poslednjih dvadesetak godina. Mnogi pogrešno misle da je niskokaloričan (uvek čitajte deklaraciju). To je, u stvari, instant kačamak u ljuspicama. Svakako je bolje da pripremite kačamak umesto da pojedete kornfleks.


Kokice
Kokice imaju isto kalorija koliko i kukuruz, ali uz dodatak ulja prilikom pečenja, dobijaju dodatne kalorije koje ovu popularnu grickalicu svrstavaju u kalorijsku bombu. Na tržištu se mogu naći i kesice sa kokicama za mikrotalasnu rernu, sa raznim dodacima, veoma nezdrave.


Ekstra savet: Ako sami kiselite kupus, dodajte jednu šaku suvog prošlogodišnjeg kukuruza, raso će ostati bistar, lepe žute boje i neće biti sluzav.
 
               
  autor:Biljana Tasić
Foto: Shutterstock
preuzeto sa:  www.blic.rs
Sačuvana
   
PANSPORT BEOGRAD
PeĂ°a
Global Moderator
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3439


Prodavnica u YBC-u

Pansport
« Odgovor #89 poslato: Oktobar 22, 2010, 10:28:15 pre podne »



                                                    Kukuruz treba da jedete često


  Sprečava anemiju, oslobaĂ°a od bolova u mišićima, nezamenljiv je borac protiv bronhitisa, gihta, depresije i dijabetesa. Reč je samo o supernamirnici - kukuruzu. Ali to nije sve, kukuruz poboljšava koncentraciju, naročito se savetuje sportistima zbog kondicije, jača nervni sistem, čisti krvne sudove, digestivni trakt i odličan je diuretik.

- Ova namirnica je dostupna tokom čitave godine i mogla bi se ubrojati u sastavni deo svakog zdravog menija - objašnjava nutricionista Branka Mirković.
Poboljšava memoriju

Zahvaljujući obilju vitamina B1 (jedan kukuruz zadovolji 24 odsto od ukupnih dnevnih potreba), koji je sastavni deo enzimskih reakcija vezanih za stvaranje energije, takoĂ°e igra važnu ulogu u kognitivnim funkcijama mozga jer je potreban u sintezi acetilholina. Acetilholin predstavlja neurotransmitere neophodne za memoriju. Nedostatak acetilholina vezuje se za bolesti koji se javljaju starenjem, kao što su senilnost i Alchajmerova bolest.


Prijatelj organa za varenje
Zbog velikog sadržaja biljnih vlakana, odličan je diuretik i pomaže u regulisanju zatvora. Dobar je i kod oboljenja želuca, jer ublažava simptome gastritisa i čira na želucu, a znatno smanjuje i gorušicu.


Srce voli kukuruz
Zbog velikog sadržaja dijetetskih vlakana, kukuruz snižava nivo holesterola u krvi, a njegovo blagotvorno dejstvo na zdravlje kardiovaskularnog sistema leži i u značajnom sadržaju vitamina B grupe koji snižavaju nivo homocistina u krvi. Homocistin direktno oštećuje krvne sudove pa, snižavanjem koncentracije ovih opasnih molekula smanjuje se rizik od srčanog i moždanog udara, ili oboljenja perifernih krvnih sudova.


Smanjuje rizik od raka pluća

Konzumiranjem hrane bogate beta-kriptoksantina - crveno-narandžastog karotenoida koga ima u velikim količinama u kukuruzu - značajno se smanjuje rizik od obolevanja od raka pluća. Jedna od studija je pokazala da unošenje kukuruza kod nepušača smanjuje rizik za 27 odsto, a kod pušača 37 odsto u odnosu na pušače koji retko unose hranu bogatu ovim sastojkom.


Sačuvajte vitamine

Za razliku od drugog povrća koje termičkom obradom gubi jedan deo nutritijenata, kuvanjem ili pečenjem kukuruza delimično se uništava samo vitamin C, ali se oslobaĂ°aju molekuli sa antioksidativnim dejstvom, što povećava njegove zaštitničke moći.


autor:Biljana Tasić
Foto: Shutterstock
preuzeto sa:  www.blic.rs
Sačuvana
   
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #88 poslato: Avgust 25, 2010, 11:58:42 posle podne »

Isti smo po tom pitanju. Meni je neshvatljivo soliti kukuruz, skroz mu pokvari ukus.

Vidi fore: kukuruz ŠEĆERAC a SOLE GA. :D

No, dobro, i to je već stvar ukusa, a tu nema raspravljanja. ;)
Sačuvana
Zoltan Kozma
ADMINISTRATOR
Top poster
********
Van mreže Van mreže

Poruke: 12783


Never give up!

« Odgovor #87 poslato: Avgust 25, 2010, 10:47:38 posle podne »

Pečen ili kuvan, svejedno - obožavam ga. :)

Ponekad i ja tako uzmem ali nikako ne solim cak i kada smem.Jednostavno to mi pokvari njegov ukus.
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #86 poslato: Avgust 25, 2010, 08:46:11 posle podne »

Pečen ili kuvan, svejedno - obožavam ga. :)
Sačuvana
senkovic
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1082


Klub sportova snage "Senkovic"

« Odgovor #85 poslato: Avgust 25, 2010, 08:30:13 pre podne »

Ja volim ovaj mladi kad počne u sezoni, nekoliko komada u lonac i piči. :-)
Sačuvana
Šampioni se ne stvaraju u teretanama. Šampioni se stvaraju od nečega što imaju duboko u sebi- želju, viziju i san!!
Johnny Bravo
Jonathan "Johnny" Bravo
Global Moderator
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3776


Baby,I can tell we both love the same things,ME

Pansport
« Odgovor #84 poslato: Avgust 24, 2010, 10:43:58 posle podne »

 8) 8) 8)

bas sam poceo da ga krkam zadnjih par nedelja....onako slucajnoi  :)
ostane dosta zara od rostilja pa kao da se nebaci,ajde da se ispece kukuruz  ;D
jedino sto se prokletinja zavlaci medju zube,pa ih po 2h cackam  ;D
Sačuvana

NEKADA...


I SAD..
Zoltan Kozma
ADMINISTRATOR
Top poster
********
Van mreže Van mreže

Poruke: 12783


Never give up!

« Odgovor #83 poslato: Avgust 24, 2010, 09:24:27 posle podne »

onako običan jedem jer me manje grize savest - ima više vlakana i drugih hranjivih materija

A onda je ok ;)  mada onako dok se skuva pa je vruc i onda se stavi ella u njega pa se pomesa sve...stvarno dobije neki poseban ukus i meni bar bude jako lepo.Jedina mu je mana sto   se brzo pojede :)
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #82 poslato: Avgust 24, 2010, 08:27:18 posle podne »

onako običan jedem jer me manje grize savest - ima više vlakana i drugih hranjivih materija
Sačuvana
Zoltan Kozma
ADMINISTRATOR
Top poster
********
Van mreže Van mreže

Poruke: 12783


Never give up!

« Odgovor #81 poslato: Avgust 23, 2010, 09:48:37 posle podne »

Ja sam uživala u kukuruzu ove godina.. izabrala sam ga kao izvor skroba i baš mi je prijao

Dobra opcija u svakom slucaju.Mada iskreno ja ga bas ne volim toliko jesti onako obicnog vec vise kroz griz.Nekako mi tada kada ga skuvam ima poseban smek.
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #80 poslato: Avgust 23, 2010, 08:16:38 posle podne »

Ja sam uživala u kukuruzu ove godina.. izabrala sam ga kao izvor skroba i baš mi je prijao
Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 8 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.117 sekundi sa 17 upita.