TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394580 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 29, 2024, 02:17:47 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 2 [3] 4 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: 5 najboljih suplemenata  (Pročitano 27245 puta)
The Mickey
Only rage gives me strenght!!!
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3817


Oculus ex Inferni

eXplode FORUM!!!
« Odgovor #25 poslato: Decembar 16, 2007, 07:25:21 posle podne »

Beta-alanin je jedina poznata aminokiselina u prirodi kod koje je amino grupa vezana za drugi (beta) atom ugljenika. Uglavnom je nećemo naći na spisku aminokiselina, jer nije deo proteinskih struktura. Ona je deo velikih (makro) molekula, ali nije sastavni deo proteina i u tome je njena osobenost. Naravno, nalazi se u lancu ljudske ishrane, posebno u mesu, ali je nećete uneti putem proteinskih dodataka, ukoliko nije posebno dodata preparatima koje koristite. Baš zbog prirodnih izvora beta-alanina, odnosno mesa, preporučuje se dopunska prehrana vegeterijanaca ovim preparatom, ukoliko vode sportski i aktivan stil života.

 Šta nam ''novi kreatin'' obećava, i zašto je pod budnim okom stručnjaka? Odgovor je malo zbunjujući. On ne radi ništa sam od sebe, bolje reći, od njega nešto rade. Da pojasnimo, beta-alanin je sirovina od koje se u organizmu sintetiše karnozin (L-beta-alanin-L-histidin, za ljubitelje hemije). Od tog momenta karnozin je glavna zvezda. Nastavak priče je vezan isključivo za karnozin što bi možda zahtevalo i promenu naslova, ali ... Logično pitanje je ''zašto jednostavno ne uzmemo taj karnozin bez predhodne priče?''. Odgovor je vezan za unos karnozina. Ukoliko se karnozin uzima oralno (a nije objavljen drugačiji način unosa karnozina), u digestivnom traktu se, pod uticajem digestivnih enzima, rastura na manje delove, a kasnije se u odreĂ°enom, smatra se manjem procentu, resintetiše u organizmu, a samo deo tog procenta završava u skeletnim mišićima, gde on daje pun doprinos. Izgleda da je proces duži, komplikovaniji i manje efikasan nego što se mislilo.

Uzimanje beta-alanina se, u praksi, pokazalo kao neuporedivo bolja stvar, kada je sinteza karnozina u pitanju, nego što je uzimanje čistog karnozina. To je razlog za medijsku promociju beta-alanina, kao i za njegovo korišćenje u novijim istraživanjima, koji bi trebali da potvrde (ili opovrgnu) pozitivne uticaje na performanse mišića, telesni sastav i sve ono što zanima ciljnu grupu konzumenata, u ovom slučaju rekreativaca, jer je to najbrojnija, odnosno najprofitabilnija grupa.

Vraćamo se karnozinu. Nauka kaže da je povećanje nivoa karnozina u mišićima posledica adaptacije na trening sa opterećenjem. PotvrĂ°eno je, takoĂ°e i da skeletni mišići bodibildera takmičarskog ranga imaju dvostruko viši nivo karnozina od nivoa prosečnog čoveka. Još se navodi da dodatna količina izmerenog karnozina predstavlja 20% puferskog kapaciteta mišića, što navodi na zaključak da dodatna puferska rezerva omogućava sposobnost mišića da duže izdrži intenzivan rad. Početno ohrabrenje postaje još veće, kada se zna da je studija izvedena sa oralnim unošenjem karnozina, a ne putem beta-alanina. Predpostavka je i da je relativno mala količina karnozina na ovaj način stigla do skeletnih mišića.

Novija istraživanja su izvoĂ°ena sa beta-alaninom i uočena su povećanja nivoa karnozina u skeletnim mišićima (odabran je m.vastus lateralis) od 60%, posle 4 nedelje i 80%, posle 10 nedelja. Istraživanje je uključivalo i testiranje na biciklu, a rezultati su izraženi u ukupnom povećanju izvedenog rada, koji je porastao za 13%, posle 4 nedelje odnosno 16,2 posto posle 10 nedelja. Ovo su već impresivni podaci. Pozitivan efekat beta-alanina se može tražiti u povećanju obima i/ili intenziteta treninga, što je još jedno poreĂ°enje sa kreatinom. Studija sa radom na biciklu nije dala onaj set podataka koji bi bio interesantan za ljubitelje tegova, ali logika nam govori da je povećan nivo karnozina kod vrhunskih bildera činjenica koja se ne sme prevideti, a u isto vrema je dokazana mogućnost podizanja nivoa karnozina putem suplamentacije. Jači trening ili produženje serije sa istim opterećenjem siguran je pomak napred u treningu, a postizanje ovoga, makar na račun puferske rezerve i odlaganja zamora je sasvim dobra osnova za razmišljanje o upotrebi beta-alanina.

Početak obećava, a nova istraživanja se već izvode. Korisnici preparata izjavljuju da im on pomaže u oporavku i kod upala mišića, ali se ovako opisne procene su nedovoljno jasne i ne mogu uzeti sa sigurnošću. Ono što interesuje vežbače u teretani je da li beta-alanin može i kako, da utiče na telesnu kompoziciju, odnosno da li se može očekivati povećanje mišićne mase i/ili smanjenje masnog tkiva. To je način da bude prihvaćen u prvu ligu suplamenata, i da obezbedi masovniju upotrebu. Možda jedina činjenica koja obeshrabruje potencijalne korisnike je ta, da su istraživanja voĂ°ena sa dnevnim dozama od 3 do 6 grama (3000 do 6000 miligrama), što zvuči malo zastrašujuće za sve one koji su navikli na nekoliko miligrama aktivne supstance u preparatima. Ukoliko je ova doza preporučena i ispunjava data obećanja, ''progutaćemo'' i ovu istinu. Uostalom, i kreatin se uzima u sličnim količinama, tako da je i ova činjenica još jedno poreĂ°enje sa ''starijim bratom''.
Sačuvana
"In Nomeni Patri Et Fili Spiritus Sancti"
Dark Angel....Maybe dark but still Angel
       
     
The Mickey
Only rage gives me strenght!!!
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3817


Oculus ex Inferni

eXplode FORUM!!!
« Odgovor #24 poslato: Decembar 16, 2007, 07:20:57 posle podne »

Triput ura za Maxx.... :o

Uzgred ja mislim da je mnogo njih culo za beta alanin i mislim da vezbaci u srbiji ne zive u neverovatnom mraku neznanja....

Ali dobro, lepo si izreklamirao Maxx...nema sta  ::)
Sačuvana
"In Nomeni Patri Et Fili Spiritus Sancti"
Dark Angel....Maybe dark but still Angel
       
     
MAXX
POČASNI ČLAN
Zainteresovan član
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 413

« Odgovor #23 poslato: Decembar 16, 2007, 07:18:19 posle podne »

Citat
Ti bas "cepas" english...

Ne znam da li je ovo bila neka neinteligentna ironija, ali nije u pitanju nikakvo "cepanje englisha", nego elementarna stvar iz liste nepravilnih glagola.
Sorry za off...
Sačuvana
MAXX
POČASNI ČLAN
Zainteresovan član
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 413

« Odgovor #22 poslato: Decembar 16, 2007, 07:11:02 posle podne »

Takodje, neverovatno i neshvatljivo je da na listi "5 najboljih suplemenata za masu" nema  kreatin monohidrata. Isto tako, neko poput Poliquina sigurno zna za beta alanin, najnoviji ergogeni sastojak koji ce u narednim godinama sasvim sigurno cak nadmasiti kreatin u sirokoj atletskoj upotrebi, pa tako i u treningu za izgradnju misicne mase i snage. Niste culi za beta alanin? Naravno da niste, jer vezbaci u Srbiji zive u neverovatnom mraku neznanja, a niko od svih onih vajnih gurua, strucnjaka, forum administratora i ostalih neznalica nisu uopste ni upoznati sa jednom takvom stvari koja je u svetu vec neko vreme izuzetno aktuelna i bukvalno predstavlja buducnost high-performance suplementacije (izuzetak su naravno oni koji su citali poslednji broj magazina Maxx, gde je o beta alaninu prvi i do sada jedini put pisano na srpskom jeziku).
« Poslednja izmena: Decembar 16, 2007, 07:20:36 posle podne od strane MAXX » Sačuvana
The Mickey
Only rage gives me strenght!!!
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3817


Oculus ex Inferni

eXplode FORUM!!!
« Odgovor #21 poslato: Decembar 16, 2007, 07:08:49 posle podne »

Ti bas "cepas" english...
Sačuvana
"In Nomeni Patri Et Fili Spiritus Sancti"
Dark Angel....Maybe dark but still Angel
       
     
MAXX
POČASNI ČLAN
Zainteresovan član
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 413

« Odgovor #20 poslato: Decembar 16, 2007, 07:00:01 posle podne »

Citat
grind - samleveno ...
ground - zemlja .. zemljano ... u ovom sluchaju iz zemlje ...  zar ne ?? a ne vidim zashto bi neko mleo povrce    shta bi to trebalo da uradi ?? u redu su vlakna posle treninga ?? zar ne ?? mozda ne bash za pwm ali uz meso nakon toga.. bolja iskorishtenost proteina ...

Uopste se ne radi o vlaknima, niti o bilo cemu slicnom. Kao sto sam rekao, i Primal Greens i Greens+ su mesavima herbalnih preparata, biljaka itd, a namera je da se unosom bogate doze antioksidanata i fitonutrijenata odmah posle treninga sasece katabolizam i olaksa pokretanje anabolizma.
Sačuvana
MAXX
POČASNI ČLAN
Zainteresovan član
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 413

« Odgovor #19 poslato: Decembar 16, 2007, 06:48:38 posle podne »

@Lokk1 - jedna mini-lekcija iz englisha:
"ground" ne znaci samo zemlja, nego i trpno proslo vreme od glagola "grind". Sad ti je valjda jasno o cemu je rec.

Sačuvana
MAXX
POČASNI ČLAN
Zainteresovan član
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 413

« Odgovor #18 poslato: Decembar 16, 2007, 06:45:26 posle podne »

Klasican primer kako su i elitni eksperti obicni ljudi, u smislu da teze da svoje znanje sto bolje naplate, pa ponekad cak i sa ovakvim korumpiranim tekstovima, gde otvoreno propagiraju upotrebu nekih odredjenih proizvoda i proglasavaju ih za najbolje - iako na trzistu ima jos takvih. Da ne ulazim sad u detalje, evo samo jednog primera: Primal Green je proizvod koji "gura" Poliquin (zato sto je za to placen) a Greens+ promovise cuveni dr. John Berardi (sjajan i izuzetno informativan intervju sa njim i sa dr. Jeff Volekom, jos jednim sjajnim sportskim nutricionistom) mozete naci u poslednjem broju magazina MAXX). U oba slucaja rec je o mesavini herbalnih sastojaka bogatih fito-nutrijentima, vitaminima, mineralima i enzimima, koja bi trebalo da predupredi pojavi deficitarnih mikronutrijenata.
Jedan praktican savet: Poliquinove preporuke vezano za riblje ulje su zaista ekstremne, i zasluzuju oznaku "don't do this at home" - necu ulaziti u korisnost ovakvih preporuka, ali imajte u vidu da se od ribljeg ulja dobija takav grozan zadah da vam ovolika kolicina moze zaista ugroziti drustveni zivot...
Sačuvana
bb
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 303

« Odgovor #17 poslato: Oktobar 04, 2007, 08:20:02 pre podne »

Evo naletih na neke greens, doduse nisu primal greens nego greens+
http://www.amazon.com/exec/obidos/ASIN/B00013YXFE/johnberardico-20/
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #16 poslato: Septembar 19, 2007, 03:50:03 posle podne »

Svo to zeleno povrće - tačno ono što me najviše i nadima.. šmrc!
Sačuvana
Lokk1
Gost
« Odgovor #15 poslato: Septembar 19, 2007, 12:37:24 pre podne »

Ne mogu da nadjem sta je primal green a ubedjena sam da sam negde vec citala o tom greenu. Zbog ovoga green rekla bih da se radi o nekoj piluli koja treba da zameni zeleno lisnato povrce. A ovo ground veggies valjda znaci samleveno povrce (pomislila sam prvo povrce koje raste u zemlji).

Povrce nas alkalinizira, a meso daje kiselost. U principu protein i fosfor daju kiselost, a potasijum(kalijum?), magnezijum i kalcijum baznost. Tako sve sto sadrzi dosta proteina ispada kiselo, pa nam treba povrca koja su bazna da bi povratili ravnotezu. Ako nas i kortizol kiseli e onda nam i zbog njega treba povrce. Pretpostavljam da  primal green nema vlakna u sebi kada se koristi posle treninga.

E sad ima i neki primal red, to je verovatno dobijeno iz crvenog i narandzastog povrca.

45g ribljeg ulja dnevno :o   onda treba mnogo antioksidanasa uz to (vit E..)

grind - samleveno ...
ground - zemlja .. zemljano ... u ovom sluchaju iz zemlje ...  zar ne ?? a ne vidim zashto bi neko mleo povrce  ;D ;D shta bi to trebalo da uradi ?? u redu su vlakna posle treninga ?? zar ne ?? mozda ne bash za pwm ali uz meso nakon toga.. bolja iskorishtenost proteina ...

a to 45g ulja ... to je  za freekove .. ito je sigurno uz ozbiljan nadzor i sa konkretnim ciljom ..


Sačuvana
CTEBAH
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 736


« Odgovor #14 poslato: Septembar 18, 2007, 04:53:30 posle podne »

ja pijem dve kaspule dnevno to je 2 grama  ;D   sto se toga tice mnogo sam slab...  :(
Sačuvana
"...oci sklopljene, tisina i molitva pred boj, slike majke ljubi cedo ja pridruzicu se njoj, na nebu ako treba jer tamo pripadamo, mi smo nebeski narod ali na zemlji za cuda znamo...nema pomisli o milosti slusam krike dusmana..."

Klikni ovde
M a r k o n i
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5118


« Odgovor #13 poslato: Septembar 18, 2007, 04:07:51 posle podne »

Marconi pa ti si supplement freak, te probas HCl , te sada ovoliko ribljeg ulja.
Javi rezultate eksperimenta  ;)

sta cu toliko pakovanje , kvalitetno a najjeftinije na netu , jedino me zeza jer kada stigne ja cu morati da pocnem da radim
Sačuvana
bb
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 303

« Odgovor #12 poslato: Septembar 18, 2007, 03:53:10 posle podne »

Marconi pa ti si supplement freak, te probas HCl , te sada ovoliko ribljeg ulja.
Javi rezultate eksperimenta  ;)
Sačuvana
M a r k o n i
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5118


« Odgovor #11 poslato: Septembar 18, 2007, 03:16:27 posle podne »

Ne mogu da nadjem sta je primal green a ubedjena sam da sam negde vec citala o tom greenu. Zbog ovoga green rekla bih da se radi o nekoj piluli koja treba da zameni zeleno lisnato povrce. A ovo ground veggies valjda znaci samleveno povrce (pomislila sam prvo povrce koje raste u zemlji).

Povrce nas alkalinizira, a meso daje kiselost. U principu protein i fosfor daju kiselost, a potasijum(kalijum?), magnezijum i kalcijum baznost. Tako sve sto sadrzi dosta proteina ispada kiselo, pa nam treba povrca koja su bazna da bi povratili ravnotezu. Ako nas i kortizol kiseli e onda nam i zbog njega treba povrce. Pretpostavljam da  primal green nema vlakna u sebi kada se koristi posle treninga.

E sad ima i neki primal red, to je verovatno dobijeno iz crvenog i narandzastog povrca.

45g ribljeg ulja dnevno :o   onda treba mnogo antioksidanasa uz to (vit E..)

ja narucio 1000 caps omega-3 ali necu gutati sigurno 45 caps , krenucu sa 15 dnevno
Sačuvana
Stranice: 1 2 [3] 4 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.063 sekundi sa 18 upita.