TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394571 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 28, 2024, 02:41:47 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 2 [3] 4 5 ... 11 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Razlika izmeĂ°u sportske i obične dijete.  (Pročitano 52663 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #128 poslato: Oktobar 28, 2014, 09:17:31 posle podne »

Slažem se sa Monikom po pitanju Tonus hleba...

Mada, proizvoĂ°ači često "etiketiraju" neke vrste hleba kao integralne, a u suštini se radi o mixu sa belim brašnom...ili kao što kolega Tutorov reče, "obojene" varijante...

Hleb ne bi trebalo da bude dominantan izvor ( složenih) ugljenih hidrata ni u kom slučaju...bez obzira na hvalospeve koji "kruže" o nekim vrstama hleba...akcenat na raznovrsnost

Mali podsetnik po pitanju izbora ( složenih) ugljenih hidrata... ovsene, ražene pahuljice, ječam, heljda, kinoa, beli i braon- "integralni" pirinač, krompir, hleb od integralnog brašna( bez mikseva sa belim brasnom)...svi proizvodi od belog brašna( peciva, beli hleb, testa za picu) su NAJVEĆI NEPRIJATELJI VAŠE „VITKE“ LINIJE...RECITE NE MUSLIJU( previše „šećera“), kao i KORN FLEKSU!

« Poslednja izmena: Oktobar 28, 2014, 09:43:13 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #127 poslato: Oktobar 28, 2014, 07:36:19 posle podne »

slažem se sa Monikom. Hleb treba da je integralni (ne beli) sa što više semnki. Treba voditi računa da je zaista sastav takav kako piše na etiketi, tj da je proveren proizvodjač, a i po hlebu da se vidi - da ima težinu, da nije naduvan, da je čvrst i da se vidi da ima u sebi semnki tj da ima neku specifičnu teksturu (da ne liči na obojeni beli hleb)....
Takodje, važno je da nema aditiva i da nije hleb sa produženim trajanjem!

Na kraju, integralni pirinač je odličan izvor UH, a asa hlebom ne treba preterivati...
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #126 poslato: Oktobar 28, 2014, 03:39:28 posle podne »

Znam da nisam na pravoj temi ali bi mi svakako znacilo ako bih dobio neki odgovor, da li moze neko da mi predlozi neku vrstu hleba koju bih mogao jesti da je zdrava i dobra za trening?

Pravi crni integralni hleb, umereno.  Npr TONUS hleb, manastirski hleb iz pekare Kao Nekad, carski hleb Merkator, ima par dobrih u zdravoj hrani...

samo nemoj da ti to bude glavni izvor hidrata :)
Sačuvana
Igorz
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 5

« Odgovor #125 poslato: Oktobar 28, 2014, 03:31:12 posle podne »

Znam da nisam na pravoj temi ali bi mi svakako znacilo ako bih dobio neki odgovor, da li moze neko da mi predlozi neku vrstu hleba koju bih mogao jesti da je zdrava i dobra za trening?
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #124 poslato: Februar 13, 2012, 06:35:11 posle podne »

a da ne kažem što to isto salo sutra može da bude povezano sa stvaranjem tumora...
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #123 poslato: Februar 12, 2012, 08:56:24 pre podne »

neverovatno je,  koliko su dobri efekti kada pacijent sam vodi računa o ishrani i fizičkoj aktivnosti.  bila mi je pacijentkinja pre nekoliko dana regulisala je šećer,  holesterol,  pritisak sa regulisanom ishranom i šetnjom dva puta dnevno,  po minimum sat vremena (a kaže kad nema nikog i potrči  :) )
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #122 poslato: Februar 12, 2012, 08:20:27 pre podne »

Stalan povećan unos natrijuma može da izazove povišen krvni pritisak... prema tome bolje sprečiti, nego piti Presolol ;)
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #121 poslato: Februar 12, 2012, 08:15:11 pre podne »

pa da za pravino funkcionisanje organizma važan je unos mikroelemenata,  kao i vitamina... zato je dobra suplementacija sa npr TAKE ONE  :)
Sačuvana
Opsenark@
Sladza
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1821


« Odgovor #120 poslato: Februar 11, 2012, 10:43:12 posle podne »

true, ali nekako mi je teško da poverujem da neko unosi manjak soli čak i da "ukloni" so iz ishrane. ;D a ima i drugih elektrolita koji se trebaju uneti koji su dosta zanemareni u sportovima u kojima ima znojenja

da, obichno se spominju frekventne stvari, slazem se da u povrcu ima dovoljno soli, ali tu je vrlo znachajan jod za funkciju shtitne zlezde koji se nalazi u sastavu morske soli, treba ga svakako uneti grickajuci orahe npr....
Sačuvana
Hrabri mogu sve ;)
Biochemo
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2340


« Odgovor #119 poslato: Februar 11, 2012, 09:18:46 posle podne »

true, ali nekako mi je teško da poverujem da neko unosi manjak soli čak i da "ukloni" so iz ishrane. ;D a ima i drugih elektrolita koji se trebaju uneti koji su dosta zanemareni u sportovima u kojima ima znojenja
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #118 poslato: Februar 11, 2012, 09:22:30 pre podne »

Fakat je da so malo utiče na hipertenziju. budi fit, a soli kao manijak ne ide
... Nedovoljan unos može biti problem kod sportova sa povećanim znojenjem  :)
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #117 poslato: Februar 11, 2012, 09:20:54 pre podne »

Iskreno nikad nisam video veliku svrhu u izbacivanju soli iz ishrane, a znam mnoštvo ljudi koji to rade. Fakat je da se natrijum može naći u dosta namirnica, ali nekih 5 gr soli dnevno neće imati gotovo nikakav efekat na telesnu kilažu sve do poslednjeg dana pred takmičenje, što je opet ambicija manjine...

Koliko ja znam so zadržava 50 puta količinu vode što bi značilo da na svaki gram soli organizam zadržava 50gr vode što je zanemarljivo ako se ne varam...tako da izbacivanje soli iz bilo koje dijete je skroz pogrešan pristup...
kontrola unosa soli je značajna kod ljudikoji boluju od pritiska i srčanih bolesti....  Kod zdravih osoba unos soli ne treba da dovede do hipertenzije, medjutim ne treba forsirati....  Poseban je slučaj u sportovima sa težinskim ograničenjem i gde je važna definicija (bb).
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #116 poslato: Februar 11, 2012, 09:16:14 pre podne »

... pa da,  i onda se konzerviraš  ;)

i postanem konzervativna... zamalo ;D
... kako stvari stoje,  dolazi vreme levice  ;D
Sačuvana
Biochemo
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2340


« Odgovor #115 poslato: Februar 10, 2012, 08:59:50 posle podne »

da, ako nekoga interesuje
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22318471
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22303571

suština je ovo (iz prvog rada): "Reducing sodium intake to 2,300 mg/day potentially could prevent 11 million cases of hypertension and save billions of dollars in health-care expenditures; reducing sodium intake further would yield additional benefits. To achieve those reductions and help consumers make healthful choices, expanded educational efforts and monitoring of the sodium content of the food supply are needed. Increased availability of lower sodium products and reductions in the amount of sodium in foods served or sold in the marketplace also are needed."
Sačuvana
Biochemo
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2340


« Odgovor #114 poslato: Februar 10, 2012, 08:57:21 posle podne »

Fakat je da so malo utiče na hipertenziju. budi fit, a soli kao manijak ne ide
Sačuvana
Stranice: 1 2 [3] 4 5 ... 11 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.063 sekundi sa 18 upita.