TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394260 Teme od strane 25002 Članovi Poslednji član: lazic037

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 19, 2024, 08:37:18 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 51 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Nekoliko saveta za pametnu kupovinu suplemenata  (Pročitano 188920 puta)
makikiss87
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 5

« Odgovor #739 poslato: Septembar 19, 2020, 08:23:24 posle podne »

Hvala svima sto ste se ukljucili u diskusiju,znaci mi podrska,

Ja rekoh da uopste nisam fanaticno stalno na low carb ili keto i IF ,to su periodi u godini,naravno da tokom crkvenih postova nista od toga ne radim i tad bas cepam zdrave i odlicne ugljene hidrate i proteine biljne rokam maksimalno jer nema mrsnog,znaci nista ja sebe ne lisim nutritijenata,bas mislim da se ukupno gledano na duze periode bas raznovrsno hranim.
Ja sam uvek nesto treniriala makar do trim staze ili kuci nesto itd nisam bila totalno out,ali od januara se vratih u gym na jake treninge kao kad sam se bavila fitnessom do 2012god i od tad stalno neke viroze(bar ja mislim da jesu),i onda uradih KKS sad zadnjih mesec dana par puta i pokazuje uvek niske neutrofile tj neka blaza neutropenija a sve ostalo ok.

Priznajem,nisam nikad radila hormone ni polne ni stitne zlezde,i evo sad cu odmah,hvala na sugestiji.

Ja volim da poslusam tudja misljenja i volim i da eksperimentisem i rado bih evo neko vreme npr mesec-dva poslusala skroz predloge za ishranu npr eto ta rotacija UH i sl,znaci nesto sto odrzava kilazu, a dobro za rast misica,samo mi bitno da ne prekrsim post sredom i petkom(tad bih se snasla za zamene za proteine,generalno o nutricionizmu znam bas dosta).

Ako je ko voljan ukratko da mi da predlog jelovnika eto npr 7 dana pa cu slicno da furam i rotiram namirnice da bude raznovrsno,pokusala bih da vidimo jel ce to pomoci da se osecam bolje.
Inace ja ne gladujem nikad,tj bas poprilicno puno mogu da pojedem i nemam problema sve volim da jedem i zdravo i nezdravo :D

Nadam se da cu naci resenje,krivo mi je sto se ovako osecam, a nikad mi lepse nije bilo u teretani sto se tice napretka i volje,

Molim vas predlog za dobar magnezijum suplement a da se moze naci kod nas.

Hvala vam svima od srca i svako dobro.
Sačuvana
Dr Aleksandra Brankovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3083


« Odgovor #738 poslato: Septembar 18, 2020, 10:27:51 posle podne »

Vezano za krvnu sliku, nisam razumela, neutrofili su niaki a koje celije su povisene?
Kakvi su leukociti?
Ako mozes da posaljes nalaze kr.slike....ovde ili meni na mail
alexandra.brankovic7@gmail.com
Sačuvana
Dr Aleksandra Brankovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3083


« Odgovor #737 poslato: Septembar 18, 2020, 10:26:21 posle podne »

Sto se tice hormonskog statusa, moja preporuka svima, a narocito zenama jeste da se proveri stitasta zlezda. Pored ultrazvuka odraditi hormone ( tsh, t4, t3, ft4, ft3, i antitela). I to kao deo redovnog sistematskog godisnjwg pregleda uzimajuci u obzir sve veci porast poremecaja ove zlezde uzrokovan najpre stresnim nacinom zivota.
 
Sačuvana
Dr Aleksandra Brankovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3083


« Odgovor #736 poslato: Septembar 18, 2020, 10:13:04 posle podne »

Moram priznati da nemam iskustva vezana za tzv autofagiju, ali ono na sta mogu da ukazem jeste sledece:
1. Pratiti sve postove i intenzivni treninzi ne idu "ruku pod ruku" jer u danima posta je nempguce obezbediti dov0ljno energije za treninga ni za oporavak, s obzirom da treba unositi sve nutrijente.
2. Smatram, kao neko ko iza sebe ima 2 trudnoce, da se adekvatnom ishranom i umerenom aktivnoscu moze vratiti izgled pre trudnoce.

I slazem se da se mora napraviti ravnoteza i promena u nacinu ishrane koja bi pratila treninge. Ili jednostavno da se smanji intenzitet treninga da moze da prati sadasnji ritam zivota.
Sačuvana
Simo Boltic
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1684


« Odgovor #735 poslato: Septembar 18, 2020, 09:58:34 pre podne »

Ako je cilj izgubiti telesnu tezinu a pritom ostati ZDRAV apsolutno se slazem sa Bobanom,ne bih preporucio fasting. Uz dobat plan i organizaciju sasvim se lako moze kontrolisati tezina bez narusavanja zdravlja.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #734 poslato: Septembar 18, 2020, 12:04:58 pre podne »

Dijeta se odnosila na pomenuti low carb rezim uz if. Na osnovu toga sam zakljucio da je dijeta u pitanju.

Mogli bi dva dana da polemisemo sta je dobro a sta nije.. Vi iz vaseg iskustva, pouceni istim, ja iz svog iskustva kao i iz iskustva ljudi sa kojima radim. Dakle od mene veliko NE za pomenuti rezim ishrane. A zasto? Evo, pokusacu u kratkim crtama.

Prvo IF izmislili su treneri sa zapada. Zasto? Pa zato sto gotovo 95% ispitanika koji su učestvovali u anekti "sta vam najvise smeta kod procesa zdravog zivota?" odgovorilo je - spremanje hrane. Onda su oni pouceni lencugama, napravili cuveni IF, gdje u jedan ili dva obroka strpas sve ono sto bi trebalo da se strpa u 4-6 obroka..

Zasto ovo kazem? Pa zato sto neces vidjeti (ili jako rijetko) nekog bodibildera ili profesionalnog sportistu koji jede dva puta dnevno. Jednostavno unijeti u 8h ne-rijetko 4000-5000 kcal je gotovo naucna fantastika.

Dakle sto se tice prirastaja misicne mase na dva obroka, jako tesko... Iako je dokazano da IF podstice produkciju hormona rasta, isto tako je dokazano da podstice povecanje hormona stresa - kortizola. Koji ima kljucnu ulogu u gotovo svakoj sveri naseg zivota pa i prirastaju misicne mase.

Hormon stresa koji ima kataboličko dejstvo, razgrađuje mišiće, podstiče izgradnju masnog tkiva, suzbija lučenje hormona rasta i testosterona. U svrhe bodibildinga, benefite će samo imati ljudi koji su minimalno izloženi stresu, dok će ovi ostali uglavnom ostati uskraćeni. A danas je rijetko ko minimalno izlozen stres.

Dakle za ljude koji su imali problem sa viskom kilograma, svakako ce dati rezultate do nekog momenta. Isto kao sto bi (sa puno manje posledica) jedna obicna dijeta sa rotacijama UH dala.

Od IF, izdvojio bih ono "fasting"... 2-3 puta godisnje čišćenje organizma u trajanju od nekoliko, i to bi bilo to. I sam to radim...


To sto pisete za dijabetis, svakako moze da se desi i na IF rezimu ishrane. Ako unosimo smece od hrane, nece nas apsolutno nista zastiti od zdravstvenih posledica.

Evo ja sam u sportu 15 godina, konstantno 4-7 obroka dnevno, pa su moji nalazi gotovo idealni. 5 treninga teretana nedeljno + 2x 12-15km trcanje. Osecam se savrseno, dok vi imate probleme sa cestim prehladama? I sta vam to govori? Jednostavno je...  Navikli ste tijelo godinama na IG rezim, ono se prilagodilo, adaptiralo (niste mu dali drugog izbora)... Poceli ste sa treninzima, aktivnijim nacinom zivota i vase tijelo vam je poslalo odredjene signale da mu nesto fali... Mozda malo vise hrane? Odmora? Sna?

Krenite prvo od toga, pa tek onda predjite na dodatke ishrani...


Svakako na vama je da radite sa vasim tijelom sta vam volja... Moje da ukazem na moguce posledice istog.

Preporuka iz nase ponude za Zink

https://www.pansport.rs/minerali/chelated-zinc?sku=899#node-product-body

Ashwagandha svakako najbolje pred spavanje a maka ujutru kao energy booster.

Od hormona:

Kortizol
Prolaktin
Estradiol
TSH
Ft3
Ft4



Gesendet von meinem Mi MIX 2 mit Tapatalk
« Poslednja izmena: Septembar 18, 2020, 10:00:34 pre podne od strane Boban Šaranović » Sačuvana
makikiss87
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 5

« Odgovor #733 poslato: Septembar 17, 2020, 11:11:54 posle podne »



Ja nisam neko ko smatra da su te dijete 16:8 dobre(intermittent fasting). Naprotiv, smatram da nisu, bar ne 365 dana u godini. Posebno jer samo u ta dva obroka treba unijeti sve ono što inace unosimo u toku dana. I onda cesto preopteretimo nas digestivni.. A sve bi moglo fino da se rasporedi na 4 obroka. Ni manje ni vise.

Da bi se osecala bolje, pokusaj da izadjes iz tog okvira u kom si trenutno, pojacaj broj obroka, pojacaj hranu. Konstantno drzati low carb, dovešće nase tijelo do mnogo problema. Prije svega hormonskih.

Od sportske suplementacije ide whey protein kao osnova. Uz njega moze BCAA naravno. Whey protein nakon treninga, BCAA prije i u toku treninga.

Magnesium glicinat trenutno kod nas jako tesko se nalazi, preko grane moze da se poruci. Kod nas ima Picolinat oblik, on je takodje odlican.

Da li si radila skoro hormone?



Gesendet von meinem Mi MIX 2 mit Tapatalk


Ne slazem se u vezi intermittent fastiinga tj procesa autofagije,izuzetno je benefitna i to nije nikakva dijeta jer nema menjanja ishrane to je samo zdrav rezim i tajming hanjenja koji zapocinje proces autofagije koja nam restartuje ceo organizam i telo se otarasi zaostalih nepotrebnih otrova itd Do pojave modernog doba hiljadama godina ljudi su se tako hranili,a izmedju ta 2 obroka je bio tezak rad,moj pradeda moze to da potvrdi npr,nije poenta u cestom jedenju i cestim skokovima insulina koji drndaju organizam i stvaraju preduslov za insulinsku rezistenciju, a i kasnije moguci dijabetes(uz high carb i losu ishranu),
Ja ni nisam opsesivno 365 dana na low carb,pomenuh da cesto postim i tad bas jedem i voce i generalno dosta UH.
Ovako se hranim godinama i sve je uvek tip top sa zdravljem,a ovi problemi sa cestim razboljevanjem su mi poceli otkad treniram redovno.Znaci nesto tu fali,zato se ovde vama i obratih.
Iskreno nisam radila hormone,ne znam ni koje bih trebala za pocetak?
Ako moze peporuka za Mg pikolinat tacno koji proizvodjac?
I posto imam prirodno stalno vrlo nizak pritisak, a aswaganda ga obara ,mozda najpametnije da je pijem pred spavanje, a maku pred trening?

Hvala
Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #732 poslato: Septembar 16, 2020, 11:19:45 posle podne »



Ja nisam neko ko smatra da su te dijete 16:8 dobre(intermittent fasting). Naprotiv, smatram da nisu, bar ne 365 dana u godini. Posebno jer samo u ta dva obroka treba unijeti sve ono što inace unosimo u toku dana. I onda cesto preopteretimo nas digestivni.. A sve bi moglo fino da se rasporedi na 4 obroka. Ni manje ni vise.

Da bi se osecala bolje, pokusaj da izadjes iz tog okvira u kom si trenutno, pojacaj broj obroka, pojacaj hranu. Konstantno drzati low carb, dovešće nase tijelo do mnogo problema. Prije svega hormonskih.

Od sportske suplementacije ide whey protein kao osnova. Uz njega moze BCAA naravno. Whey protein nakon treninga, BCAA prije i u toku treninga.

Magnesium glicinat trenutno kod nas jako tesko se nalazi, preko grane moze da se poruci. Kod nas ima Picolinat oblik, on je takodje odlican.

Da li si radila skoro hormone?



Gesendet von meinem Mi MIX 2 mit Tapatalk

Sačuvana
makikiss87
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 5

« Odgovor #731 poslato: Septembar 16, 2020, 02:15:38 posle podne »

Pozdrav... Za pocetak dobro bi bilo da nam ispises kako se hranis po obrocima. Godine starosti, tjelesna tezina, dnevne obaveze itd...

Suplementacija u zavisnosti od cilja, da li hoces da smrsas, ugojis se ili jednostavno da se osjecas bolje...

Neka osnova bez obzira o kojim ciljevima se radi, bilo bi:

Regulisana ishrana
Dovoljno sna
Dovoljno odmora
Sto manje stresa
Kompleks vitamina i minerala
Omega 3 zdrave masti
Magnezijum Picolinat ili Glicinat (moja preporuka)
U zimskim danima vitamin D3+K2 (5000 iu jedinica po meni neki minimum, ja idem do 50 000)
NAC kao booster Glutationa
Ashwagandha i Maka od biljaka.

Od dodataka na baci aminokiselina:

Whey protein
BCAA
Dekstroza ili Maltodekstorin

Ne mora sve sa spiska, ali bilo bi poželjno, posebno za osobe koje se bave nekom fizičkom aktivnošću.

Gesendet von meinem Mi MIX 2 mit Tapatalk

Imam 33god, zadnje 3 god sam vukla visak od trudnoce 10ak kg, skinula sa 82 na 72kg uz veliko povecanje misicne mase.Visoka sam 179cm.
Zelim da se osecam bolje,izdrzljivije na treninzima (4x nedeljno po 1,5h do max 2h trening sa tegovima + povremeno HIIT cardio od 15-20min),zelim donekle jos malo definicije ali i povecanje misicne mase,kilaza mi nije mnogo bitna,zadovoljna sam.
Hranim se izuzetno raznovrsno ali max 2 obroka plus uzina, nekad i iskljucivo samo 2 ali obilna ukljucujuci sve grupe namirnica,low carb varijanta,s vremena na vreme odradim keto ishanu kratak peiod ali mi vise to nije potrebno za kilazu.
Jedem dosta jaja(ugl za dorucak),orasaste plodove,puuuuno povrca i salate uz svaki obrok,umereno meso,mlecno minimum do umereno, i voce minimum neki osim kada postim a to nije bas ni retko-
postim 2 puta nedeljno(sreda i petak) plus 3-4 puta po 40 dana u godini(glavni crkveni postovi) i  tad pojacam voce,organski tofu sir zbog proteina,mahunarke i tad pojacam pseudozitarice tipa heljda,kinoa proso itd.
Ne jedem glutenske i gmo zitarice uopste tj psenicu,raz,jecam,kukuruz i sl,a pirinac i ovsene paljuhice ponekad.
Espresso kafu pijem odmah nakon dorucka koji nije pre 12h jer praktikujem autofagiju 16:8 (ne jedem nista od 20h do 12h naredni dan pa pijem mlaku vodu sa limunom,himal.sol i jabukovim sircetom,pa dorucak i taj espresso, pa nakon 1-2h trening(uvek treniram 15-17h)

Pijem uvek biljni jod,selen,vit C,vit D(bar 4000),spirulinu, cink za vreme viroza
Radila krvnu sliku par puta u zadnjih pola god,i uvek b12,gvozdje itd sve super ali neutrofili izuzetno niski tj oboreni.
Vec sam razmisljala o asvagandi i maki da uvedem svakako,i neki organki biljni protein,whey ne zelim nikako.
Ali sto se tice sportske suplementacije ne znam sta tacno da uzmem,
Mozda bcaa? Da li da uzmem NAC ili lakse neki suplement koji sadrzi i bcaa,glutamin,kreatin i protein npr kao ovaj https://zdravaprica.com/proizvod/protein-bcaa-glutamin-kreatin/

P.S. Molim preporuku za Mg glicinat,tj koja marka i gde ima kod nas da se kupi.

Hvala puno na savetima.

« Poslednja izmena: Septembar 16, 2020, 02:41:04 posle podne od strane makikiss87 » Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #730 poslato: Septembar 16, 2020, 01:19:19 posle podne »

Pozdrav... Za pocetak dobro bi bilo da nam ispises kako se hranis po obrocima. Godine starosti, tjelesna tezina, dnevne obaveze itd...

Suplementacija u zavisnosti od cilja, da li hoces da smrsas, ugojis se ili jednostavno da se osjecas bolje...

Neka osnova bez obzira o kojim ciljevima se radi, bilo bi:

Regulisana ishrana
Dovoljno sna
Dovoljno odmora
Sto manje stresa
Kompleks vitamina i minerala
Omega 3 zdrave masti
Magnezijum Picolinat ili Glicinat (moja preporuka)
U zimskim danima vitamin D3+K2 (5000 iu jedinica po meni neki minimum, ja idem do 50 000)
NAC kao booster Glutationa
Ashwagandha i Maka od biljaka.

Od dodataka na baci aminokiselina:

Whey protein
BCAA
Dekstroza ili Maltodekstorin

Ne mora sve sa spiska, ali bilo bi poželjno, posebno za osobe koje se bave nekom fizičkom aktivnošću.

Gesendet von meinem Mi MIX 2 mit Tapatalk

Sačuvana
makikiss87
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 5

« Odgovor #729 poslato: Septembar 16, 2020, 12:34:41 posle podne »

Postovanje,
Molim vas,
Treba mi pomoc oko suplementacije.
Imam 33god,od svoje 12te sam u sportu i dugo u rekreativnom fitnessu,imala sam duzu pauzu od par godina,i od pre pola god  sam se vratila na stari fazon.
Imam relativno jake i teske treninge,uvek sam tako trenirala,ali ovaj put mi stresno deluju na organizam,sve cesce i lakse nahvatam viruse i prehlade, a nisam taj bolesljivi tip,krvna slika pokazuje izuzetno niske neutrofile dok je sve ostalo savrseno,to je pokazatelj klasicnog stresnog uticaja na telo(nemam druge stresove u zivotu vece),sve je pocelo otkad sam opet u redovnom treningu.
Hranim se kvalitetno(low carb uglavnom),bez hemije,aditiva itd,koristim dosta prirodnih suplemenata za imunitet itd, ali se slabo razumem u sportsku suplementaciju.
Molim vas,treba mi savet sta da koristim da mi sprecava uticaj treninga u vidu stresa na misice tj telo i nesto sto eventualno produzava tj pojacava izdrzljivost treninga i smanjuje osecaj izmorenosti i kolapsa nakon treninga.
 P.S. Cesto postim hriscanske postove pa mi je tad potreba za proteinima veca pa bih koristila neki biljni proteinski mix(protivnik sam whey-a).
Hvala unapred,svako dobro.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #728 poslato: Maj 29, 2020, 12:03:22 pre podne »

Pozdrav, da li muskarci treba da izbegavaju gvozdje, imam u multivitaminu 4.2mg gvozdje glukonat. Da li da uzmem neki drugi, ili je ok uzimati?

ja znam dosta anemičnih muškaraca...

pogotovu vegana... ;)

elem, da ne širimo priču nepotrebno...s obzirom da sasvim sigurno nema urođenih poremećaja u metabolizmu gvožđa, 4,2 mg uz dnevnu unos osnovnom ishranom teško da će dovesti do bilo kakvih tegoba...

i ja pročitam dosta stvari na netu, pa zdravorazumno i kritički prihvatim iste, tako da uvek dobro obrati pažnju na pouzdanost tekstova( autora) koje čitaš, kao i na eventualno izvlačenje iz konteksta( namerno ili slučajno)...ako nije problem, molim te podeli taj tekst da vidimo o čemu se radi?

koliko često na meniju imaš crveno meso( najbolji izvor gvožđa)?

nemaš nikakvih zdravstvenh tegoba?
« Poslednja izmena: Maj 29, 2020, 12:08:01 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Zoltan Kozma
ADMINISTRATOR
Top poster
********
Van mreže Van mreže

Poruke: 12766


Never give up!

« Odgovor #727 poslato: Maj 28, 2020, 09:15:43 posle podne »

Ishrana je uvek na prvom mestu pa onda suplementacija.
Kada se ovo uskladi napredak je zagaranzovan.
Sačuvana
Dr Aleksandra Brankovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3083


« Odgovor #726 poslato: Maj 28, 2020, 06:54:08 posle podne »

Mislim da bi te svako posavetovao da se prvo regulise ishrana, kao sto je i Boban pomenuo, a onda da se razmisli o vitam.kompleksima. Imas i na sajtu tekstove na tu temu, a pretpostavljam da ce i kolega Slavisa da te posavetuje.
Sačuvana
Dr Aleksandra Brankovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3083


« Odgovor #725 poslato: Maj 28, 2020, 06:36:46 posle podne »

Iskreno, nemam taj podatak, da muskarci treba da izbegavaju gvozdje.
Tacno je da je pol bitan, ali u slucaju naslednog poremecaja hemohromatoze. Ima li u porodici slucajeva " povisenog gvozdja"?
Kolicina istog u tom preparatu je ispod dnevnog preporucenog unosa, tako da su male sanse da se akumulira. Bitno je i koliko dugo se preparat uzima.
Nivo Feritina je pokazatelj skladistenog gvozdja u organizmu. S tim da prilikom njegovog odredjivanja par dana ne treba uzimati suplemente i izbegavati intenzivnu fiz. aktivnost.
Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 51 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.074 sekundi sa 17 upita.