TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394972 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 18, 2024, 11:12:09 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] 3 4 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: "Poremeceno zdravlje" zbog nevezbanja i normalne ishrane!  (Pročitano 11494 puta)
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #33 poslato: Septembar 28, 2011, 11:45:41 posle podne »

... agree Bio. mišićna vlakna se adaptiraju na izlaganje opterećenju najpre i najčešće hipertofijom - to je najčešći i najlakši mehanizam adaptacije mišića, sa svim metaboličkim promenama koje prate to.. medjutim, u nekim slučajevima nastaje i hiperplazija.
verovatno kao posledica velikih opterećenja mišića (intenzivni treninzi, koji su praćeni jakim upalama), kada dolazi i do mikrotrauma u mišiću i aktivacija satelitskih ćelija.... u takvim slučajevima stimulus bi mogao biti tako intenzivan da primora mišić na ekstremnu adaptaciju..
p.s. poslednji pasus je moje razmišljanje na tu temu, da ne bismo pokretali velike diskusije gde to piše (a ponegde tako nekako i piše...)  :)
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #32 poslato: Septembar 28, 2011, 06:19:37 posle podne »

Sta su to neurogene smetnje?

PeĂ°a upravu si, evo nas na temi...
neurogene smetnje su smetnje usled boboljenja žvca.. ja i dalje mislim da treba da te pregleda doktor

PS adipociti... my bad... uglavnom moja poenta je da kad jednom hiperplaziraju lakše se pune nego ako pre toga nije bilo hiperplazije.. što prakitčno zači jednom gojazan - drugi put mnogo lakše gojazan
Sačuvana
Biochemo
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2340


« Odgovor #31 poslato: Septembar 28, 2011, 01:23:17 pre podne »

Što se tiče adipocita, njihov broj se ne povećava, opet kako smo mi učili u školi... a nisam naišla na drugačija saznanja...

Hiperplazija mišića nam ostaje za sad nedokazana kod ljudi (koliko shvatam) ali ostaje i otvorena opcija za veliku mogućnost iste..

Problem momka koji je pokrenuo ovu temu je suviše intenzivan da bi se objasnio samo atrofijom i zato onaj moj comment da se javi lekru.. meni zaista liči na ozbiljne neurogene smetnje

http://www.ploscompbiol.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pcbi.1000324 - adipociti. Dobro se sećam. Hiperplaziraju.

Inace ontopic, koliko razumem ako dolazi do procesa promene broja misicnih vlakana, dosta je spor pa sumnjam da je za ova tri meseca kod DM-a doslo do smanjenja broja misicnih vlakana.

My point exactly. Promena volumena je prihvatljiva kao faktor koji osciluje, a broj ćelija mora da bude malo konstantnija stvar.


...
2. razlika izmedju istraživanja mačaka i ljudi je ta da mački može da se izvadi mišić i da se isecka, bez da se mačka buni, što većina sportista ne bi blagonaklono gledala (da ne spominjemo etički moment). A, jedno je brojanje vlakana u celom mišiću, drugo je u komadiću tkiva dobijenim biopsijom.
...

Pre će biti da se ne pitaju.  Mislim da su pisale neku peticiju, ali nije prošla. :P ;D

@DM

Kao što OPT reče, želimo sve najbolje, pa će se prosto videti šta se dešava. Na tu temu sam se već glasio, da se ne ponavljam.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #30 poslato: Septembar 28, 2011, 12:35:39 pre podne »

Što se tiče adipocita, njihov broj se ne povećava, opet kako smo mi učili u školi... a nisam naišla na drugačija saznanja...

Hiperplazija mišića nam ostaje za sad nedokazana kod ljudi (koliko shvatam) ali ostaje i otvorena opcija za veliku mogućnost iste..

Problem momka koji je pokrenuo ovu temu je suviše intenzivan da bi se objasnio samo atrofijom i zato onaj moj comment da se javi lekru.. meni zaista liči na ozbiljne neurogene smetnje
.... mislim da smo otišli moglo bi se reći lagano u off. cllj ove teme je da pomognemo koliko možemo DM-u, a ne da dokazujemo da li je hiperplazija moguća ili ne. Naučna literatura i saznanja koja ja imam govori da je hiperplazija mišića moguća, a kada se ona tačno javlja istraživanja u budućnosti i nove tehnologije će dati odg. Za mene je mogućnost hiperplazije mišića činjenica i u naučnoj literaturi koju ja čitam tako piše. Ne mora svako to da prihvati i to je ok!
Najvažnije, oko DM- nismo sasvim sigurni o čemu se tačno radi. Moguće da je posledica prekida treninga, a postoji mogućnost da se može raditi i o nečem još... Svi mu želimo sve najbolje i slažemo se da ukoliko mu ne bude bolje, treba da uradi osnovnu laboratoriju i treba da ga pregleda lekar fizijatar (za početak)....
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #29 poslato: Septembar 28, 2011, 12:24:21 pre podne »

Kao sto doktorka kaze, i meni su poznate te macke, ali koliko sam razumeo nisu naisle na opstu prihvacenost. U svakom slucaju doco, hvala na literaturi, cu da ih pogledam, samo da zavrsim sa nekim wavelet-ima, i njihovom literaturom.

Inace ontopic, koliko razumem ako dolazi do procesa promene broja misicnih vlakana, dosta je spor pa sumnjam da je za ova tri meseca kod DM-a doslo do smanjenja broja misicnih vlakana.
Poštovani 3velika3malaB,
1. macke su opšte prihvaćene, i ne prihvaćene, nego u exp radu se došlo do rezultata... to je naučna činjenica. E sad, ne mora svako da je prihvati! ja je recimo prihvatam...
2. razlika izmedju istraživanja mačaka i ljudi je ta da mački može da se izvadi mišić i da se isecka, bez da se mačka buni, što većina sportista ne bi blagonaklono gledala (da ne spominjemo etički moment). A, jedno je brojanje vlakana u celom mišiću, drugo je u komadiću tkiva dobijenim biopsijom.
3. medjutim, vlakna su prebrojana i kod ljudi, naravno postmortem, i dobijen rezultat koji govori u prilog hiperplaziji - naučni rad je linkovan...
4. molio bih da mi se ne obraćaš sa doco, da smo friendovi to bi moglo da prodje, ali ovako i ne znam ko si, a ti moje ime znaš....

lep pozdrav
Sačuvana
BBBbbb
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1178


Jusqu'ici tout va bien…

« Odgovor #28 poslato: Septembar 27, 2011, 09:16:54 posle podne »

Kao sto doktorka kaze, i meni su poznate te macke, ali koliko sam razumeo nisu naisle na opstu prihvacenost. U svakom slucaju doco, hvala na literaturi, cu da ih pogledam, samo da zavrsim sa nekim wavelet-ima, i njihovom literaturom.

Inace ontopic, koliko razumem ako dolazi do procesa promene broja misicnih vlakana, dosta je spor pa sumnjam da je za ova tri meseca kod DM-a doslo do smanjenja broja misicnih vlakana.
Sačuvana
DM
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 457


« Odgovor #27 poslato: Septembar 27, 2011, 09:05:22 posle podne »

Sta su to neurogene smetnje?
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #26 poslato: Septembar 27, 2011, 08:27:10 posle podne »

Što se tiče adipocita, njihov broj se ne povećava, opet kako smo mi učili u školi... a nisam naišla na drugačija saznanja...

Hiperplazija mišića nam ostaje za sad nedokazana kod ljudi (koliko shvatam) ali ostaje i otvorena opcija za veliku mogućnost iste..

Problem momka koji je pokrenuo ovu temu je suviše intenzivan da bi se objasnio samo atrofijom i zato onaj moj comment da se javi lekru.. meni zaista liči na ozbiljne neurogene smetnje
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #25 poslato: Septembar 27, 2011, 04:13:23 posle podne »

literatura za ovu temu (i ne samo za to!) - Wilmore, Costil: Physiology of Sport and Exercise, 4th ed.  :)
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #24 poslato: Septembar 27, 2011, 03:35:56 posle podne »

... ne znate! a, da li trening snage dovodi do povećanja broja mišićnih vlakana?
Doco, imamo suprotna misljenja. Vase ima vecu tezinu, to stoji. Nego ako moze kvalitetan neki link ka toj hiperplaziji, a da nisu testovi na mackama i roid+gh korisnicima... Mislim da je moje misljenje popularnije, al sam ga uvek voljan menjati kvalitetnijim :)

evo link: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1874233

... hiperplazija mišićnih vlakana je dokazano da postoji, naučni stavovi još uvek nisu do kraja formirani na tu temu, ali ne možemo negirati njeno postojanje. testovi na mačkama definitivno su potvrdili mišićnu hiperplaziju kao adaptaciju mišića na izlaganje treningu snage. karakteristike opterećenja - velika težina, mali broj ponavljanja dovodi do hiperplazije mišića. testovi na životinjama omogućavaju mnogo preciznija merenja i kvalitetnije rezultate, nego rezultati dobijeni bipsijom mišića.  o tome se govori i u radu koji je linkovan...
definitivno, mišići se adaptiraju hipertrofijom, ali je danas veoma aktuelna i tema, da u nekim situacijama, adaptacija na trening snage predstavlja hiperplazija mišićnih vlakana. Stimulus koji ovodi do hiperplazije mišićnih vlakana moglo bi biti opterećenje mišića velikom težinom (velike težine, mali broj ponavljanja). veoma je verovatno da značajnu ulogu u procezu hiperplazije mišića igraju satelitske ćelije, tj matične (stem) ćelije u mišiću.
Sačuvana
ФИКИ
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1146


Weightlifting sister, with the middle leg twister! :D

« Odgovor #23 poslato: Septembar 27, 2011, 01:44:24 pre podne »

Do degeneracije(valjda) dolazi usled nastavka opterećenja na već oštećeno tkivo, koje je praćeno inflamatornim procesom, ako se nastavi sa opterećenjem dolazi do hronicnog degenerativnog procesa, ali koliko sam ja uspeo da skapiram za to je potrebno mnogo duže vreme, ukoliko je p intake dobar i recup time optimalan ne postoji opasnost od prevelike atrofije sem ako nije izazvana povredom ili oboljenjem nerava koji inervišu odredjeno misicno vlakno, tj. Neurogena atrofija. Sad uzevši dm slučaj povrede diskusa i činjenice da je erector spinae epaxial i da ga inerviše sklop nerava u zadnjem delu kičmene moždine moguća je neurogena atrofija, čisto zbog regije povrede i moguće pojave gorenavedenog procesa. Smanjenje broja misićnih vlakana je znači moguće. Ako se ne varam, a nadam se da se varam.
Sačuvana
Sta je dobar, a sta los trip?
Dobar trip je kad vidis zmaja.
Los trip je kad zmaj vidi tebe.
Biochemo
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2340


« Odgovor #22 poslato: Septembar 27, 2011, 12:08:45 pre podne »

Ispraviće me ko je nedavno učio fiziologiju ali obim mišića pretežno zavisi od veličine miocita.. i zašto se ne bi ekstremno povećavao - pogledajte masne ćelije... Trenutno sam više u nekim biohemijskim procesima ali iskreno zaista ne verujem da se nakon tako malo pauze (o dugotrajnim pauzama ne govorim) smanjije broj mišićnih vlakana... kasnije možda i doĂ°e no neke vrste degeneracije ali svakako ne u ovom slučaju

AApsolutno stoji tako zabeleženo i u mom sistemu. X2 definitivno.

- Pretežnu ulogu u veličini mišića igra veličina miocita, ali mi je logično da imaju svoju granicu rasta.

- Ako dolazi do povećanja broja ćelija (što mi je logično u neku ruku da se dešava kada pričamo o opasnom i DUGOTRAJNOM mišićnom rastu) to nikako ne osciluje u ovako kratkim vremenskim periodima. Broj ćelija je prosto nešto malo trajnije od mišićnog volumena. ;)



...
Jedino za adipocite mislim da su loš primer za poreĂ°enje sa miocitima, jer ako se ne varam one baš povećavaju svoj broj prilično u ekstremnim slučajevima (mada ovde vrlo moguće da grešim kako se eonima isam bavio ovom temom), a pored toga malo bitnije je što nisu toliko aktivne. Veći deo zapremine su lipidne kapi... Comment?
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #21 poslato: Septembar 26, 2011, 05:17:30 posle podne »

Ispraviće me ko je nedavno učio fiziologiju ali obim mišića pretežno zavisi od veličine miocita.. i zašto se ne bi ekstremno povećavao - pogledajte masne ćelije... Trenutno sam više u nekim biohemijskim procesima ali iskreno zaista ne verujem da se nakon tako malo pauze (o dugotrajnim pauzama ne govorim) smanjije broj mišićnih vlakana... kasnije možda i doĂ°e no neke vrste degeneracije ali svakako ne u ovom slučaju
Sačuvana
Biochemo
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2340


« Odgovor #20 poslato: Septembar 26, 2011, 02:24:19 pre podne »

a kako onda ide to smanjenje broja vlakana? Pričamo o ogromnim ćelijama koje moraju da nestanu. Kako? Pošto nema inflamacie - apoptozom? nešto mi je to malo fishi... šta je onda signal?

opadanje volumena pretežno zbog sadržaja vode koji reflektuje metaboličku aktivnost mišića koja podrazumeva veću conc sveukupnih materija u istom je vrlo shvatljiva i zašto imamo ono izduvavanje posle nedelju dve ne vežbanja.

Na fiziologiji je išla priča kako se povećava samo volumen a ne broj ćelija i balbal, što kapiram da je mogučće da je out dateovano i u rangu onoga da je mlečna kiselina odg za upalu mišića. Kapiram da je vrlo verovatno da skače i broj mišićnih čelija, jer veličina ćelije je jedan vrlo ograničavajući faktor. Prostom logikom mi deluje malo nerealno da nekome ruka skoči od obima 30 do obima 50 a da je isti broj ćelija u pitanju. Ako uzmemo da je dužina nadlaktice ~20cm - lupam, zapremina skače sa ~14dm3 na 39dm3! -ako zanemarimo zapreminu kosti to je povećanje mišićne zapremine za oko 2,7 puta. Što znači da svaka mišićna ćelija mora da poveća zapreminu barem duplo  Nznm koliko ostalih (ne vi doktori kojima pričam ;)) shvataju koliko je ovo bitno! Ovo bi vrlo komplikovalo funkcionisanje mišićne ćelije. Uglavnom mislim na difuziona ograničenja isl. Jasno d miocit ima više nukleusa i sve, ali o5 sigurno je da mišić ima svoju fizičku granicu rasta.
I sad - ako je fascia dovoljno proširena a vlakna su već prenapucana volumenom, kapiram da je rešenje nekakva deoba. E sad, da li je deoba miocita (koja je moguća btw - to sam saznao pre jedno ~4meseca), ili je fuzija više satelitskih ćelija to bih takoĂ°e voleo da čujem.
Sačuvana
BBBbbb
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1178


Jusqu'ici tout va bien…

« Odgovor #19 poslato: Septembar 26, 2011, 01:01:01 pre podne »

... ne znate! a, da li trening snage dovodi do povećanja broja mišićnih vlakana?
Doco, imamo suprotna misljenja. Vase ima vecu tezinu, to stoji. Nego ako moze kvalitetan neki link ka toj hiperplaziji, a da nisu testovi na mackama i roid+gh korisnicima... Mislim da je moje misljenje popularnije, al sam ga uvek voljan menjati kvalitetnijim :)
Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 4 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.08 sekundi sa 18 upita.