TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394579 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 28, 2024, 08:28:01 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 3 ... 5 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Ishrana  (Pročitano 21023 puta)
Пеђа
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 317

« Odgovor #66 poslato: Februar 18, 2014, 11:43:26 pre podne »

Pedjoni upravu si skroz. Nema potrebe za dubokim analizama. Momku je rečeno najprostije uzmi "ovo", a nemoj "to".
Jedino na pitanja "zašto?" je nekulturno odgovoriti "zato", pa se mora malo i zaći u detalje i obrazložit to "zato".
Ko to shvati kao pametovanje, ok. Nekom će možda koristiti. O praksi i iskustvu drugog  (ne mislim na sebe) bez poznavanja tog nekog je malo neumesno komentarisati.
Što prostije to bolje, a katabolizam je stvarno postao i više od fobije i anaksioznosti.
Sačuvana
pedjoni986
Gost
« Odgovor #65 poslato: Februar 18, 2014, 10:15:15 pre podne »

Krecemo ponovo sa biohemijom i komplikovanjem stvari, samo unosite mnogo informacija coveku koji je trazio jako prost odgovor, i komplikujete mu ceo spektar znanja/neznanja. Mene je uvek zanimalo zasto onaj ko vlada dobrom teorijom prakse mu manjka ? Mozemo mi izlagati znanje biohemije koje smo stekli, ali ovaj sport je kompleksan i ko nema ono nesto u sebi, nikakvo znanje biohemije mu nece pomoci. Jos malo ce anksioznost od katabolizma biti uvrstena u udzbenike :D
Sačuvana
Пеђа
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 317

« Odgovor #64 poslato: Februar 18, 2014, 12:31:33 pre podne »



Kojih eventualnih AK, ako ih nismo uneli? Upravo o tome i pricam, prosti seceri bez aminokiselina ne mogu spreciti katabolizam.

O katabolizmu, bcaa i glutaminu mozes procitati na svakom cosku, na svakoj deklaraciji bcaa ili glutamina tako da mislim da je banalno govoriti da trebamo dopuniti rezerve ovih esencijalnih aminokiselina kako ne bismo ulazili u katabolizam, kao i da se iste rezerve trose upravo na treningu, iz cega ide zakljucak da se uzimaju pre i posle treninga za postizanje maksimalnih rezultata.

 Ako tako piše na deklaraciji, onda u redu. Svako ima pravo na svoje mišljenje.


« Poslednja izmena: Februar 18, 2014, 06:07:49 pre podne od strane Pedja... » Sačuvana
Generator
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 17

« Odgovor #63 poslato: Februar 17, 2014, 10:10:55 posle podne »

Sve to lepo zvuci Pedjo, ali nije tako. Katabolizam ne sprecava prosti secer vec aminokiseline Bcaa i Glutamin, ukoliko se njihove zalihe istrose.
Prosti secer iritira pankreas da luci insulin koji pomaze transportovanju aminokiselina do celija, u ovom slucaju misicnih.
Jos jedna je uloga prostih secera, a to je da pokrpe energetske zalihe kako se protein na to ne bi trosio, tako da same po sebi kao nutrijent nemaju nikakvu ulogu.


Šta nije tako?

Ako ponovo pročitaš moj post videćeš da piše isto što si i ti napisao. Doduše malo drugačije + još nešto...

Može li objašnjenje kako BCAA i Glutamin sprečavaju katabolizam?

Prost šećer je prost šećer. Izvor i nije bitan. Zašto može dex i malt, a ne može suvo grožĂ°e? Čak je bolje jer ima i odreĂ°enu količinu fruktoze u kombinaciji sa glukozom.


...stavim u blender bananu,med,plazmu i vodu i to popijem,a posle toga iz kantice gde je pomesano po 500 grama belancevine u prahu,surutke u prahu,kakao,sojino brasno i pirinacno brasno uzmem 2 kasike i stavim u 3 dl vode i to popijem...

Neko ti je već odgovorio. Koliko ima makroa u te dve kašike i kojih?

Pa svi ovi sastojci koje sam nabrojao,se pomesaju pa se uzmu dve kasike i popiju.
Sačuvana
murbi
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 89


« Odgovor #62 poslato: Februar 17, 2014, 07:24:20 posle podne »

Jedna od osbina/efekata je da se izlučeni insulin iskoristi kao transport eventualnih AK.
Druga/i osobina/efekat je vezan za katabolizam proteina usled glukoneogeneze izazvan treningom. Glavni "krivac" katabolizma je jetra jer je ostala bez glikogena i koja inicira druge organe na lučenje katabolnih hormona koji stvaraju glikogen iz drugih izvora koji nisu UH. Čim se u krvi pojave šećeri, jetra se izbacuje iz katabolnog moda jer je do nje stigla informacija da ponovo ima energije iz šećera/UH

Kojih eventualnih AK, ako ih nismo uneli? Upravo o tome i pricam, prosti seceri bez aminokiselina ne mogu spreciti katabolizam.

O katabolizmu, bcaa i glutaminu mozes procitati na svakom cosku, na svakoj deklaraciji bcaa ili glutamina tako da mislim da je banalno govoriti da trebamo dopuniti rezerve ovih esencijalnih aminokiselina kako ne bismo ulazili u katabolizam, kao i da se iste rezerve trose upravo na treningu, iz cega ide zakljucak da se uzimaju pre i posle treninga za postizanje maksimalnih rezultata.
« Poslednja izmena: Februar 17, 2014, 07:26:31 posle podne od strane murbi » Sačuvana
Пеђа
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 317

« Odgovor #61 poslato: Februar 17, 2014, 04:56:57 posle podne »

Sve to lepo zvuci Pedjo, ali nije tako. Katabolizam ne sprecava prosti secer vec aminokiseline Bcaa i Glutamin, ukoliko se njihove zalihe istrose.
Prosti secer iritira pankreas da luci insulin koji pomaze transportovanju aminokiselina do celija, u ovom slucaju misicnih.
Jos jedna je uloga prostih secera, a to je da pokrpe energetske zalihe kako se protein na to ne bi trosio, tako da same po sebi kao nutrijent nemaju nikakvu ulogu.


Šta nije tako?

Ako ponovo pročitaš moj post videćeš da piše isto što si i ti napisao. Doduše malo drugačije + još nešto...

Može li objašnjenje kako BCAA i Glutamin sprečavaju katabolizam?

Prost šećer je prost šećer. Izvor i nije bitan. Zašto može dex i malt, a ne može suvo grožđe? Čak je bolje jer ima i određenu količinu fruktoze u kombinaciji sa glukozom.


...stavim u blender bananu,med,plazmu i vodu i to popijem,a posle toga iz kantice gde je pomesano po 500 grama belancevine u prahu,surutke u prahu,kakao,sojino brasno i pirinacno brasno uzmem 2 kasike i stavim u 3 dl vode i to popijem...

Neko ti je već odgovorio. Koliko ima makroa u te dve kašike i kojih?
« Poslednja izmena: Februar 17, 2014, 05:23:58 posle podne od strane Pedja... » Sačuvana
Generator
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 17

« Odgovor #60 poslato: Februar 17, 2014, 04:46:27 posle podne »

Ne - bez veze remetis insulin u krvi prostim secerom. Da bi se maksimalno iskoristili proteini iz belog mesa treba im uravnotezen nivo insulina sto obezbedjuje sam pirinac.

A sta mislis o mom prvom postu i kombinaciji koji sam stavio,imas na prethodnoj strani,najvise me interesuje onajj sejk sa belancevinama,dal ima koristi nekih od te kombinacije?
Sačuvana
murbi
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 89


« Odgovor #59 poslato: Februar 17, 2014, 04:41:31 posle podne »

Ne - bez veze remetis insulin u krvi prostim secerom. Da bi se maksimalno iskoristili proteini iz belog mesa treba im uravnotezen nivo insulina sto obezbedjuje sam pirinac.
Sačuvana
Generator
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 17

« Odgovor #58 poslato: Februar 17, 2014, 04:34:35 posle podne »

Nema nikakve uloge, trenutno ce ti povratiti energiju a zatim ce slediti njen nagli pad. U svim jacim diskusijama na ovu temu, svodi se jedan zakljucak:

Ukoliko imas brzoapsorbujuce proteine kao sto je Whey, eventualno kuvana belanca od jajeta, odmah nakon treninga uz ove proteine moze se uneti prosti secer. U svim ostalim slucajevima, ide nakon treninga slozeni uh + proteinska hrana, najbolje belo meso ili riba.

A u kombinaciji da odmah posle treninga pojedem suvo grozdje,nakon 10 min i pirinac i 200 grama belog mesa?
Sačuvana
murbi
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 89


« Odgovor #57 poslato: Februar 17, 2014, 04:32:07 posle podne »

Nema nikakve uloge, trenutno ce ti povratiti energiju a zatim ce slediti njen nagli pad. U svim jacim diskusijama na ovu temu, svodi se jedan zakljucak:

Ukoliko imas brzoapsorbujuce proteine kao sto je Whey, eventualno kuvana belanca od jajeta, odmah nakon treninga uz ove proteine moze se uneti prosti secer. U svim ostalim slucajevima, ide nakon treninga slozeni uh + proteinska hrana, najbolje belo meso ili riba.
Sačuvana
Generator
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 17

« Odgovor #56 poslato: Februar 17, 2014, 04:28:23 posle podne »

Sve to lepo zvuci Pedjo, ali nije tako. Katabolizam ne sprecava prosti secer vec aminokiseline Bcaa i Glutamin, ukoliko se njihove zalihe istrose.
Prosti secer iritira pankreas da luci insulin koji pomaze transportovanju aminokiselina do celija, u ovom slucaju misicnih.
Jos jedna je uloga prostih secera, a to je da pokrpe energetske zalihe kako se protein na to ne bi trosio, tako da same po sebi kao nutrijent nemaju nikakvu ulogu.

Jel na kraju,dobro ili lose unositi suvo grozdje posle treninga?
Sačuvana
murbi
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 89


« Odgovor #55 poslato: Februar 17, 2014, 04:20:49 posle podne »

Sve to lepo zvuci Pedjo, ali nije tako. Katabolizam ne sprecava prosti secer vec aminokiseline Bcaa i Glutamin, ukoliko se njihove zalihe istrose.
Prosti secer iritira pankreas da luci insulin koji pomaze transportovanju aminokiselina do celija, u ovom slucaju misicnih.
Jos jedna je uloga prostih secera, a to je da pokrpe energetske zalihe kako se protein na to ne bi trosio, tako da same po sebi kao nutrijent nemaju nikakvu ulogu.
Sačuvana
Generator
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 17

« Odgovor #54 poslato: Februar 17, 2014, 03:26:16 posle podne »

Aj sad ja da pitam zasto savetujete decku suvo grozdje odmah nakon treninga, u slucaju kada nema brzoapsorbujucih proteina da unese zajedno sa suvim grozdjem?


Prosti šećeri posle treninga imaju dvostruku ulogu.
Jedna od osbina/efekata je da se izlučeni insulin iskoristi kao transport eventualnih AK.
Druga/i osobina/efekat je vezan za katabolizam proteina usled glukoneogeneze izazvan treningom. Glavni "krivac" katabolizma je jetra jer je ostala bez glikogena i koja inicira druge organe na lučenje katabolnih hormona koji stvaraju glikogen iz drugih izvora koji nisu UH. Čim se u krvi pojave šećeri, jetra se izbacuje iz katabolnog moda jer je do nje stigla informacija da ponovo ima energije iz šećera/UH

Koliko bi trebalo da unosim suvog grozdja posle treninga na svoju tezinu od 76 kg,da bi bilo dovoljno?
Sačuvana
Generator
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 17

« Odgovor #53 poslato: Februar 17, 2014, 03:24:11 posle podne »

Da, pomislio sam da ti je važan samo taj obrok pred trening.
U suštini to je individualno i zavisi i od ostalih obroka. Meni lično odgovara bar 3 sata pre treninga UH do 70g + P i M ne neki preveliki obrok.

Moraš samo da vodiš računa o tajmingu kao i o količini UH. Predpostavljam da se radi o nekim "normalnim" izvorima UH ali i bez obzira na njihov umereni GI ako je količina preterana imaćeš visok GL, što može da izazove tzv. "prelivanje" šećera- glikogena. Pa da na treningu bude povuci-potegni. Uz P i M u tom obroku značajno smanjuješ GL ali i produžavaš varenje pa bi trebao bar 3 sata pre treninga da ga pojedeš.

Onaj moj prethodni smarački post se odnosio na glavne principe "kompenzacije".

Vidim da vladas materijom,jel mozes ako ti nije problem samo u praksi da navedes,koji bi to konkretno obroci trebali da se unose 3 sata pre treninga ili kolko vec sati pre treninga,posto kazes da zavisi od svakog individualno,da isprobam,pa da vidim dal mi odgovara.
Sačuvana
Пеђа
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 317

« Odgovor #52 poslato: Februar 17, 2014, 02:59:52 posle podne »

Aj sad ja da pitam zasto savetujete decku suvo grozdje odmah nakon treninga, u slucaju kada nema brzoapsorbujucih proteina da unese zajedno sa suvim grozdjem?

Prosti šećeri posle treninga imaju dvostruku ulogu.
Jedna od osbina/efekata je da se izlučeni insulin iskoristi kao transport eventualnih AK.
Druga/i osobina/efekat je vezan za katabolizam proteina usled glukoneogeneze izazvan treningom. Glavni "krivac" katabolizma je jetra jer je ostala bez glikogena i koja inicira druge organe na lučenje katabolnih hormona koji stvaraju glikogen iz drugih izvora koji nisu UH. Čim se u krvi pojave šećeri, jetra se izbacuje iz katabolnog moda jer je do nje stigla informacija da ponovo ima energije iz šećera/UH
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 ... 5 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.08 sekundi sa 17 upita.