TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394580 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 29, 2024, 09:34:05 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 201 202 [203] 204 205 ... 282 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Ishrana pitanja  (Pročitano 708424 puta)
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #1199 poslato: Novembar 30, 2014, 11:22:42 pre podne »

Starija jaja se lakše ljušte. Izbegavajte kuvanje jaja istoga dana kada ste ih i kupili.
Ipak mislim da je ovo presudno...
;D
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1198 poslato: Novembar 30, 2014, 12:43:52 pre podne »

Jel ok 1,5-2g proteina po kg  u toku mase, naravno uh su 3-5g po kg ostalo iz masti?

Trudi se da bude oko 2 gr po kg( naravno akcenat na proteine visoke biološke vrednosti)...ok je za hidrate...

"Koliko je stvarno belančevina( proteina) neophodno, i kako se to izračunava?

Odgovor na ovo pitanje je tražen dugo godina od strane stučnjaka sportske biohemije, pre svega u zemljama nekadašnjeg istočnog bloka, koji je prednjačio na tom polju i bio mnogo važniji profesionalnim sportistima nego rekreativcima.
Odgovor nije jednostavan, jer nije uopšten.
Svaka grana sporta je imala specifične zahteve, svaki trenažni ciklus je bio specifičan po tom pitanju, a da ne govorimo o individualnim razlikama samih sportista.
Preporuke su u početku davane na osnovu sportske grane i telesne težine sportista.
Jasnija uputstva su kasnije davana i na osnovu tipa treninga i ukupne energetske potrošnje, uz izvesne razlike na osnovu pola.
Ako se oslonimo na ove informacije, koje se još uvek uzimaju kao validne (uglavnom u nedostatku drugih), dnevne potrebe za belančevinama predstavljaju prost zbir tri komponente, a to su: potrebe bazalnog metabolizma, energetski udeo belančevina u treningu i količina belančevina koje su potrebne za ugradnju u mišiće u fazi superkompenzacije.

Lakše reći nego izračunati.

Brzina metabolizma varira kod ljudi, ali će sigurno muškarac od 100 kilograma potrošiti više energije od devojke od 50.
Biciklista rekreativac, troši više energije dnevno od aktuelnog Mister Olimpije, ali njegov trening nije usmeren na razvoj mišićne mase. Iz tog razloga, svako računanje mora biti izraženo po kilogramu telesne mase, što je mnogo praktičnije nego preko kalorijskog procenta u dnevnoj ishrani.

Dakle, nauka kaže da nam treba 0.8 grama belančevina po kilogramu telesne težine da bi organizam funkcionisao kako treba, ali bez fizičkih napora. Teži poslovi, ali aerobnog tipa ovu brojku podižu na 1,3 gr/kg , što je često dovoljno za sportiste u disciplinama izdržljivosti.

Anaerobne aktivnosti zahtevaju 1,6 gr/kg, i ovo je bila preporuka za dizače tegova, koji su ''braća po oružju'' bodi-bilderima.

Rezultati ovakvim načinom ishrane u bodi-bildingu nisu izostali, ali je pojačan unos belančevina dao malo bolje rezultate.
Odgovor leži u činjenici da dizači tegova, pored enormne snage i iscrpljujućih treninga ne žele da povečaju svoju mišićnu masu, jer ne žele da izaĂ°u iz optimalne težinske kategorije, dok su bilderi želeli da budu veći i teži.
Granica je pomerena na 1,8 gr/kg, i to je predstavljalo donju granicu za sve sportiste koji su dobijali na masi. Istočna škola je predviĂ°ala da najviše 1/3 belančevina budu biljnog porekla, a najmanje 2/3 životinjskog.

Bogatije zemlje, poput Amerike su zanemarile udeo biljnih izvora proteina, a prihvatile preporučenu brojku u celini. Na taj način je preporučena količina belančevina skočila preko 2 gr/kg, računajući belančevine iz kompletne hrane.

Praktični amerikanci su tu brojku zaokružili na 1 gram po 1 libri (ili funti) telesne težine, da bi se lakše zapamtila.

Ova kombinacija metričkih i anglosaksonskih mera je dovela, posle još jednog preračuna, do opšteprihvaćih 2,2 gr/kg.

Ovde bi se priča i završila, da nije pitanja, da li se ova brojka odnosi samo na dane kada treniramo ili ne?  

Dublja diskusija se izbegava preporukom stručnjaka, da dodatnih 20 grama belančevina, koje se energetski utroše u jednom satu treningu, a uračunate su u postojećih 2,2 grama, možemo preskočiti danima kada ne treniramo, ali da to nije neophodno."


Dajte foru za ljustenje jaja, nekad ide lagano a nekad se mnogo tesko ljuste. Pokusavao sam da duze kuvam da solim vodu itd ali ne pomaze

Evo nekoliko preporuka...
 
Osnovni način:

Skuvajte jaje u slanoj vodi i ostavite da se ohladi. HlaĂ°enje možete ubrzati ako jaje potopite u ledenu vodu. TakoĂ°e, ako jajetu razbijete ljusku odmah nakon kuvanja, dok je još vruće, ono će se odvojiti od ljuske prilikom hlaĂ°enja, što će olakšati ljuštenje.
 
Razbijte ljusku na svakom kraju jajeta tako što ćete ga blago lupnuti o radnu površinu. Na jednom kraju jajeta nalazi se mehur sa vazduhom koji želimo da se razbije.
 
Položite jaje na radnu površinu na bočnu stranu, pritisnite dlanom i kotrljajte ga tako da obrnete ceo krug oko ljuske.
 
Potopite jaje u toplu vodu i jednim potezom ruke skinite celu ljusku. Za ovo će vam trebati samo jedna sekunda.
 
Alternativni način 1:
 
Kada je jaje kuvano, odspite kupiću vodu iz posude u kojoj se kuvalo.
 
Posudu napunite hladnom vodom; ideja je da se jaje skupi, pa će se ljuska skidati bez kidanja belanceta.
 
Možete poklopiti posudu sa jajetom i energično je protresti – kada je otklopite ljuska će biti polomljena na stotine delova i moći ćete da je jednostavno isperete sa jajeta.
 
Alternativni način 2:
 
Ubacite kašiku izmeĂ°u jajeta i ljuske i izbacite jaje napolje; ovo je jako brz metod, ali je potrebna vežba.
 
Pazite da tokom procesa ne oštetite jaje i pazite da vam jaje ne odleti dok to radite.
 
Alternativni način 3:
 
Uz pomoć igle ili špenadle napravite rupicu na donjem, širem delu ljuske jajeta pre nego što ga skuvate. Ovo će omogućiti vazduhu koji se nalazi unutar jajeta da izaĂ°e napolje.
 
Ovo će umanjiti šansu da ljuska jajeta pukne prilikom kuvanja.
 
Potrebno je da ostavite membranu netaknutu i da probušite samo ljusku.
 
Alternativni način 4:
 
U vodu stavite 1 kašiku sirćeta kako biste olakšali ljuštenje.
 
Saveti:
-Ako pravite salatu sa jajima, ostavite oljuštena jaja da se suše 10-ak sekundi. Ako ovo ne uradite, tanak sloj vode na jajima će sprečiti da se dresing lepo rasporedi.

-Nemojte prekuvati jaja. Onda će se teže ljuštiti. Ono što je najgore, prilikom ljuštenja, zajedno sa ljuskom ćete skinuti i delove belanceta.
Sipajte so u vodu pre nego što skuvate jaja. Jaja će se lakše ljuštiti, a so će sprečiti da jaje, ukoliko ljuska pukne tokom kuvanja, iscuri, a ujedno će biti i ukusnije.

-Starija jaja se lakše ljušte. Izbegavajte kuvanje jaja istoga dana kada ste ih i kupili.
« Poslednja izmena: Novembar 30, 2014, 12:53:17 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16621


« Odgovor #1197 poslato: Novembar 29, 2014, 07:07:50 posle podne »

Verujem da će biti dovoljno, potrudi se da uneseš i više ako možeš ako ne i 2g je sasvim dovoljno :)
Sačuvana
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #1196 poslato: Novembar 29, 2014, 07:05:57 posle podne »

Jel ok 1,5-2g proteina po kg  u toku mase, naravno uh su 3-5g po kg ostalo iz masti?
Sačuvana
boky95
Aktivan član
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 807


« Odgovor #1195 poslato: Novembar 29, 2014, 04:26:42 posle podne »

Nemoj kupovati sveža jaja jer ih je nemoguće oguliti   ;D Kod mene u radnji jaja nikad nisu sveža, uvek su stara nedelju dana barem, ja ta jaja kupim za kuvanje a pečem sveža jaja domaća koja kupim u komšiluku  :D
Sačuvana
Registruj se na Limundo preko ovog linka da i ja zaradim neku kintu:
www.limundo.com/ref/Magnum953
Nenad Zaga
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 742


« Odgovor #1194 poslato: Novembar 29, 2014, 04:24:19 posle podne »

Ja jednom kraju probušiš malu rupicu, a na drugom kraju dosta veću, i samo duneš kroz malu, izleti jaje kroz ljusku.
Sačuvana
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #1193 poslato: Novembar 29, 2014, 04:20:15 posle podne »

Dajte foru za ljustenje jaja, nekad ide lagano a nekad se mnogo tesko ljuste. Pokusavao sam da duze kuvam da solim vodu itd ali ne pomaze
Ja znam samo za stara jaja... Zato ja sada spremam jaja samo u mikrotalasnoj. Kad ih kuvam izgubim 10min i pola jajeta bacim.
Sačuvana
Panta rei, panta res.
semi-pro
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 693

« Odgovor #1192 poslato: Novembar 29, 2014, 04:10:04 posle podne »

Dajte foru za ljustenje jaja, nekad ide lagano a nekad se mnogo tesko ljuste. Pokusavao sam da duze kuvam da solim vodu itd ali ne pomaze
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1191 poslato: Novembar 28, 2014, 01:53:30 posle podne »

;D

Pokreni ga kuci sa jedno 300g pirinca. ;D
Mislim da od proteinskog sejka sa dexom neces rasti ni malo, mozes samo da zaustavis katabolizam. Mozes ga zaustaviti i samo sa proteinom.Slazem se da je prevazidjen.
Opet to je moje skromno misljenje...

Samo u pwm je neprevaziĂ°ena,zašto bi je inače i koristili u toku dana, osim u pwm...sve do "čvrstog obroka"...naravno da "šerpa pirinča" rules!  ;)
Sačuvana
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #1190 poslato: Novembar 28, 2014, 01:45:44 posle podne »

Pokreni ga kuci sa jedno 300g pirinca. ;D
Mislim da od proteinskog sejka sa dexom neces rasti ni malo, mozes samo da zaustavis katabolizam. Mozes ga zaustaviti i samo sa proteinom.Slazem se da je prevazidjen.
Opet to je moje skromno misljenje...
Sačuvana
Panta rei, panta res.
pedjoni986
Gost
« Odgovor #1189 poslato: Novembar 28, 2014, 01:33:49 posle podne »

 ;D
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1188 poslato: Novembar 28, 2014, 01:33:12 posle podne »

Twin i ja sam cuo od ljudi sa rezultatima iza sebe da 15g dexa na prazan stomak moze da digne insulin. Dex je njesra, bar ja tako mislim...
Čime da ga ''pokrenem'' onda? Svi nešto sad pišu ...Dekstroza je prevaziĂ°ena, ali ako je koristite, koristite je pametno, ne 30 već 15 grama...

Momci za neke stvari je jako bitan osećaj i iskustvo( na greškama se uči)...i same BCAA stupaju u interakciju sa insulinom, kao i arginin...previše stvari, previše interakcija...

Možemo da se "rvemo" naučnim studijama, bla, bla, truć, truć...ali dekstroza( glukoza) je bila i ostala neprevaziĂ°en insulin booster, ili ako ćemo u "voćnoj varijanti", ako se "plašite prahova", tu su banana i suvo gvožĂ°e...

U prilog tome govori i sama činjenica da se svi ugljeni hidrati koje unesemo "svode" na nivo dekstroze, tj. glukoze...to je ujedno i najbolji glikogen "refueler"...ali osnovno pravilo je da više nije bolje...

Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1187 poslato: Novembar 28, 2014, 01:24:06 posle podne »

Slaviša, čitao sam tvoj komentar o dexu...znači 15 grama će odraditi posao sa insulinom??

Kao i za svaku stvar vezanu "za hormone" tako i za količinu dex kao "insulin boostera" ima različitih mišljenja...10-20 gr, oko 30 gr, a negde se čak i pominje u pwm poželjan "insulinski boost" idealno sa čak 50-75 gr dekstroze...neki kažu npr. duplo od unosa proteina "u pwm"...

Mada, količina zavisi od intenziteta treninga i mišićne mase koju imate. "Insulinski boost" koji je uzrokovan unosom dekstroze će "nositi" proteine i ostale nutrijente u mišićne ćelije i to veoma brzo, a to je ono što nam je potrebno...ali više dex, veća i verovatnoća za direktan uticaj na ćelije masnog tkiva koje su "jako" insulin senzitivne...do 30 gr, neka bude idealna mera...

Preporuke za čitanje...

http://www.bodybuilding.com/fun/the-benefits-of-post-workout-carbohydrates.html

http://www.stack.com/2012/12/12/post-workout-dextrose/

http://www.bodybuilding.com/fun/stack-up-pwo-shake-with-dextrose.htm

Istina je tamo negde  ;)
« Poslednja izmena: Novembar 28, 2014, 01:53:46 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #1186 poslato: Novembar 28, 2014, 01:11:18 posle podne »

Ja koristim oko 20g, mada nemam blage veze o čemu pričate...
:D
Sačuvana
pedjoni986
Gost
« Odgovor #1185 poslato: Novembar 28, 2014, 01:10:14 posle podne »

ja nisam kupio dextrozu godinama..kad bas hocu prost secer posle treninga, tj po osecaju uz whey ubacim i bananu, ali i to ne tako cesto, sve zavisi.. osecaj braco moja, to je ono pravo ;)
Sačuvana
Stranice: 1 ... 201 202 [203] 204 205 ... 282 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.081 sekundi sa 17 upita.