TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395018 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 19, 2024, 04:03:08 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 234 235 [236] 237 238 ... 282 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Ishrana pitanja  (Pročitano 710081 puta)
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #704 poslato: Septembar 29, 2014, 12:21:12 posle podne »

OK
Hvala...
:)
Znači, nisam pogrešio što sam kupio brašno i pirinač...
:D
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #703 poslato: Septembar 29, 2014, 12:17:19 posle podne »

Čudesna biljka koja hrani daje spefičan šmek – vlašac je, kako se pripoveda, u drevnom Rimu mogao da odgodi čak i izvršenje smrtne kazne; tačnije, ukoliko bi poslednji obrok bio spremljen bez vlašca, sticalo bi se pravo na odlaganje pogubljenja.  ;D

Pripada porodici "luka"...koliko znam, koristi se kao začin, bogat je gvožĂ°em, vitaminom A i vitaminom C...pomaže kod anemije,lošeg apetita, poremećaja varenja,opekotina od sunca, bolova u grlu, smatra se da ima i anti-kancerozna svojstva...

Rukola je bogata vlaknima tako da je dobra za "probavu"...bogata je i anti-oksidansima...vitaminom K...tu su i vitamini B-grupe...sadrži indol 3 karbinol i itiocijanate, bioaktivne komponente za koje je dokazano da ublažavaju stanja upale...

Crveni pirinač je kvalitetan beli pirinač, podvrgnut fermentaciji gljivicama Monascus purpureus, iz koga se dobija ekstrakt vrlo bogat raznim oblicima aktivnih supstanci – metabolitima – koji su nazvani monakolini, a ustvari su prirodni statini, odnosno inhibitori enzima odgovornog za sintezu holesterola. Od svih monakolina, kojih je devet, najaktivniji je Monacolin K ( mevinolin ili lovastatin ), inhibitor HMG – CoA reduktaze, enzima koji učestvuje u sintezi holesterola u jetri.
U medicinske svrhe crveni pirinač koristi se za "jačanje rada slezine", bolje varenje, kao i cirkulaciju.
Crveni pirinač dokazano deluje kod smanjivanja koncentracije ukupnih triglicerida i holesterola, LDL holesterola, a "podiže" pozitivni HDL holesterol.

Spelta je stara vrsta pšenice koja je u Evropi uzgajana još pre par hiljada godina.  Speltino zrno raste "zajedno sa ljuskom" i tako sazreva. Početkom dvadesetog veka pojavile su se nove ukrštene vrste pšenica koje su imale veće prinose.  Tako je Spelta potisnuta a zbog svojih poznatih vrednosti  se upotrebljavala samo  u ishrani trkackih konja.

Zrno Spelte je prijatnog sladunjavog ukusa i jedina je namirnica koja sadrzi ugljene hidrate ,masti,mineralne materije ,vitamine ,celulozu u idealnom odnosu za nas organizam.

Spelta sadrži i visok procenat niacina( vitamin B3) i selena koji doprinose" zdravoj ćelijskoj deobi" ,takoĂ°e sadrzi elemente koji su odgovorni za regulaciju nivoa secera u krvi.

Sadrzi gluten ali gotovo u tragovima tako da se moze naci u jelovniku i kod osoba koje su alergicne na psenicu i imaju intoleranciju na gluten..

Od Speltinog zrna mlevenjem moze se dobiti Speltino brašno koje se moze upotrebljavati za pripemu peciva i testenina...
Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #702 poslato: Septembar 29, 2014, 10:55:30 pre podne »

Slaviša, šta nam možeš reći o crvenom pirinču i speltinom brašnu?
:)
I, da li vlašac i rukola imaju nešto kvalitetno u sebi, ili su trave kao i sve ostale...
:)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #701 poslato: Septembar 26, 2014, 08:32:08 posle podne »

Pecho i ja sam video tih 16g ali mislim da je to za ovas a za ovsene pahuljice nemam tacnu informaciju, koliko imaju na sto grama.
I da li neko od vas ima gasove od ovsenih :D Ne mogu ni ja da izdrzim a mogu da zamislim ako se neko nadje pored mene. Da li je to zbog toga sto ih nisam ostavio da nabubre dovoljno ili sta vec ne znam

Da gasovi , nadutost, grcevi su cesta pojava...zbog prisustva dijetnih vlakana...dnevne potrebe za vlaknima su oko 25-30 gr...naravno, to nisu klasicne potrebe kao kada su pitanju vitamini, minerali i sl., vec vise preporuke nutricionista...

Inace,sa uvodjenjem dijtenih vlakana u ishranu treba ici polako...dakle, bez naglog povecanja unosa...a jos ako imas i tonus hleb i mahunarke na meniju, dobijas pravi orkestar  ;)

Dakle, ni sa vlaknima ne treba preterivati  ;) Sa vremenom se tegobe "stisaju", pogotovu, ako ranije nisi unosio hranu bogatu vlaknima...
Slavisa jel ovsene imaju 16g vlakana na 100gr ili to vazi za ovas kao celo zrno? Ili je to isto :D ?

16,6 gr važi za ovas ( uopšteno)...kao i za ovsene pahuljice...inače, ovsene pahuljice su zapravo "perkrupljena zrna ovsa"( grubo "mlevena"),dakle od celog su zrna ovsa...



Preporučujem ovaj odličan tekst za čitanje na tu temu ... http://www.vitkigurman.com/2013/01/27/ovsene-pahuljice-i-biljna-vlakna/

A evo i još jednog odličnog teksta...http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/detalji-o-ovsenim-pahuljicama.html
« Poslednja izmena: Septembar 26, 2014, 08:41:14 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
TwinSix
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4430


« Odgovor #700 poslato: Septembar 26, 2014, 12:28:10 posle podne »

Slažem se sa Doktorom da te promene u ishrani treba uvesti postepeno, ja sam na ličnom primeru osetio kako organizam ume da odreaguje kada se uvede skroz nov način ishrane od onog koji ste upražnjavali godinama...
Sačuvana
acala
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 263

« Odgovor #699 poslato: Septembar 26, 2014, 12:18:53 posle podne »

Pecho i ja sam video tih 16g ali mislim da je to za ovas a za ovsene pahuljice nemam tacnu informaciju, koliko imaju na sto grama.
I da li neko od vas ima gasove od ovsenih :D Ne mogu ni ja da izdrzim a mogu da zamislim ako se neko nadje pored mene. Da li je to zbog toga sto ih nisam ostavio da nabubre dovoljno ili sta vec ne znam

Da gasovi , nadutost, grcevi su cesta pojava...zbog prisustva dijetnih vlakana...dnevne potrebe za vlaknima su oko 25-30 gr...naravno, to nisu klasicne potrebe kao kada su pitanju vitamini, minerali i sl., vec vise preporuke nutricionista...

Inace,sa uvodjenjem dijtenih vlakana u ishranu treba ici polako...dakle, bez naglog povecanja unosa...a jos ako imas i tonus hleb i mahunarke na meniju, dobijas pravi orkestar  ;)

Dakle, ni sa vlaknima ne treba preterivati  ;) Sa vremenom se tegobe "stisaju", pogotovu, ako ranije nisi unosio hranu bogatu vlaknima...
Slavisa jel ovsene imaju 16g vlakana na 100gr ili to vazi za ovas kao celo zrno? Ili je to isto :D ?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #698 poslato: Septembar 26, 2014, 11:57:06 pre podne »

Pecho i ja sam video tih 16g ali mislim da je to za ovas a za ovsene pahuljice nemam tacnu informaciju, koliko imaju na sto grama.
I da li neko od vas ima gasove od ovsenih :D Ne mogu ni ja da izdrzim a mogu da zamislim ako se neko nadje pored mene. Da li je to zbog toga sto ih nisam ostavio da nabubre dovoljno ili sta vec ne znam

Da gasovi , nadutost, grcevi su cesta pojava...zbog prisustva dijetnih vlakana...dnevne potrebe za vlaknima su oko 25-30 gr...naravno, to nisu klasicne potrebe kao kada su pitanju vitamini, minerali i sl., vec vise preporuke nutricionista...

Inace,sa uvodjenjem dijtenih vlakana u ishranu treba ici polako...dakle, bez naglog povecanja unosa...a jos ako imas i tonus hleb i mahunarke na meniju, dobijas pravi orkestar  ;)

Dakle, ni sa vlaknima ne treba preterivati  ;) Sa vremenom se tegobe "stisaju", pogotovu, ako ranije nisi unosio hranu bogatu vlaknima...
« Poslednja izmena: Septembar 26, 2014, 12:00:40 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #697 poslato: Septembar 26, 2014, 02:17:37 pre podne »

Ne znam za gasove...
:D
Ja ih par meseci "žive" jedem, i nisam imao ikakve probleme...
Možda od nečega uz šta ih jedeš...
Sačuvana
acala
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 263

« Odgovor #696 poslato: Septembar 26, 2014, 01:09:55 pre podne »

Pecho i ja sam video tih 16g ali mislim da je to za ovas a za ovsene pahuljice nemam tacnu informaciju, koliko imaju na sto grama.
I da li neko od vas ima gasove od ovsenih :D Ne mogu ni ja da izdrzim a mogu da zamislim ako se neko nadje pored mene. Da li je to zbog toga sto ih nisam ostavio da nabubre dovoljno ili sta vec ne znam
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #695 poslato: Septembar 25, 2014, 10:53:39 posle podne »

Tragajući za preciznim odgovorom na tvoje pitanje...naĂ°oh dosta stvari...a bogme i to da je GI zastareo, kao "merna jedinica"...moj omiljeni sajt je bio prvi na "udaru traganja", kad ono oznaka GL...http://nutritiondata.self.com/

Da pojasnimo...

Glikemijski indeks (GI) je precenjen. Glikemijsko oterećenje (glycemic load GL) je ono na šta treba da obratimo pažnju.

Velika je razlika izmeĂ°i GI i GL.

GI meri uticaj date količine ugljenih hidrata na nivo šećera u krvi. I naravno ovo je veoma važno.

Ali GI je mera za 50g ugljenih hidrata i ustvari ne daje tačnu ocenu porasta nivoa šećera u krvi. Dakle GI je isti bez obzira koliko UH pojedemo što naravno u stvarnom životu nerealno.
Nama je važno koliko će obrok koji pojedemo povisiti nivo šećera u krvi, jer je mala šansa da ćemo pojesti baš 50g.
Tu dolazi u igru glikemijsko opterećenje. GL meri uticaj hrane koju jedemo (obroka, namirnicie) na nivo šećera u krvi. Ovo je mnogo sofisticiranija metoda koja nam daje mnogo više korisnih informacija.
Na primer - GI šargarepe je visok i mnogi ljudi misle da ne bi smeli da jedu ovo povrće. Ali jedna šargarepa ima svega 3g UH!
Inače,  koje su šanse da ćete pojesti 15 šargarepa? Dve tri koje pojedete neće imati značajan uticaj na vaš nivo šećera u krvi bez obzira na visok GI.
Tačnije GL jedne šargarepe je svega 3 što znači da spada u hranu sa niskim GL i da se slobodno može jesti kao deo dijete sa niskim unosom UH.

Testenina sa druge strane ima umeren GI ali nje ćete jesti više. Ako pojedete porciju veću od 50g GL prelazi iz umerenog u visok i onda više nije tako dobra ideja da jedete testeninu.

I sad forumla:
GL = GI * br UH / 100

Nizak GL je do 10, srednji do 20 a visok naravno sve preko 20.

Dobra vest je da ako kombinujete hranu sa veoma niskim GL (meso, jaja, povrće) sa hranom sa visokim GL (testenina, pirinač, hleb) ukupni GL obroka je manji.

Naravno ne trebate biti rob ovi formulama. Nekad je dobro unositi hranu sa visokim GL (na primer posle treninga). No ako ste na dijeti sa malo UH onda ovo mogu biti korisne informacije.

Inače ovo je tekst sa sajta t-nation.com

Kao što već znaš postoji nekoliko vrsta braon pirinča...svetli( podela po boji), braon pirinač, kratkog, srednjeg i dugog zrna( podele po dužini zrna)...

Za ovaj dugog zrna je GL 22...a ono uopšteno je da je GI za integralni pirinač oko 55, dok za varijantu sa dugim zrnom je oko 50...ne bih rekao da je razlika tako drastična, postoje i razlike u brzini pripreme  ;)

Za dodatne informacije po pitanju individualnih razlika svake od podvrsta "braon" pirinča, preporučujem da pročitaš članak - http://www.livestrong.com/article/547899-types-of-brown-rice/
Sačuvana
semi-pro
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 693

« Odgovor #694 poslato: Septembar 25, 2014, 06:31:20 posle podne »

Jel ima neke razlime izmedju integralnog pirinca i integralnog smedjeg pirinca dugog zrna, razlikuju se zrna po boji i obliku, a ne znam za GI index. A inace je ovaj smedji skoro duplo jeftiniji
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #693 poslato: Septembar 25, 2014, 05:15:47 posle podne »

Pitam fazon stavim 100 grama u blender, pola litre mleka i malo neskvika mozda i to popijem :D  Znaci da bude tecno stanje

bolje ih prelij vrelom vodom, pa dodaj nešto od sastojaka koje sam ti navela.... eksperimentiši... bolje voće nego neskvik ako mene pitaš
Sačuvana
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #692 poslato: Septembar 25, 2014, 03:48:49 posle podne »

I zanima me jos koliko ovsene imaju vlakana na 100gr?
16g.
Sačuvana
Panta rei, panta res.
acala
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 263

« Odgovor #691 poslato: Septembar 25, 2014, 03:29:26 posle podne »

Pitam fazon stavim 100 grama u blender, pola litre mleka i malo neskvika mozda i to popijem :D  Znaci da bude tecno stanje
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #690 poslato: Septembar 25, 2014, 03:23:52 posle podne »

Jel ima neko ideju kako spremati ovsene u blenderu, posto su mi ovako bljutave? I zanima me jos koliko ovsene imaju vlakana na 100gr?

- samelješ ovsene da bi dobio fino brašno od njih i praviš palačinke od tog brašna i jaja...
- dodaš rendanu jabuku, cimet, malo meda...
- dodaš suvo grožĂ°e, brusnice ili šta ti već padne na pamet...
- skuvaš ovsene da dobiješ finu kašu od njih i dodaš neko voće, bananu...
- dodaš whey protein uz ovsene...
- sipaš ih u jogrt i dodaš nešto od voća...

ma ima milion kombinacija :)
Sačuvana
Stranice: 1 ... 234 235 [236] 237 238 ... 282 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.076 sekundi sa 18 upita.