TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394566 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 28, 2024, 12:00:12 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Energija, kondicija?  (Pročitano 4442 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #29 poslato: Septembar 13, 2014, 07:03:01 posle podne »

Da, baš tako...nekada sam moraš da proceniš koja količina hrane ti nije napor "za želudac" pre treninga...

Dakle, izbegavajte prejedanje pre treninga...male manipulacije vam mogu "olakšati život"...

Ne zaboravite da i digestivni trakt ima svoje limite...a i obratite pažnju na tranzitno vreme hrane kroz želudac...tj. kroz gornje partije digestivnog trakta, koje od vrste hrane i obima obroka može biti 2-5 sati...

Mala napomena, možda je off topic, ali vam može dati bolju sliku o vašem digestivnom traktu...

Što je tranzitno vreme?
Tranzitno vreme je razdoblje od ulaska do izlaska hrane iz digestivnog sistema. Tokom tranzitnog vremena hrana prolazi kroz želudac, tanko i debelo crevo. Kroz želudac hrana prolazi 2-5 sati, a kroz tanko crevo oko 6 sati. Kod žena prolaz kroz debelo crevo traje 47 sata, a kod muškaraca 33 sata.

Dakle...sve faktore treba uzeti u obzir...zato i kažemo više manjih obroka u toku dana...
Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #28 poslato: Septembar 13, 2014, 03:19:27 posle podne »

Izgleda da je problem u hrani tj. kolicini iste pre treninga. Prethodna 3 dana sam imao male porcije i jeo sam ribu, bio sam skroz aktivan i koncentrisan, jutros sam se prejeo, popio pola litre jogurta i toliko sam trom i pospan bio da je to neverovatno. 2h nakon obroka nisam bio spreman za trening, ali nakon 3h sam odradio solidan trening, znaci prijaju mi manje porcije.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #27 poslato: Septembar 10, 2014, 10:32:25 posle podne »

P.S.

Samo da napomenem da i neka stanja poput anemije mogu biti uzrok hroničnog umora...
Iako sam smatraš da ti lab. analiza nije potrebna, moj savet bi bio da je uradiš...kao i Ekg...

Bolje sprečiti nego lečiti...  ;)

Inače kakav ti je unos ugljenih hidrata? Može neka okvirna brojka?
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #26 poslato: Septembar 10, 2014, 03:13:44 posle podne »

i dalje imam utisak da ti taj kofein (ili kafa) neće rešiti problem sa umorom... zamaskirati ga možda privremeno da, ali neko dugoročno rešenje nije.  Prati kako se osećaš, i da li si i dalje umoran i bez energije... 
aerobna aktivnost ti je prijala, definitivno... uvedi je ponovo, umereno.
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16621


« Odgovor #25 poslato: Septembar 10, 2014, 12:17:33 posle podne »

Suzio bih pricu na konkretan ''problem''. Nije to neko ozbiljno stanje, samo me je zanimalo ima li kakve koristi od solje kafe pre treninga, ako je veca steta nego korist naravno da necu uzimati :)

Ishrana, gledam da bude 400-500g mesa (2 obroka po 200-250g), uz prvi obrok saka pirinca, za dorucak i rucak uglavnom jaja tj belanca (za ceo dan 10-12 belanaca uglavnom). E zad uz neki od obroka sir, uz svaki i povrce, voce jedem slabo, najvise jedna vocka dnevno, vodu pijem. Slatko eto, nekad vise, nekad manje. Nekad pastrmka.

Nisam se mastio dok sam vozio bajs, jer mi je to i cilj, da se ne odricem previse hrane, a da treningom odem u deficit. Ali nije to tema sad, konkretno sta bi mi pomoglo u samom treningu sa tezinom da budem energicniji i raspolozeniji. Ako nema nista, nema veze, ako ima, sta je to? I sta je problem s kafom? :)

Ne možeš imati štetu od šolje kafe,nikako. Samo, kakvu kafu piješ? :D
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #24 poslato: Septembar 10, 2014, 11:50:12 pre podne »

Iskreno ne znam sta da kazem...mleko i kafa...stomatolozi ce reci kombinacija koja utice na povecano stvaranje karijesa...prica se i o negativnom uticaju na proces varenja...

Ali ako nemas nekih izrazitih tegoba...nemam nista protiv...i naravno ako kombo "radi" ;)
Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #23 poslato: Septembar 10, 2014, 10:48:24 pre podne »

Ok, hvala na informacijama. Inace pijem kafu, ali sa 50-70% mleka, tako da je to vise bela kafa par puta dnevno.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #22 poslato: Septembar 10, 2014, 10:29:10 pre podne »

Vidi kafa je ok, novija istrazivanja upucuju na znacaj pozitivnih efekata anti-oksidanasa kojima je bogata kafa...dakle, kafa da...sa kofeinom pazljivo...da, kofein ima i analgetski efekat, maskirace bolove i osecaj umora, ali tu su i moguci nezeljeni efekti koji se mogu javiti kod lose "titrirane" doze( pogotovu kod onih koji ne uzimaju kofein u ma kom obliku redovno), ubrzan rad srca, nesanica, nervoza...moja preporuka kafa( 1 soljica oko 80 mg kofeina), 30-45 min pre treninga...naravno i zeleni caj i crni caj su ok opcija,ali bez preterivanja...

Umerenost uvek...

Inace, kada ti dojadi ucenje, prosetaj...neki srednje brz tempo hoda...ne mora da to uvek bude trcanje, voznja bajsa i sl., pola sata, 45 min...videces,znacice ti...
Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #21 poslato: Septembar 10, 2014, 09:15:03 pre podne »

A onda se necu zezati s tim. Vraticu kardio pa videti kako ce ici.
Sačuvana
Nikola Najdanovic
Aktivan član
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 825


Personalni trener FISAF International

Fitness Portal
« Odgovor #20 poslato: Septembar 10, 2014, 09:11:47 pre podne »


Kafa mi je pala napamet cak i da je sam u kondiciji, jer znam da ljudi uzimaju kofein tablete kao suplementaciju, pa sam mislio da ne moze da skodi.

Na kraci vremenski period nece skoditi ali na duzi ce te uvesti u pretreniranost. Da je problem u nedostatku kofeina onda bi dodatkom istog resio problem ali ovako ces privremeno maskirati stvarni problem.
Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #19 poslato: Septembar 10, 2014, 08:52:30 pre podne »

Gledam da ima 30+ g proteina i saka pirinca i uz to salata, eventualno sir. Juce je to bilo 200g belog, paradajz, sir i pirinac (ne merim tacno pirinac), 2 sata pre treninga jedem.

Nisam zamenio dan za noc, gledam da legnem pre 00:00, obicno oko 23, a da ustanem oko 8, mislim da mi fali kardio i ''bistrenje uma'' lepo si to srocio :), tacno osecam kao da je to problem. Mozda gresim, ali ne bih za sad isao ni na kakve preglede.

Kafa mi je pala napamet cak i da je sam u kondiciji, jer znam da ljudi uzimaju kofein tablete kao suplementaciju, pa sam mislio da ne moze da skodi.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #18 poslato: Septembar 09, 2014, 10:32:39 posle podne »

Vidi, bitna stvar je obrok pre treninga...on mora da sadrži kvalitetne izvore proteina, složene ugljene hidrate...ali ako je obrok preobiman...javlja se tzv. postdigestivna-postprandijalna ishemija...dakle, i "za ishranu" organa za varenje i sam proces varenja je potreban pojačan dotok krvi do ovog sistema...dakle, manje je krvi na raspolaganju za ostala tkiva, mozak, mišiće i sl. i zato se javlja tromost, pospanost...
Kolika ti je "pauza" izmeĂ°u pre-workout meal i treninga? 2, 2 ipo sata?

Kako izgleda tvoj obrok pre treninga, molim opis?

Ubaci kardio trening...2-6 puta nedeljno( bolje na svežem vazduhu)...do 60 minuta...osvežiće tvoj kardio-vaskularni sistem..."razbistriti um"...

Monikin savet sa zelenim i crnim čajem je ok...

Inače, jesi li skoro radio neki lab. nalaz? Krv, urin? Ekg?

Nadam se da spavaš dovoljno?

Dugo noćno učenje? Promena bioritma? Zamenio si dan za noć?



« Poslednja izmena: Septembar 09, 2014, 10:36:20 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Miki91
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 658


« Odgovor #17 poslato: Septembar 09, 2014, 08:08:12 posle podne »

Mozes kafu pre treninga.
Sačuvana
"Put the victim to bad, and wake the hero instead."
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #16 poslato: Septembar 09, 2014, 06:54:55 posle podne »

Iskreno mislim da mi aerobna aktivnost jako fali. Jednostavno se osecam ''usedelo'', uglavnom ucim poslednjih dana, slabije izlazim, jedino mi je trening s tegovima aktivnost.

A ideja s kafom pre treninga?
Sačuvana
Nikola Najdanovic
Aktivan član
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 825


Personalni trener FISAF International

Fitness Portal
« Odgovor #15 poslato: Septembar 09, 2014, 06:14:30 posle podne »

Da se ne bi ja mnogo raspisao sta sve moze biti uzrok, ti najbolje znas sebe i svoju situaciju. Nista te ne kosta da okreces pedale ujutru pa to i probaj. Ako to ne resi problem,  pokusaj nesto drugo a momci su ti ispod dali par primera.

Ja bi legao ranije, jeo malo vise, smanjio obim treninga (serije) i uveo neku aerobnu aktivnost u kojoj uzivam.
Sačuvana
Stranice: [1] 2 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.095 sekundi sa 18 upita.