TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395021 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 19, 2024, 06:22:50 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 2 [3] 4 5 6 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Help? Pliz?  (Pročitano 17246 puta)
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #51 poslato: Mart 17, 2015, 09:24:16 pre podne »

A koji biste mi protein preporučili? Znam da je bilo koji 100% Whey protein dobar. I može li se praviti nešto sa tim (recimo da pomešam mericu proteina sa nekim orašastim, suvim voćem i ovsenim pahiljicama i da napravim kao bonžitu) ili može samo čisto da se pije?

ne bih dodavala suvo voće, jer gledamo da smanjimo količinu šećera :)
ako piješ kao zamenu za obrok dodaj ili malo nemasnog mleka ili malo orašastih plodova, kao npr badema ili lešnika. Moja omiljena kombinacija je power protein sa ukusom čokolade lešnika + 30-ak grama mlevenih lešnika, predivno :)
zatim, voćni ukusi, poput jagode-bele čokolade, odlično idu uz ella sir, pomešaš pola merice proteina sa pola kutjie ella sira, ne dodaješ ništa, samo tako pomešaš i dobiješ nešto nalik sladoledu :)
protein će te zasititi, posle treninga jeste najbitniji, a u toku dana  po potrebi, možeš povremeno zameniti obrok njim, i ja to radim često...  za tu namenu su najbolje proteinske mešavine koje sadrže više vrsta proteina, baš kao power protein :)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #50 poslato: Mart 16, 2015, 11:17:02 posle podne »

Hvala, mnogo. Jos samo jedno pitanjce  ;D

Da li je ovakav nacin ishrane dobar i sta treba da promenim ako nije?

Kad je trening pre podne (10h - 11h) :

1.) Dorucak (8h) :
 1. palacinke od 70g ovsenih pahuljica, 1 zumanca i 3 belanca + 200g jogurta
 2. 2 cela jaja, jedno belance + parce integralnog hleba ( domaceg, sa semenkama ) + 2 kasike feta/svabskog/Ella sira
 3. ovsena kasa od 100g ovsenih pahuljica i 200g jogurta/kefira sa cimetom i (ponekad) suvim grozdjem

2.) PWM (odmah posle treninga) :
  30g suvog grozdja/1 banana/1 jabuka + 30g power proteina

3.) Uzina (sat vremena posle PWM - oko 14.15h)
  1. 2 pirincane galete sa jednom casicom niskomasnog kiselog mleka
  2. parce integralnog hleba (tostiranog) sa 200g jogurta/kefira/ 2 kasike feta/svabskog/Ella sira
  3. kuvano jaje i 2 pirincane galete/integralni tostirani hleb - 1 parce
  4. saka orasastog voca

4.) Rucak (17.30h)
  1. 150g pileceg belog mesa sa salatom i malo pirinca ili parcetom integralnog hleba
  2. integralna testenina (100g) sa tunjevinom i povrcem
  3. meso i kuvani krompir sa salatom

5.) Uzina  (20.30h)
   -isto kao i prepodnevna uzina

6.) Vecera (23.30h)
  1. 200g Ella sira + 30g badema/oraha/kikirikija/lesnika (najcesce badema)
  2. konzerva tunjevine (u povrcu ili vodi) i 30g badema/....
  3. riba (100-200g)

Ako je trening popodne (19-20h)

1.) Dorucak (08h) - isti kao gore

2.) Uzina (11h) - ista kao gore

3.) Rucak (14h) - isti kao gore

4.) Uzina (17h):
 1. jedno celo jaje + jedno belance sa 2 parceta integralnog hleba i 200g jogurta
 2. 50g pirinca sa jednim celim jajetom/2 kasike feta/svabskog/Ella sira

5.) PWM (20:10h) - isti kao gore

6.) Vecera (23h) - ista kao gore


Izvinite ako sam vas udavila  :-\

Život bi trebalo da bude jednostavan...kao i ishrana...čini mi se da ti fali više proteina u obrocima...naglasak na mleko i mlečne proizvode sa manjim procentom mlečne masti...feta nije najbolje rešenje...

Izbegavaj proste hidrate u obroku pre treninga( suvo grožĂ°e)...ti "burni insulinski skokovi" mogu otežati predstojeći trening...

Bolje i obrok manje nego oskudan obrok..."užina"...

Užina ti ne može biti "šaka orašastih plodova", već uvek to spoji za izvorima proteina visoke biološke vrednosti...manje užina, više konkretnih obroka!!! Bolje i samo 4 obroka plus PWM nego previše "razuĂ°enih oborka" sa nedovoljno gradivnih materija...

Ova užina posle PWM, učinio bih je konkretnim obrokom, a ne samo užinom...jer ne zaboravi da nam je posle treninga veoma bitan period „od 2 h posle” kada je potrebno uneti sto više hranljivih materija, po mogućnosti dva manja obroka( ne užina za "ptičice") u ta 2h ili “pwm ( post workout meal)” i jak čvrst obrok nakon 60 min. Na ovaj način postižemo popunu praznih glikogenskih depoa u mišićima i jetri, sprečavamo katabolizam „mišićnih proteina“.
DAJ SVOM TELU DOVOLJNO GRADIVNIH MATERIJA ZA OPORAVAK I IZGRADNJU...bez kukanja!

P.S. ja znam da su tekstovi koje vam predložim za čitanje često predugački, ali napisani su da bi vam na što "bezbolniji način" ukazali na bitne stvari...ali, većini vas je ekstremni napor da to detaljno pročitate...a ako doslovno primenite - GARANTUJEM DA USPEH NEĆE IZOSTATI!
Sačuvana
Marija Stanojević
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 35

« Odgovor #49 poslato: Mart 16, 2015, 09:53:27 posle podne »

Hvala, mnogo. Jos samo jedno pitanjce  ;D

Da li je ovakav nacin ishrane dobar i sta treba da promenim ako nije?

Kad je trening pre podne (10h - 11h) :

1.) Dorucak (8h) :
 1. palacinke od 70g ovsenih pahuljica, 1 zumanca i 3 belanca + 200g jogurta
 2. 2 cela jaja, jedno belance + parce integralnog hleba ( domaceg, sa semenkama ) + 2 kasike feta/svabskog/Ella sira
 3. ovsena kasa od 100g ovsenih pahuljica i 200g jogurta/kefira sa cimetom i (ponekad) suvim grozdjem

2.) PWM (odmah posle treninga) :
  30g suvog grozdja/1 banana/1 jabuka + 30g power proteina

3.) Uzina (sat vremena posle PWM - oko 14.15h)
  1. 2 pirincane galete sa jednom casicom niskomasnog kiselog mleka
  2. parce integralnog hleba (tostiranog) sa 200g jogurta/kefira/ 2 kasike feta/svabskog/Ella sira
  3. kuvano jaje i 2 pirincane galete/integralni tostirani hleb - 1 parce
  4. saka orasastog voca

4.) Rucak (17.30h)
  1. 150g pileceg belog mesa sa salatom i malo pirinca ili parcetom integralnog hleba
  2. integralna testenina (100g) sa tunjevinom i povrcem
  3. meso i kuvani krompir sa salatom

5.) Uzina  (20.30h)
   -isto kao i prepodnevna uzina

6.) Vecera (23.30h)
  1. 200g Ella sira + 30g badema/oraha/kikirikija/lesnika (najcesce badema)
  2. konzerva tunjevine (u povrcu ili vodi) i 30g badema/....
  3. riba (100-200g)

Ako je trening popodne (19-20h)

1.) Dorucak (08h) - isti kao gore

2.) Uzina (11h) - ista kao gore

3.) Rucak (14h) - isti kao gore

4.) Uzina (17h):
 1. jedno celo jaje + jedno belance sa 2 parceta integralnog hleba i 200g jogurta
 2. 50g pirinca sa jednim celim jajetom/2 kasike feta/svabskog/Ella sira

5.) PWM (20:10h) - isti kao gore

6.) Vecera (23h) - ista kao gore


Izvinite ako sam vas udavila  :-\
Sačuvana
Maja Pavlovic
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 221


« Odgovor #48 poslato: Mart 16, 2015, 01:02:17 posle podne »

A koji biste mi protein preporučili? Znam da je bilo koji 100% Whey protein dobar. I može li se praviti nešto sa tim (recimo da pomešam mericu proteina sa nekim orašastim, suvim voćem i ovsenim pahiljicama i da napravim kao bonžitu) ili može samo čisto da se pije?
Slazem se sa Slavisom.. Power je za tebe odlican izbor. A obavezno ga probaj uvece sa elom i bademima,lepse nego bilo sta drugo slatko :D
Sačuvana
maja Pavlovic
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #47 poslato: Mart 14, 2015, 11:27:26 posle podne »

A koji biste mi protein preporučili? Znam da je bilo koji 100% Whey protein dobar. I može li se praviti nešto sa tim (recimo da pomešam mericu proteina sa nekim orašastim, suvim voćem i ovsenim pahiljicama i da napravim kao bonžitu) ili može samo čisto da se pije?

Moja preporuka će se uvek odnositi na blend - tj. proteinske mešavine koje sadrže više "proteinskih izvora" čime se postiže efekat produženog delovanja, tj. dobijate mix proteina brze i produžene apsorpcije.
"Klasičan whey protein"( solo varijanta, pogotovu izolat i hidrolizat) je najpogodniji izvor za uzimanje nakon treninga i u jutarnjem periodu kada je telu potrebno da se hitno "nadoknade" amino kiseline, ali izmeĂ°u obroka je pametno da se ova apsorpcija malo odloži i da amino kiseline postepeno pristužu u krv hraneći tako naše mišiće u dužem periodu. Proteinske mešavine su idealan kompromis u ovom cilju....topla preporuka - POWER PROTEIN...http://www.pansport.rs/Proteini/Proteinske-mesavine/PS252-Power-protein.html

Posle treninga( u pwm) možeš uz whey ubaciti 15-30 gr dekstroze, ili 30-50 gr suvog grožĂ°a, ili jednu bananu...i tako svom telu obezbediti da na "talasu insulina" uzrokovanog prostim hidratima "brzo-dostupne" amino kiseline iz whey stignu do "gladnih mišića"...

Ako već želiš da ga ubaciš kao poslednji obrok( blend) možeš dodati i "malo" zdravih masti npr. oko 30 gr kikirikija( pečen, neslan)...

Za obrok pred spavanje odličan je i "solo" kazein( protein mleka koji će dati dotok amino kiselina u dužem vremenskom periodu, 4-6h) + zdrave masti... http://www.pansport.rs/Proteini/Proteini-iz-drugih-izvora/SN676-Pro-Long.html

Ili je dovoljan i samo sir( najmanji procenat mlečne masti, npr. ella) + jezgrasti plodovi kao izvori zdravih masti( bademi, orasi, lešnici, kikiriki...)

P.S. Opet napominjem, NE MOŽE SE ŽIVETI NA ŠEJKOVIMA...apetit će se sa vremenom prilagoditi "trenažnim potrebama"!
« Poslednja izmena: Mart 14, 2015, 11:29:32 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Marija Stanojević
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 35

« Odgovor #46 poslato: Mart 14, 2015, 06:37:57 posle podne »

A koji biste mi protein preporučili? Znam da je bilo koji 100% Whey protein dobar. I može li se praviti nešto sa tim (recimo da pomešam mericu proteina sa nekim orašastim, suvim voćem i ovsenim pahiljicama i da napravim kao bonžitu) ili može samo čisto da se pije?
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #45 poslato: Mart 13, 2015, 03:36:35 posle podne »

Tako sam i mislila. A protein (kasnije, naravno)? Koliko god se trudila ne mogu da unesem vise od 70g proteina dnevno. Ne mogu toliko mesa da pojedem  :-\

baš kao što Slaviša kaže, na šejkovima se ne može živeti.  Ali dodati protein posle treninga (zbog brže apsorpcije u odnosu na hranu)  i kao dodatni proteinski obrok u toku dana (ili zamenu za obrok u slučaju da ne stigneš da pojedeš nešto pametno)  to ima smisla :)
tako da ako nešto budeš uzimala od suplementacije prvo bih ti savetovala protein. 
Za sagorevače ima vremena, oni nisu najbitniji suplementi.

Protein (suplement) gledaj kao hranu.  Dobro je imati ga kada se uželiš nečeg slatkog, jer su jako ukusni, i kada ti treba brz kvalitetan obrok
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #44 poslato: Mart 13, 2015, 01:39:57 posle podne »

Tako sam i mislila. A protein (kasnije, naravno)? Koliko god se trudila ne mogu da unesem vise od 70g proteina dnevno. Ne mogu toliko mesa da pojedem  :-\

Ajde, ajde...kad te "stegnu" napori redovnog treninga,bice tu i "boljeg apetita"...kombinuj razne vrste (posnih)mesa...sir, jaja...fermentisani mlecni proizvodi - jogurt,kefir..." ko zeli - taj nadje nacin, ko ne zeli - taj nadje izgovor"...

Opet naglasavam - NA SEJKOVIMA SE NE MOZE ZIVETI!

PROTEINI

PROTEINI SU OSNOVNE GRADIVNE MATERIJE VAŠIH MIŠIĆA...SASTOJE SE OD AMINO KISELINA kojih ima ih 22 i od toga je 8 esencijalnih -koje moraju da se unose hranom, jer ih naše telo ne može samo proizvesti...

AKCENAT TREBA STAVITI NA PROTEINE VISOKE BIOLOŠKE VREDNOSTI (maksimalan stepen ugradnje amino kiselina iz unetog izvora proteina u naša tkiva, mišiće...) – DAKLE, ONI IMAJU SVE NEOPHODNE (ESENCIJALNE) AMINO KISELINE (moraju se unositi hranom) u odgovarajućem odnosu i količini, TJ. KOMPLETNI SU.

BILJNI PROTEINI SU NEKOMPLETNI I TEŽE SE ISKORIŠĆAVAJU...U ISHRANI BI TREBALO DA BUDU (NAJ)ZASTUPLJENIJI PROTEINI ŽIVOTINJISKOG POREKLA...

PREPORUČENI IZVORI PROTEINA: pileće belo, riba ( što češće na meniju - oslić, skuša, pastrmka, losos, konzervirane varijante “manje poželjne” 1-2 puta nedeljno), ćuretina, jaja (akcenat na belanca, 1-2 žumanca dnevno je “ok”, ako nemate problema sa holesterolom), nemasno crveno meso (posna govedina, junetina, konjsko -odličan izvor gvožĂ°a, cinka), mleko i mlečni proizvodi sa (naj)manjim procentom mlečne masti...

Svinjsko meso zaobiĂ°ite ili ako je to nemoguće skidajte sve vidljive masnoće sa njega.
ZABORAVITE NA MESNE PRERAĂDEVINE...nezadovoljavajuća količina “pravog mesa”, a tu je i previše aditiva, konzervanasa, soje, veštačkih pojačivača ukusa i sl.
BILO DA RADITE “NA MASI” ILI „NA DEFINICIJI” POTREBNO VAM JE 2-2,5 G PROTEINA PO KG...

Bazične smernice oko sadržaja proteina u nekim namirnicama:
100 g mesa (piletina,ćuretina, riba...) ima oko 20 g proteina...
1 belance ima oko 3-3,5 g proteina...
1 celo jaje ima 7,7 grama proteina i 7 grama masti...
100 g sira(preporuka je uzimati mladi sir, ella sir ili meggle sa 0% mlečne masti) ima oko 12 g proteina...

Po pitanju mlečnih proizvoda...
Sir je idealan za poslednji obrok (pred spavanje) jer sadrži mlečni protein-kazein koji se sporo vari i hraniće vaše mišiće tokom noći.

Jogurt i kefir su odličan izbor, zbog bolje tolerancije prisutnog mlečnog šećera i prisustva probiotskih kultura (bolje varenje i imunitet).
« Poslednja izmena: Mart 13, 2015, 01:43:05 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16687


« Odgovor #43 poslato: Mart 13, 2015, 12:54:29 posle podne »

Naravno da možeš protein,a što se tiče ishrane protein nije samo u mesu ima ga i u jajima i u mlečnim proizvodima :)
Sačuvana
Marija Stanojevic
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 1

« Odgovor #42 poslato: Mart 13, 2015, 10:14:36 pre podne »

Tako sam i mislila. A protein (kasnije, naravno)? Koliko god se trudila ne mogu da unesem vise od 70g proteina dnevno. Ne mogu toliko mesa da pojedem  :-\
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #41 poslato: Mart 12, 2015, 10:51:12 posle podne »

Dogovorila sam se sa najboljim drugarom da idem u njegovu teretanu i da ce on ici sa mnom na svaki trening da mi pokaze sta i kako :) Da li da uzmem neki sagorevac masti?

Baš kako je to Dušan napomenuo, koriguj ishranu, nauči osnove treninga, naravno i redovan kardio...a za sagorevač ima vremena...ne žuri...

I da, budi realna u sagledavanju želja i mogućnosti..."what you give is what you take"...  ;)
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16687


« Odgovor #40 poslato: Mart 12, 2015, 09:40:41 posle podne »

Za početak bih ti predložio da treniraš bez njega pa kad malo uĂ°eš u trening i celu tu priču ubaci i sagorevač :)
Sačuvana
Marija Stanojević
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 35

« Odgovor #39 poslato: Mart 12, 2015, 09:30:14 posle podne »

Dogovorila sam se sa najboljim drugarom da idem u njegovu teretanu i da ce on ici sa mnom na svaki trening da mi pokaze sta i kako :) Da li da uzmem neki sagorevac masti?
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16687


« Odgovor #38 poslato: Mart 11, 2015, 10:41:47 posle podne »

belgrade style  je u pravu, većina vežbača ne radi pravilno vežbe u teretani tako da gledanje drugih i nije baš najbolji način da naučiš pravilno izvoĂ°enje vežbi. Kao što ti je Ivan napisao Youtube je bolja opcija ako već ne postoji trener u teretani :)
Sačuvana
belgrade style
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1203


« Odgovor #37 poslato: Mart 11, 2015, 10:24:07 posle podne »

A po teretanama i nemoj bas svakog da gledas kako radi,  dosta njih radi nepravilno.
Sačuvana
Stranice: 1 2 [3] 4 5 6 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.077 sekundi sa 17 upita.