TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395139 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 25, 2024, 12:05:23 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 5 6 [7] 8 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: vežbanje i ishrana  (Pročitano 25761 puta)
DZV
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 92

« Odgovor #28 poslato: Septembar 14, 2015, 02:08:03 posle podne »

Trening sa opterećenjem ne bi trebalo da ti traje duže od 40-45 minuta.  Kardio nakon toga treba da bude niskog intenziteta, možeš da voziš bajs ili da hodaš uzbrdo, polako.   Za početak 10-15 minuta, postepeno produžavaj. 

Doručak ti je veoma kasno.  Pokušaj da ga pojedeš pre posla. Znam, nije lako menjati navike. Ali ako si budna već u 6,7  onda je doručak u 10:30 već kasno, tad bi trebalo da imaš prvu užinu.
Za kafu bez brige... većina nas konzumira kafu :)
Ok, menjamo navike. Ma kad sam mogla da iz korena promenim način ishrane promenućemo i vreme. Hvala na savetima.
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #27 poslato: Septembar 14, 2015, 11:41:12 pre podne »

Trening sa opterećenjem ne bi trebalo da ti traje duže od 40-45 minuta.  Kardio nakon toga treba da bude niskog intenziteta, možeš da voziš bajs ili da hodaš uzbrdo, polako.   Za početak 10-15 minuta, postepeno produžavaj. 

Doručak ti je veoma kasno.  Pokušaj da ga pojedeš pre posla. Znam, nije lako menjati navike. Ali ako si budna već u 6,7  onda je doručak u 10:30 već kasno, tad bi trebalo da imaš prvu užinu.
Za kafu bez brige... većina nas konzumira kafu :)
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16700


« Odgovor #26 poslato: Septembar 14, 2015, 10:36:44 pre podne »

Onda ako imaš vremena ubacio kardio samo u danima kada ti je pauza od tegovima. Nemaš potrebe da praviš deficit 1000kalorija, dovoljan je ukupan deficit od 500 ( trening+ishrana zajedno ).
Sačuvana
Terror
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1800


terroristes

« Odgovor #25 poslato: Septembar 14, 2015, 09:20:13 pre podne »

Kao sto je bilo potrebno vreme da nabacis visak koji imas tako ce biti i potrebno vreme da ga skines.Moras postepeno povecavati tezine i(ili)ponavljanja na vazbama sa optecenjem kao i vreme provedeno na kardio spravama.Nemoj da te plase tezine obavezno ih povecavaj .Potrudi se da svaki trening podignes koji kiogram vise ili koje ponavljanje vise.Jedan sat na traci na oko 5 kmh potrosi oko 500cal a jedan dobar trening sa tegovima ako je zensko u pitanju a dobro utrenirano moze i do 1000cal...Strpljenja samo i rezultati ce doci.I ne obracaj paznju na kilograme.Meri obime. ;)
Sačuvana
Nase ce sjene hodati po Becu ,lutati po dvoru , plasiti gospodu...
DZV
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 92

« Odgovor #24 poslato: Septembar 14, 2015, 07:36:06 pre podne »

Koliko puta nedeljno radiš kardio ?
Pa svaki drugi trening. Prošle nedelje dva puta. Jutros sam se merila još stojim na 89kg.
Još jedno pitanje oko kalorijskog deficita. Znam da treba pola da se potroši na trening a pola da se smanji hrana . ali ako ja hoću da mi deficit bude 1000, nema šanse da potrošim 500 kal na vežbanje. Na kardio treningu potrošim max 230 kal. Da li to znači da onda 750 kal smanjim u ishrani?
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16700


« Odgovor #23 poslato: Septembar 13, 2015, 08:24:16 posle podne »

Koliko puta nedeljno radiš kardio ?
Sačuvana
DZV
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 92

« Odgovor #22 poslato: Septembar 13, 2015, 06:10:25 posle podne »

Evo ovako sad izgleda moj dnevni meni.
Ja ujutru pojedem kašikicu meda pre posla, popijem čaj i kafu (moram kafu kad sam ko Šurda  :) )i onda na poslu imam doručak oko 10-10.30, obično jedem razne pahuljice sa jogurtom . Posle toga pojedem neko voće oko 14h  i kad dodjem kući ručak. To je obrok pre treninga oko 16-16.30h. Tu jedem ribu,meso, pirinač, itd.. Sad me zanima da li mogu da kombinujem za taj obrok pre treninga pirinač i ribu, ili ako nemam pirinač onda hleb , uglavnom jedem tonus, i npr ribu. Ja kad jedem meso ne jedem hleb već salatu neku. Pročitala sam da nije dobro jesti razne proteine zajedno, kao npr meso i sir ili jaja i meso.
Pre samog treninga pojedem bananu ili popijem sok od paradajza a posle treninga malo suboggroždje dok ne dodjem kući.
I onda večera sir i neko poovrće sveže, i malo košt.voća.
Da li je ovakav izbor ok.
I interesuje me da li kad sabiram UH proteine i masti, gledam samo primarne vrednosti neke namirnice , kao npr meso ima xxx proteina , ili meso ima xxx proteina, xxxx uh, xxx masti
Što se tiče treninga kardio trening mi je ok, izdržim bez problema. Medjutim kad radim trening sa opterečenjem onda na kraju kad dodje vreme za kardio deo ne mogu da izdržim više od 5 min.
Ne izgleda mi da se umorim dok radim vežbe ali kad dodjem na traku za kraj onda jednostavno nemam više snage.
Inače još sam na istoj kilaži nisam prošle nedelje smršala ni gram. :)
« Poslednja izmena: Septembar 13, 2015, 06:12:04 posle podne od strane DZV » Sačuvana
DZV
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 92

« Odgovor #21 poslato: Septembar 11, 2015, 10:22:15 pre podne »

Hvala u svakom slučaju mnogo mi znači što mogu da se konsultujem sa nekim ko je stručan u ovom polju.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #20 poslato: Septembar 10, 2015, 12:35:37 posle podne »

Ok, hvala na savetima i na odličnim člancima, trebaće mi vremena da sve pročitam :).

Prati tekstoteku, dosta korinsih clanaka o svim sferama tvog interesovanja - trening, ishrana, suplementacija, zdravlje...

I naravno za bilo kakva dodatna pitanja, sugestije, tu smo...
Sačuvana
DZV
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 92

« Odgovor #19 poslato: Septembar 10, 2015, 10:39:55 pre podne »

Ok, hvala na savetima i na odličnim člancima, trebaće mi vremena da sve pročitam :).
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #18 poslato: Septembar 10, 2015, 10:27:17 pre podne »

Ok, znači da osim što pišem kalorije da pišem i koliko unosim UG, koliko proteina i masti.
Juče sam imala kardio trening , 45 mi na traci i super sam izdržala , baš onako kako je Monika i rekla. Jedino sto posle treninga uopšte nisam bila gladna , al sam se naterala da pojedem mladog sira , masline i malo badema.
Tako da sam manje kalorija pojela nego što sam planirala.
Kakvo mišljenje imate , pošto sam negde pročitala da je posle treninga odmah dobro popiti čok mleko. Ili šta vi mislite da je najbolje posle treninga popiti i pojesti?
Inače mogu reći da sam iznenadjena da uopšte nisam imala upalu mišića , mislim na onako jaku kao pre kad sam počinjala da treniram,  valjda i to ima veze sa ishranom.

samo bih dodala jednu stvar:  navikli smo da posle treninga budemo "zeleni" i gladni, ako si radila samo kardio kao što sam gore opisala,  "čuvala" si ugljene hidrate i nije ti toliko pao šećer posle treninga...
Znam, dosadnije je ovako raditi kardio, ali je ovaj način treninga odličan za izgradnju "aerobne baze". Lako ćemo mi kasnije ubacivati intervalne treninge i treninge višeg intenziteta. Za sada krenimo od osnove.  Aerobni rad i trening sa opterećenjem.

da li su suve smokve ili urme ok odma posle treninga dok ne dodjem kuci? Drugo, da li je ok da pečem  jaja npr na ulju od lana ili mislim da postoji maslinovo ulje baš za pečenje.
ja  sam inače  izbacila sve mesne preradjevine iz ishrane , ali da li npr može da se ubaci po nekad  pečenica? Takodje od mesa jedem samo pilece i curece , da li možda nekad može da se ubaci  file svinjski na roštilju , naravno da nije masan
Pitam zbog toga što ja ipak moram da smršam još dosta kila.

He, he...urme...

Malo o njima... http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/beduinski-slatki-urma.html

I za suve smokve i urme vazi pravilo - "razlika izmedju leka i otrova je doza"...tako da ne treba preterivati sa istim jer su suve smokve i urme, kao i svo suvo voce bogati prostim secerima( tu su i "usporavajuca vlakna"), ali i kalijumom, jako bitnim mineralom( elektrolitom), pogotovu posle treninga...

Najbolje od svega je kuvati jaja...dakle, tvrdo kuvana jaja...a hladno cedejeno laneno i extra-virgin maslinovo ulje cuvaj "kao dresing" za salate od svezeg povrca...manje przenja...

Povremeno mozes naravno svinjski file na rostilju, nikakav problem( uklapati u ciljani unos makronutrijenata)...neki odgovori na nepravednu osudu svinjske masti...

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/nepravedna-osuda-svinjske-masti.html

I po pitanju jaja( zumanaca) i svinskog mesa, bih samo napomenuo potrebu pracenja lipidnog statusa( pre svega...holesterol - slobodni , HDL, LDL), kako bi se pravile eventualne korekcije, ipak bolje spreciti, nego posledice nekih disbalansa leciti...

http://www.pansport.rs/tekstoteka/zdravlje/holesterol-va-najbolji-neprijatelj.html

Domaca pecenica, ako bas mora i nema drugog izbora...ok...povremeno...ali previse soli...a mislim da smo svi svesni cinjenice da nasa hrana sadrzi dosta skrivenih izvora natrijuma, cija se prekomerna kozumacija dovodi u vezu sa nizokm zdravstvenih problema, npr. povisen krvni pritisak...naravno tu je prica o sastojcima koji nastaju u procesu dimljenja, susenja mesa i sl.

Dakle, moj predlog bi bila restriktivnost kada su u pitanju suvomesnati proizvodi...



« Poslednja izmena: Septembar 10, 2015, 10:32:41 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
DZV
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 92

« Odgovor #17 poslato: Septembar 10, 2015, 09:32:51 pre podne »

Ok, znači da osim što pišem kalorije da pišem i koliko unosim UG, koliko proteina i masti.
Juče sam imala kardio trening , 45 mi na traci i super sam izdržala , baš onako kako je Monika i rekla. Jedino sto posle treninga uopšte nisam bila gladna , al sam se naterala da pojedem mladog sira , masline i malo badema.
Tako da sam manje kalorija pojela nego što sam planirala.
Kakvo mišljenje imate , pošto sam negde pročitala da je posle treninga odmah dobro popiti čok mleko. Ili šta vi mislite da je najbolje posle treninga popiti i pojesti?
Inače mogu reći da sam iznenadjena da uopšte nisam imala upalu mišića , mislim na onako jaku kao pre kad sam počinjala da treniram,  valjda i to ima veze sa ishranom.

samo bih dodala jednu stvar:  navikli smo da posle treninga budemo "zeleni" i gladni, ako si radila samo kardio kao što sam gore opisala,  "čuvala" si ugljene hidrate i nije ti toliko pao šećer posle treninga...
Znam, dosadnije je ovako raditi kardio, ali je ovaj način treninga odličan za izgradnju "aerobne baze". Lako ćemo mi kasnije ubacivati intervalne treninge i treninge višeg intenziteta. Za sada krenimo od osnove.  Aerobni rad i trening sa opterećenjem.

da li su suve smokve ili urme ok odma posle treninga dok ne dodjem kuci? Drugo, da li je ok da pečem  jaja npr na ulju od lana ili mislim da postoji maslinovo ulje baš za pečenje.
ja  sam inače  izbacila sve mesne preradjevine iz ishrane , ali da li npr može da se ubaci po nekad  pečenica? Takodje od mesa jedem samo pilece i curece , da li možda nekad može da se ubaci  file svinjski na roštilju , naravno da nije masan
Pitam zbog toga što ja ipak moram da smršam još dosta kila.
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #16 poslato: Septembar 09, 2015, 03:23:41 posle podne »

Ok, znači da osim što pišem kalorije da pišem i koliko unosim UG, koliko proteina i masti.
Juče sam imala kardio trening , 45 mi na traci i super sam izdržala , baš onako kako je Monika i rekla. Jedino sto posle treninga uopšte nisam bila gladna , al sam se naterala da pojedem mladog sira , masline i malo badema.
Tako da sam manje kalorija pojela nego što sam planirala.
Kakvo mišljenje imate , pošto sam negde pročitala da je posle treninga odmah dobro popiti čok mleko. Ili šta vi mislite da je najbolje posle treninga popiti i pojesti?
Inače mogu reći da sam iznenadjena da uopšte nisam imala upalu mišića , mislim na onako jaku kao pre kad sam počinjala da treniram,  valjda i to ima veze sa ishranom.

samo bih dodala jednu stvar:  navikli smo da posle treninga budemo "zeleni" i gladni, ako si radila samo kardio kao što sam gore opisala,  "čuvala" si ugljene hidrate i nije ti toliko pao šećer posle treninga...
Znam, dosadnije je ovako raditi kardio, ali je ovaj način treninga odličan za izgradnju "aerobne baze". Lako ćemo mi kasnije ubacivati intervalne treninge i treninge višeg intenziteta. Za sada krenimo od osnove.  Aerobni rad i trening sa opterećenjem.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #15 poslato: Septembar 09, 2015, 10:50:13 pre podne »

Ok, znači da osim što pišem kalorije da pišem i koliko unosim UG, koliko proteina i masti.
Juče sam imala kardio trening , 45 mi na traci i super sam izdržala , baš onako kako je Monika i rekla. Jedino sto posle treninga uopšte nisam bila gladna , al sam se naterala da pojedem mladog sira , masline i malo badema.
Tako da sam manje kalorija pojela nego što sam planirala.
Kakvo mišljenje imate , pošto sam negde pročitala da je posle treninga odmah dobro popiti čok mleko. Ili šta vi mislite da je najbolje posle treninga popiti i pojesti?
Inače mogu reći da sam iznenadjena da uopšte nisam imala upalu mišića , mislim na onako jaku kao pre kad sam počinjala da treniram,  valjda i to ima veze sa ishranom.

Prvo se posveti ciljanom unosu proteina, hidrata, masti( u prvom planu) i naravno potrebne manipulacije pre svega unosom hidrata...dakle, isprati date preporuke...a kalorije su samo uvid u globalnu sliku "energetske potrosnje"( orijentacija)...

Posle kardio treninga, pogotovu, u "fazi rada na smanjenju masnih naslaga" odluciti se za izvore hidrata koji nemaju tako potencijrajuci efekat na sekreciju insulina - npr. ovsene pahljice...cak i pirinac moze biti dobro resenje, kao i belanca koja mozemo svrstati u izvor "brze svarljivijih proteina"( u ovom obroku ne preterivati sa unosom masti)...naravno da su proteinski suplementi jos bolje resenje...mada i tu postoje razlike vezano za brzinu i indirektan uticaj na "pikove insulina"( whey, kazein i sl.)

Cokoladno mleko ima dosta secera, tako da ga u ovoj fazi ne bih preporucio...ali, "razlika izmedju leka i otrova je doza"...  ;)

Posle treninga uvek bi trebalo obratiti paznju na nadoknadu vode i elektrolita, a potom ide obnova glikogena...

”Što nas ne ubije, to nas ojača.” – Fridrih Niče

To je parola izostanka upale tokom trenaznog procesa...jednostavno mehanizam adaptacije na isti...redovan trening, najbolji lek za upalu...ali i...

- dobro se zagrejati pre treninga
- istezanje na kraju treninga
- postepeno napredovanje u treningu
- izbegavati nagla opterećenja mišića
- lagani kardio na kraju treninga troši laktate( uzrok upale)
- dobra hidriranost
- suplementacija glutaminom, whey proteinom, magnezijumom...
Sačuvana
DZV
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 92

« Odgovor #14 poslato: Septembar 09, 2015, 07:17:04 pre podne »

Ok, znači da osim što pišem kalorije da pišem i koliko unosim UG, koliko proteina i masti.
Juče sam imala kardio trening , 45 mi na traci i super sam izdržala , baš onako kako je Monika i rekla. Jedino sto posle treninga uopšte nisam bila gladna , al sam se naterala da pojedem mladog sira , masline i malo badema.
Tako da sam manje kalorija pojela nego što sam planirala.
Kakvo mišljenje imate , pošto sam negde pročitala da je posle treninga odmah dobro popiti čok mleko. Ili šta vi mislite da je najbolje posle treninga popiti i pojesti?
Inače mogu reći da sam iznenadjena da uopšte nisam imala upalu mišića , mislim na onako jaku kao pre kad sam počinjala da treniram,  valjda i to ima veze sa ishranom.
Sačuvana
Stranice: 1 ... 5 6 [7] 8 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.123 sekundi sa 17 upita.