TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 398664 Teme od strane 25052 Članovi Poslednji član: Octavia

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Novembar 28, 2024, 11:39:32 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 2 [3] 4 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Nesanica molim za savet  (Pročitano 12872 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9500


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #18 poslato: Januar 09, 2016, 12:39:39 posle podne »

Kod mene i dalje isto jednostavno sam se budim posle 4-5 sati...i onda posle lezim jos jedno 3 sata da bar malo jos odspavam al to je tek onako plitak san...cak sam se i okupirao drugim stvarima sad za vreme praznika obilazak rodbine, poceo i sa diplomskim radom da se okupiram, setnje itd.

Tako da sam morao naruciti Melatonin Time Release. Pa me zanima kako da ga uzimam jel dosta meni 1mg pred spavanje? I ako nije dosta 1mg da li sutradan da probam sa 2mg?

Mozda smo propustili da pitamo...a koliko dugo ima problema sa nesnicom? Nekoliko meseci?

Isto tako uoacavam i jos jedan moguci problem...opet cuvena psiho-somatika...

" Kod psihofoziološke nesanice postoji poremećaj ponašanja pri kojem su bolesnici zaokupljeni očekivanjem da ne mogu zaspati. Poremećaj spavanja obično počinje kao posledica emocionalnog stresa, pa se nastavlja dugo nakon što se stresan period završi.

Osobe koje pate od ovog poremećaja previše su zaokupljene trajnim nastojanjem da zaspu i ova nesanica je, prema tome, naučen odgovor. Osobe sa ovim poremećajem lakše zaspu u vreme kada se ne trude da spavaju, ili izvan kuće. Kod ovih bolesnika izražena je teškoća usnivanja, a često i noćna buĂ°enja.

U lečenju je obično korisno vežbanje opuštanja. U početku lečenja mogu se uzimati lekovi za pomaganje uspavljivanja, ali samo kratko.
"

Mislim da ima istine, slazes li se?

Da li mozda "dremnes" u toku dana?

Opusti se, ne razmisljaj stalno o "problemu"...pusti neku opustajucu muziku, misli pozitivno...vec smo dali neke savete o higijeni spavanja...ispostuj ih...

Vezano za melatonin, moj savet je kreni sa 1 mg, pa ako bude bilo potrebe dizi dozu...ali bez krajnosti...mada i "time release" formulacije znaci da ces tokom 6-8 sati imati postepeno oslobadjanje aktivne supstance...sto je velika prednost ovog preparata...

Po pitanju doziranja...za sada nema preporučenih doza...faktor individualnosti...trebalo bi poceti sa najmanjom mogucom dozom i pokusati da se odrzi "na nivou" koji predstavlja neku normalnu produkciju (<0.3 mg dnevno).

Moj savet je ne ici preko 6 mg dnevno...moguca pojava "rezistencija na zeljene efekte" sa lose titriranim doziranjem..."start low, go slow"...i ne duze od 2 nedelje...
« Poslednja izmena: Januar 09, 2016, 12:43:31 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
boca-boca
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 14

« Odgovor #17 poslato: Januar 09, 2016, 11:16:22 pre podne »

Kod mene i dalje isto jednostavno sam se budim posle 4-5 sati...i onda posle lezim jos jedno 3 sata da bar malo jos odspavam al to je tek onako plitak san...cak sam se i okupirao drugim stvarima sad za vreme praznika obilazak rodbine, poceo i sa diplomskim radom da se okupiram, setnje itd.

Tako da sam morao naruciti Melatonin Time Release. Pa me zanima kako da ga uzimam jel dosta meni 1mg pred spavanje? I ako nije dosta 1mg da li sutradan da probam sa 2mg?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9500


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #16 poslato: Januar 06, 2016, 12:50:56 posle podne »

Kao sto je kolega Tutorov istakao ako nema "posledica"( predlozene "procedure procene stanja" i serologija), a u najvecem broju slucajeva se sve zavrsi bez istih...opusti se...

Ajmo, moc pozitivnog misljenja...izadji malo, provedi kvalitetno vreme u krugu prijatelja, porodice...posveti se nekim hobijima i drugim opustajucim aktivnostima, pa i ljubavnom zivotu... ;) tako ces manje misliti o nekim stvarima...

Nijedan lek, ili pomocno lekovito sredstvo ne moze zameniti unutrasnji mir...zato polako...

I bolest i zdravlje dolaze iz nas samih...opet se vracamo na psiho-somatiku...
Sačuvana
boca-boca
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 14

« Odgovor #15 poslato: Januar 06, 2016, 10:40:14 pre podne »

Ja cu morati probati melatonin time release ili taj Dormirin, koristim valerijanu kapi uspava me ali jednostavno probudim se sam od sebe posle 4-5 sati sna. Kad idem u krevet jedva gledam na oci od umora al dzaba probudim se oko 4-5 ujutru. Inace ni nemam nervoze vise sto se tice virusa koji me je poremetio dosta sam opusteniji nego sto sam bio.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9500


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #14 poslato: Januar 05, 2016, 08:44:23 posle podne »

Po pitanju melatonina, subjektivna "ocena"...i po koji komentar...

- Oko 2-4 mg mi dobro doĂ°e pred spavanje...čak sam koristio i dormirin( pa kapsuli 1 mg melatonina, ekstrakt korena valerijane i lista matičnjaka) u jednom periodu (može čak biti i dobra preporuka za našeg forumaša @boca-boca)...preporuka da desetak minuta "po uzimanju" melatonina obavezno prilegnete( osećaj teških nogu), jako prijatan osećaj, "prirodne utonulosti u san"...

- Po pitanju mogućih neželjenih efekata, jedino izažen osećaj "teške glave", usporenosti, po buĂ°enju, ali sve je to mnogo manje "tragično", nego kod "zepam-ekipe"...i da, jako živopisni snovi, pogotovu kod većih doza, čak i "noćne more"...

- što se tiče priča oko preporučene dužine uzimanja, mnogo je oprečnih mišljenja...ali oko dve nedelje je sasvim dovoljno da bi se uspostavila "kontrola nesnice"...pre bih ga preporučio nekome ko radi smenski, menja vremenske zone( "jet lag"), idealno za one koji zamene dan za noć( "noćni radnici") i sl.

- ma kako govorili o bezbednosti melatonina ipak bi trebalo pomenuti i eventualnu zavisnost...kao i nedovoljno informacija o efektima dugotrajnog uzimanja...čak su tu i preporuke da melatonin ne treba uzimati u slučaju depresije, šizofrenije, autoimunih bolesti, i drugih ozbiljnih oboljenja. Trudnice i dojilje bi trebalo da izbegavaju melatonin.

- i da sigurno ćete imati dug okrepljujuć san, bez učestalog buĂ°enja...a tome doprinosi i  "Time Release" formulacija...
« Poslednja izmena: Januar 05, 2016, 08:48:11 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
SAJ
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 385


« Odgovor #13 poslato: Januar 05, 2016, 03:20:49 posle podne »

@boca-boca

molim te recimi gde si tačno kupio melatonin, pokušavam mesecima da ga naĂ°em i ne uspeva mi. Otkako sam krenuo sa večernjim treninzima za čitava četiri sata kasnije mi se prispava, pa često odspavam po svega 4-5 sati  :(

pa ja nisam normalan http://www.pansport.rs/Oporavak-i-regeneracija/NI315-Melatonin-Time-Release.html
evo mi ga ispred nosa
ko ima iskustvo sa efektima Melatonina time-release molim da nam napiše svoja iskustva  :)
Ja sam pio jedno vrijeme melatonin, ne ovaj sa sporo opustajucim efektom nego obican.
Prije njega sam se prevrcao i po sat, sat i po dok ne zaspim po krevetu.
 Od kad sam poceo da pijem melatonin neuporedivo brze sam mogao da zaspim mozda posle vec 15, 20 min...
Po meni je veoma bitno da se pije i da se ide u krevet svaku noc ako ne u isto, onda priblizno isto vrijeme.
Poslije otprilike 10 dana sam prestao da ga pijem jer sam osjecao da nema vise potrebe i lagano sam mogao da zaspem.
Sačuvana
boca-boca
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 14

« Odgovor #12 poslato: Januar 05, 2016, 03:13:39 posle podne »

Pa ja mislim da sam se resio koksakija mnogo bolje se osecam sto se tice toga. Inace te tegobe su pocele pocetkom novembra meni je doktor preporucio da pocnem sa vitaminom C i Mg za svaki slucaj, a ustanovljen je virus pocetkom decembra ja sam ceo decembar pio samo vitamine i sve ono sto sam naveo dole. I dalje uzimam vitamine ali ne u tolikoj meri smanjio sam u zadnjih nedelju dana.

Radjen je EHO srca vec sam naveo i sve je uredu, i EKG je radjen isto je uredan. Al nisu mi radili holter EKG 24h Za test opterecenja nisu mi nista spominjali jos. Testiranje krvi na Kosaki tip B sam imao radim test ponovo krajem Januara tada cu znati da li sam ga prelezao sigurno. Inace sto se tice setnji to sam vec zapoceo.

Najvise mi smeta ta neispavanost i bas razmisljam o ovom melatoninu sa sajta. Pa me zanima kako se uzima negde sam nasao na starim temam da se koristi redovno 2 do 8 nedelja ili ako se vec oseti poboljsanje sna da se prestane koristi ranije. Inace i problem mi je da ostanem u dubokom snu posto se sam budim posle 4-5 sati. Inace praktikujem da legnem u krevet oko 11-12 uvece i da se budim oko 7-8 ujutru inace tako sam uvek pre bolesti ustajao i zapocinjao dan.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #11 poslato: Januar 05, 2016, 01:52:32 posle podne »

Hvala na savetima pridrzavacu se tih pravila pred spavanje. Sinoc sam probao i valerijanu cini mi se da radi, koristicu ga i dalje posto sam procitao da posle duzeg koriscenja deluje jos bolje.

I za koksaki sam koristio med sa maticnim mlecom, propolis kapi, kapi ehinacea, caj od divljeg origana, vitamin C, todoksin kapsule, cink, Mg i mnogo voca narandze, kivi, limun, banane, grejpfrut. I sad vec osecam poboljsane sto se tice toga ne osecam slabost niti se zamaram brzo. Posto bas cudan osecaj sam imao kad sam imao taj virus zamarao sam se posle 100-200m setnje nisam mogao otici do coska ulice do radnje i bolovi u nogam i grcenje misica u glavnom u nogama. Zato ako neko bude mao slucajno taj virus nek koristi ovo sto sam napisao i ozdravice sigurno za mesec dana i nek ne panici kao ja.  :)

Radjen mi je EHO srca pre dve nedelje od prilike i rekao je doktor da ako je bio prisutan virus povukao se vec sigurno nema nikakvih ostecenja i tragova i bas sam ga pitao da li ja mogu da se bavim fizickim aktivnostima rekao je da mogu bez problema. Samo sto je meni malo problem da pocnem posto sam izmoren od nespavanja i kondicija je sad nula. Pa razmisljam da pocnem nekim trcanjem i preskakanje ovijace.
bilo bi najbolje da kreneš sa šetnjama koje bi povećavao u distanci i intenzitetu + vežbe sa vrlo malim težinama koje bi polako povećavao....
(ne smeš nikako da opterećuješ organizam - da ne obaraš imunitet!!!)
- mogu ti napraviti program fizičke aktivnosti...
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #10 poslato: Januar 05, 2016, 01:48:34 posle podne »

@boca-boca

molim te recimi gde si tačno kupio melatonin, pokušavam mesecima da ga naĂ°em i ne uspeva mi. Otkako sam krenuo sa večernjim treninzima za čitava četiri sata kasnije mi se prispava, pa često odspavam po svega 4-5 sati  :(

pa ja nisam normalan http://www.pansport.rs/Oporavak-i-regeneracija/NI315-Melatonin-Time-Release.html
evo mi ga ispred nosa
ko ima iskustvo sa efektima Melatonina time-release molim da nam napiše svoja iskustva  :)
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #9 poslato: Januar 05, 2016, 01:46:27 posle podne »

Ah, dragi kolega, oprostite, ako nisam jasno precizirao odrednicu...kada je radjen...  ;) Ipak nas forumas je vec istakao da je "prelezao koksaki"...  ;)

Ipak hvala na podsecanju  ;)
:)
napisao sam to zbog velikog rizika da se sportista/pacijent uvede u Vfib....
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #8 poslato: Januar 05, 2016, 01:44:24 posle podne »

Hvala na savetima pridrzavacu se tih pravila pred spavanje. Sinoc sam probao i valerijanu cini mi se da radi, koristicu ga i dalje posto sam procitao da posle duzeg koriscenja deluje jos bolje.

I za koksaki sam koristio med sa maticnim mlecom, propolis kapi, kapi ehinacea, caj od divljeg origana, vitamin C, todoksin kapsule, cink, Mg i mnogo voca narandze, kivi, limun, banane, grejpfrut. I sad vec osecam poboljsane sto se tice toga ne osecam slabost niti se zamaram brzo. Posto bas cudan osecaj sam imao kad sam imao taj virus zamarao sam se posle 100-200m setnje nisam mogao otici do coska ulice do radnje i bolovi u nogam i grcenje misica u glavnom u nogama. Zato ako neko bude mao slucajno taj virus nek koristi ovo sto sam napisao i ozdravice sigurno za mesec dana i nek ne panici kao ja.  :)

Radjen mi je EHO srca pre dve nedelje od prilike i rekao je doktor da ako je bio prisutan virus povukao se vec sigurno nema nikakvih ostecenja i tragova i bas sam ga pitao da li ja mogu da se bavim fizickim aktivnostima rekao je da mogu bez problema. Samo sto je meni malo problem da pocnem posto sam izmoren od nespavanja i kondicija je sad nula. Pa razmisljam da pocnem nekim trcanjem i preskakanje ovijace.
važno da se odmaraš i uzimaš multivitamina i suplemenata za imunitet...
- važno je da je eho srca uredan (nema znakova perikarditisa, miokarditisa...)
- potrebno je da titar antitela bude u padu, da je ekg uredu > da li je rsadjen holter ekg srca 24h?
- koliko je prošlo od početka lečenja (tj od kada su počele tegobe/otkriven virus?)?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9500


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #7 poslato: Januar 05, 2016, 01:43:44 posle podne »

Ah, dragi kolega, oprostite, ako nisam jasno precizirao odrednicu...kada je radjen...  ;) Ipak nas forumas je vec istakao da je "prelezao koksaki"...  ;)

Ipak hvala na podsecanju  ;)
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #6 poslato: Januar 05, 2016, 01:39:43 posle podne »

@boca-boca

Psihosomatika je jako bitan faktor kada je uzročnost nekih bolesti u pitanju...

Iz svega izrečenog, rekao bih da se radi o anksioznosti - preterana zabrinutost, osećaj osobe da je ’na ivici’, osećaj straha...naravno, to ne mora da uvek bude patološko ispoljavanje, dok za to postoji koliko-toliko realna osnova...kao i mogućnost da se ne naruši kvalitet života ispoljavanjem iste...

I nesanica može biti manifestacija iste...

Ajmo o nesanici...

Kada možemo govoriti o istoj...kod produženog vremena uspavljivanja (preko 30 minuta), kod budnosti tokom noći u trajanju dužem od 30 minuta, kod redukovane dužine totalnog sna na manje od 6,5 sati.

Dakle, dužina uspavljivanja, kao i kvalitet i dužina sna su "ugroženi", sve to dovodi do toga da je uobičajeno dnevno funkcionisanje narušeno, bilo da se javlja umor, pospanost, teškoće u koncentraciji ili povećana iritabilnost tokom dana i pri vršenju svakodnevnih aktivnosti...

E sad kako pristupiti rešvanju problema...kroz bihejvioralne psihoterapijske tehnike usmerene na redukciju anksioznosti( dovoljno stručan psihoterapeut)...tu su i razne tehnike opuštanja i sl., najlakše je dati "pilule za lilule" i to je to...

I "nekoliko saveta" za bolju higijenu spavanja...

"-Idite na spavanje samo ako ste zaista pospani. Ali, imajte planirano vreme kada ćete poć na spavanje.
-Nikada ne koristite krevet za bilo šta drugo osim za spavanje i seks. Krevet nije mesto za čitanje, gledanjeTV-a, jedenje, telefoniranje, diskusiju o problemima.
-Ustajte u isto vreme svakog jutra (bez obzira koliko ste časova odspavali prethodne noći).
-Ne dremajte preko dana.
-Par sati pre odlaska na spavanje ne pijte alkoholna pića.
-Par sati pre spavanja ne konzumirajte kafu i slične napitke.
-Ne pušite par sati pre odlaska u krevet.
-Naporne fizičke aktivnosti obavljajte popodne ili rano ujutru. Pre spavanja dovoljna je kratka šetnja.
-Pre odlaska u krevet postepeno smanjujte nivo svojih aktivnosti: Radite stvari koje deluju umirujuće relaksirajuće.
-Pre odlaska na spavanje sprovodite neke rutinske aktivnosti koje će učiniti da se osećate spokojnima i sigurnima (proverite da li su pogašena svetla, zaključana vrata i sl.).     
-Uklonite sve izvore svetla i zvuka koji vas mogu uznemiriti. U sobi za spavanje obezbedite prijatnu temperaturu (ne preko 24°C).
-Ne idite u krevet ako ste gladni. U tom slučaju nešto lako prezalogajite, ili popijte čašu toplog mleka.
"

Melatonin može pomoći...ali svakodnevne uzimanje ne bih preporučio...

ZMA, ZMB6 može doprineti opuštanju...

Vezano za "koksaki" baš tako, sve se svodi na simptomatsku terapiju - analgetici, antipiretici, kao i rastvori za ispiranje usta ako postoje plikovi, kao i kortiko-preprati...preporučuje se i što veći unos tečnosti radi sprečavanja dehidratacije, kao i upotreba vitamina C...

Manifestacije istog su različite, "kroz" miokarditise, resporatorne infekcije, čak i tzv. "herpangina", perikarditise, ali i meningitise.

Pomenimo i to da koksaki virusi pripadaju grupi entero ili crevnih virusa, a najčešći znaci i simptomi infekcije su groznica, upala grla, malaksalost i gubitak apetita...

Izvor zaraze je čovek. "Koksaki virusi"( tip A i tip B)...Prenos se fekooralnim putem najčešće, kao i kapljičnim putem, jedna od bolesti prljavih ruku...Ima ih u otpadnim vodama i bazenima.

I naravno često pitanje o miokarditisu, naime,ako naĂ°e povoljno tle, koksaki izaziva imunološku reakciju koja dovodi do zapaljenja srčanog mišića. Ono može da se razvije kod nekog za mesec, a kod drugih i šest meseci posle ulaska virusa u telo.

Pomenimo i to da od svih onih koji imaju koksaki miokarditis, po različitim studijama, nepovoljan tok bolesti ima svega 0-4% obolelih.
Kao posledica koksaki virusa navodi se dilatativna kardiomiopatija - oboljenje koje dovodi do proširenja srčanih šupljina i značajno smanjene funkcije srca, mada moguće da je koksaki samo jedan od "udruženih faktora rizika"...

Da li je raĂ°en ekg? EHO( ultrazvuk) srca? Test oterećenja?
test opterećenja se radi tek kada je koksaki izlečen, pred povratak u trening, dok je aktivan koksaki ne radi se...
Sačuvana
boca-boca
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 14

« Odgovor #5 poslato: Januar 05, 2016, 12:18:13 posle podne »

Hvala na savetima pridrzavacu se tih pravila pred spavanje. Sinoc sam probao i valerijanu cini mi se da radi, koristicu ga i dalje posto sam procitao da posle duzeg koriscenja deluje jos bolje.

I za koksaki sam koristio med sa maticnim mlecom, propolis kapi, kapi ehinacea, caj od divljeg origana, vitamin C, todoksin kapsule, cink, Mg i mnogo voca narandze, kivi, limun, banane, grejpfrut. I sad vec osecam poboljsane sto se tice toga ne osecam slabost niti se zamaram brzo. Posto bas cudan osecaj sam imao kad sam imao taj virus zamarao sam se posle 100-200m setnje nisam mogao otici do coska ulice do radnje i bolovi u nogam i grcenje misica u glavnom u nogama. Zato ako neko bude mao slucajno taj virus nek koristi ovo sto sam napisao i ozdravice sigurno za mesec dana i nek ne panici kao ja.  :)

Radjen mi je EHO srca pre dve nedelje od prilike i rekao je doktor da ako je bio prisutan virus povukao se vec sigurno nema nikakvih ostecenja i tragova i bas sam ga pitao da li ja mogu da se bavim fizickim aktivnostima rekao je da mogu bez problema. Samo sto je meni malo problem da pocnem posto sam izmoren od nespavanja i kondicija je sad nula. Pa razmisljam da pocnem nekim trcanjem i preskakanje ovijace.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9500


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #4 poslato: Januar 04, 2016, 09:32:15 posle podne »

@boca-boca

Psihosomatika je jako bitan faktor kada je uzročnost nekih bolesti u pitanju...

Iz svega izrečenog, rekao bih da se radi o anksioznosti - preterana zabrinutost, osećaj osobe da je ’na ivici’, osećaj straha...naravno, to ne mora da uvek bude patološko ispoljavanje, dok za to postoji koliko-toliko realna osnova...kao i mogućnost da se ne naruši kvalitet života ispoljavanjem iste...

I nesanica može biti manifestacija iste...

Ajmo o nesanici...

Kada možemo govoriti o istoj...kod produženog vremena uspavljivanja (preko 30 minuta), kod budnosti tokom noći u trajanju dužem od 30 minuta, kod redukovane dužine totalnog sna na manje od 6,5 sati.

Dakle, dužina uspavljivanja, kao i kvalitet i dužina sna su "ugroženi", sve to dovodi do toga da je uobičajeno dnevno funkcionisanje narušeno, bilo da se javlja umor, pospanost, teškoće u koncentraciji ili povećana iritabilnost tokom dana i pri vršenju svakodnevnih aktivnosti...

E sad kako pristupiti rešvanju problema...kroz bihejvioralne psihoterapijske tehnike usmerene na redukciju anksioznosti( dovoljno stručan psihoterapeut)...tu su i razne tehnike opuštanja i sl., najlakše je dati "pilule za lilule" i to je to...

I "nekoliko saveta" za bolju higijenu spavanja...

"-Idite na spavanje samo ako ste zaista pospani. Ali, imajte planirano vreme kada ćete poć na spavanje.
-Nikada ne koristite krevet za bilo šta drugo osim za spavanje i seks. Krevet nije mesto za čitanje, gledanjeTV-a, jedenje, telefoniranje, diskusiju o problemima.
-Ustajte u isto vreme svakog jutra (bez obzira koliko ste časova odspavali prethodne noći).
-Ne dremajte preko dana.
-Par sati pre odlaska na spavanje ne pijte alkoholna pića.
-Par sati pre spavanja ne konzumirajte kafu i slične napitke.
-Ne pušite par sati pre odlaska u krevet.
-Naporne fizičke aktivnosti obavljajte popodne ili rano ujutru. Pre spavanja dovoljna je kratka šetnja.
-Pre odlaska u krevet postepeno smanjujte nivo svojih aktivnosti: Radite stvari koje deluju umirujuće relaksirajuće.
-Pre odlaska na spavanje sprovodite neke rutinske aktivnosti koje će učiniti da se osećate spokojnima i sigurnima (proverite da li su pogašena svetla, zaključana vrata i sl.).      
-Uklonite sve izvore svetla i zvuka koji vas mogu uznemiriti. U sobi za spavanje obezbedite prijatnu temperaturu (ne preko 24°C).
-Ne idite u krevet ako ste gladni. U tom slučaju nešto lako prezalogajite, ili popijte čašu toplog mleka.
"

Melatonin može pomoći...ali svakodnevne uzimanje ne bih preporučio...

ZMA, ZMB6 može doprineti opuštanju...

Vezano za "koksaki" baš tako, sve se svodi na simptomatsku terapiju - analgetici, antipiretici, kao i rastvori za ispiranje usta ako postoje plikovi, kao i kortiko-preprati...preporučuje se i što veći unos tečnosti radi sprečavanja dehidratacije, kao i upotreba vitamina C...

Manifestacije istog su različite, "kroz" miokarditise, resporatorne infekcije, čak i tzv. "herpangina", perikarditise, ali i meningitise.

Pomenimo i to da koksaki virusi pripadaju grupi entero ili crevnih virusa, a najčešći znaci i simptomi infekcije su groznica, upala grla, malaksalost i gubitak apetita...

Izvor zaraze je čovek. "Koksaki virusi"( tip A i tip B)...Prenos se fekooralnim putem najčešće, kao i kapljičnim putem, jedna od bolesti prljavih ruku...Ima ih u otpadnim vodama i bazenima.

I naravno često pitanje o miokarditisu, naime,ako naĂ°e povoljno tle, koksaki izaziva imunološku reakciju koja dovodi do zapaljenja srčanog mišića. Ono može da se razvije kod nekog za mesec, a kod drugih i šest meseci posle ulaska virusa u telo.

Pomenimo i to da od svih onih koji imaju koksaki miokarditis, po različitim studijama, nepovoljan tok bolesti ima svega 0-4% obolelih.
Kao posledica koksaki virusa navodi se dilatativna kardiomiopatija - oboljenje koje dovodi do proširenja srčanih šupljina i značajno smanjene funkcije srca, mada moguće da je koksaki samo jedan od "udruženih faktora rizika"...

Da li je raĂ°en ekg? EHO( ultrazvuk) srca? Test oterećenja?
« Poslednja izmena: Januar 04, 2016, 09:36:09 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Stranice: 1 2 [3] 4 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.127 sekundi sa 18 upita.