TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395148 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 27, 2024, 04:04:14 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 2 3 [4] 5 6 ... 48 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Povreda trbusnog zida bruh ili kila  (Pročitano 166725 puta)
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #667 poslato: April 26, 2016, 08:04:55 pre podne »

Koji su uzroci preponskog bola?
Bol u preponi može biti posledica različitih uzroka. Može biti posledica problema sa genitalnim ili mokraćnim organima, što je obično praćeno i drugim tegobama od strane navedenih organa (pečenje pri mokrenju, često mokrenje, bol testisa...) . Preponski bol se može pojaviti i kod nastanka preponske kile, što je praćeno slabošću trbušnog zida i pojavom otoka u predelu prepone pri naporu. Bol prepone i butine može postojati i kod problema sa slabinskom kičmom ili bolesti kuka. Bol u preponi kod sportista najčešće je posledica upale pripoja trbušnih mišića ili mišića primicača noge, koji imaju zajednički pripoj u preponskom predelu. Ovaj sindrom preopterećenja mišićnog pripoja prepone zove se još i sportska kila (sportsmans hernia).
Anatomija preponskog bola
Sindrom bolne prepone nastaje u predelu prepone, koji predstavlja vezu izmeĂ°u noge i trupa. Na mestu prepona_1spoja noge i trupa pripajjaju se mnogi mišići noge i veći broj trbušnih mišića. Ovi mišići se pripajaju na preponskom ligamentu i stidnoj kosti karlice.
U regiji prepone se pripajaju dve grupe mišića
- trbušni mišići (donji pripoj – pravih i kosih mišića)
- mišići noge (gornji pripoj primicača noge)

Trbušni mišići koji se pripajaju u predelu prepone su donji pripoji kosih trbušnih mišića (spolja) i pripoj pravih trbušnih mišića (ka sredini). Ispod ovih mišića nalazi se i poprečni mišić trbuha koji takoĂ°e ima svoj pripoj u ovoj regiji. Iz regije natkolenice gornji pripoji mišića primicača noge imaju svoj pripoj u regiji prepone. Svi pokreti rotacija trupa, ponavljanih skokova, šuteva, sprinteva snažno opterečuju preponsku regiju i pripoje mišića. Zbog ponavljanog mehaničkog stresa dolazi do čupanja tetive na mestu pripoja na kosti i nastanka entezitisa (upala pripoja tetive).
Smatra se da je osnovni uzrok nastanka bolne prepone disbalans u snazi izmeĂ°u mišića primicača noge i kosih trbušnih mišića.
http://www.pansport.rs/tekstoteka/zdravlje/boli-vas-prepona-sportska-kila.html
« Poslednja izmena: April 26, 2016, 08:09:16 pre podne od strane Ognjen Pedja Tutorov » Sačuvana
Misa87
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 2

« Odgovor #666 poslato: April 24, 2016, 04:40:58 posle podne »

Pre par dana sam naleteo na forum i citao malo tudja iskustva sa slicnom ili istom povredom, i poceo da se istezem. Mogu reci da mi malo prija. Inace da se nadovezem na proslu pricu, na otpusnoj listi je pisalo direktna ingvinalna kila, dr. mi je rekao da je to sportska kila ali nista vise od toga, naknadno sam istrazivao da vidim o cemu je rec i nasao da ovo stanje ima vise naziva, atletska prepona itd... Pokusao sam sa fizikalnom i istezanjem jedno dva meseca posle operacije ali tegobe su bile velike i morao sam da odustanem
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #665 poslato: April 24, 2016, 04:26:51 posle podne »

Pozdrav,  da li si radio istezanja trbusnih mišića?
Sačuvana
Misa87
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 2

« Odgovor #664 poslato: April 22, 2016, 05:38:47 posle podne »

 Molim za savet,
   Pre oko dve godine sam povredio trbusni zid, imao sam jaku upalu u donjim trbusnjacima i bol se spustala i u testise. Na kontroli mi je receno da imam prosirene ingvinalne kanale i da pdmaram dve nedelje i posle da krenem sa fizikalnom terapijom i jacanjem trbusnjaka. Posle par meseci bol mi se vratila toliko da me je onemogucila da i dalje vezbam. Nasao sam drugog fizijatra koji mi je konstatovao Osteitis pubis i rekao da je on to uspesno lecio shock wave terapijom, kao laik sam nastavio sa takvim lecenjem iako je bilo vrlo bolno i posle dve nedelja terapija bolovi sumii se povecali, najvise u trbusnjacima. Pokusao sam da nastavim sa vezbma sa jacanjem trbusne muskulature ali su bolovi i dalje bili tu. Posto sam video da je problem vec postao vrlo ozbiljan i da fizikalna ne pomaze resio sam danadjem hirurga koji je najvise upoznat sa ovom problematikom. Otisao sam u "Dragisa Misovic" gde me je pregledao dr. Dragan Radovanovic, posle detaljnog pregleda, uz-a i magnetne rezonance, na kojima se nista nije pokazalo, dr. mi je zakazao operaciju desne prepone. Operacija je uradjena 18. novembra 2015. Ugradjena mi je mrezica, lihtenstajn metododom. Pisem vam ovo iz razloga zato sto posle 5 meseci od operacije imam vece bolove nego pre same operacije. Pokusao sam opet sa fizikalnom i plivanjem ali jednostavno bol nikad ne odlazi, cak i u stanju mirovanja. Imam jake grceve od rane pa sve do rebarnog luka, i osecaj kao da mi je rectus abdominis previse napet
Sačuvana
markokk
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 26


« Odgovor #663 poslato: April 19, 2016, 04:42:19 posle podne »

34 god.

Kilu sam dobio u teretani, ali ne znam tačno kad, kako i na kojoj vežbi. Dva meseca posle operacije krenuo sam samo sa trčanjem 3-4 puta i malim fudbalom jednom nedeljno, nisam radio nikakve vežbe. Ne osećam nikakve bolove ni tegobe u predelu rane. Operisao sam na levoj preponi, a hirurg na prvom pregledu (kada mi je konstatovao kilu na levoj) mi je rekao da mi je i na desnoj preponi otvoren kanal, tj. postoji opasnost od iskakanja kile, pa se toga plašim...
Da li treba da radim na jačanju trbušnog zida, i koje vežbe tu spadaju? Da li koristiti pojas pri njihovom izvoĂ°enju?

Hvala, pozdrav...
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #662 poslato: April 19, 2016, 03:42:41 posle podne »

@ionewolf
ovo su glavne vežbe istezanja koje bi trebalo da radiš posle treninga (za tvoj problem)
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #661 poslato: April 19, 2016, 03:37:32 posle podne »

A koliko dugo traje oporavak od sportske hernije? Boli me vec 3 nedelje posle svakog napora (utakmice) pa se smanji ili nestane bol kad smanjim intezitet i tako u krug....
- da li radiš vežbe za trbušne mišiće (prave i kose)?
- da li radiš istezanja posle treninga?
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #660 poslato: April 19, 2016, 03:32:58 posle podne »

Pitanje za dr Ognjena.
20. januara sam operisao kilu, pre 20-ak dana sam počeo sa trčanjem, planiram sad da krenem i sa vežbama.
Čučnjevi, mrtvo dizanje i veslanje u pretklonu su, kako sam čuo, jedine vežbe kod kojih pojas ima smisla koristiti. Pošto ne planiram da radim te tri vežbe interesuje me da li onda da kupujem pojas i da ga, kao meru preventive, koristim kod izvoĂ°enja ostalih vežbi?
Hvala. Pozdrav.
pozdrav, koliko imaš godina?
kako si dobio kilu?
- da li si radio na jačanju trbušnog zida prethodnih par nedelja?
Sačuvana
markokk
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 26


« Odgovor #659 poslato: April 16, 2016, 05:10:29 posle podne »

Pitanje za dr Ognjena.

20. januara sam operisao kilu, pre 20-ak dana sam počeo sa trčanjem, planiram sad da krenem i sa vežbama.

Čučnjevi, mrtvo dizanje i veslanje u pretklonu su, kako sam čuo, jedine vežbe kod kojih pojas ima smisla koristiti. Pošto ne planiram da radim te tri vežbe interesuje me da li onda da kupujem pojas i da ga, kao meru preventive, koristim kod izvoĂ°enja ostalih vežbi?

Hvala. Pozdrav.
Sačuvana
lonewolf
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 120

« Odgovor #658 poslato: April 13, 2016, 05:03:38 posle podne »

A koliko dugo traje oporavak od sportske hernije? Boli me vec 3 nedelje posle svakog napora (utakmice) pa se smanji ili nestane bol kad smanjim intezitet i tako u krug....
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #657 poslato: April 07, 2016, 09:10:57 posle podne »

Da li uvecani limfni cvorovi u predelu prpeona (blizu kuka, donji deo stomaka) mogu da imaju slicne simptome kao kila ??
limfni čvorovi daju osećaj nelagodnosti i mogu se napipati (umereno su bolni na dodir) - i nije osećaj koji se pogoršava pri naporu, napinjanju...
- osećaj kile je vezan za napinjanje...
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #656 poslato: April 07, 2016, 09:07:52 posle podne »

Da, dobijanje kile je bezbolno. A bolovi mogu nastati kasnije, ako se ne operiše na vreme i ako doĂ°e do uklještenja kile... Zato treba paziti, koristiti pojas, tehniku disanja, itd, kao što je doktor dole lepo objasnio...

Kod tebe je verovatno samo pukao mišić (ruptura mišića), treba samo da miruješ nekoliko dana. Šetnja može...
bol pri vežbanju - posebno oštar bol - liči na povredu po tipa istegnuća/pucanja mišića...
kod kile se javlja ispupčenje, medjutim ispupčenje u početku ne mora biti jasno izraženo - subjektivni osećaj tegobe je više nelagodnst nego oštar bol i osećaj sčabosti kao da bi "nešto ispalo"...
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #655 poslato: April 07, 2016, 09:05:07 posle podne »


Juce me, prilikom vezbi za trbusne misice, zaboleo trbusni misic tacno cetiri prsta ospod pupka, sa leve strane. Imam jak bol kad iz lezeceg stava krenem da ustanem u sedeci polozaj. Danas je drugi dan od povrede. Malopre sam kinula i tada osetila ostar bol na tom mestu, ispod pupka, sa leve strane. Uplasila sam se da nije bruh, ali nemam nikakvo ispupcenje. Mislim da se radi o misicu. Necu naprezati trbusnjake dok me ne prodje.

Smem li bar da setam? Molim Vas, pomozite mi. Uradicu sve sto mi kazete.

Hvala Vam unapred.
Pozdrav Svetlana, sada sam video vaš post... izvinjavam se, bio sam odsutan prethodnih dana...
to što navodite liči na istegnuće trbušnih mišića...
- kakva je situacija trenutno?
-----------
kojim se sportom bavite?
da li radite istezanja posle treninga?

Sačuvana
markokk
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 26


« Odgovor #654 poslato: April 04, 2016, 04:15:39 posle podne »

Svetlana, zašto forsiraš toliko? Ne može rezultat da se postigne preko noći, i na silu. :)
Da, to je upala. Kupi aspirin (ako nisi alergična na njega) i uzimaj 1-2 dnevno, maži taj gel, miruj par dana i proći će. :)

Što se tiče limfnih čvorova, oni su tvrdi i bolni, dok je kila meka i bezbolna, i pritiskom rukom se vraća nazad.

Ja nisam doktor, ali imam doktora u kući. :)
Sačuvana
lonewolf
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 120

« Odgovor #653 poslato: April 04, 2016, 01:10:33 posle podne »

Da li uvecani limfni cvorovi u predelu prpeona (blizu kuka, donji deo stomaka) mogu da imaju slicne simptome kao kila ??
Sačuvana
Stranice: 1 2 3 [4] 5 6 ... 48 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.125 sekundi sa 17 upita.