TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394580 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 29, 2024, 12:21:12 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] 3 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Koje vezbe za stomak nikad ne treba raditi?  (Pročitano 5606 puta)
Aleksandra Aranitovic
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1140


« Odgovor #16 poslato: Septembar 11, 2017, 06:51:19 posle podne »

Bas dosta devojaka koje treniram, zale se na bol u dodnjem delu ledja dok rade ovu vezbu, tako da izbegavam da im dajem ovu vezbu. Probacemo sa spustanjem nogu tako kako ti kazes.
Ja na primer obozavam da radim ovu vezbu. I skoro uvek do poda spustam noge i to sa tegicima na zglobovima.  :-X  ::) Za sada ne osetim bol. Radicu onda jednu pa drugu nogu.
Sačuvana
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #15 poslato: Septembar 11, 2017, 03:20:14 posle podne »

PODIZANJE I SPUSTANJE NOGU OD PODA DO GORE
Ovo je isto jedna cesta i rasprostranjena vezba za stomak.Ali nije bas najsrecnije resenje. Obicno se radi tako sto vezbac lezi, i istovremeno obe noge podize gode do 90 stepeni i zatim spusta noge gotovo do poda. Problem ove vezbe je POLUGA u lumbalnom delu koja nastaje kada se noge dizu i spustaju. Najbezbednija tacka vezbe je kada su noge gore podignute do 90 stepeni, jer tada G sila deluje vertikalno na noge, cineci da su misici stomaka i ledja minimalno napeti, jer su noge gore u ravnotezi. Cim krece spustanje, delovanje gravitacione sile se istice, praveci polugu na lumbalni deo kicme, jer pokret dobrim delom izvode pregibaci trupa (o njihovoj anatomiji sam pisao u prvom postu ove teme). Pregibaci, posto im je pripoj na lumbalnom delu kicme, citava tezina nogu biva oslonjena na L4 i L5 , sto vremenom moze stvoriti lumbalni sindrom usled zamora "materijala".
A nekada vezbaci direktno odmah osete vise bol u ledjima nego u stomaku dok rade ovaj pokret. Kod onih sa jakim "core"-om ne osete ovaj bol dok rade ovu vezbu, ali zasigurno vremenom lose utice na ledja.

Kako se moze raditi ova vezba a da ne bude opasna po kicmu?
-moze se raditi tako da se noge spustaju do 45 stepeni umesto skoro do poda. Pod ovim uglom jos uvek opterecenje nije maksimalno kao kod ostrijih uglova.
- bitno je podici gorni deo tela i voljno, izdisajem zakucati lumbalni deo za pod.
- moze se radit spustanje jedne, pa druge noge od poda do gore. Na taj nacin, posto samo jedna noga radi, naizmenicno opterecenje je manje za 50%.


Sačuvana
Zoltan Kozma
ADMINISTRATOR
Top poster
********
Na mreži Na mreži

Poruke: 12773


Never give up!

« Odgovor #14 poslato: Septembar 04, 2017, 07:14:06 pre podne »

Ako nas nešto prilikom jedne vežbe ne boli to nikako ne znači da nas neće boleti možda kasnije a onda se pitamo od čega je.
Jednu kičmu imamo i treba je čuvati.
Sačuvana
Stamen Randjelovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3698


« Odgovor #13 poslato: Septembar 02, 2017, 06:06:52 posle podne »

Ovo sa bacanjem medicinske je čista glupost i izmišljena je samo za takmičenje i ne treba je nikako raditi ali ima jedna fora kod ove vezbe kada se radi bez opterećenja.  Pogledajte na slici gde su mu kukovi(gluteusi) bukvalno vise na GHD mašini. Njegova butna kost je u liniji sa njegovom kičmom tako da nema nekog preteranog izvijanja u predelu lumbalnog dela ledja ali da su mu kukovi skroz gore na vrhu mašina onda bi bio problem. Govorim iz iskustva jer sam probao i jednu i drugu varijantu ali svakako ne bih preporučio rekreativcima da je rade.  :)
« Poslednja izmena: Septembar 02, 2017, 06:36:10 posle podne od strane Stamen Randjelovic » Sačuvana
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #12 poslato: Septembar 02, 2017, 02:42:30 posle podne »

Naucimo iz gresaka i idemo dalje :)
Sačuvana
Aleksandra Aranitovic
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1140


« Odgovor #11 poslato: Septembar 02, 2017, 02:41:36 posle podne »

Dok sam se bavila crossfitom bolela su me donja ledja...ovu vezbu na slici smo svakodnevno radili. Sada mi je jasno zasto  >:(
Sačuvana
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #10 poslato: Septembar 02, 2017, 01:19:17 posle podne »

Ova je samo jedna od nerealnih vezbi koja cesto ljudi uvrste na takmicenja. Kicma se moze savijati u nekim bodyweight pokretima kada je nako utreniran na taj nacin, jer prirodno je za zdravu kicmu da nosi teret svoga tela. No, svake poluge, koje se nepotrebno stvaraju, samo jos stete.
Naravno, slazem se sa Zolijem.
Sačuvana
Zoltan Kozma
ADMINISTRATOR
Top poster
********
Na mreži Na mreži

Poruke: 12773


Never give up!

« Odgovor #9 poslato: Septembar 02, 2017, 10:28:38 pre podne »

Kada god se radi bilo koji pokret gde je kičma angažovana može doći do povrede.
I najmanji pogrešan trzaj može prouzrokovati povredu.A ovo sa medicinkama i vidim da je na toj fotografiji u pitanju takmičenje je budalaština i izazivanje sudbine.
Sačuvana
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #8 poslato: Septembar 01, 2017, 03:51:28 posle podne »

Sta dobijamo, a sta gubimo? To se treba pitati uvek u treningu. Neke vezbe su vrlo atraktivne, a za nase telo, dugorocno gledano,vrlo pogubne.

Na to se odnosi i na ovu crossfit- ersku vezbu, bacanje medicinke iz mosta. Na slici mozete videti kako ona izgleda. Problem je u ekstremno velikoj poluzi na donja ledja, jer su ona najbliza osloncu, samim tim i tacki preloma.
Situaciju pogorsava i medicinka od samo "nekoliko" kilograma, koja u toj situaciji, daje ogromno opterecenje. Jer se nalazi na drugom kraku opterecenja, i stvara najvecu polugu. Najgori je momenat sto je cilj baciti sto vise lopti za odrednjeno vreme, sto gore opisanu situaciju, repetira mnogo puta.
Povrede diskusa kao posledica zamora materijala su ovde veoma velik rizik. U crossfitu se radi o izvrsno jakim atletama, ali bez obzira na predispozicije, ova povreda se lako moze desi. Za rekreativca je rizik jos veci.


Sačuvana
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #7 poslato: Septembar 01, 2017, 01:01:27 posle podne »

Probas, vidis kako ti odgovara vise :)
Sačuvana
Aleksandra Aranitovic
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1140


« Odgovor #6 poslato: Septembar 01, 2017, 11:59:03 pre podne »

Vazi, hocu. Ja sam radila i u isto vreme bocno u jednu pa u dr.stranu naizmenicno. Sada cu ovako kako ti kazes  8)
Sačuvana
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #5 poslato: Avgust 31, 2017, 12:16:25 posle podne »

Probaj raditi s manjom kilazom, veci broj puta. I uvek prvo radi jednu stranu. Nrp. drzis teg u desnoj ruci, bocno se savijes u desno, a levu ruku podignes i stavis iza glave. To podizanje suprotne ruke dovodi da se misic dodatno optereti, jer je na neki nacin istegnut dok pravi kontrakciju. To cini misic elasticnijim i jacim.
Sačuvana
Aleksandra Aranitovic
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1140


« Odgovor #4 poslato: Avgust 31, 2017, 10:40:54 pre podne »

Znaci sa umerenom tezinom i bez preterivanja. To mi nije bilo jasno, pa sam je totalno izbacila iz treninga. Hvalaa ;D
Sačuvana
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #3 poslato: Avgust 31, 2017, 12:12:27 pre podne »

Pa sustinski ta vezba za bocni stomak, generalno pogadja - oblique misic. Odnosno bocni trbusnjak, kako bi prosto rekli. Zavisi kako i koliko se radi. Ako se koristi veca tezina, moze dovesti do hipertrofije tog misica, i da posledicno stuk bude veci. A opet s druge strane njegova aktivacija je bitna za ocuvanje kicme. No, ukoliko je ishrana ok, i nema suvisnih masti u toj regiji, struk, vizualno nece izgledati veci :)
Sačuvana
Aleksandra Aranitovic
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1140


« Odgovor #2 poslato: Avgust 30, 2017, 07:52:41 posle podne »

Nikad je ne radim  ::) Ali takodje nisam ni znala da je toliko losa za kicmu. Korisna informacija  8)
Na primer, ja sam citala da vezba koja se radi stojeci sa tegovima u rukama i 'njise' kicmom levo desno, prosiruje kukove, odnosno stomak lici na pravougaonik umesto da se suzava u struku. Mnogi je rade. Pa me zanima da li je to tacno?
Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.083 sekundi sa 18 upita.