TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394567 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 28, 2024, 12:49:21 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 2 [3] 4 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Da li su ljudi svaštojedi ili biljojedi i zašto?  (Pročitano 3511 puta)
Zoltan Kozma
ADMINISTRATOR
Top poster
********
Van mreže Van mreže

Poruke: 12772


Never give up!

« Odgovor #17 poslato: Septembar 21, 2019, 11:06:36 pre podne »

Ljudi su svaštojedi i tu nema dileme. Tako je bilo od davnina.
Propaganda je čudo.
Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #16 poslato: Septembar 21, 2019, 10:08:50 pre podne »

Ko o čemu.... :) Uvijek je tako bilo. Na kraju ce ispasti Arnold je sve svoje uspjehe na konto Nane i Kamilice - ostvario :)

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Sačuvana
Dr Aleksandra Brankovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3083


« Odgovor #15 poslato: Septembar 21, 2019, 10:01:36 pre podne »

Video sam da je izašao i neki dokumentarac sa Arnoldom u glavnoj ulozi, učestvuje valjda i Djoković. Tu govore o štetnosti mesa i benefitima biljne ishrane u različitim sportovima.

Evo trejler : https://www.youtube.com/watch?v=iSpglxHTJVM&app=desktop

Zanimljivo. Arnold koliko je ranije propagirao mnoge stvari, sada podržava "no meat lifestyle"
ništa lično protiv čoveka ali ...
Hvataju se za gladijatore jer niko sa 100% sigurnosti ne može da kaže kako su živeli, sve na osnovu pretpostavki i blagih dokaza.
Sve izgleda kao jedna velika mašinerija a mi smo samo posmatrači.
« Poslednja izmena: Septembar 21, 2019, 10:03:17 pre podne od strane Aleksandra Brankovic » Sačuvana
Dr Aleksandra Brankovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3083


« Odgovor #14 poslato: Septembar 21, 2019, 09:21:13 pre podne »

https://www.heart.org/en/healthy-living/healthy-eating/eat-smart/nutrition-basics/aha-diet-and-lifestyle-recommendations
https://www.heart.org/en/healthy-living/healthy-eating/eat-smart/nutrition-basics/meat-poultry-and-fish-picking-healthy-proteins

propaganda je čudo.
Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #13 poslato: Septembar 21, 2019, 09:18:41 pre podne »

Tijelo se svakako prilagodilo i prilagodjavace se vremenima koja dolaze. Ja sam citao studiju koja je imala oko 250 000 korisnika u testu, tacnije ljudi starije dobi 45+. Pratili su ih 6 godina i studija je pokazala da nema znacajnije razlike izmedju vegetarijanaca tj onih koji samo jedu ribu i ljudi koji jedu sve vrste mesa.

Svako vuce na svoju stranu, svako je u pravu, tako je uvijek bilo i bice kod onih koji imaju neke koristi od propagandi.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Sačuvana
Dr Aleksandra Brankovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3083


« Odgovor #12 poslato: Septembar 21, 2019, 09:16:40 pre podne »

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/becoming-a-vegetarian
https://www.medicalnewstoday.com/articles/326209.php


Pojedine vrste mesa kao izvor zasićenih masnih kiselina podižu holesterol a on pokreće dalje mehanizam nastajanja kardiovaskularnih tegoba. Ok. Ali ako se ograniči, i priprema na odgovarajući način, zašto da meso ne bude deo svačije ishrane?
Ključ je u umerenosti. Čime se mnogi ne mogu pohvaliti.
Sačuvana
Dzimbodzambo
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 6


« Odgovor #11 poslato: Septembar 21, 2019, 08:56:23 pre podne »

Video sam da je izašao i neki dokumentarac sa Arnoldom u glavnoj ulozi, učestvuje valjda i Djoković.  Tu govore o štetnosti mesa i benefitima biljne ishrane u različitim sportovima.

Evo trejler : https://www.youtube.com/watch?v=iSpglxHTJVM&app=desktop
Sačuvana
Dzimbodzambo
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 6


« Odgovor #10 poslato: Septembar 21, 2019, 08:49:32 pre podne »

Svakako da je nezdrava hrana, alkohol, cigarete itd. bitan faktor. Ali oni se pozivaju npr na istraživanja SZO gde je crveno meso vodeći uzročnik raka tik iz cagarete npr.
Ili npr. da se izbacivanjem mesa za 32% smanjuje rizik od bolesti srca ( https://www.nydailynews.com/life-style/health/no-meat-day-doctor-study-article-1.1251511?barcprox=true&localLinksEnabled=false )
Sačuvana
Dr Aleksandra Brankovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3083


« Odgovor #9 poslato: Septembar 21, 2019, 08:36:07 pre podne »

Sa zdravstvenog aspekta, ključna je umerenost. Jer na taj način organizam će dobiti sve potrebne makro i mikronutrijente.
Razvoj mnogih bolesti današnjice- mislim na DM, kardiovaskularne, karcinome...to su bolesti "modernog doba". Uzroci su uglavnom multifaktorijalni.

Izbaci meso, a neka osoba konzumira svaki dan na primer pomfrit, paklu cigareta i ako dodamo alkohol, imamo pun pogodak.
Sačuvana
Dr Aleksandra Brankovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3083


« Odgovor #8 poslato: Septembar 21, 2019, 08:29:30 pre podne »

Zaista zanimljiv video.

Jedna reč- Evolucija... koja je trajala milionima godina da bi se razvio današnji čovek. Jedne od glavnih karakteristika su bile praćenje prelaska sa hoda na četiri noge na dve, potom razvoj veličine mozga, veličine zuba tj. njihovo smanjivanje i razvoj govora.

Zašto nemamo ogromne zube? Pa čim je „tamo neki kako god se zvao“ predak shvatio da komadom oštrog kamena može „seći“ meso, nije imao razloga više da kida zubima. Samim tim veličina zuba se smanjivala i počeo je proces žvakanja i usitnjavanja hrane i razvoj čitavog sistema za varenje.

Mesožderi relativno teško dolaze do hrane zbog toga im je evoluirao veliki želudac što omogućava unos velike količine hrane odjednom koju vare u periodima mirovanja. U njihovoj pluvački nema enzima, jer hranu gutaju. Najveći deo hrane se svari u želucu. HCL malog PH u želucu vari i belančevine i uništava štetne bakterije.

A opet, proces varenja kod biljojeda traje dosta duže nego kod mesoždera, svaštojeda ili frugivora. Biljna hrana je bogata celulozom koja se mora enzimski obraditi da bi joj se održala hranljiva vrednost.
Naš sistem za varenje je adaptiran za raznovrsnu ishranu, zato nam nijedan “ekstrem” ne odgovara u potpunosti.

A “problemi sa crevima” koji kod ljudi koji jedu meso nastaju sa godinama- na šta god se to konkretno odnosi, pre će biti od načina pripreme namirnica, ali i mnogih drugih faktora koji se ne tiču čisto ishrane mesom.
Šta ćemo sa načinom života- stres, navikama- alkohol, duvan, odsustvo fizičke aktivnosti??…Poređenja radi, rizik za rak debelog creva kod pušača je čak 20 puta veći u odnosu na nepušače, dok je kod ishrane mesom taj odnos daleko manji i nije za poređenje. Pored toga, “brza hrana” sa mnogo dodataka i pojačivača ukusa sigurno mnogo više šteti zdravlju od običnog mesa…


Sačuvana
Dzimbodzambo
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 6


« Odgovor #7 poslato: Septembar 21, 2019, 07:17:10 pre podne »

Ljudi jedu meso od davnina i naši organizmi adaptirali su se na konzumaciji istih. Naš probavni sistem više ne liči probavnom sistemu nekadašnjih biljojeda. Jednostavno nacin zivota i sve sto nas okruzuje uticali su da stvari danas izgledaju drugačije.

Često mozemo cuti jednu od najvecih zabluda, tj kako vegetarijanci govore da meso trune u našem probavnom sistemu. Odogovor bi ukratko bio - glupost.

Malo opsirnije bi bilo da se meso  u zelucu razradjuje uz pomoć kiselina i probavnih enzima. U tankom crijevu proteini se dijele u aminokiseline, a masti u masne kiseline, kao što se može zaključiti, od mesa nije ostalo ništa što bi moglo trunuti.

Imalo bi se pisati o ovome jos podosta :)

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Imam dilemu oko toga koliko smo se zapravo adaptirali. Jasno je da se telo prilagodilo jedenju mesa, ali koliko? Pošto sam naišao na brojne studije i to sa ozbiljnih univerziteta(tipa Harvard, Oxford i sl. Mogu da ih linkujem) gde se izbacivanjem mesa iz ishrane određenog broja ljudi rizik od raka,bolesti srca,dijabetesa itd. smanjuje za neke drastične procente (20-30% negde i više )
« Poslednja izmena: Septembar 21, 2019, 07:20:40 pre podne od strane Dzimbodzambo » Sačuvana
Dzimbodzambo
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 6


« Odgovor #6 poslato: Septembar 21, 2019, 07:06:03 pre podne »

Ljudi su "po prirodi",  građa digestivnog trakta( i sa aspekta anatomije i fiziologije)- ominvori, dakle, svaštojedi...

Nema potrebe za ovakvim dilemima, pogotovu od onih koji se bave samo netačnim/nestručnim pretpostavkama...

https://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/rat-i-mir-mesojedi-vs-vegani

Problemi sa "biljojedima" se odnose na "deficit" u pogledu omega-3( epa i dha), vitamina D3, gvožđa, kao i kreatina, karnitina, karnozina, kao i tarurina...

Detaljnije sa moje strane... https://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/rat-i-mir-mesojedi-vs-vegani

Hvala za tekst pročitao sam. Odlično razjašnjena ishrana i filozofija. Zaključak je da se određene stvari retko ali ipak nalaze u biljkama, a do skoro sam mislio da su neophodni suplementi bar b12 i omega 3.

Zanimaju me i ovi argumenti u pogledu anatomije,dužine creva, oblika zuba i pomeranju vilice ?  Zvuči mi logično da je to nešto što je ostalo od herbivore predaka, postavlja se pitanje zašto nije došlo do promene kada se ishrana promenila?
Sačuvana
Dzimbodzambo
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 6


« Odgovor #5 poslato: Septembar 21, 2019, 06:42:05 pre podne »

Meso takodje stvara veliku kolicinu masti i holesterola koji su neophodni tijelu za stvaranje hormona.

Meni bi samo ovo bilo dovoljno da se nikad ne odreknem mesa.


A može li telo samo proizvesti potreban holesterol ili se mora uneti putem ishrane? Pošto kažu da je višak LDLa povezan sa visokim krvnim pritiskom..
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #4 poslato: Septembar 20, 2019, 11:23:57 posle podne »

Ljudi su "po prirodi",  građa digestivnog trakta( i sa aspekta anatomije i fiziologije)- ominvori, dakle, svaštojedi...

Nema potrebe za ovakvim dilemima, pogotovu od onih koji se bave samo netačnim/nestručnim pretpostavkama...

https://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/rat-i-mir-mesojedi-vs-vegani

Problemi sa "biljojedima" se odnose na "deficit" u pogledu omega-3( epa i dha), vitamina D3, gvožđa, kao i kreatina, karnitina, karnozina, kao i tarurina...

Detaljnije sa moje strane... https://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/rat-i-mir-mesojedi-vs-vegani
Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #3 poslato: Septembar 20, 2019, 10:37:15 posle podne »

Meso takodje stvara veliku kolicinu masti i holesterola koji su neophodni tijelu za stvaranje hormona.

Meni bi samo ovo bilo dovoljno da se nikad ne odreknem mesa.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Sačuvana
Stranice: 1 2 [3] 4 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.08 sekundi sa 18 upita.